Jak se zbavit strií a proč vůbec vznikají?
Poslední úprava 21.07.2022Přestože strie pouze zřídka způsobují závažné zdravotní problémy, mohou nám život znepříjemňovat. Jsme z nich nešťastní, způsobují nám rozpaky, protože to často vypadá tak, že neexistuje způsob jak se jich zbavit.
Strie, známé také jako "striae distensae", se mnohem častěji objevují u žen (55%) než u mužů (25%). Objevují se obvykle v oblasti břicha, prsou, vnější strany stehen, na zadku, stehnech a horní části paží.
Takže, jak se zbavit strií? Naštěstí použitím některých přírodních prostředků lze jejich výskyt výrazně snížit.
Obsah:
Co jsou strie?
Naše kůže se skládá z několika vrstev. Horní se nazývá epidermis, střední derma a spodní se říká základní vrstva. Strie se objevují proto, že je střední vrstva kůže dotrhaná. V podstatě vznikají strie kvůli přetížení kůže, ke kterému v některých situacích dochází zcela běžně. Jde například o těhotenství, obezitu a samotný růst během dospívání.
Tkáně se nakonec poškodí v důsledku přetížení a přílišného natahování. Toto napínání kůže, tedy dermis, způsobuje zjizvení. Někteří odborníci zastávají také názor, že ke vzniku strií dochází kvůli vysokým hladinám steroidních hormonů indukovaných při lokální nebo systémové léčbě steroidy (Cushingova nemoc). Vysoké steroidní hormonální hladiny mohou mýt vliv na pokles množství kolagenu. Strie byly zaznamenány u pacientů s chronickým onemocněním jater, HIV, kachektických stavech a při mentální anorexii. (Bleve, 2012)
Ve kterých situacích dochází k objevení strií nejčastěji?
Těhotenství
Podle odborných názorů těhotenství obdobím, kdy dochází až u 90% žen k výrazným a komplexním změnám na pokožce a tyto změny mohou mít velký vliv na život ženy. Nakonec, pokud je kůže během delšího období napjatá, může dojít ke vzniku strií. (Vora, 2014)
Dokonce podle jedné studie dochází k výskytu výraznějších strií mnohem častěji u mladších věkových kategorií. Dvacet procent teenagerů má závažné strie, což je jev, který se u žen nad 30 let tak často nevidí. (Atwal, 2006)
Přibývání na váze a hubnutí
Při rychlém přibývání nebo hubnutí je výskyt strií velmi běžný, a to kvůli náhlému napnutí kůže. Může se tak stát kvůli obezitě, ale i kvůli posilování. Navíc následné snížení hmotnosti může strie odhalit.
Pokud tělo příliš rychle nabere na objemu, nemůže se kůže dost rychle natáhnout a kvůli tlaku vyvinutému na kůži vznikají strie. Pokud se však svaly vyvíjejí pomaleji, strie se objevit nemusí. Naopak, pokud tělo zažije příliš rychlý úbytek na váze, strie mohou být mnohem výraznější. Je to proto, že nadměrný tuk nebo nahromadění svalů natáhnou kůži na dlouhou dobu.
Rychlý růst během puberty
Faktorem, který může přispět ke vzniku strií, jsou intenzivní hormonální změny, které způsobují zvyšování hladin některých hormonů zvaných glukokortikoidy, které jsou produkovány v nadledvinách. Steroidní hormony, které podporují růst těla během puberty, tedy glukokortikoidy, proudí do krevního řečiště a brání dermis v tvorbě dostatečných hladin kolagenu a elastinu, vláken, které by měly podporovat pružnost pokožky.
Strie se během puberty objevují i u zdravých lidí s normální hmotností, protože v tomto věku dochází k typickým růstovým spurtům. Ke vzniku strií dochází ve stejné době jako k běžným tělesným změnám u dospívajících, kam řadíme zvětšení varlat, vývoj prsou, růst pubického ochlupení a menstruace. Tento stav je častější u chlapců, pravděpodobně proto, že chlapci v pubertě rostou rychleji než dívky. Strie se obvykle začínají objevovat ve věku mezi 14 a 20 lety u mužů a 10 a 16 lety u žen. (Leung, 2013)
Zvýšení hladin kortizonu
Píšeme, že strie jsou nejčastěji výsledkem napínání kůže, příčinou však bývá i nárůst kortizonu. Kortizon je hormon, který se přirozeně tvoří v nadledvinkách, pokud je ho ale příliš mnoho, ztrácí pokožka svou elasticitu a stává se tenčí.
Kortikoidní krémy, locia, léky a chronické užívání orálních nebo systémových steroidů může zvýšit množství tohoto hormonu v těle, což může vyvolat vznik strií kvůli poklesu schopnosti pokožky natáhnout se. Zároveň způsobuje vysoušení pokožky, takže se strie objevují častěji. Některé zdravotní problémy nebo nemoci jako je Cushingův syndrom, Marfanův syndrom, Ehlers-Danlos syndrom a další onemocnění nadledvin může způsobit strie tím, že zvyšují množství kortizonu.
Jak ošetřovat strie
Abyste se zbavili strií, nebo alespoň zlepšily jejich vzhled, případně vůbec zabránili jejich vzniku, vznikají různé terapie. Léčba a ošetřování strií se různí. Můžeme sem zařadit různé krémy, lokální (topické) olejové masáže i kyselinu glykolovou, pokud máme jmenovat pouze některé z nich. Za efektivní ošetření se řadí i ošetření laserem, existují však i přírodní způsoby, jak se zbavit strií. (Elson, 1990)
Vitamín K
Vitamin K je při ošetřování strií velmi přínosný a nápomocný. Nachází se v potravinách jako například pampeliškové listy, hořčičné listy, mangold, jarní cibulka, též v kapustě, špenátu a růžičkové kapustě.
Éterické oleje (šipky, kadidlo, slaměnka)
Éterické oleje se nacházejí v rostlinách a obvykle se vytlačují ze semen rostlinek. Olej ze šípků je například lehký, nemastný, plný esenciálních mastných kyselin, které zlepšují pevnost a pružnost pokožky. Je známý jako jeden z nejlepších zdrojů kyseliny trans-retinové, což je přirozená forma vitaminu A, který podporuje pokožku v rychlejší regeneraci.
Kvůli regeneračním vlastnostem kadidla a slaměnek, jsou i tyto éterické oleje výbornou volbou na pomoc při minimalizaci strií. Tyto oleje můžete smíchat s olivovým a kokosovým olejem. Pokud při aplikaci použijete derma váleček, můžete maximalizovat účinek a minimalizovat dobu hojení.
Kokosový olej
Kokosový olej je výbornou pomůckou k minimalizaci strií. Přestože jde o nasycený tuk, kokosový olej se od typických nasycených tuků liší v tom, že je primárně tvořen triglyceridy kyseliny laurové se středně dlouhým řetězcem.
Kokosový olej je znám svým dlouhým seznamem pozitivních přínosů. V případě strií je důležitá jeho schopnost zlepšit elasticitu kůže, zlepšit regeneraci buněk, bojovat s infekcemi. Kokosový olej používejte přímo na strie samostatně, případně jej můžete aplikovat dermální válečkem.
Želatina
Protože úbytek kolagenu častokrát ústí do vzniku strií, dávalo by smysl, že želatina, jeden z nejlepších dostupných potravinových zdrojů kolagenu, může pomoci snížit riziko vzniku strií. Stejně může minimalizovat ty, které se již na těle objevili.
Pokud se dostane do těla ústy, pomáhá tato superpotravina narovnat kůži a podporuje růst nových buněk. Zároveň podporuje klouby, vlasy a nehty, a také zlepšuje trávení. Výborným zdrojem kolagenu je i vývar z kostí.
Aloe vera
Není žádným překvapením, že na seznamu pomůcek je i gel z aloe vera. Dokáže zmírnit zjizvení, které mohou způsobit strie. Jeho pozitivní účinek na pokožku je známý již desetiletí. Gel z aloe vera je výborným zdrojem vitamínů a je to úžasná přírodní hydratační látka. Aloe vera je velmi jemný gel a lze ji používat tak často, jak chcete. Je třeba se však ujistit, že používáte čistý gel z aloe vera.
3 stupně strií
Podle studií existují tři stupně strií. Stupeň jedna je akutní stadium a charakteristické jsou pro něj červené a mírně vyvýšené strie. Pro druhé stádium jsou charakteristické fialové nebo načervenalé znaménka. Třetí, chronické stadium se vyznačuje zploštělými plochami kůže s růžovo-červeným zbarvením. Oblasti kůže mohou být svědivé a mírně zvednuté. Jsou náchylné na zvětšování, prodlužování a získávají tmavě fialový odstín. Případně se mohou jevit jako bílé nebo stříbřité čáry, které jsou ploché, lesklé a propadlé do kůže.
Strie jsou od normální kůže odděleny hustou oblastí tenkých kolagenových svazků. Četné studie "zralých" strií ukazují, že napjaté kolagenová vlákna se zarovnají rovnoběžně s povrchem kůže, následně dochází ke ztrátě kolagenu a jejich mohutnějšímu zploštění.
Snížením množství fibrilínu, glykoproteinu potřebného pro tvorbu elastických vláken, který se nachází v pojivových tkáních, dochází k poklesu množství elastinu v kůži a tento jev přispívá k atrofizaci (zmenšení) strií. Studie také prokázaly, že barevné variace strií jsou podobné jako při procesu hojení ran, to znamená jak při tradiční tvorbě jizev. (Watson, 1998)