Napařování obličeje - domácí bylinná parní lázeň na obličej pro čistou a zářící pleť
Poslední úprava 07.09.2023Znečištění a toxiny, kterým jsme dennodenně vystavováni, dávají naší pleti skutečně zabrat. Zkuste si udělat následující bylinnou parní lázeň na obličej. Výživné látky z bylinek pronikají hluboko do pórů, kde je pročišťují a pleti navracejí přirozený jas.
Obsah:
Přínosy šalvěje pro pleť
Šalvěj určitě není přísadou, která by vás při péči o pleť napadla jako první. Ale skutečně není vhodná pouze na nedělní kuřecí. Má mnoho přínosů pro zdraví, používá se například při bolesti v krku, při nachlazení či chřipce, protože má antibakteriální vlastnosti. Latinský název "salvia" pochází ze slova "Salvage", tedy hojit, léčit, zachránit.
Tato bylinka má stahující účinky, pomáhá vypnout a zpevnit volnou tkáň po celém těle. Pokud šalvěj zařadíte do parní lázně na napařování obličeje, pomáhá zpevnit a napnout póry. Zároveň poskytuje pleti dobré, hloubkové pročištění.
Levandule pleť zklidňuje
Název levandule pochází z latinského slova "lavar", tedy "mýt". I tato souvislost naznačuje, že je levandule vynikající na čištění pleti, pomáhá totiž uklidňovat podrážděnou a poškozenou pokožku. Tato rostlinka působí protizánětlivě, proto je vhodná pro zarudlou a zanícenou kůži, hlavně při akné. Levandule se používá u všech typů ran a při poškozené pleti. Používá se také k odstranění toxinů z poškozené pokožky. Levandule ale není dobrá pouze na hojení kůže. Pokud se inhaluje, pomáhá levandule zklidnit jednak tělo, tak i mysl. Pozitivně ovlivňuje nervy, proto pomáhá ulevit od stresu, napětí, úzkosti a deprese.
Esenciální olej z čajovníku proti akné
Čajovník, tedy tea tree, je jedním z nejpopulárnějších éterických (esenciálních) olejů používaných na pleť. A to z dobrého důvodu. Tato zásobárna antibakteriálních, protiplísňových a antivirových látek pomáhá zlikvidovat všechny možné druhy kožních problémů. Čajovníkový éterický olej (melaleuca) se používá k čištění poškozené pleti, na utlumení vyrážek, hojení ekzémů a akné. Éterické oleje jsou známé také tím, že jsou to těkavé oleje. Po zahřátí se totiž odpařují do vzduchu. Proto jsou vhodné i na napařování obličeje a na parní lázeň.
Na recept můžete použít buď čerstvé nebo sušené byliny. Čerstvé bylinky jsou každopádně aromatičtější.
Jak si připravit bylinnou parní lázeň na napařování obličeje pro čistou a zářivou pleť
Přísady:
- 2 lžičky sušených levandulových květů (nebo jeden stonek čerstvých)
- 2 lžičky sušených šalvějových listů (nebo 1 stonek čerstvých)
- 3 kapky éterického čajovníkového oleje
Také budete potřebovat:
- skelnou nádobu se širokým hrdlem
- vroucí vodu
- čistý ručník
Způsob přípravy:
- Vložte bylinky a éterické oleje do široké skleněné nádoby. Zalijte vroucí vodou.
- Nahněte se nad nádobu a hlavu si zakryjte ručníkem - jako při klasickém napařování.
- Zavřete oči a pár minut nechte páru působit na póry. Můžete se napařovat, dokud se voda nevychladí a pára přestane působit.
Tipy pro napařování obličeje
- Dávejte pozor na to, abyste ze začátku nebyli příliš blízko nad párou, mohli byste si spálit obličej. Jak se bude postupně voda ochlazovat, můžete se sklánět níže a níže, aby pára na vás dosáhla.
- Po napařování obličeje si na obličej nastříkejte trochu studené vody, aby se póry uzavřely.