Jak odstranit strie. Skutečně efektivní!
Poslední úprava 26.01.2022Většina z nás si je vědoma, že vzhled strií se může pohybovat od sotva viditelných pramínků na kůži, až po ošklivou změť podobnou pavučině, plazící se po částech těla. Většina z nás ví jen velice málo o tom, co se vlastně odehrává, když se strie vytvoří.
Obsah:
Co jsou vlastně strie?
Kůže se skládá ze tří základních vrstev. Vnější vrstva je epidermis, což je povrchová část, která obsahuje odumřelé buňky připravené na odlupování se, novou kůži a hrubší část kůže, která působí jako hlavní ochrana těla proti vnějšímu prostředí. Epidermis neobsahuje žádné cévy a její primární úkol je ujistit se, že škodlivé látky nevstupují do těla. Druhá vrstva je dermis. Tato vrstva je značně "masitější" jako epidermis a je domovem vlasových folikulů, potních žláz a žláz produkujících maz, které pomáhají udržovat pleť hydratovanou a vláčnou. Pod dermis je hypodermis nebo podkožní vrstva. Tato vrstva slouží k ukládání tuků, ochraňuje žíly, tepny a nervová vlákna obsažená v této vrstvě. (How does...)
Když je kůže člověka příliš natažená nad její přirozené schopnosti, vlákna uvnitř dermis se začnou trhat na kusy. Pokožka je poměrně flexibilní a obvykle se netrhá, avšak natažení způsobí její ztenčení přes potrhané části dermis, kde jsou přítomny strie. Počáteční vzhled strií je rudé nebo fialovo-rudé barvy. To znamená, že strie vznikla poměrně nedávno. Postupem času se zesvětlí na stříbřitě-bílé zabarvení, ale obvykle nezmizí samy od sebe. (Lokhande, 2019)
Co způsobuje strie?
Strie jsou nejčastěji důsledkem rychlého přibírání na váze, rychlého a podstatného nárůstu svalové hmoty, příliš rychlý růst (spojený zejména s mladistvými) a významné natahování kůže, ke kterému dochází v průběhu těhotenství. Jakmile dojde k roztažení, strie se začnou tvořit bez ohledu na to, zda osoba rychle ztrácí hmotnost, ztrácí přebytečné svaly nebo porodí. V některých případech je možné striím zabránit pravidelným hydratováním kůže několikrát denně, zatímco je ve stádiu roztažení, ale ve většině případů k tomu dojde tak rychle, že si to ani nestihnete uvědomit a strie se stanou viditelné. (Lokhande, 2019)
Jak odstranit strie přirozeně
Naučit se jak odstranit strie přirozeně, pro někoho představuje ideální první krok. Některé volně prodejné a předepsané výrobky nejsou bezpečné pro všechny osoby, jako jsou těhotné ženy a osoby s citlivou pokožkou, a chirurgie rozhodně není vhodná volba pro každého. Existují přírodní prvky, které mohou mít obrovský dopad na zesvětlení a zmírnění vzhledu strií. Pokud očekáváte rychlé zlepšení, je také důležité si uvědomit, že existuje jen velmi málo přírodních prostředků, které dokáží odstranit staré strie úplně, protože tyto znaky je obtížné odstranit i se špičkovými recepturami dermatologických krémů. Přírodní prostředky jsou nejvhodnější pro léčbu poměrně čerstvých strií, které jsou ješte rudé nebo fialově-rudé barvy. Také jsou vhodné pro použití jako prevence proti striím.
Aloe Vera Gel
Aloe vera gel je řídká, gelovitá hmota nacházející se v listu rostliny aloe vera. Už dávno byla tato rostlina známá pro své léčivé účinky, pokud jde o koži. Dokonce i staří Egypťané používali aloe vera k léčbě mnoha zdravotních stavů. Zhruba 99 procent gelu z aloe vera se skládá z vody. Zbývající jedno procento obsahuje vitaminy A, C, E, B6, a B12, z nichž všechny jsou vhodné pro podporu zdravé kůže. Aloe vera obsahuje polysacharidy a glykoproteiny. Polysacharidy pomáhají nastartovat proces opravy vrstvy, glykoproteiny zmírnit příznaky zánětu a pomáhají zmírnit také bolest pokožky. I když aloe vera gel je k dispozici jako nápoj, zdroj potravy a vitamínů, nejbezpečnější způsob, jak ho v tomto případě používat, je masírovat gel do pokožky. Aloe vera by měl být použit na čerstvé strie alespoň jednou každý den. Postupem času by měl gel pomoci pleti opravit nejhorší poškození a předcházet budoucímu výskytu strií. To co zbylo ze strií, bude odlehčené a mnohem méně viditelné.
Vitamin E
Vitamin E je svatý grál v péči o pleť. Jedním z důvodů proč je tento vitamin takový populární je antioxidant, což znamená, že eliminuje "volné radikály" buněk v těle. Volné radikály mohou mít negativní vliv na kůži, protože může dojít k poškození kolagenních buněk. Kolagen je látka, která umožňuje naší kůži při stlačení zůstat hebkou a odpružit ji zpět na své místo. Volné radikály mohou také vysát vlhkost z kožní vrstvy, což vede k vysychání a zpomalení hojení. Vitamin E může být aplikován přímo na kůži nebo vnitřně jako doplněk vitamínů. Existují výhody při použití obou metod při léčbě strií, protože lokální aplikace přidává vlhkost do vrstvy a podporuje hojení vnějších vrstev kůže, zatímco vnitřní doplňky vitaminu E mohou podporovat hojení kožních buněk hluboko uvnitř dermální vrstvy. Kvalitní krém, který obsahuje vitamin E by měl být aplikován na strie nejméně jednou denně. Alternativní a silnější varianta je, že se použije čistý vitamin E olej přímo na kůži, přičemž se dbá na vmasírování oleje do postižených dermálních částí.
Kakaové máslo
Kakaové máslo je výtažek z kakaových bobů. Semena z bobu se fermentují, praží a lisují, pak se z nich vyrábí tuk bohatý na živiny, který nazýváme kakaové máslo. Jakož i vitamin E, kakaové máslo je také plné antioxidační síly, je bohaté na mastné kyseliny, které se do kůže poškozené striemi rychle vstřebají a vyživují ji. Tyto mastné kyseliny působí hydratačně do hloubky kůže, bojují proti mnohým kožním problémům, jako je vysychání, ekzém a škody způsobené slunečním zářením, drsná kůže a nadměrné natahování. Kakaové máslo má krémovou máslovou texturu, ze které je odvozen jeho název. Hustá struktura může zpočátku působit na kůži těžko, ale krém bude i nadále dodávat vlhkost do pokožky po celý den. Kakaové máslo by mělo být v ideálním případě naneseno ihned po koupání nebo před spaním každý večer. Jeho použití je bezpečné téměř pro každého, včetně mladistvých a těhotných žen.
Olivový olej
Olivový olej je složka, kterou má většina z nás v kuchyni, ale jen zřídka uvažujeme o jeho použití jinak než při přípravě potravin. Olivový olej je nabitý antioxidanty, které zabraňují volným radikálům poškozujícím kůži. Je také vysoce hydratační, co si přesně čerstvé strie vyžadují, aby začalo hojení. Přidáním vlhkosti do kožních vrstev pomůže zmenšit velikost čerstvých strií a napomáhá jejich blednutí na stříbřitě-bílou barvu. Přestože olivový olej strie asi úplně neodstraní, určitě budou po jeho používání méně nápadné. Vmasírujte dostatečné množství olivového oleje do oblastí, kde se strie vyskytují a nechte působit dokud se olej zcela nevstřebá, neutírejte ho. Olivový olej je velmi hustý a může trvat delší dobu dokud se plně absorbuje do kožních vrstev, potřete jím pokožku každý druhý den a po koupání.
Pijte hodně vody
Pitná voda je obyčejný, ale velmi účinný způsob, jak doplnit kůži zevnitř směrem ven. Většina dospělých nepřijímá během dne dostatečné množství vody. U mužů se doporučuje příjem kolem 13 sklenic denně a pro ženy je doporučený příjem 9 sklenic denně. Lidské tělo je asi z 60 procent tvořeno vodou, proto nedostatek množství vody může vést ke snížení funkčnosti orgánů, pomalému trávení, suchu v nose a hrdle, nedostatku energie a neschopnosti efektivního pocení. To jsou jen některé příklady toho, jak tělo může trpět bez dostatečného příjmu vody. Jedním z prvních příznaků dehydratace je špatný zdravotní stav pokožky, může být suchá, popraskaná nebo šupinatá a nebude schopna regenerovat se tak rychle, nebo efektivně. Kůže sužovaná striemi se dokáže postarat o poškozené tkáně v rámci nutných oprav, pouze pokud má dostatečné množství vody. Snažte se splnit doporučený denní příjem vody a vždy berte v úvahu případy, ve kterých jste vodu ztratili přes pocení, časté močení nebo řídkou stolici.