Vitamin C na pleť - který druh vitamínu C je pro pleť nejlepší?
Poslední úprava 31.12.2021Pokud jste se již setkali se séry s vitaminem C, možná jste se zamysleli i nad různými druhy vitamínu C. Musí mít produkty s vitamínem C skutečně nízké pH? A co deriváty "C-éčka", například magnézium askorbyl fosfát a jiné? Který vitamín C je nejlepší?
Obsah:
- Co je to vlastně vitamin C?
- 7 přínosů vitamínu C pro pleť
- Umělý vitamín C versus přírodní vitamin C
- Proč výrobci používají spíše umělý vitamín C než přírodní vitamin C?
- Který je lepší?
- Přírodní vitamin C a jeho přínosy
- Jak zjistit a ověřit si, jestli přísada proti příznakům stárnutí působí?
- Existuje mechanismus, který vysvětluje jako vitamín C působí?
- Formy vitaminu C
- Kyselina askorbová (Ascorbic Acid - AA)
- Askorbylfosfát sodný (Sodium Ascorbyl Phosphate - SAP)
- Magnézium askorbylfosfátu (Magnesium Ascorbyl Phosphate - MAP)
- Askorbyl palmitát (Ascorbyl Palmitate - AA-PAL)
- Askorbyl tetra izopalmitát (Ascorbyl Tetra-Isopalmitate - VC-IP)
- Askorbylglukozid (Ascorbyl Glucoside - AA-2G)
- Askorbyl 2-fosfát 6-palmitát (Ascorbyl 2-Phosphate 6-Palmitate - APPS)
- 3-0-ethyl-askorbát (3-0-Ethyl Ascorbate - EAC)
- Tipy, jak najít nejlepší produkt
- Závěrečné shrnutí
Co je to vlastně vitamin C?
Vitamín C je chemická látka nazývaná kyselina askorbová, která se přirozeně vyskytuje v kůži. Je známo, že hraje roli při tvorbě kolagenu. Navíc, pokud se aplikuje topicky, pomáhá léčit akné, zvyšuje bariérovou funkci pokožky, snižuje ztrátu vlhkosti, chrání před UV zářením a zabraňuje vzniku stařeckých skvrn.
Zní to až příliš dobře na to, aby to byla pravda? Je tam jeden háček. Je těžké dodat vitamín C na pleť ve formě, která je stabilní, účinná a nedráždivá.
Existuje okolo 7 či 8 různých forem vitaminu C, které se využívají v kosmetice. Hodně se píše o tom, jak jejich různé verze působí, kolik jich třeba použít, jaká formulace je nutná k tomu, aby přísada působila kde má, a tak dále. Kde je tedy pravda a jaký vitamín C na pleť hledat?
7 přínosů vitamínu C pro pleť
Pokud nejste seznámen s výhodami vitamínu C pro pokožku, přečtěte si, proč je považován za základ péče o krásu.
- Působí proti příznakům stárnutí. Vitamin C je silný antioxidant, který nás chrání před environmentálními stresory.
- Pomáhá zpevnit pokožku a dodává jí správnou barvu. Vitamín C pomáhá udržet pokožku pevnou a dodává jí správný barevný odstín.
- Zmírňuje výskyt tmavých stařeckých skvrn.
- Zmírňuje výskyt jemných linií a vrásek.
- Pomáhá při mastné pleti a ucpaných pórech. Pokud toto trápí vaši pleť, možná budete chtít přidat trochu vitamínu C do své péče o pleť.
Je jasné, že by měl být vitamin C součástí každodenního režimu péče o pleť. Otázkou pak je, jaký druh vitamínu C je nejlepší?
Umělý vitamín C versus přírodní vitamin C
Nejdříve si objasníme rozdíl mezi umělým a přírodním vitamínem C.
Přírodní vitamin C se nachází v bobulových plodech, citrusech, paprice a jiných potravinách. Tento typ vitamínu C obsahuje navíc další fytoživiny, které jsou v samotném ovoci a zelenině.
Umělý vitamín C je vyráběn v laboratoři, obvykle z přísad jako je kukuřičný sirup a aceton. Neobsahuje flavonoidy ani jiné fytoživiny. Může však být kombinován s jinými syntetickými přísadami na podporu absorpce.
Proč výrobci používají spíše umělý vitamín C než přírodní vitamin C?
- Přírodní vitamin C je citlivý na teplo. Pokud zahřejete produkt s přírodním vitamínem C, můžete jej zničit. Umělý vitamín C dokáže přežít věci jako pasterizace, což je důvod, proč často vidíte "kyselina askorbová" na věcech jako pomerančový džus.
- Umělý vitamín C je nákladově efektivnější způsob, jak zahrnout tuto výživnou látku do receptur na péči o pokožku. Výrobce může buď ušetřit peníze zákazníkovi, nebo jednoduše navýší své marže.
- Syntetické látky jsou stabilnější a mají delší dobu spotřeby než přírodní vitamíny. Jsou méně náchylné k narušení a úpadku od věcí jako světlo a teplota.
Typy umělého vitamínu C, které lze nalézt v produktech péče o pleť:
- kyselina askorbová
- kyselina L-askorbová
- hořčík askorbylfosfátu
- askorbyl palmitát
- polypeptid kyseliny askorbové
- askorbyl glukosamin
- askorbylglukozid
- ester-C
- palmitát sodný
- fosforečnan sodný
Ze všech uvedených je za nejlepší verzi považována kyselina L-askorbová, protože ji pokožka dokáže velmi snadno vstřebat. Ostatní jsou často kombinovány s mastnými kyselinami, cukry nebo minerály, aby se k nim přidaly další přínosy nebo se zlepšilo jejich vstřebávání. K dispozici je však pouze málo důkazů, že jsou kombinace účinné.
Který je lepší?
Obecně se přírodní věci považují za lepší. Ale vysvětlíme si, proč to tak je.
Oba typy vitamínu C jsou vzhledem k molekulární struktuře identické. Víme také, že dokonce i umělý vitamín C je pro pleť přínosný. Nechceme zde tedy tvrdit, že umělý vitamín C je špatný. Při té správné receptuře může být umělý vitamín C na pleť dobrý. Existují však určité rozdíly, kvůli kterým je přírodní C-éčko upřednostňováno.
Vezměme si například takovou biodostupnost. Dokáže vůbec pokožka pojmout a použít vitamín C, který je v produktu?
Ukazuje se, že aplikace vitamínu C na pleť (tedy topicky aplikován vitamín C) je dost komplikovaná. Kyselina L-askorbová musí být namíchána s tím správným pH (3,5 nebo méně), jen tak ji dokáže pokožka vstřebat. Jiné formy umělého vitamínu C, například askorbyl fosforečnan hořečnatý a askorbyl-6-palmitát, nepronikají do kůže a tedy nezvyšují hladinu vitamínu C v pokožce.
Dodání topické kyseliny L-askorbové do kůže závisí rozhodujícím způsobem na jejím složení.
Problémem je i stabilita. Kyselina L-askorbová je preferována umělá forma vitamínu C, ale je nejméně stabilní. Mnohem stabilnější možnosti, jako například fosforitan askorbátu, mají omezené možnosti průniku do pokožky a projevují i omezené působení, když se tam už jednou dostanou.
Jinými slovy, seznam přísad může uvádět, že jste dostali nějakou formu vitamínu C, ale vaše pleť nemusí získat vůbec žádné výhody.
Podle jedné studie má dokonce askorbylpalmitát, který má přidanou mastnou kyselinu, určité toxické účinky. Odborníci ji aplikovali na pokožku a následně kůži vystavili ultrafialovému B-záření. Jde o druh UV záření, které způsobuje spálení pokožky. Tato přísada ve skutečnosti podporovala oxidaci lipidů (tuků) v pokožce a vykazovala cytotoxické účinky.
Podle shromážděných údajů, navzdory antioxidačním vlastnostem, může podle odborníků 6-palmitát kyseliny askorbové zhoršit poškození kůže po fyziologických dávkách ultrafialového záření.
Přírodní vitamin C a jeho přínosy
Přírodní vitamin C obsahuje nejen kyselinu askorbovou, ale i jiné složky jako bioflavonoidy a enzymy, které pomáhají tělu a pleti tak, jak to bylo předurčeno.
Tyto přírodní složky poskytují spolu s vitamínem C i další vlastnosti, takže mají na pleť takový účinek, který potřebujeme a očekáváme.
Například angrešt obsahují i další antioxidanty, které pokožku chrání, vyrovnávají přírodní oleje a pomáhají zlepšovat odstín pleti.
Bobule rakytníku, což je další přirozený zdroj vitamínu C, obsahují také zvlhčující mastné kyseliny a další živiny, jako je vitamin A. Pro pokožku samé výhody.
Plody šipky jsou další přírodní složkou s vysokým obsahem vitamínu C. Obsahují také vitamín E, spolu s vitamínem C působí jako ochrana pleti. Poskytuje esenciální mastné kyseliny, které pomáhají vstřebávání a hydrataci.
Pokud je v produktu na péči o pleť přírodní přísada, jako některá z výše uvedených, netřeba přidávat další látky, aby vitamín C skutečně fungoval. Tyto přírodní oleje se rychle vstřebávají do kůže a mají množství různých složek, které spoluvytvářejí výhody, které si můžete všimnout již za několik týdnů.
Jak zjistit a ověřit si, jestli přísada proti příznakům stárnutí působí?
- Existuje na základě chemického složení přísady nějaký vědecký mechanismus, který by mohl vysvětlit, proč by to mělo fungovat?
- Proniká látka do té správné části pokožky, kde má působit?
- Existují recenzované, dvojitě zaslepené studie s placebo skupinou, které dokazují, že přísada skutečně působí, pokud se aplikuje u lidí?
My budeme vycházet z hodnocení vitamínu C na pleť z roku 2012. Podívejme se nejdříve na mechanismus působení. Je třeba mít na paměti, že aktivní formou je kyselina askorbová, takže všechny deriváty se musí na pokožce přeměnit na kyselinu askorbovou.
Existuje mechanismus, který vysvětluje jako vitamín C působí?
Nezapomínejte, že na rozdíl od mnoha jiných přísad proti příznakům stárnutí, se vitamin C v kůži přirozeně nachází. Hlavně v epidermis, něco i v dermis. Jeho úloha v biologii kůže je dobře zdokumentována. I pokud jde o následující záležitosti.
Ochrana před poškozením UV zářením
Přestože vitamín C není ochranný krém proti slunci, chrání pokožku před volnými radikály, které vznikají při vystavení se UV záření. Ukázalo se, že redukuje peroxidaci lipidů, omezuje uvolňování prozánětlivých cytokinů, chrání před apoptózou (smrtí buněk) a snižuje signalizaci buněk citlivých na redox. To vše znamená, že vitamín C zmírňuje mnohé z nežádoucích účinků slunečního záření.
Zvýšení množství kolagenu ke zmírnění či odstranění vrásek
Asi víte, že úbytek kolagenu je hlavní příčinou vzniku vrásek. Vitamín C reguluje syntézu kolagenu. Dělá to pomocí hydroxylace kolagenu, čímž se kolagen stává stabilnějším a zlepšuje se způsob, jakým podporuje epidermu.
Zmírnění pigmentace kůže
Vitamín C nejenže zmírňuje tvorbu melaninu, redukuje i oxidaci melaninu, který se tvoří. Také údajně dokáže zvrátit konverzi DOPA na o-DOPA chinon, což je kožní pigment.
Jak tedy můžete vidět, účinky vitaminu C na kůži jsou dobře známé a chápány. Nyní se podívejme na další vlastnosti každé složky. Také nakolik jsou údaje o jejich účinku hodnověrné.
Formy vitaminu C
Kyselina askorbová (Ascorbic Acid - AA)
Je to stabilní? Je stabilní při pH méně než 3,5 ve vodném roztoku a je stabilní v bezvodých systémech.
Proniká do pokožky? Testování ex vivo (mimo živého) dokazuje, že proniká jako roztok nebo mikročástice.
Mění se na kyselinu askorbovou? Konverze není nutná.
Chrání před UV poškozením? Ano, při lidském in vivo testování.
Zvyšuje syntézu kolagenu? Ano, při lidském in vivo testování.
Zmírňuje pigmentaci kůže? Ano, při lidském in vivo testování.
Tato ingredience je tedy zlatým standardem pro vitamin C. Protože se ale často používá při velmi nízkých pH hodnotách, může být pro pokožku silná. Právě to vedlo k vývoji jiných verzí kyseliny askorbové.
Askorbylfosfát sodný (Sodium Ascorbyl Phosphate - SAP)
Je to stabilní? Stabilní při pH 7.
Proniká do pokožky? Bylo provedeno limitované ex vivo testování na zvířatech, které ukazuje, že proniká.
Mění se na kyselinu askorbovou? Bez údajů o konverzi na kyselinu askorbovou.
Chrání před UV poškozením? Ano, lidské in vivo testy prokazují, že chrání, ale je méně účinný než kyselina askorbová.
Zvyšuje syntézu kolagenu? Ano, jen in vitro testování. Je méně účinný než magnézium askorbylfosfátu.
Zmírňuje pigmentaci kůže? Ano, při lidském in vivo testování (tyto údaje jsou ale pouze z firemního letáku, takže data mohou být méně důvěryhodné).
Magnézium askorbylfosfátu (Magnesium Ascorbyl Phosphate - MAP)
Je to stabilní? Stabilní při pH 7.
Proniká do pokožky? Ano, proniká, ale údaje jsou omezeny pouze na ex vivo testování u zvířat.
Mění se na kyselinu askorbovou? Testování in vitro indikuje, že se na kyselinu askorbovou mění.
Chrání před UV poškozením? Bez údajů.
Zvyšuje syntézu kolagenu? Ano, ale pouze při in vitro testování. Zřejmě stejně efektivní jako kyselina askorbová.
Zmírňuje pigmentaci kůže? Ano, v rámci in vivo testů u lidí.
Askorbyl palmitát (Ascorbyl Palmitate - AA-PAL)
Je to stabilní? Stejné problémy se stabilitou jako kyselina askorbová - vyžaduje nízké pH nebo bezvodý systém.
Proniká do pokožky? In vivo testování u zvířat ukazuje, že proniká, je to ale velmi závislé na vzorce.
Mění se na kyselinu askorbovou? Bez údajů, které by konverzi potvrdily.
Chrání před UV poškozením? Ano, in vivo testování u zvířat ukazuje, že před UV zářením chrání.
Zvyšuje syntézu kolagenu? Ano, ale pouze in vitro testování.
Zmírňuje pigmentaci kůže? Žádné údaje nepotvrzují, že účinkuje.
Askorbyl tetra izopalmitát (Ascorbyl Tetra-Isopalmitate - VC-IP)
Je to stabilní? Je stabilní při pH nižším než 5.
Proniká do pokožky? Podle firemního letáku testování ex vivo u lidí ukázalo, že penetruje lépe než magnézium askorbylfosfátu.
Mění se na kyselinu askorbovou? In vitro testování ukazuje, že se mění na kyselinu askorbovou.
Chrání před UV poškozením? Ano, ale pouze in vitro údaje.
Zvyšuje syntézu kolagenu? Ano, ale pouze in vitro údaje.
Zmírňuje pigmentaci kůže? Ano, in vivo testování u lidí (podle firemního letáku).
Askorbylglukozid (Ascorbyl Glucoside - AA-2G)
Je to stabilní? Ano, stabilní při různém pH.
Proniká do pokožky? In vitro testování ukazuje, že proniká.
Mění se na kyselinu askorbovou? In vitro testování ukazuje, že se na kyselinu askorbovou mění.
Chrání před UV poškozením? Ano, in vivo testování u lidí ukazuje, že chrání. Je však méně účinný než askorbylfosfátu sodný.
Zvyšuje syntézu kolagenu? Ano, ale pouze in vitro údaje.
Zmírňuje pigmentaci kůže? In vitro testování ukazuje, že zmenšuje tmavé (stařecké) skvrny.
Askorbyl 2-fosfát 6-palmitát (Ascorbyl 2-Phosphate 6-Palmitate - APPS)
Je to stabilní? Stabilní při pH 7.
Proniká pod pokožku? In vivo údaje u zvířat ukazují, že proniká.
Mění se na kyselinu askorbovou? In vitro údaje ukazují, že se na kyselinu askorbovou mění.
Chrání před UV poškozením? Bez údajů.
Zvyšuje syntézu kolagenu? Bez údajů.
Zmírňuje pigmentaci kůže? Ano, in vivo údaje u lidí ukazují, že zmenšuje tmavé (stařecké) skvrny.
3-0-ethyl-askorbát (3-0-Ethyl Ascorbate - EAC)
Je to stabilní? Žádné publikované údaje o stabilitě.
Proniká pod pokožku? Ex vivo testování u zvířat ukazuje, že proniká lépe než kyselina askorbová-2G (AA-2G, tedy 2-O-alfa-D-glukopyranosyl-L-kyselina askorbová).
Mění se na kyselinu askorbovou? Žádné publikované údaje ukazující, že by se měnil na kyselinu askorbovou.
Chrání před UV poškozením? Bez údajů.
Zvyšuje syntézu kolagenu? Bez údajů.
Zmírňuje pigmentaci kůže? Lidské in vivo údaje ukazují, že působí proti tmavým skvrnám.
Tipy, jak najít nejlepší produkt
Žádejte kyselinu askorbovou
Je to jasné. Ze všech derivátů vitamínu C splňuje kyselina askorbová nejlépe všechny tři hlavní funkce. Proč byste proto nepoužili přímo kyselinu askorbovou (AA), pokud je to možné?
Neznamená to ale, že bude každý produkt s AA na štítku automaticky nejlepší. Ve hře jsou totiž i jiné faktory. A tady se dostáváme k tipu 2.
Zaměřte se na koncentraci
Kolik kyseliny askorbové by měl tedy produkt obsahovat?
K maximální absorpci pokožkou dochází při 20%. Vyšší koncentrace jsou vstřebávány v menší míře. Je to ale dobře, protože vysoké koncentrace jsou dráždivější.
Měli byste jít pod tuto hodnotu? U vitamínu C je osvědčená účinná koncentrace 0,3% až 10%. A to je na hony vzdálené od maximální možné koncentrace 20%. Zdá se to tedy málo.
Pokud ustojíte podráždění, 10% nebo dokonce až 15% vám dodá lepší absorpci.
Pozor na vodu
Kyselina askorbová může začít oxidovat (čímž se spotřebovává) v okamžiku, jak se rozpustí ve vodě. Proto hledejte produkty, kde není voda jednou z prvních přísad. Takto máte lepší šanci, že najdete produkt, který opravdu funguje. Jinými slovy to znamená, že byste měli hledat sérum s vitamínem C místo produktů na bázi krémů.
Pokud je voda součástí výrobku, hledejte produkty používající stabilizační činidlo.
Hledejte nízké pH
Jak bylo uvedeno výše, kyselina askorbová je nestabilní nad 3,5. Hledejte produkty s nízkým pH. Samozřejmě, pH je smysluplné pouze tehdy, pokud je přítomna voda. Proto je to méně závažné při formulacích bez obsahu vody.
Kupujte správné balení
Každý vitamin C musí být správně balený, aby byl ochráněn před nadměrným přístupem světla a vzduchu.
Hledejte pumpičkové balení, případně jednotlivě balené kapsle na jedno použití. Takto je vitamin C chráněn před přístupem vzduchu. Vyhýbat byste se měli také produktům v plastových tubách, dokud nepoužívají nějaký druh laminátu, který působí jako překážka pro přenos kyslíku.
Vyhýbejte se také průhledným balením, kvůli ochraně před sluncem. Pokud jde o skleněnou nádobku, do něčeho ji zabalte nebo přetřete.
Pozor na podráždění
Kyselina askorbová může způsobit zarudnutí a bodání na kůži. Přejděte na jiný typ, pokud je podráždění příliš velké. Alternativa může být méně účinná, budete ji však moci používat častěji, pokud bude k vaší pleti jemná.
Nespěchejte
Po aplikaci produktu s vitamínem C byste měli chvíli počkat, až potom naneste další produkty.
Je to proto, že ostatní přísady mohou spustit oxidaci a pokud je nanesete na kyselinu askorbovou ještě předtím, než se stihla vstřebat do pokožky, stane se neaktivní.
Závěrečné shrnutí
Na základě údajů, které byly sledovány, je kyselina askorbová nejlepší verzí vitamínu C na pleť, která se používá v produktech proti příznakům stárnutí.
Jenže pokud je kyselina askorbová uvedena na štítku, nemusí být výrobek nutně "nejlepší". Dobře namíchaný produkt založený na jiných derivátech by mohl být lepší než špatně namíchaný produkt na bázi kyseliny askorbové.
Musíte mít na paměti, že účinnost jakéhokoliv produktu na bázi vitaminu C závisí nejen na typu vitamínu C, ale i na koncentraci, od ostatních přísad i od balení.
Pokud ale budete postupovat podle uvedených tipů, měli byste být schopna zvolit takový výrobek, který bude s vyšší pravděpodobností pracovat za cenu, kterou si můžete dovolit.