Způsobuje lak na nehty jejich žloutnutí?
Poslední úprava 09.02.2023Nehty jsou tvrdé, pevné a zaplněné epidermálnímy buňkami, jsou to stejné buňky, které tvoří vaši kůži. Tyto buňky jsou považovány za mrtvé a právě oni jsou naplněny bílkovinou zvanou keratin. Bude trvat kolem 6 měsíců dokud vám narostou nehty přičemž nehty mužů rostou rychleji než nehty žen.
Stejně jako pleť, nehty také potřebují být vystaveny dostatečnému množství kyslíku, aby zůstali zdravé. Keratin v nehtech umožňuje přísun vody. Pokud jsou nehty nepravidelné, mají jinou barvu, lámou se, může to být příznak zdravotních problémů. Žluté nehty vám mohou naznačovat psoriázy, houbové infekce, ale může jít i o příznaky spojené s onemocněním plic nebo kouřením. Žluté nehty jsou také příznakem styku s určitými potravinami nebo chemickými látkami jako jsou například ty, které se nacházejí v laku na nehty.
Obsah:
Co obsahuje lak na nehty?
Lak na nehty se vyvíjel v průběhu staletí díky vědeckému výzkumu. Většina laků na nehty, které se nacházejí na trhu nejsou toxické, přesto obsahují chemické látky, které dopomáhají sušení laku, lesku a trvanlivosti. Ingredience, které se nacházejí v laku:
- Nitrocelulóza, která se často používá při malování
- Rozpouštědlo, které je součástí vašeho laku
- Ředidla jako je ethyl-acetát, které pomáhají stabilizovat rozpouštědla
- Pryskyřice a změkčovadla jako dibutylftalát a ricinový olej, který poskytuje nehtu výživu
- Pigmenty a některé reflexní částice, které dodávají laku barvu
- Další chemikálie, které ovlivňují jednoduchost aplikace laku a zkracují dobu sušení
- Ultrafialové stabilizátory, které udržují lesk a brání změně barvy v UV světle
V posledních letech výrobci začali zavádět laky na bázi vody. Laky stále potřebují pigment, rozpouštědlo a výrobci mají za cíl zabránit používání petrochemických rozpouštědel. Cílovým trhem se stává spotřebitel, který je citlivý na jednotlivé složky v laku. Hledají se také šetrné přístupy kosmetiky k životnímu prostředí.
Lesk a barva laku je kombinací pigmentu a organických barviv a jiných látek jako je železo a oxidy chromu (pro vytvoření červené a žluté) a ultramarín (pro vytvoření modré). Laky, které mají krémový nádech používají oxid titaničitý obohacen o krytí. Některé laky obsahují přírodní perlu (krystaly guaninu) nebo levnější alternativu v podobě oxydochloridu bismu.
Chraňte nehty proti žloutnutí
Jak již bylo zmíněno žluté nehty mohou být způsobeny několika důvody včetně zdravotních problémů. Pokud jde o působení laků na nehty, žloutnutí je výsledkem vašich nehtů, které absorbují určitý pigment z laku. Odstíny červené, světle růžové a tmavě vínové tvoří velmi širokou paletu barev z různým množstvím pigmentu. Je pravděpodobné, že právě nejtmavší červená barva laku zanechává na vašich nehtech žluté skvrny.
Pojďme se podívat blíže na jeden z těchto pigmentů, oxid železa. Zahrnuje některé stejné chemické látky jako rez, který se přirozeně vyskytuje na autech a starých kovových trubkách. Výrobci často používají oxid železa na vytvoření červené a žluté barvy.
Pokud strávíte delší dobu ve starším domě, zjistíte, že voda tekoucí ze starých železných trubek může mít hnědou barvu od rzi. Později i dres může mít hnědočervené skvrny z oxidu železa z vody. Keratin ve vašich nehtech absorbuje oxid železa z laku. Výsledek je, že nehty mohou mít nažloutlé skvrny chvíli po odstranění laku.
Může pomoci základní vrstva laku?
Základní důvod podkladové vrstvy laku je ve vytvoření stejné plochy pro nanášení laku na nehty. Podkladová vrstva laku může omezit žloutnutí, které vyplývá z kontaktu mezi nehtem a pigmentem.
Způsobuje odlakovač problémy?
Při použití odlakovače může dojít k poškození kůže a je pravděpodobné, že způsobí zežloutnutí nehtu. Odlakovač může zvýšit působení pigmentu v laku. Snížit toto působení můžeme použitím vatového tamponu při odstraňování laku.