Tmavé kruhy pod očima - co je způsobuje?
Poslední úprava 07.08.2023Co způsobuje tmavé kruhy pod očima, když jsme unavení? Často se tvrdí, že periorbitální tmavé kruhy jsou způsobeny únavou, příliš tvrdou prací nebo jen tím, že zůstáváte dlouho vzhůru. I když to může být pravda, pravdou je také, že obrovskou roli zde hrají i geny. (Periorbital...) Takže, co přesně se děje, když máte tmavé kruhy pod očima nebo kolem očí?
Jednoduše řečeno, periorbitální tmavé kruhy jsou výsledkem tenké vrstvy kůže pod očima, přes kterou prosvítají krevní cévy a krev, ty jsou jasnější, než kdekoliv jinde na těle. (Pro srovnání, tato kůže kolem očních víček, nazvaná periorbitální kůže, je v průměru asi 0,5 mm silná v porovnání s průměrnou tloušťkou kůže na zvyšku těla, co je asi 2 mm.)
Jak již možná víte, důvod, proč žíly často vypadají modré, není proto, že krev v nich je modrá; je to proto, že pleť / podkožní tkáň propouští pouze modré a fialové světlo. V důsledku toho se zpět odráží pouze modré světlo a žíly vypadají namodralé. (Žíly často nevypadají modré, pokud dotyčná osoba má tmavší nebo světlejší pokožku. V tom případě mají žíly tendenci vypadat zelené nebo hnědé. Na druhé straně, lidé s extrémně světlou kůží, jako jsou albíni, budou mít obvykle žíly, které vypadají tmavě fialové nebo tmavě červené, blíže připomínající skutečnou barvu krve protékající žílami.)
Při kůži pod očima jde o totéž. Tyto tmavé kruhy jsou namodralé (obvykle) jen následkem světla, které se odráží zpět od cév nacházejících se těsně pod povrchem tohoto neuvěřitelně tenkého kousku kůže. Ze stejného důvodu jsou modřiny na obličeji výrazněji pod nebo kolem očí: tenká pokožka jen ukazuje krev z prasklých cév trochu jasnější.
Jak možná víte, jak stárneme, naše kůže ztrácí pružnost a schopnost regenerace a v důsledku toho se stává tenčí. To je důvod, proč mají starší lidé často poměrně výrazné otoky kolem očí a tmavé kruhy pod očima, bez ohledu na to, jak dlouho spí. Stejně jako u lidí, kteří jsou geneticky předurčeni mít tenčí kůži pod očima, je to jen biologie.
Další věc, která může způsobit i tmavé kruhy pod očima, je periorbitální hyperpigmentace, což je v podstatě stav, který vede k tvorbě vyššího množství melaninu v kůži pod očima, což má za následek to, že se jeví tmavší. Je to většinou stav, který ovlivňuje (nebo je alespoň výraznější u) lidi s tmavší pletí.
Na druhé straně, existuje řada faktorů, které mohou tmavé kruhy pod očima ještě zhoršit, i když k nim nejste geneticky předurčeni. Jeden z těch vážněji znějících je oxidace krve vytékající z periorbitální krevních cév, což je jen složitější způsob, jak říct, že někdy může dojít k poškození krevních cév kolem očí, vytečení krve, což způsobí oteklé tmavé kruhy pod očima. Je to relativně neškodný problém a dokonce i ti, kteří chronicky trpí tímto druhem úniku krve se nemusejí příliš obávat. Je také technicky reverzibilní pomocí správné léčby, ačkoli se nejprve doporučuje provést změny v životním stylu před tím, než se přistoupí k operaci.
Dalším problémem, který jde ruku v ruce s periorbitální tmavými kruhy jsou periorbitální otoky, tj váčky pod očima. U mladých lidí to je téměř vždy způsobeno nahromaděním tekutiny pod očima a to buď z důvodu nemoci, alergie nebo prostě nadměrné spotřeby soli, což může vést k zadržení většího množství tělesných tekutin, než je obvyklé. To může způsobit zvýšený tlak na kůži a krevní cévy kolem očí, což může vytisknout cévy blíže k povrchu kůže, takže tmavé kruhy se jeví výraznější. Oční otoky se mohou také snadno objevit následkem vysokého věku.
Toto vše je (snad) pro Vás zajímavé, ale stále jsme konkrétně neodpověděly na otázku: Mohou tyto tmavé kruhy být způsobeny únavou, a pokud ano, proč? Odpověď na první z nich je: někdy. Takže, proč tomu tak je? Nedostatek spánku přece nezpůsobí, že pokožka se stane tenčí, ne?
No odpověď má spočívat v tom, jak se tělo chová, když má málo energie. Když je tělo unavené, výroba chemikálie kortizol se dramaticky zvýší, aby pomohla dodat energii, kterou potřebujete, abyste zůstali vzhůru. Kromě mnoha jiných věcí, kortizol zvyšuje objem krve v těle, což způsobuje, že krevní cévy (včetně těch pod vašima očima) se zvětší, aby se této změně přizpůsobili. Jak jsme již zmínili, tmavé kruhy jsou většinou způsobeny prosvítáním našich krevních cév / krve přes kůži, takže je logické, že když jsou tyto cévy přeplněné, mělo by je být lépe vidět a to i u lidí, kteří mohou být požehnáni hrubší kůží pod očima.
Bonusové fakta:
Další věci, které mohou přispět k tmavým kruhům pod očima, patří:
- léky, které způsobují rozšíření krevních cest;
- přílišné poškrábání nebo mnutí očí, například během alergické sezóny,
- pravidelný spánek na břiše,
- mohou být způsobeny onemocněním jater… ()
K podobnému rozptylu světla dochází, když vidíme lidi, kteří se dusí a mají fialové rty a konečky prstů. V tomto případě je krev zbavena kyslíku, takže je tmavě červená. Když se světlo šíří přes kůži rtů nebo přes nehty, pak se často jeví tmavě modrá nebo fialová.
Váčky pod očima mohou způsobit, že tmavé kruhy budou vypadat tmavší, jednoduše kvůli stínu, který vrhají pod určitých světlem.