Jak ošetřit roztřepené, loupající se nehty
Poslední úprava 03.02.2023Roztřepené a loupající se nehty jsou běžným problémem, který má mnoho řešení. Jednou z hlavních příčin štěpení nebo loupání nehtů je klima. Během zimních měsíců je důležité, abyste si ruce chránili teplými rukavicemi a tak omezily jejich vystavování silnému větru a chladu. Pravidelná hydratace rukou a nehtů také u mnoha lidí přináší dobré výsledky. Ochrana nehtů před vlivy životního prostředí, vždy když je to možné, je nezbytná pro získání zdravých nehtů.
Instrukce
- Prohlédněte si nehty a zjistěte, zda nevykazují příznaky nemoci. Nehty, které jsou ztluštělé, vybledlé, mají na sobě rýhy nebo jamky mohou být příznaky plísňové infekce nebo lupénky. Pokud jsou tyto příznaky přítomny, vyhledejte lékařskou pomoc.
- Ostříhejte si nehty tak, že konečky nehtů jsou ve stejné úrovni s konečky prstů. Dlouhé nehty mohou narážet do předmětů, takže problém se štěpením a loupáním nehtů se ještě zhorší. Opilníkuje si konečky nehtů a odstraňte tak ostré hrany.
- Na povrch nehtů naneste dvakrát denně vitamin E a jojobový olej. Obě látky jsou dostupné v podobě mlék, krémů nebo extraktů. Vitamin E a jojobový olej rehydratuje nehty a zabrání jejich třepení nebo loupání.
- Pro zdraví nehtů užívejte každý den multivitaminový doplněk. Vyberte si multi-vitamin, který obsahuje B-komplex vitamíny, biotin, nebo vitamin B-7. V průběhu 24 hodin byste neměli užít více než 2,5 mg.
- Vyhněte se používání rozpouštědel a chemikálií, což může vést k dalšímu štěpení nebo loupání nehtů. Voda a čisticí prostředky jsou hlavní příčinou suchých a poškozených nehtů. Při mytí nádobí nebo úklidu vždy používejte gumové rukavice.
- Jednou denně nehty hydratujte kyselinou mléčnou nebo alfa-hydroxy kyselinou. Na rehydrataci nehtů na ně naneste hydratační přípravek. Po dobu 20 minut mějte ruce v rukavicích, abyste tak udrželi vlhkost na nehtech.
- Jezte vyváženou stravu s množstvím bílkovin a omega-3 olejů. Potraviny bohaté na živiny přispějí k posílení nehtů a zamezí třepení a loupání. Dobrým zdrojem omega-3 olejů jsou olejnaté ryby.
- Zbavte se stresu pomocí relaxace a pravidelného cvičení. Štěpení a loupání nehtů je hlavním příznakem stresu. Cvičení pomáhá ulevit od nahromaděného napětí v těle a uvolňuje endorfiny a toxiny prostřednictvím potu.
Jak podpořit růst delších a pevnějších nehtů
Instrukce
- Omezte expozici svých nehtů chemikáliím, jako jsou prostředky na mytí nádobí a jiné čisticí prostředky. Pokud se snažíte vypěstovat si déle silnější nehty, tyto chemikálie tento proces zmaří, protože nehty se jejich působením stanou křehčí, což povede k jejich třepení. Po vystavení nehtů takovým chemickým látkám, jejich třeba ošetřit výrobkem určeným na péči o nehty, který jim dodá vlhkost.
- Jděte na manikúru nebo masáž rukou, které mohou zvýšit krevní oběh v nehtech, což pomůže jejich růstu. Vyžádejte si ošetření nehtů produkty, obsahujícími složky, které nehty posilují, jako jsou vitamíny A, C a E, vápník a antioxidanty jako například aloe vera.
- K dosažení delších silnějších nehtů zvažte použití produktu pro péči o nehty jako například posilovač nehtů. Tyto výrobky pro péči o nehty, které se často aplikují pod nebo na lak na nehty, jsou určeny k ochraně nehtů před vlivy životního prostředí a chemickým poškozením, podporují růst nehtů a zabraňují jejich loupání a třepení.
- Přijímejte v stravě dostatek bílkovin, vápníku, zinku, železa a vitaminů A a B. Pokud jsou Vaše nehty například křehké se svislými rýhami, může to indikovat nedostatek vitaminu B. Dobře vyvážená strava Vám pomůže vypěstovat si déle silnější nehty tím, že Vám poskytne živiny, které mohou působit jako zpevňovač nehtů.
- Vyhněte se pokušení dát si udělat akrylové nehty. Pokud se snažíte vypěstovat si déle silnější nehty, umělé nehty budou tento proces mařit, protože manikérka Vaše nehty opilníkuje aby tak se tak akryl na nehty lépe přichytil. Toto poškození oslabuje nehty, čímž se stanou náchylnější k dalšímu poškození.
Jak předcházet lámání nehtů
Instrukce
- Nepoužívejte nehty jako nástroj. Pokud nehty věci škrabete nebo otevíráte, jejich konečky budou náchylnější k lámání a odlupování.
- Při úklidu nebo práci v zahradě používejte ochranné rukavice. Mnoho chemikálií používaných v domácnosti nehty poškozují a jakékoli hrubé zacházení přispívá k lámání nehtů.
- Neobhrýzejte si nehty, a neloupejte si starý lak na nehty. Vaše nehty oslabí a zkřehnou, což zvyšuje šance toho, že se zlomí.
- Na nehty naneste vrstvu laku - ať už barevného či průhledného. Běžný lak na nehty může pomoci udržet jejich vlhkost a existují i laky na nehty vyvinuté na posílení nehtů. Lak si nelúpte, starý lak odstraňte odlakovačem a po týdnu naneste novou vrstvu. Vyhněte se odlakovačem na nehty s obsahem acetonu, který nehty vysušuje.
- Dvakrát denně své ruce hydratujte aplikací krému na nehty a kutikulu. Nehty potřebují hydrataci stejně jako Vaše pokožka. Krém naneste znovu po mytí rukou a odstranění laku na nehty.
- Dbejte na zdravou výživu. Přijímejte dostatek bílkovin, a abyste tělu dodali železo, jezte celozrnné obiloviny a listovou zeleninu. Mléka a vejce Vám dodají zinek, stejně jako i bílkoviny. Užívání biotinu, vitamínu B-komplex, v podobě doplňku výživy může pomoci Vašim vlasům i nehtům.
Tipy:
Pokud si na svých nehtech všimnete vlastnosti, jako jsou hluboké rýhy v nehtovém lůžku, příliš žluté nehty (nezpůsobené zbytkem tmavého laku na nehty) nebo nehty, které se oddělují od pokožky, poraďte se s lékařem. Onemocnění nehtů jako jsou tyto, v případě, že jsou doprovázeny jinými příznaky, mohou signalizovat určité onemocnění nebo infekce.