Exfoliace pleti - co funguje a co je bezpečné?
Poslední úprava 07.02.2022Je možné, že vaše péče o pleť vypadá následovně - očistit, aplikovat ošetřující sérum, zvlhčit, aplikovat sluneční krém a tak stále dokola. Ale co exfoliace? Je jí vůbec potřeba?
Nuže, záleží na tom, jestli chcete bojovat proti příznakům stárnutí. Pokud ano, řekneme si něco o pozitivních přínosech, které může tato důležitá technika pokožce poskytnout.
Obsah:
Co je exfoliace pleti?
Exfoliace pleti je důležitý krok při péči o pleť. S přibývajícím věkem se pleť stává matnou, bez lesku, vrásčitá. Póry mohou být ucpané i nahromaděnými nečistotami. Exfoliace pleti pomůže při odstranění nečistot, mazu a nánosů.
Typy exfoliace pleti a doporučená frekvence
Představíme si dvě rozdílné metody exfoliace pleti:
Mechanická exfoliace
Sem patří použití nějakého nástroje se strukturovaným povrchem. Například kartáček na obličej, houba. Další formou může být peeling na obličej. Jsou to všechno pomůcky nejen na exfoliaci. Pomohou také zlepšit odstín pleti a napnout pokožku. Manuální exfoliaci pleti se doporučuje provádět 2 až 3 krát týdně. A to jemným krouživým pohybem nástroje nebo peelingové hmoty.
Chemická exfoliace
Tato proniká o něco hlouběji. Používají se chemické látky jako hydroxykyseliny (mléčná, salicylová, glykolová) a také přírodní enzymy. Slovo "chemická látka" nemusí nutně znamenat něco, co pleti škodí. Musí být samozřejmě používána přiměřeně a s mírou. Ve skutečnosti jsou tyto kyseliny derivované z ovoce, ořechů, mléka, cukru a rostlin. Pro zdraví naší pokožky zajišťují úžasné chemické reakce. Zatímco alfa hydroxykyseliny (AHA) pomáhají exfoliovat, beta hydroxykyseliny (BHA) jako kyselina salicylová (derivovaná z kůry vrby), má schopnost vyčistit nadbytečné nečistoty a maz. Pomoci dokáží i enzymy. Pokud se aplikují topicky (lokálně), zanechají pokožku neuvěřitelně jemnou a obnovenou.
Netřeba ale zapomínat, že si musíte být vědomy, jaké složky se v produktech péče o pleť nacházejí. Ty přírodní jsou nejlepší. Co můžete vyzkoušet, je i maska na obličej, kterou si snadno vyrobíte doma.
Přírodní maska na obličej s kyselinou mléčnou
Kyselina mléčná má na pleť velmi uklidňující účinek. Zvyšuje hydrataci a vyrovnává pH pleti. Naštěstí je přirozeným zdrojem kyseliny mléčné mléko v prášku.
Zde je slíbená maska na obličej, kterou prostě musíte vyzkoušet. Budete na ni potřebovat:
- 1 čajovou lžičku mléka v prášku
- jablečný ocet (obsahuje přírodní alfa hydroxykyseliny)
Způsob přípravy:
- Mléko v prášku dejte do misky, přidejte několik kapek jablečného octa. Vymíchejte obě na pastu, proto přidávejte ocet, dokud nebude směs hladká. Pokud bude příliš vodnatá, přidejte jednoduše více mléka v prášku, aby vznikla ta správná konzistence.
- Masku si naneste na čerstvě očištěnou tvář. Použijte buď prsty nebo kartáček na obličej.
- Masku nechte působit přibližně 15 minut.
- Odstraňte teplou vodou a měkkou žínkou.
- Následně použijte svou běžnou oblíbenou obličejovou hydrataci. Masku na obličej si dopřejte jednou týdně.
Můžete pociťovat mírný pocit brnění po aplikaci. Po odstranění masky může dojít k mírnému zarudnutí. Je to zcela normální a dává vám to znát, že přísady působí.
Další přínosy exfoliace
- Optimalizuje penetraci jiných produktů péče o pleť, umožňuje jim proniknout do hlubších vrstev kůže.
- Vyživuje kožní buňky, takže se pokožka cítí oživená.
- Vyrovnává odstín pleti.