Prostatitida
Poslední úprava 13.02.2023Prostatitida je infekce, zánět nebo otok prostaty - často bolestivá. V závislosti na délce trvání potíží a příznaků rozlišujeme několik typů prostatitidy.
Obsah:
Typy
- Bakteriální prostatitida - vyskytuje se vzácně, tvoří 5-10% ze všech případů prostatitidy. Roslišujeme akutní prostatitidu, která se projevuje náhle v podobě například zimnice, horečky nebo pálení při močení. Chronická prostatitida probíhá pomaleji s příznaky jako pálení v podbřišku, pálení při močení nebo nechuť do sexu.
- Nebakteriální prostatitida (syndrom chronických pánevních bolestí) je nejčastější forma prostatitidy bez přítomnosti infekce. Může se projevit v delším časovém rozmezí týdnů až měsíců bolestmi ve varlatech, penisu nebo při močení či ejakulaci. Mezi další projevy patří nutnost častého nucení na močení nebo pocit nevyprázdněného močového měchýře.
- Asymptomatická zánětlivá prostatitida je forma prostatitidy bez příznaků. Lékař ji objeví náhodně při urologickém vyšetření.
Příčiny
U většiny případů prostatitidy jsou příčiny neznámé. Akutní a chronické prostatické infekce jsou z 80% způsobené bakterií E.coli. Mezi další příčiny patří organismy způsobující sexuálně přenosné choroby - například chlamydie nebo ureaplasma hlavně u sexuálně aktivních mužů ve věku do 35 let.
Organismy napadnou prostatu přes infikované močové cesty nebo z infikované moči přes ejakulační kanály.
Čtěte více: Příčiny prostatitidy
Příznaky
Příznaky dlouhodobé (chronické) prostatitidy jsou často mírné a začnou pomalu v průběhu několika týdnů či měsíců. Mohou zahrnovat:
- Časté nucení na močení. Je možné, že vyloučíte pouze malé množství moči.
- Palčivou bolest při močení.
- Potíže začít močit, močení v krátkých intervalech, ne stálým proudem, slabší proud moči než normálně a odkapávání moče po skončení močení.
- Časté nucení na močení v průběhu noci.
- Pocit neúplně vyprázdněného močového měchýře. Bolest v dolní části zad, v oblasti mezi varlaty a konečníkem, ve spodní části břicha nebo horní části stehen, nebo nad stydkou oblastí. Bolest se může zhoršit při pohybu střev.
- Bolest během nebo po ejakulaci. Bolest ve špičce penisu.
Příznaky akutní prostatitidy jsou stejné, ale začnou náhle a jsou závažné. Může mezi nimi být i horečka a zimnice.
Příznaky infekce prostaty zahrnují bolesti v tříslech, neschopnost udržet moč, bolest při ejakulaci, snížené vylučování moči a mohou zahrnovat horečku, nevolnost a pravidelné opakování se příznaků i po léčbě.
Pokud se u vás objeví příznaky, vyhledejte lékařskou péči a v případě, že se objeví horečka nebo neschopnost se vymočit, pohotovostní službu.
Čtěte více: Příznaky prostatitidy
Diagnostika / Vyšetření
Lékař může častokrát zjistit, jestli máte prostatitidu z Vašich příznaků a zdravotního stavu v minulosti. Také Vás vyšetří a udělá digitální rektální vyšetření. Při tomto vyšetření si lékař nasadí rukavici a na prst aplikuje lubrikant. Prstem pak prohmatá prostatu přes konečník. Může být potřeba i vyšetření krve a moči, aby se zjistilo, jaký typ prostatitidy máte nebo se našla jiná příčina vašich problémů.
Diagnostika infekce prostaty se provádí identifikací činitele infekce prostaty (drtivá většina z nich jsou bakterie).
Čtěte více: Diagnostika prostatitidy
Léčba
Infekce prostaty nebo prostatitida se obvykle léčí antibiotiky, chronická infekční prostatitida si může vyžadovat dlouhodobou léčbu antibiotiky, a závažné infekce mohou vyžadovat hospitalizaci a intravenózní podávání antibiotik.
Lékař Vám může předepsat léky k léčbě bolesti a zmírnění otoků. Může Vám také předepsat léky na zjemnění stolice a uvolnění svalů močového měchýře.
Domácí péče je omezena na zmírnění bolesti. Domácí léčba zahrnuje pití množství tekutin a dostatek odpočinku. Muži s infekcí prostaty nebo prostatitidou potřebují lékařskou péči.
Je nutná kontrola na potvrzení výsledků léčby a naplánování dodatečné léčby v případě, že se infekce znovu objeví.
Některým infekcím prostaty nelze zabránit, ale pravděpodobnost vyvinutí infekčního zánětu prostaty můžete snížit vyhnutím se poranění třísel, vyhýbáním se sexuálně přenosným chorobám a příjmem dostatečného množství tekutin.
Prognóza akutní infekční prostatitidy je obvykle dobrá, ale chronický infekční zánět prostaty je obtížné léčit.
Čtěte více: Léčba prostatitidy
Návaznost na léčbu prostatitidy
Je velmi důležité ujistit se, že se infekce vyléčila. Například při chronické bakteriální prostatitidě mohou výsledky testů po ukončení léčby antibiotiky naznačit, že na zastavení nebo omezení infekce je třeba v léčbě pokračovat. U některých pacientů mohou dodatečné testy zjistit abnormality močových cest.
Rizikové faktory a prevence prostatitidy
Existují některé rizikové faktory, které zvyšují pravděpodobnost vzniku akutní a chronické infekce prostaty a kterým se nelze vyhnout. Některé rizikové faktory jsou:
- jste mladý muž nebo jste ve středním věku,
- zranění pánve,
- předchozí infekce prostaty,
- stres a genetika.
Metodami prevence, nebo přesněji, snížením šance případných infekcí prostaty, je zůstat dobře hydratovaný, vyhnout se sexuálně přenosným chorobám, a vyhnout se jakémukoli mírnému nebo nezjištěnému zranění při jízdě na koni, cyklistice nebo jiných činnostech, které mohou způsobit zranění třísel.
Prognóza
Prognóza akutní bakteriální infekce prostaty je obvykle dobrá, pokud se vhodně léčí účinnými antibiotiky. Prognóza chronických bakteriálních infekcí prostaty je menší proto, že rekurentní onemocnění je obtížné léčit, a úspěšnost léčby je nižší, než je to u akutního typu.
- Neexistují žádné důkazy o tom, že jakákoli infekce prostaty zvyšuje riziko rakoviny prostaty.
- Jen u málo mužů s akutní bakteriální prostatitidou se vyvine chronická bakteriální prostatitida. Poté, co se pacient zotaví, by měl lékař zhodnotit stav jeho horních močových cest.
- Pouze polovina mužů s chronickou bakteriální prostatitidou se vyléčí (v některých studiích se uvádí 70%). Recidivy jsou časté a mohou vést k psychickým problémům, zejména depresi.