12 tipů pro hezčí nehty
Poslední úprava 04.03.202212 tipů k dosažení zdravých, upravených a elegantních nehtů.
Obsah:
- Nestříhejte ani nemanipulujte s kůžičkou v okolí nehtů
- Zpevňovač nehtů používejte střídmě - nebo vůbec
- Vyživujte nehtové lůžko a pokožku v okolí
- Berte výživové doplňky biotin
- Omezte profesionální manikúru
- Vyhněte se odlakovačům na nehty s acetonem
- Vyhněte se drsným pilníkům
- Nepřehánějte mytí rukou a omezte kontakt s čisticími chemikáliemi
- Změňte šampon
- Zvolte prodloužení jen konečků nehtů než celé umělé nehty
- Nezapomeňte na nehty na nohou!
- Sledujte znaky na vašich nehtech ukazujících na zdravotní problémy!
Nestříhejte ani nemanipulujte s kůžičkou v okolí nehtů
Ať už máte vaše nehty profesionálně upravené nebo se o ně staráte sami, doporučení č. 1 je nezasahovat do kůžičky v okolí nehtů. Kutikula je přírodní bariéra proti plísňovým onemocněním a bakteriím - a pokud ji jednou porušíte, ochrana se ztratí. Nejenže vaše pokožka v okolí nehtů bude vypadat hůř - zčervená, oteče a bude nerovná - ale také vám může způsobit infekci, která poškozuje nehtové lůžko a vede k dlouhodobému poškození nehtu. Stříhání kůžičky v okolí nehtů může způsobit potenciální škodu, ale stejně problémy může způsobit i její zatlačování.
Zpevňovač nehtů používejte střídmě - nebo vůbec
Věcí k zapamatování je, že kompaktory způsobují více škody než užitku. Tyto produkty nejsou klinicky testovány, takže většina tvrzení není podložených vědou. Pokud nejsou nehty výjimečně slabé a křehké, většina lidí nemá ze zpevňovačů žádný užitek. Zdravé nehty jsou ohebné, takže na jejich ochranu před lámáním se vyhněte všemu, co je udělá více křehkými.
Vyživujte nehtové lůžko a pokožku v okolí
Zatímco je málo lékařských záznamů, které ukazují, že vyživující krém na nehtové lůžko pomůže nehtu růst, zkrášlí alespoň pokožku v okolí nehtů a pomáhá ochraňovat nehty před lámáním pro nedostatek živin. Pokud mají vaše nehty sklon k lámavosti, může to znamenat, že potřebují živiny - a aplikováním oleje kolem pokožky v okolí nehtu pomůžete vyživit celý nehet, což bude redukovat výskyt štěpení, praskání a dělení nehtu.
Berte výživové doplňky biotin
Biotin údajně zvyšuje tloušťku nehtu a ochraňují ho před dělením a lámáním.
Doplněk výživy, který nefunguje, je želatina. Jedení nebo namáčení nehtů v rosolu nezvyšuje sílu nehtu - a namáčením v kapalině mohou nehty nasáknout vodou a nakonec nehty oslabit.
Omezte profesionální manikúru
Pokud je těžké odolat rozmazlování luxusní pedikúry nebo manikúry, pozor. Ti, kteří ji podstupují pravidelně mají pravděpodobněji sušší a křehké nehty. Důvodem může být vystavování se více chemikáliím a škodlivým ingrediencím. Ženy, které chodí na manikúru častěji, trpí chronickými infekcemi nehtového lůžka, což dokazuje oteklá, zarudlá oblast v okolí nehtů. Pokud se podíváte na boky vašeho prstu, oblast kolem nehtového lůžka by měla být plochá. Pokud je nateklá, je to důkaz chronické infekce. Jedním ze způsobů jak redukovat problémy je vzít si na manikúru vlastní nástroje. Rozhodně to sníží riziko infekce a zajistí zdravější zážitek.
Vyhněte se odlakovačům na nehty s acetonem
Jeden produkt, kterému se doporučuje se vyhnout pokud máte křehké nehty, je odlakovač na nehty s acetonem. Bylo prokázáno, že poškozuje nehty a způsobuje, že se stávají křehkými.
Vyhněte se drsným pilníkům
Staré pilníky jsou příliš škodlivé pro nehty, způsobují drobné praskliny a trhliny, které vedou k lámavosti a poraněním. Místo toho, doporučuje se pilovat nehty s hladkým, jemným pilníkem, ale ne směrem tam a zpět. Pilovat nehty máte jen v jednom směru, a dělejte to pomalu a rovnoměrně na redukování rizika lámavosti.
Nepřehánějte mytí rukou a omezte kontakt s čisticími chemikáliemi
I když mytí rukou častěji může být zdravé, když to budete přehánět, můžete oslabit vaše nehty. Pokud máte práci, kde je časté mytí rukou povinné, je vhodné používat výživný krém tak často jak je to možné a natírat i kůžičku v okolí nehtů několikrát za den. Pokud děláte domácí práce nebo perete, minimalizujte kontakt se škodlivými chemikáliemi, včetně saponátu na mytí nádobí, a to nošením gumových rukavic, kdykoli to bude možné.
Změňte šampon
Zatímco většina žen ví, jaký šampón nesedí jejich vlasům, hodně si jich neuvědomuje, že možná nesedí jejich nehtům - i když jejich vlasy vypadají skvěle. Toto je částečně pravda o čistících šamponech nebo těch pro mastné vlasy, které jsou navrženy, aby se zbavovaly lipidů a jiné přirozené mastnoty z pokožky. Pokud jsou vaše nehty velmi suché a používáte ledajaké mýdlo či výrobek, který se zbavuje mastnoty, je to možná příčina vašich suchých nehtů.
Zvolte prodloužení jen konečků nehtů než celé umělé nehty
Umělé nehty často vedou k plísňové nebo dokonce bakteriální infekci - někdy dokonce k dlouhodobému poškození. Pokud musíte mít umělé nehty, zvolte si prodloužení jen konečků nehtů. I když stále mohou způsobit problémy, možná škoda je menší, protože pokryta část je menší.
Nezapomeňte na nehty na nohou!
Vše, co platí pro vaše nehty na rukou, platí i pro nehty na nohou, a nehty na nohou mohou být více náchylné na problémy vzhledem k neopatrné pedikúře. Protože chodidla jsou častější uvnitř boty - v tmavém, vlhkém prostředí - může se snadněji rozvinout plíseň. Stříhání nehtů na nohou v úhlu - namísto zastřižení narovno - zvyšuje riziko zarůstání nehtů, což může být bolestivé a někdy přeroste do infekce.
Sledujte znaky na vašich nehtech ukazujících na zdravotní problémy!
Ve většině případů, problémy nehtů lze vysledovat ohledem na prostředí - vystavování se škodlivým čisticím chemikáliím, používání vysušujících produktů na nehty nebo obecně jen fyzická zátěž jako je psaní na počítači, a nadměrné používání konečků prstů.
Stav našich nehtů, může někdy reflektovat problémy ve vašem celkovém zdraví. Zde jsou důvody, proč se na ně podívat:
- Bílé nehty - stav jater.
- Napůl růžové / napůl bílé nehty - porucha ledvin.
- Zažloutnutí a ztluštění nehtů, zpomalený růst - problémy s plícemi.
- Bledá nehtová lůžka - chudokrevnost.
- Nažloutlé nehty s mírným zarudnutím na nehtech - cukrovka.