Jak Omega 3 pomáhá proti vypadávání vlasů
Poslední úprava 13.03.2023Pokud chceme mít zdravé vlasy a zabránit nechtěnému vypadávání vlasů, musíme se ujistit, že ve stravě stále přijímáme dostatek správných živin, včetně Omega 3 mastných kyselin. Přidání těchto mastných kyselin do vašeho jídelníčku může pomoci zabránit vypadávání vlasů a dokonce povzbudit zdravější a rychlejší růst vlasů.
Omega 3 mastné kyseliny mají protizánětlivé vlastnosti, které mohou pomoci otevřít vlasové folikuly, čímž podpoří zdravý růst vlasů.
Když tělo nedostává správné živiny, vlasy, které vypadávají pravidelně každý den, nejsou nahrazovány a vypadávání vlasů se může stát lehce problémem.
Výživa a vaše vlasy
Věděli jste, že Omega 3 může pomoci léčit vypadávání vlasů?
Nesprávná výživa a nedostatek vitamínů, které hrají roli při vypadávání vlasů mohou vést k mnohým zdravotním problémům včetně plešatosti a Omega 3, spolu s dalšími důležitými živinami, může pomoci v prevenci a léčbě vypadávání vlasů.
Omega 3 je esenciální mastná kyselina, jeden druh tuků, které naše těla potřebují, aby byly zdravé.
Je také nezbytná pro zdravé vlasy, a nedostatek správných živin ve stravě, včetně Omegy 3, může zapříčinit nezdravé vlasy a jejich vypadávání.
Jak vlasy rostou
Každý vlas vyrůstá z jednoho folikulu, a pokaždé, když folikul vytiskne vlas ze sebe ven, naroste na jeho místě nový vlas.
Obecně platí, že vlasy rostou asi milimetr za den, nebo 1,2 cm za měsíc. Samozřejmě, že toto se liší od člověka k člověku. (How to...)
Ti, kteří nemají adekvátní výživu a dostatek Omega 3 mastných kyselin, mohou trpět vypadáváním vlasů, nebo přinejmenším, nedostatečným růstem vlasů, což samo o sobě může být velmi nepříjemné.
Zdravé vlasy znamenají zdravou výživu.
Ztráta vlasů
Ztráta vlasů se klinicky označuje jako alopecie. Alopecie se může prezentovat různými způsoby a může odkazovat na vypadávání vlasů na hlavě nebo ochlupení na těle. Ztráta vlasů na hlavě je častější forma alopecie a to může být zřejmé po prozkoumání pokožky hlavy a rozdělení vlasů na ní.
Muži obvykle, ale ne vždy, začnou ztrácet vlasy z boků hlavy, zatímco u žen vypadávání vlasů začíná řídnutím vlasů na čele a někdy temeni hlavy.
Existují různé příčiny vypadávání vlasů, z nichž nejvýznamnější je genetika. Za většinu případů vypadávání vlasů v důsledku přirozených příčin je odpovědná dědičnost.
Mezi další příčiny vypadávání vlasů patří hormonální nerovnováha, nedostatek železa, infekce pokožky hlavy, systémové infekce a přebytek vitaminu A. Vnější příčiny jsou nutkavé tahání za vlasy, některé léky, ozařování a používání některých přípravků a kúr pro péči o vlasy.
Vypadávání vlasů postihuje miliony lidí každý rok. Postihuje 40% mužů ve věku 35 let a procento těch, kteří mají rozeznatelné vypadávání vlasů v šedesátce vzroste na 65. (Olsen, 2005)
Klinicky je vypadávání vlasů narušení rovnováhy mezi přirozenou ztrátou vlasů a opětovným růstem vlasů. Cyklus růstu vlasového folikulu zahrnuje 4 fáze:
- anagenní fáze dlouhodobého růstu
- katagenní, kratší fáze, během níž folikuly rostou pomaleji
- telogenní, klidová fáze
- exogenní, fáze vypadávání vlasů je signálem k zahájení nového cyklu.
V ideálním případě každý den vypadne asi 100 vlasových folikulů, aby je nahradil nový růst vlasů. Nicméně když ztráta vlasů z exogenní fáze převýší růst vlasů z prvních 3 fází, je klinicky diagnostikována alopecie.
Co je Omega 3?
Omega 3 je název pro skupinu příbuzných mastných kyselin nacházejících se v oleji rostlin a mořských živočiších. Jsou to esenciální mastné kyseliny, které jsou důležité pro metabolismus, ale lidské tělo si je nedokáže vyrobit samo. Tři nejdůležitější Omega 3 mastné kyseliny jsou:
- ALA (alfa-linolenová kyselina)
- DHA (dokosahexaenová kyselina)
- EPA (kyselina eikosapentaenová) (Omega-3...)
Zatímco ALA nemůže být syntetizovaná v těle, DHA a EPA mohou být vytvořeny z kratších mastných kyselin, i když účinnost konverze je poměrně nízká (5% u mužů, vyšší u žen).
Omega 3 mastné kyseliny musí být u lidí přijata buď z potravy, nebo doplňků výživy. Poskytují širokou škálu zdravotních výhod, včetně léčby kardiovaskulárních onemocnění, léčby rakoviny, zlepšení neurologických onemocnění a jako protizánětlivé látky.
Další nemoci, které Omega 3 léčí, zahrnují astma, ADHD, bipolární poruchu, depresi, diabetes, Alzheimerovu chorobu, lupus, osteoporózu, osteoartritidu, obezitu, migrénu, roztroušenou sklerózu, vysoký krevní tlak, lupénku a ekzém.
Potravinové zdroje Omega 3
- Ryby - losos, platýs, sardinky, tuňák, pstruh, sumec, treska, tuňák a sleď
- Korýši - krevety, mušle, humr, krab
- Ořechy a semena - vlašské ořechy, mandle a lněné semínko
- Oleje - řepkový olej (Omega-3...)
Studenovodní tučné ryby jsou nejdůležitější zdroje EPA a DHA Omega 3 mastných kyselin, zatímco semena jsou bohaté na ALA. Rybí oleje jsou také bohatým zdrojem omega 3. Další mořské zdroje těchto esenciálních mastných kyselin jsou zelené mušle a krill.
Ze všech semen, lněné semínko obsahuje nejvyšší procento ALA, ale nízké množství EPA a DHA Omega 3 mastných kyselin. Zelenina neobsahuje znatelné množství Omega-3. Vejce a maso jsou také dobrým zdrojem Omega-3, zejména v případě, že zvířata byla krmena stravou bohatou na Omega-3 mastné kyseliny.
Je důležité vědět, že dlouhodobé vystavení Omega 3 mastných kyselin teplu, světlu a kyslíku je může oxidovat a denaturovat. Oleje obsahující Omega 3 zežloutnou, pokud jsou jim vystaveny. Z tohoto důvodu by potravinové zdroje Omega 3 neměly být vařené dlouho a smažení také odstraňuje některé zdravotní výhody těchto mastných kyselin.
Potraviny bohaté na Omega 3
- Ryby (podíl Omega 3 v gramech na porci)
- Sardinky a sledu - 2
- Makrela - 1.5
- Losos - 1.2
- Halibut - 1.1
- Tuňák - 1.0
- Mečoun - 0.97
- Mušle - 0.95
- Tuňák v konzervě - 0,25
- Treska - 0.24
- Sumec - 0.2
- Olej ze semen (% ALA)
- Perilla - 61
- Chia semeno - 58
- Len - 55
- Brusinka pravá - 49
- Šrucha - 35
- konopí -19
- Semena a ořechy (% ALA)
- Len - 18.1
- Konopí - 8.7
- Vlašské ořechy - 6.3
- Lískové oříšky - 0,1
Jak Omega 3 brání a dokáže zvrátit ztrátu vlasů?
Omega 3 je pouze jednou ze základních živin potřebných pro tělo na normální fungování.
Přestože užitečnost Omega 3 při léčbě ztráty vlasů zkoumalo jen několik klinických studií, těch málo, které byly provedeny, dospělo k závěru, že Omega 3 pomáhá proti ztrátě vlasů. Vzhledem k celkovému účinku Omega 3 na biochemii těla včetně jejích příznivých účinků na integritu buněčných membrán, fungování nervů a její protizánětlivý účinek, je jasné, že Omega 3 mastné kyseliny mohou zabránit a dokonce zvrátit vypadávání vlasů.
Jedním z oblíbených kosmetických výhod Omega 3 je podpora zdraví kůže. Zdravá pokožka s dostatečným množstvím mazu, například znamená, že vlasové folikuly dostávají správnou výživu.
Omega 3 je obzvláště výhodná pro ty, u nichž ke ztrátě vlasů došlo z jiných důvodů než kvůli genetickým faktorům. Dokonce i osoby s genetickou predispozicí k vypadávání vlasů mohou zpomalit postup jejich alopecie s pomocí Omega 3.
Kromě toho, Omega 3 podporuje tvorbu a působení hormonů, které mají vliv na zdraví, tón, lesk a integritu vaší pokožky a vlasů.
Je také zdrojem přírodního lubrikantu pokožky hlavy a má velký vliv na mazovou žlázu odpovědnou za výživu vlasových folikulů.
Stres a stárnutí často zapříčiňují vypadávání vlasů a Omega 3 zvrací příznaky a poškození, které způsobují. Podporou celkového zdravotního stavu Omega 3 mastné kyseliny zastavují kaskádu biochemických reakcí, které vedou k alopecii.
Doplňky a doporučené dávkování
I přesto, že potravinové zdroje Omega 3 poskytují vyšší hladinu mastných kyselin, jako doplňky stravy s obsahem Omega 3 mastných kyselin se suplementace doporučuje, protože většina lidí nikdy nepřijme dostatečnou denní dávku Omega 3 mastných kyselin jen z potravinových zdrojů.
Nejběžnějšími Omega 3 doplňky jsou rybí tuk v kapalné formě nebo ve formě kapslí.
Odborníci doporučují k zabránění vypadávání vlasů a podporu opětovného růstu vlasů 1 lžíci rybího tuku nebo 1-2 kapsle rybího tuku denně. Při tomto dávkování Omega 3 podporuje anagenovou růstovou fázi vlasových folikulů a snižuje ztrátu vlasů během exogenní fáze. Také snižuje zánět kůže a maže suchou pokožku.
Vzhledem k tomu, že vitamin E je známý v tuku rozpustný antioxidant, ho přidejte mezi své vitaminové doplňky výživy, abyste ochránili Omega 3 mastné kyseliny před rozkladem oxidací.
Omega 3 mastné kyseliny v dávkách překračujících 4000mg mohou zvýšit riziko krvácení.
Proto lidé, kteří mají v anamnéze vředy nebo jiné poruchy krvácivosti, nebo ti, kteří užívají léky jako například ty na ředění krve a aspiriny, by se měli poradit se svým lékařem před zahájením užívání doplňků s obsahem Omega 3.
Jaký je rozdíl ve struktuře mezi nasycenými a nenasycenými tuky?
Tuk může být buď nasycený nebo nenasycený. Rozdíl mezi nimi spočívá v tom, že mají různé struktury vazeb. (Saturated...)
Nasycené tuky jsou tvořeny uhlíkovým řetězcem s jednoduchými vazbami. To znamená, že každý uhlík (C) je saturovaný atomem vodíku (H). Jeho těsně spojena struktura je zodpovědná za pevné skupenství nasycených tuků při pokojové teplotě. Má navíc vysoký bod zakouření. Nejběžnějším příkladem je mastné, tedy tučné hovězí a vepřové maso.
Nenasycené tuky obsahují v rámci struktury dvojitou uhlíkovou vazbu. To znamená, že každý uhlík (C) není připojen k vodíku (H), výsledkem je méně vodíků. Struktura je proto více vlnitá, méně hustá. Právě to je důvod, proč jsou nenasycené tuky obvykle při pokojové teplotě v kapalném skupenství.
Pokud má mastná kyselina jednu dvojnou vazbu, nazývá se mononenasycená. Pokud má více než jednu dvojnou vazbu, nazývá se polynenasycená. Příkladem oleje s velkým množstvím polynenasycených tuků je slunečnicový olej.
Nosné oleje: mnohé nosné oleje se používají při péči o vlasy i péči o pleť. Tyto obsahují kombinaci mononenasycených a polynenasycených tuků. Jsou známé také jako kyselina olejová a kyselina linolenová.
Základní rozdíl mezi nasycenými a nenasycenými tuky je tuhost při pokojové teplotě a bod zakouření.
- Nasycené tuky: jsou tuhé, tedy v pevném skupenství při pokojové teplotě, vyšší bod zakouření.
- Nenasycené tuky: tekuté při pokojové teplotě, nižší bod zakouření.
Jsou esenciální mastné kyseliny nasycené nebo nenasycené?
Všechny esenciální mastné kyseliny, které obsahují omega 3 mastné kyseliny a omega 6 mastné kyseliny, jsou nenasycené. Zde jsou nějaké příklady.
- Nosné oleje s vysokým obsahem mononenasycených tuků - olivový olej a sladký mandlový olej.
- Nosné oleje s vysokým množstvím polynenasycených tuků - olej z pupalky a hroznový olej.
Poznámka na závěr
Je důležité poznamenat, že pokud máte nedostatek Omega-3 mastných kyselin a dalších živin, budete trpět mnohem více než jen problémy s vypadáváním vlasů.
Ve skutečnosti, vypadávání vlasů nebo nezdravé vlasy mohou být známkou toho, že jsou u vás přítomny i jiné, vážnější zdravotní problémy a měli byste se poradit s lékařem.
Pokud trpíte vypadáváním vlasů, je důležité, aby navštívit svého lékaře ihned. Čím dříve se odhalí příčina vypadávání vlasů a začne se pracovat na léčbě vypadávání vlasů, tím lépe bude léčba účinkovat.
Jeden ze způsobů léčby může zahrnovat přidání více Omega 3 mastných kyselin a dalších životně důležitých vitamínů a živin, jako jsou vitamin E, beta sitosterol, inositol a další, do vašeho jídelníčku.