Léky proti vypadávání vlasů
Poslední úprava 21.02.2023Vypadávání vlasů je častokrát stresující, mívá výrazný vliv na kvalitu života dotyčného člověka. Člověk se jako pacient mnohokrát dostaví k obvodnímu lékaři, a to s difuzním nebo rozptýleným vypadáváním vlasů.
- Jizvovou alopecii dokáže nejlépe vyhodnotit dermatolog, trichológ.
- Nejizvovou alopecii dokáže mnohdy identifikovat i praktický lékař.
Obsah:
Diagnostika jednotlivých typů vypadávání vlasů
- Androgenní alopecie se diagnostikuje na základě klinických testů.
- Alopecia areata se vyznačuje typickými místy na hlavě, které jsou holé.
- Tinea capitis se rovněž projevuje shluky plešatých míst, tyto jsou obvykle zarudlé a šupinaté, tyto ložiska třeba léčit systémově.
- Telogen effluvium je nejizvový typ plešatění. Jde o nezánětlivou alopecii s relativně náhlým začátkem způsobeným fyziologickým nebo emočním stresem. Když se podaří odstranit příčinu, vlasy obvykle znovu vyrostou.
- Trichotillománie je zase impulzivní porucha. Léčba je zaměřena na kontrolu a zvládnutí psychických problémů.
- Trichorrhexis nodosa se objevuje, když se vlasy lámou po poškození. Častokrát jde o nadměrné používání přípravků na úpravu vlasů a přílišnou úpravu vlasů.
- Anagen effluvium je abnormální difúzní padání vlasů, ke kterému dochází během růstové fáze. Nejčastěji ho způsobuje chemoterapie.
Důležité znaky různých vzorů a typů vypadávání vlasů
- Vlasy, které vypadávají v chomáčích naznačují jako příčinu vypadávání vlasů telogen effluvium.
- Celotělové symptomy jako je únava a přibývání na váze naznačují hypotyreózu.
- Horečnaté onemocnění, stresující události či nedávné těhotenství mohou vyvolat difúzní vypadávání vlasů v rámci telogen effluvium. Viz také Postpartum alopecia.
- Pokud pacient používá produkty na vlasy, které mají vlasy posílit, případně určité druhy šamponů, naznačují diagnózu trichorrhexis nodosa.
- Pokud se v rámci rodinné anamnézy objevuje hypotyreóza, je vhodné toto onemocnění stejně otestovat. Viz také Štítná žláza a padání vlasů.
- Pokud rodinná anamnéza potvrzuje vypadávání vlasů, je pravděpodobná diagnóza androgenní alopecie.
Léky proti vypadávání vlasů
Léčba vypadávání vlasů i samotné vypadávání vlasů je velmi komplexní problém, který bohužel není ani v současné době ještě dostatečně prozkoumán. Úspěšnost léčby vypadávání vlasů se liší od člověka k člověku a důvodem je i složitost samotného problému vypadávání vlasů. Může se proto stát, že přesně stejná léčba vypadávání vlasů u některých pacientů zabere perfektně, u některých pouze trochu a někdo nepocítí žádné výsledky. Důležité je na léčbu nezanevřít a dodržovat pravidelnost, protože u někoho se mohou dostavit výsledky i později. Nejčastěji se využívají pilulky proti vypadávání vlasů, lokálně aplikované roztoky i vitamínové doplňky.
Léky proti vypadávání vlasů při androgenní alopecii
Jde o nejčastější typ padání vlasů, takzvané dědičné padání vlasů. (Viz články Vypadávání vlasů u mužů, Vypadávání vlasů u žen) Medicínská léčba probíhá dle preferencí pacienta. U mužů se při androgenní alopecii osvědčil například lokálně aplikovaný minoxidil (v tekuté formě a 2% nebo 5% koncentraci). Opětovný růst vlasů je výraznější a robustnější na temeni hlavy, na přední části není natolik výrazný. Na znatelné zlepšení třeba dodržovat léčbu minoxidilem 6 až 12 měsíců. (Olsen, 2002) Léčbu třeba užívat bez přerušení a trvale. Po jejím přerušení se totiž vypadávání vlasů vrátí. Minoxidil v 2% koncentraci se doporučuje k léčbě androgenní alopecie u žen. (Van Zuuren, 2016) Mezi nežádoucí účinky patří podráždění a kontaktní dermatitida.
Novějším lékem proti vypadávání vlasů, který lze nazvat "vylepšeným minoxidilem" bez jeho nežádoucích vedlejších účinků, je účinná látka Nanoxidil. (Volně dostupný ve vlasovém aktivátoru Spectral DNC-N) (Spectral...)
Pokud byl u mužů lokálně užíván minoxidil neúčinný, přechází se při léčbě androgenní alopecie na léčbu finasteridem, a to orálně, 1 mg denně. Nežádoucí účinky finasteridu se projevují poklesem libida, erektilní dysfunkcí a gynekomastií. (Mysore, 2012)
Oba tyto léky proti vypadávání vlasů stimulují opětovný růst vlasů u některých mužů. Jsou však mnohem účinnější, pokud se použijí jako prevence vypadávání vlasů. Kromě toho existuje několik řešení léčby vypadávání vlasů léky bez lékařského předpisu.
Mezi takové volně prodejné léky proti vypadávání vlasů řadíme:
V tomto případě je prevence ještě důležitější, přílišné otálení může napáchat nevratné škody. Po vysazení jakékoli léčby se vypadávání vlasů opětovně spustí.
Léky proti vypadávání vlasů při alopecia areata
Na léčbu při menším postihu než 50% vlasové pokožky se využívá injekčně podávaný triamcinolon acetonid. Léčba se opakuje každých 4 až 6 týdnů, dokud se problém nevyřeší. Maximálně však šest měsíců. Lokální nežádoucí účinky zahrnují přechodnou atrofii a telangiektázie. (Kumaresan, 2010)
Alopecii areata lze léčit také lokálně podávanými kortikosteroidy, minoxidilem, antralínem či imunoterapií, též systémovými kortikosteroidy. (Delamere, 2008)
Léky proti vypadávání vlasů při tinea capitis
Tinea capitis vyžaduje systémovou, tedy celotělovou léčbu. Lokálně aplikované protiplísňové látky nepronikají do vlasových folikulů. (Chen, 2016)
Léky proti vypadávání vlasů při telogen effluvium
Telogen effluvium se obvykle vyřeší samo od sebe, k nápravě stavu růstu vlasů dochází po dvou až šesti měsících. Léčba zahrnuje odstranění základní příčiny vypadávání vlasů a uklidnění situace. Léčbu, která je potenciální příčinou vypadávání vlasů třeba přerušit. Samozřejmě pouze v případě, pokud je to možné. (Alopecia…) Telogen effluvium přitom může přetrvávat i roky, pokud základní příčina vypadávání vlasů, například v podobě stresu, stále trvá.
Léky proti vypadávání vlasů při trichotillomanii
Optimální léčba vypadávání vlasů z důvodu trichotillománie není známa. Může být potřebný i zásah a pomoc psychiatra nebo psychologa. Mezi možnosti léčby vypadávání vlasů v tomto případě se řadí kognitivně-behaviorální terapie, selektivní inhibitory zpětného vychytávání serotoninu. (Ninan, 2000)
Léky proti vypadávání vlasů při anagen effluvium
Anagen effluvium se objevuje nejčastěji při chemoterapii a je obvykle reverzibilní. K opětovnému růstu dochází jeden až tři měsíce po ukončení léčby. Permanentní alopecie je v tomto případě velmi vzácná. Chlazení vlasové pokožky byla jediná intervence, která výrazněji snížila vypadávání vlasů kvůli chemoterapii. Lékaři však takový postup nedoporučují, protože chlazení může minimalizovat přísun chemoterapeutické látky k vlasové pokožce, což může následně způsobit kožní metastázy na vlasové pokožce. (Munstedt, 1997)