Rakovina prostaty
Poslední úprava 13.02.2023Prostata je žlázový orgán mužského reprodukčního systému. Často se uvádí, že má stejnou velikost jako vlašský ořech, je obvykle asi 3 cm dlouhá, váží asi 30 g a je umístěna na hrdle močového měchýře v přední části konečníku. Prostata obklopuje močovou trubici, což je trubicová struktura, kterou protéká moč (vytvořený v ledvinách a zadržen v močovém měchýři) ven z penisu při močení, a spermie (vytvořené ve varlatech) během ejakulace. Kromě toho je při ejakulaci k ejakulátu přidána řídká, mléčná tekutina vytvořená v prostatě. Tento ejakulát, který obsahuje kapalinu ze semenných váčků, představuje mužské semeno.
Patofyziologie
Při rakovině prostaty normální buňky podstoupí transformaci, kdy se nejen nekontrolovatelně množí a rostou, ale se i diferencují a mohou napadnout sousední tkáně. Nádory zasáhnou okolní tkáně tím, že napadnou jejich prostor a vezmou jim životně důležitý kyslík a živiny. Nádory mohou napadnout i vzdálené orgány prostřednictvím krevního oběhu a lymfatického systému.
Tento proces napadání a šíření se do dalších orgánů se nazývá metastazování. Mezi běžné metastazující místy jsou pánevní lymfatické uzliny, kosti, plíce a játra.
Téměř všechny rakoviny prostaty vznikají z buněk sekrečních žláz v prostatě. Rakovina vytvořená žlázovými buňkami je známá jako adenokarcinom. Nejčastějším typem rakoviny prostaty je proto adenokarcinom a je zodpovědný za více než 95% všech případů rakoviny prostaty. Nejběžnější neadenokarcinom je karcinom přechodných buněk. Mezi další ojedinělé druhy patří malobuněčný karcinom a sarkom.
Starší muži mají často zvětšenou prostatu, což je benigní (nenádorové) onemocnění zvané benigní hyperplazie prostaty (BHP). BPH může vyvolávat příznaky zasahující močové cesty, ale není spojena s rakovinou prostaty (viz BHP).
Epidemiologie
Celosvětově je rakovina prostaty nejčastější rakovinou u mužů a je druhou nejčastější příčinou úmrtí na rakovinu u mužů (první je rakovina plic). Rakovina prostaty však většinou nezpůsobuje smrt. Pouze 3% mužů s rakovinou prostaty zemře na tuto nemoc.
Relativně nízká míra úmrtnosti napovídá, že zvýšená informovanost veřejnosti a včasná detekce a léčba začala mít vliv na míru úmrtnosti tohoto převládajícího druhu rakoviny.
Zdá se, že rakovina prostaty se vyskytuje častěji z části kvůli dostupnosti testu na prostatický specifický antigen (PSA). Úmrtnost na tuto nemoc však klesá.
Předpokládaná pravděpodobnost, že vám bude diagnostikována tato nemoc je 17,6% u bělochů a 20,6% u afroameričanů. Pravděpodobnost úmrtí na rakovinu prostaty je, pro tyto skupiny lidí, 2,8% a 4,7%. Vzhledem k těmto číslům je pravděpodobné, že rakovina prostaty ovlivňuje životy významného množství mužů.