Erektilní dysfunkce a hmotnost - jak může nadváha ovlivnit erekci
Poslední úprava 24.01.2023Trápí vás neschopnost dosáhnout a udržet erekci? Erektilní dysfunkce je přitom běžný problém, který se může objevit u muže v jakémkoliv věku. Sexuální aktivita se pak stává mnohem méně příjemnou záležitostí.
Podle lékařských výzkumů a studií je s erektilní dysfunkcí úzce spojených několik zdravotních faktorů. Jedním z těchto faktorů je i hmotnost. Z větší části je nadváha či obezita úzce spojena s vyšší mírou erektilní dysfunkce, a to u mužů všech věkových kategorií. (Evans, 2005)
Podívejme se blíže na souvislost mezi nadváhou a rozvinutím erektilní dysfunkce. Také na nejúčinnější způsoby zlepšení kvality erekce, sexuálního výkonu a celkové kvality života.
Obsah:
Souvisí zdravotní problémy spojené s nadváhou se vznikem erektilní dysfunkce?
Sice nejsou k dispozici vědecké údaje o tom, že by nadváha přímo souvisela s erektilní dysfunkcí, některé výzkumy prokazují jasný vztah mezi hubnutím a následným zlepšením sexuálního výkonu. (Evans, 2005)
Existuje také řada epidemiologických rizikových faktorů spojených s erektilní dysfunkcí, například rozvinutí srdečních chorob jako je vysoký krevní tlak, ale také obezita.
Výzkum týkající se obézních mužů s problémy s erekcí sledoval vliv hubnutí na zlepšení erekce. Muži byli rozděleni do dvou skupin, jedna měla podporu odborníků na hubnutí i cvičení. Druhá skupina získala pouze menší pomoc, a to v písemné formě.
Muži, kteří byli při hubnutí vedení, zhubli za dva roky v průměru o 15 kg. Muži v kontrolní skupině zhubli za stejný čas v průměru o méně než 2,5 kg.
Po dvou letech hlásilo 31% mužů z první skupiny obnovu erekce. V kontrolní skupině se podobné zlepšení projevilo pouze u 5% mužů.
Jiné výzkumy ukazují podobné zjištění. Tedy muži s nadváhou či obezitou trpí občas na erektilní dysfunkci. Tato však může být odstraněna zlepšením fyzické aktivity a snížením tělesné hmotnosti. (Erectile...)
Pokud to tedy shrneme, neexistují vědecké důkazy, že by byla samotná nadváha přímou příčinou erektilní dysfunkce. Ale negativní účinek obezity je vysoký krevní tlak, cholesterol a cukrovka. A ty jsou úzce propojeny s erektilní dysfunkcí. Právě proto je obezita velkým rizikovým faktorem poruch erekce.
Obezita a hladiny testosteronu u mužů
Kromě neblahého účinku nadváhy na kardiovaskulární zdraví, má obezita vliv i na testosteron. A to přispívá k erektilní dysfunkci.
Obezita úzce souvisí s nižšími hladinami testosteronu u mužů, než je obvykle běžné. Podle jednoho výzkumu je údajně BMI v nepřímé úměře ke koncentracím celkového testosteronu. Podobné výsledky ukazují i další výzkumy. (Diaz-Arjonilla, 2009; Fui, 2014)
Ve zkratce, muži s nadprůměrnou hmotností mívají nižší hladiny volného testosteronu, což je důležitý hormon pro normální sexuální funkce u mužů.
Testosteron je úzce propojen s libidem u mužů. Nízké hladiny testosteronu jsou odpovědné za snížení sexuální touhy. Určitá hladina testosteronu je každopádně potřebná pro schopnost dosáhnout erekce. Tím se testosteron stává potenciálním faktorem pro vznik erektilní dysfunkce. (Mikhail, 2006)
A jaké je řešení tohoto problému? Tak jako u mužů s obezitou uvedených výše, pokud muž zhubne a sníží množství tělesného tuku díky změně stravování a a životního stylu, dostaví se i zlepšení v produkci testosteronu.
Jak můžete zlepšit kvalitu erekce pokud máte nadváhu?
Máte nadváhu nebo obezitu? Potvrzení skutečného rizika obezity a souvisejících zdravotních problémů není tak jednoduché.
BMI je v medicíně stále dost využíván, má však zároveň svá úskalí. Například, nezohledňuje procento tělesného tuku. To může způsobit, že svalnatý kulturista i obézní člověk mohou mít stejnou BMI hodnotu. Samozřejmě je to trochu problém, ale nelze zapomínat, že většina mužů nevypadá jako Arnold Schwarzenegger.
Abyste měli ještě jiný záchytný bod, měli byste si změřit poměr pasu k bokům. To vám dá přesnější informaci o vaší aktuální hmotnosti a tělesné stavbě.
Pokud je BMI i poměr pasu k bokům mimo zdravého okruhu, hrozí vám vyšší riziko zdravotních problémů souvisejících s přílišnou hmotností.
Pokud máte nadváhu, postačí několik drobných změn v životním stylu a stravování. Dopad na váš sexuální výkon by měl však být výrazný.
- Zhubněte, buď díky dietám, cvičení nebo zkombinováním obou. Úbytek na váze úzce souvisí se zlepšením kvality erekce a sexuálního výkonu. Zdravá tělesná hmotnost je tedy důležitý faktor pro zlepšení sexuálního života.
- Zaměřte se na kardiovaskulární zdravotní faktory. Kardiovaskulární problémy jako je hypertenze (vysoký krevní tlak) a vysoký cholesterol jsou úzce propojeny s erektilní dysfunkcí. Takže jakékoliv zlepšení zdraví srdce bude mít na sexuální výkon pozitivní dopad.
- Cvičte. Pokud se i nesnažíte zhubnout, dokáže pravidelné cvičení zlepšit náladu, dokáže pomoci uvolnit se během sexu, snižuje riziko úzkosti ze selhání, zvyšuje výdrž.
- Zvažte užívání léků na erektilní dysfunkci. Pokud snížení hmotnosti a zlepšení kardiovaskulárního zdraví nevyřeší váš problém s erektilní dysfunkcí, mohou vám pomoci léky. Důležité však je, navštívit nejdříve lékaře, abyste se ujistili, že jste skutečně zdraví a můžete léky na podporu erekce užívat.
Pro sexuální i celkové zdraví je vždy nejlepší udržovat si zdravou hmotnost. Pokud se vaše hmotnost za poslední roky vyšplhala příliš nahoru, dostaňte ji na zdravou úroveň. Může to mít výrazný pozitivní účinek na erekci, sexuální výkon i celkovou kvalitu života.