Pygeum africanum pomůže proti zvětšené prostatě
Poslední úprava 13.02.2023U mužů je dost možné, že jednou budou muset čelit problémům s prostatou protože jak muž stárne, jeho prostata má tendenci zvětšit se. Jde o jev zvaný BHP (benigní hyperplázii prostaty), která způsobuje spoustu nepříjemností jako je časté močení, odkapávání po vymočení se, nepohodlí při močení, a infekce.
Obsah:
Funkce prostaty
Prostata má velikost a tvar vlašského ořechu a je umístěna pod močovým měchýřem a přímo před konečníkem. Vylučuje řídkou, mléčnou, kyselou tekutinu, která:
- tvoří asi polovinu tekutiny semene
- pomáhá dopravit spermie přes vagínu a děložní hrdlo
- pomáhá navlhčit výstelku močové trubice
Co způsobuje problémy s prostatou?
Po dosažení věku asi 40 let, prostata začíná růst téměř u každého muže, protože hladina DHT (dihydrotestosteronu), který je účinnou formou mužského hormonu testosteronu, se v těle zvyšuje. Testosteron je produkován oběma varlaty a nadledvinkami, a DHT se hromadí v prostatě. Buňky v prostatě se začnou rychle dělit. Někdy je zvětšení prostaty známkou rakoviny. Ale obvykle je výsledkem onemocnění zvané benigní hyperplazie prostaty. Většina lékařů ji nazývá jednoduše BHP.
U některých mužů se prostata zvětší, aniž by došlo k problémům s močovým ústrojím pravděpodobně proto, že jejich močová trubice je širší než je průměr, nebo proto, že žláza má tendenci zvětšit se směrem ven. U většiny mužů však, jak se BHP rozvíjí, prostata tlačí na hrdlo močového měchýře nebo močové roury, čímž ji uzavírá jako když šlápnete na zahradní hadici. Tento tlak může ztížit močení a vyústit v různé příznaky.
Stěna močového měchýře se také ztlušťuje a snadněji se podráždí. Močový měchýř se začne stahovat, i když je v něm pouze malé množství moči, což způsobuje častější močení. Močový měchýř nakonec slábne a ztrácí schopnost vyprázdnit se, takže moč zůstává v močovém měchýři. Zúžení močové trubice a částečné vyprazdňování močového měchýře způsobují mnoho problémů spojených s BHP, včetně:
- Naléhavosti na močení - potřeba vymočit se ihned
- Slabý proud moči, který se zastaví a znovu spustí místo stálého silného proudu
- Váhavost nebo potíže začít močit
- Odkapávání po vymočení se
- Nokturie - potřeba v noci často vstávat na močení
- Zvýšená frekvence močení
- Zvýšené riziko infekce pokud se močový měchýř nevyprázdní úplně a zadržuje moč
Proč k BHP vůbec dochází?
Ačkoli její přesná příčina není známa, existuje několik teorií. Za prvé, po staletí víme, že BHP se vyskytuje především u starších mužů a že se nerozvíjí u mužů, jejichž varlata byly odstraněny před pubertou. Z tohoto důvodu se předpokládá, že faktory související se stárnutím a varlaty mohou urychlit rozvoj BHP.
Mužské hormony
Muži produkují testosteron, důležitý mužský pohlavní hormon, a malé množství estrogenu, ženského hormonu, po celý svůj život. Jak muži stárnou, množství aktivního testosteronu v krvi se snižuje, což má za následek vyšší podíl estrogenu. Jedna teorie předpokládá, že BHP může nastat, protože větší množství estrogenu v prostatě zvyšuje aktivitu látek, které podporují růst buněk.
Další teorie se zaměřuje na dihydrotestosteron (DHT), látku tvořenou testosteronem v prostatě, která může pomoci kontrolovat její růst. Při poklesu hladiny testosteronu v krvi může u starších mužů pokračovat tvorba a hromadění se vysoké hladiny DHT v prostatě. Tato akumulace DHT může podporovat růst buněk. U mužů, kterým se netvoří DHT se nerozvine BHP.
BHP se může údajně rozvinout i v důsledku "instrukcí", které buňky dostanou na začátku svého života. Podle této teorie k BHP dochází, protože buňky v jedné části prostaty se řídí podle těchto pokynů a probudí se později. Tyto "probuzené" buňky pak posílají signály dalším buňkám v prostatě, aby rostly nebo byly citlivější na hormony, které ovlivňují růst.
Evropští lékaři předepisují po celá desetiletí extrakt Pygeum - protizánětlivý extrakt z kůry africké švestky.
Pygeum pomáhá zabránit a zvrátit BHP
- Snižuje zánět
- Zmenšuje velikost prostaty
- Podporuje normální močení
- Zbavuje prostatu zásob cholesterolu, které mohou nastat při BHP
- Výrazně zlepšuje nepříjemné příznaky spojené s BHP, včetně častého močení a tíhy v žaludku
Pygeum africanum je stálezelený strom, který roste v horských lesích Afriky. Evropští lékaři předepisují extrakt z jeho kůry už léta na zachování zdravé prostaty a podporu celkové pohody. Ve Francii a dalších zemích jsou fytoterapeutické přípravky (výživové látky získané z rostlin), jako Pygeum nejpoužívanější léky k léčbě BHP. V Asii, Africe a Indii, je fytoterapeutické medicína první volbou v léčbě BHP a používá se už celá staletí.
Prášek z kůry se tradičně používal jako čaj na zmírnění poruch močového měchýře a močových cest. Výzkum, který evropští vědci provedli na určení aktivních složek v kůře vedl k vývoji moderních lipofilních extraktů (rozpustných v tucích) používaných dnes. Pygeum může být vysoce účinné na udržení si zdravé prostaty.
Aktivní složky
Pygeum obsahuje tři účinné látky, které napomáhají prostatě:
- Pentacyklické triterpenoidy (ursolové a oleanolové kyseliny) napomáhají zastavit zánět, snižují otok prostaty a zvyšují integritu drobných žilek a kapilár.
- Fytosteroly (beta-sitosterol) působí protizánětlivě. Je také prokázáno, že beta-sitosterol snižuje normální zvýšenou hladinu prostaglandinů u pacientů s BHP.
- Ferulové estery (docosanol a tetrakozanol) pomáhá prostatu zásob cholesterolu, které obvykle doprovázejí zvětšení prostaty.
Pygeum při BHP snižuje frekvence nočního močení a zmírňuje ostatní symptomy spojené s BHP.