Domů / / / Levandule v lidovém léčitelstv...

Levandule v lidovém léčitelství

Poslední úprava 23.03.2023
Sdílet článek

Mnozí lidé si levanduli cení kvůli její vůni. Levandule je běžnou složkou mýdel, šamponů a sáčků na provonění oblečení. Název levandule pochází z latinského slova "lavare", což znamená "mýti". Možná si levandule získala toto jméno kvůli faktu, že se často využívala do lázní, kde pomáhala očistit tělo i ducha. Tato bylina se používala i jako přípravek na množství různých zdravotních potíží, počínaje nespavostí a úzkostlivostí až po deprese a únavu. Výzkum potvrdil, že levandule má mírně tlumící, uklidňující a sedativní účinek, pokud se vdechuje její vůně.

Levandule - popis rostliny

Levandule pochází z hornatých oblastí Středozemního moře, kde roste na slunných, kamenitých stanovištích. Dnes roste po celé jižní Evropě, Austrálii a ve Spojených státech. Levandule je mohutně rozvětvený nízký keř, který dorůstá do výšky přibližně 60 centimetrů. Ze široké podnože vyrůstají vzpřímené dřevnaté větve podobné tyčím, z nichž vybíhají listové výhonky. Jsou pokryté šedozelenými úzkými listy, které jsou podlouhlé a postupně se zužují. Lístky se spirálovitě stáčejí.

Olej z drobných modrofialových kvítků dodává bylině její typickou vůni. Květy vyrůstají ve spirále, kterou tvoří 6 až 10 kvítků ve formě přerušovaných bodců nad listím.

Z čerstvých květů levandule se extrahuje esenciální olej. Ten je využíván pro medicínské účely.

Levandule - medicínské využití a indikace

Mnoho výzkumů udává, že esenciální oleje z levandule mohou být přínosné při různých zdravotních problémech, včetně nespavosti,alopecie (padání vlasů), úzkosti, stresu a pooperačních bolestí. Je však třeba dodat, že většina z uskutečněných výzkumů byla pouze malého rozsahu. Odborníci také zkoumali antibakteriální a antivirální vlastnosti levandule. Levandulový olej se často využívá i v jiných formách integrativní medicíny, jako jsou například masáže, akupunktura, chiropraktika.

Využití levandule v lidovém léčitelství

Levandule se používá při neklidu, nespavosti, nervozitě a depresi. Používá se také v případě různých zažívacích potíží, včetně meteorismu (nadměrná plynatost, otok břicha způsobený střevními plyny), při ztrátě chuti k jídlu, zvracení, nevolnosti a podráždění žaludku.

Někteří lidé levanduli používají při bolestivých stavech včetně migrény, bolesti zubů, bolesti nervů, vředů a bolesti kloubů. Používá se také při akné či rakovině, nebo na vyvolání menstruace.

Levandule se aplikuje na pokožku při padání vlasů (alopecia areata) a bolestivých stavech, též jako repelent proti komárům a jinému hmyzu. Někteří lidé si ji přidávají do koupele na léčbu oběhových problémů a ke zlepšení psychického stavu.

Inhalací se levandule využívá v aromaterapii v případě nespavosti, bolestivých stavů a neklidu souvisejícím s demencí.

V potravinách a nápojích se levandule používá jako ochutina. Průmysl ji využívá ve farmaceutických produktech a jako voňavou přísadu do mýdel, kosmetiky, parfémů, potpourri a do dekorací.

Nespavost nebo nervozita

Už naše babičky plnily polštáře levandulovými květy, aby jim pomáhala při usínání. Vědecké důkazy potvrzují, že aromaterapie s využitím levandule zpomaluje činnost nervového systému, zlepšuje kvalitu spánku, podporuje uvolnění a zlepšuje náladu u lidí, kteří trpí některou z poruch spánku. Podle výzkumů také masáž esenciálními oleji, hlavně s obsahem levandule, podporuje zlepšení kvality spánku, lepší a stabilnější náladu, lepší koncentraci a také zmírňuje úzkost. Několik malých studií tvrdí, že levandulová aromaterapie pomáhá při zmírnění nervozity u lidí s demencí. Levandulové květy se dokonce používají na levandulovýčaj proti nespavosti, neklidu a podráždění žaludku kvůli nervozitě.

Pokud má přivodit levandule spánek, použijte čistý levandulový esenciální olej. Nakapejte na kousek látky několik kapek oleje a dejte si ji pod polštář, případně použijte mističku na aromaterapii.

Alopecia areata

Podle studií týkajících se alopecie areata (autoimunitní onemocnění, které způsobuje vypadávání vlasů, často v chuchvalcích), pomáhá dlouhodobé masírování levandulovým olejem v kombinaci s jinými esenciálními oleji při opětovném růstu vlasů. Není však známo, zda má na opětovném růstu zásluhy pouze levandule nebo právě kombinace s některým z dalších esenciálních olejů. Předběžné studie také ukazují, že levandule účinkuje i při léčbě žen postižených hirsutismem tedy nadměrným růstem vlasů a ochlupení.

Další využití levandule

V aromaterapii se používá levandule při inhalační terapii k léčbě bolesti hlavy, nervových poruch a vyčerpání. V přírodní medicíně se levandulový olej využívá k léčbě kožních onemocnění, například plísňových infekcí (kandidózy), ran, ekzémů a akné. Také se používá do léčebných lázní na léčbu bolesti kloubů a svalů. Podle dalšího výzkumu levandulový olej údajně zmírnil bolestivé pooperační stavy.

Dostupné formy levandule

Komerční přípravky jsou vyráběny ze sušených květů a esenciálních olejů z levandule. Tyto preparáty lze získat v následujících formách:

  • oleje na aromaterapii,
  • gely do koupele,
  • výtažky,
  • nálevy,
  • lociá a pleťové vody,
  • mýdla,
  • čaje,
  • tinktury,
  • celá sušená rostlina.

Způsob užívání přípravků z levandule

Děti

  • Orální užívání se u dětí nedoporučuje.
  • Může se používat lokálně ve zředěné koncentraci k léčbě infekcí kůže a poranění, například drobné řezné rány a škrábance. Levandule se nesmí používat na otevřenou ránu.

Dospělí

  • Vnitřní užívání: správné dávkování konzultujte s lékařem.
  • Inhalace: 2 až 4 kapky na 2 až 3 šálky vařící vody. Výpary se inhalují při bolestech hlavy, depresi nebo nespavosti. Pokud máte astma, konzultujte používání esenciálních olejů na inhalování s lékařem. U některých lidí dochází při inhalování esenciálních olejů k podráždění plic a očí.
  • Lokální vnější aplikace: pro jednodušší aplikaci přidejte 1 až 2 kapky na polévkovou lžíci základního oleje (například mandlový nebo olivový olej). Levandulový olej je toxický, pokud se užívá orálně. Olej používejte pouze na vnější užití nebo k inhalaci. Vyhněte se také kontaktu s očima nebo sliznicemi jako jsou rty nebo nosní dírky.

Preventivní opatření

Používání bylin je časem prověřený přístup k posílení těla a na léčení nemocí. Bylinky však také obsahují aktivní složky, které mohou vyvolat vedlejší účinky a navzájem se ovlivňovat s jinými bylinkami, doplňky či léky. Z tohoto důvodu byste bylinky měli používat opatrně a pod dohledem lékaře, který je kvalifikovaný na poli botanické medicíny.

Někteří lidé si mohou vyvinout na levanduli alergickou reakci. Po vdechnutí nebo absorpci levandule kůží byla u některých lidí hlášena nevolnost, zvracení, bolesti hlavy, zimnice. Aplikace levandule na pokožku může vyvolat podráždění. Orální užití může způsobit zácpu, bolesti hlavy a nárůst apetitu. Levandulový olej je v případě ústního podání toxický.

Těhotné a kojící ženy by se měly užívání levandule vyhýbat.

Možné vzájemné ovlyvňování

Neexistují žádné vědecké důkazy o interakci mezi levandulí a konvenčními léky. Protože však levandule podporuje relaxaci, může zvýraznit účinek látek určených k potlačení centrálního nervového systému. Tyto léky obsahují narkotika jako morfin nebo oxykodon na bolest a také tlumící a protiúzkostné činidla jako lorazepam, diazepam a alprazolam. Před použitím levandule spolu s těmito a dalšími sedativy se poradit s lékařem.

Zdroje

Zatím bez hodnocení

Čtěte víc

Blízke témy