Domů / Historie a současnost merino v...

Historie a současnost merino vlny

Poslední úprava 10.09.2016
Sdílet článek

Původ

První stáda merino ovcí vznikli ve Španělsku ve 13. a 14. století, když chovatelé zkřížili místní plemena s dovezenými ovcemi z Anglie. Španělsko se stalo známým jemnou vlnou, kterou produkovalo a mezi 12. a 16. stoletím na ní fakticky mělo monopol, který značil značný zdroj přijmu.

Většina stád byla vlastněna šlechtou, nebo církví. Organizace, která dohlížela na chov a migraci ovcí se jmenovala Mesta a sdružovala privilegované vlastníky stád. Většina světových stád se vyvinula ze třech původních plemen – Escurial, Negretti a Paula.

Před 18. stoletím byl vývoz merino ovcí ze Španělska považován za zločin a trestán smrtí. Až v 18. století se jednotky kusů ovcí staly základem pro pro stáda v jiných zemích. Od roku 1765 chovatelé v Sasku křížili Španělské merino ovce se Saskými plemeny, aby dostali ještě jemnější vlákno. V 19. století byla vlna Saských merino ovcí považována za nejkvalitnější na světe. Do Ameriky se dostali rovněž v 19. století, když je tam dovezl americký velvyslanec ve Španělsku plukovník David Humphreys. Britské embargo na export vlny a vlněného oblečení do U.S. vedlo k merino šílenství, kdy bylo mezi roky 1809 a 1811 dovezeno nejméně 3500 ovcí.

Ve Španělsku skoro zničili chov merino ovcí Napoleonské války. Od roku 1810 se hlavní dění v merino průmysle přesunulo do Německa, Spojených států a Austrálie. Po skončení války Němci zrušili omezení na export živých ovcí.

Současnost

V současnosti se merino ovce chovají velké míře v Americe a hlavně v Austrálii a na Novém Zélandě. Díky specifickým vlastnostem jejich vlny jsou vysoko ceněné, kdy cena plemenného kusu může dosahovat desetitisíce australských dolarů. Merino vlna je pro své unikátní vlastnosti hodně používaná jako materiál pro výrobu sportovního nebo dětského oblečení.

Mulesing

            Mulesing je kontroverzní technika odstraňovaní kůže ze zadku ovcí kvůli prevenci myiázy, onemocnění způsobené parazitováním larev některých druhů much v těle ovce. Je to běžná technika zejména v Austrálii, hlavně u merino plemena, které se vyznačuje velkými záhyby kůže.

            Národní federace farmářů zastává názor, že jde o nejúčinnější metodu  prevence myiázy a bez ní by ročně mohlo uhynout 3 000 000 kusů ovcí.  Organizace na ochranu zvířat PETA na druhé straně tvrdí, že jde o krutou a bolestivou techniku, ke které existují šetrnější alternativy jako speciální diety, nebo postřiky. V červenci 2009 reprezentanti Australského vlněného průmyslu zrušili platnost dřívějšího slibu, že přestanou s touto praktikou do konce roku 2010. Na Novém Zélandě se mulesing již přestal používat.

Zatím bez hodnocení

Čtěte víc