Lak na nehty - informace
Poslední úprava 04.03.2022Přemýšleli jste už někdy nad složitou historií, výrobním procesem a chemickým složením dokonalého odstínu červeného laku?
Dekorativní lak na nehty vznikl již 3000 let před naším letopočtem. Vytvořili ho starověcí Číňané a obsahoval včelí vosk, želatinu, arabskou gumu, vaječné bílky a pro barvu se přidávaly lístky z růže a orchideje. Ve starověkém Egyptě příslušníci vyšších tříd přidávali do laku hennu, protože tato dekorativní barva byla znakem prosperity. Během dynastie Chou asi 600 let před naším letopočtem se do laku přidávalo zlato a stříbro a nosili ho členové královské rodiny. V 19. století ženy léčili své nehty červenými vonnými oleji a začali si aplikovat lak z velbloudí srsti.
Lak na nehty existuje již tisíce let, takže to není až tak moderní vynález. Lak na nehty ve své současné podobě vzniknul v roce 1920. Michelle Menard se inspiroval barvou použitou na automobilech, vytvořil to, co my dnes nazýváme lak na nehty. Brzy se dostal do Hollywoodu a stal se populárním a své postavení v kosmetice má dodnes. Zatímco v minulosti lak na nehty sloužil pouze pro kosmetické účely, dnes dokáže podporovat zdraví nehtů.
Obsah:
Lak na nehty - složení: Nitrocelulóza
I když neexistuje žádný vzorec pro lak na nehty, většinou obsahují stejné složky jako pryskyřice, změkčovadlo, rozpouštědlo a barviva. V průběhu let se starší přísady nahrazeny novějšími jako například formaldehyd.
Hlavní složkou laku na nehty je nitrocelulóza (dusičnan celulózy). Nitrocelulóza je vysoce hořlavý materiál, který se používá při výrobě dynamitu. Vytváří ochranný film, který drží pohromadě jiné látky. Je vyrobena z kapaliny ve směsi s malými bavlněnými látkami. Během výrobního procesu jsou vlákna tak malé, že nemusí být odstraněny z produktu. Začátkem 20. století byla tato látka přímo vyhrazená jako surovina pro lak na nehty. Zatímco barva na laky aut a nábytku se vyrábí z průmyslové nitrocelulózy, lak na nehty je vytvořen z látkové nitrocelulózy. Nitrocelulóza je klíčem k vytváření dobrého laku na nehty. Sama o sobě je nitrocelulóza křehká a špatně se přichycuje na nehtech, proto jsou zapotřebí i další látky.
Základní ingredience: pryskyřice, změkčovadla, barviva
Pryskyřice a změkčovadla jsou přidány do nitrocelulózy v laku - čímž se zvýší flexibilita a odolnost proti mýdlu a vodě. Přestože všechny laky musí mít tuto pružnost, někdy se namísto změkčovadel používají i kombinace amyl a butylstearátu, ricinového oleje, glycerolu, mastných kyselin a kyseliny octové.
Dále se nitrocelulóza, pryskyřice a změkčovadla spojí a přidá se další složka barvících pigmentů, které je drží pohromadě. Zatímco lak na nehty v minulosti obsahoval rozpustné barviva, dnešní produkty obsahují barevné pigmenty.
Jak se tedy všechny tyto chemické látky vztahují na požívání laku na nehty? Základní poznatky o chemickém složení laku mohou dopomoci k tomu, aby váš lak na nehty vydržel déle a ušetříte peníze v širokém horizontu. Například už jste někdy přemýšleli o tom, proč je třeba protřepat lahvičkou před lakováním? Vzhledem k tomu, že lak na nehty je suspenzivní produkt, znamená to, že látky v laku drží pohromadě jen krátkou dobu a protřepání laku pomůže znovu obnovit tyto látky. Ujistěte se, že lak na nehty máte ve svislé poloze. Čerstvý lak na nehty dovrší váš perfektní outfit, ale může přispět i ke zdraví vašich nehtů.
Lak na nehty a zdravé nehty
Předtím než si dopřejete čerstvý lak na nehty, popřemýšlejte o chemických látkách a jejich vlivu na zdraví vašich nehtů. Naštěstí pro nás moderní technologické pokroky udělali laky o hodně zdravější než v minulosti.
Například formaldehyd a toluen byl populární jako přísada na nehty a ačkoliv se stále používá, tyto chemické látky byly nahrazeny přírodnějšímu a šetrnějšími přísadami. Produkty, které obsahují formaldehyd mohou způsobit i alergické reakce, projevující se ve formě otoku očních víček. Pokud používáte dobrý lak bez škodlivých látek budou vaše nehty pravděpodobně silnější a zdravější. Chcete-li optimalizovat zdraví nehtů, hydratujte nehty před lakováním, abyste zabránili vysychání. Také mějte na paměti, že leštit nehty byste neměli více než 2 krát do měsíce. Pokud používáte odlakovače vyhněte se těm, které obsahují aceton, protože ten vaše nehty vysušuje.