Jaké jsou výhody užívání kokosového oleje?
Poslední úprava 20.12.2022Kokosový olej se kdysi považoval za nezdravý olej kvůli vysokému obsahu nasycených tuků. Novější studie však zjistili, že kokosový olej vůbec neškodí ani srdci, ani hladinám cholesterolu. Ve skutečnosti poskytuje dokonce mnoho zdravotních přínosů.
Zdravotní přínosy kokosového oleje
Kromě toho, že je vynikající příchutí do mnoha receptů a nemléčnou alternativou pomazánky na chléb, má kokosový olej mnohé překvapující zdravotní přínosy.
Přínosy pro srdce
Výzkumníci zjistili, že kokosový olej je největší veganský zdroj triglyceridů se středně dlouhým řetězcem. Polovina z nich je vytvořena z nejdůležitější mastné kyseliny používané na udržování imunitního systému, známého jako kyselina laurová. Kokosový olej má podobné procentuální zastoupení kyseliny laurové jako je v mateřském mléce. Není známa žádná jiná zelenina, která by obsahovala kyselinu laurovou.
Právě proto má kokosové mléko následující přínosy pro srdce:
- může zvýšit dobrý cholesterol u některých jedinců,
- pomáhá v prevenci aterosklerózy.
Přínosy pro imunitní systém
Chemická látka zvaná monolaurín je prekurzorem kyseliny laurové. Nachází se v kokosovém oleji a pomáhá v boji s množstvím virů, bakterií, kvasinek a plísní. Děje se tak vytvořením negativního vlivu na lipidové membrány těchto buněk. To vyúsťuje do ochrany před mnoha mikroby a onemocněními včetně následujících:
- rakovina: zjistilo se, že kokosový olej zpomaluje růst nádorů, přičemž ale napomáhá tloustnutí u pacientů s onemocněním tlustého střeva,
- volné radikály: studie zahrnující testy na potkanech zjistila, že antioxidanty v kokosovém oleji pomáhají zpomalit poškození volnými radikály,
- HIV: monolaurín v kokosovém oleji se ukázal jako antivirotikum schopné snížit virovou zátěž u pacientů s HIV,
- spalničky: monolaurín je také efektivní při snižování virové zátěže při spalničkách, takže pacientům pomáhá rychleji se zotavit,
- herpes simplex: kokosový olej je schopen deaktivovat virus herpes simplex, což může pomoci při snížení virové zátěže a zredukovat jeho výskyt,
- chřipka: kokosový olej dokáže zničit virus chřipky, což může pomoci při rychlejším zotavení nebo při prevenci,
- stafylokoky a jiné bakterie: kromě toho, že je antivirotikem působí kokosový olej i antibakteriálně. Dokáže zahubit stafylokoky a jiné bakterie.
Přínosy pro metabolismus
Vzhledem k tomu, že mastné kyseliny se středně dlouhým řetězcem tělo posílá přímo do jater, jsou rychle metabolizovány a využívány jako zdroj energie. Ostatní tuky cirkulují v krevním oběhu a usazují se na nežádoucích místech. Kokosový olej, který je tvořen převážně z mastných kyselin se středně dlouhým řetězcem, ve skutečnosti podporuje hubnutí urychlením metabolismu.
Další přínosy
Kokosový olej má i následující přínosy:
- poskytuje ochranu játrech, odvrací možné poškození jater vyvolané různými příčinami,
- vylepšuje vstřebávání minerálů a prvků do těla,
- pomáhá při kontrole hladiny cukru v krvi při cukrovce 2. typu,
- léčí akné tím, že na pokožku působí antibakteriálně,
- efektivně ničí plísňové infekce jako jsou plísňové onemocnění nohou, kandida a opruzeniny.
Způsob zpracování kokosového oleje je pro zachování benefitů velmi důležitý
Důležitá věc, na kterou nelze zapomínat je fakt, že je velký rozdíl mezi organickým, panenským kokosovým olejem a hydrogenovaným kokosovým olejem. Aby v kokosovém oleji zůstaly látky, které jsou pro zdraví nejpřínosnější, měl by být kokos zpracován jedním z následujících dvou způsobů:
- rychle vysušit kokosovou dužinu a následně ji vytisknout, aby se z ní mohl vytěžit olej,
- za vlhka rozemlít a vytisknout čerstvý kokos a tak získat kokosové mléko, následně oddělit olej od kokosové vody.
Vyzkoušejte si výhody kokosového oleje na sobě
Abyste viděli jeho přínosy a výhody, měli byste spolknout zhruba čtyři polévkové lžíce organického panenského kokosového oleje denně. Zdravotních přínosů kokosového oleje je mnoho, a objevují se stále nové a nové. Přesto to není zázračný všelék. Sice dokáže ohlídat tělo před nemocemi a dokáže podpořit schopnost těla hojit poranění, nezačne však působit z noci do rána. Své potíže a zdravotní problémy vždy prodiskutujte s vaším lékařem. Pokud užíváte léky, nedělejte žádné změny, aniž jste se o tom poradili s lékařem nebo lékárníkem.