Domů / / Růst vlasů

Růst vlasů

Poslední úprava 06.04.2023
Sdílet článek

Člověk zarůstá vlasy a ochlupením všude na těle kromě dvorce kolem bradavek, chodidel, rtů, dlaní a víček (pokud nepočítáme řasy). Stejně jako kůži, i vlasy a ochlupení tvoří vrstevnatý dlaždicový keratinizovaný epitel tvořen z vícevrstvých plochých buněk, jehož vlákna podobné lanům poskytují strukturu a pevnost vlasu jako takovému.

Vlasy se řídí specifickým růstovým cyklem s třemi rozdílnými, souběžně probíhajícími fázemi: anagen, katagén a telogen. Každá fáze má specifické rysy, které určují délku vlasů. Všechny tři fáze probíhají souběžně. Jeden vlas může být v anagénové fázi, zatímco jiný vlas v telogénové fázi.

Tělo má různé typy vlasů (vlasového porostu). Patří sem drobné chloupky a androgenní vlasy, každý z vlastním typem buněčné konstrukce. Rozdílná konstrukce dodává vlasům (vlasovému porostu) unikátní vlastnosti, slouží specifickým účelům. Většinou jde o zadržování tepla a ochranu. Většina lidí má nejdelší a nejhustší vlasový porost na vlasové části pokožky a na tvářích (brada a vousy u mužů). Tyto vlasy obvykle rostou do délky několika centimetrů a následně dochází k jejich odumření. Některým lidem ale narostou mnohem delší vlasy.

Růstový cyklus

Tři stupně růstu vlasů zahrnují anagénovou, katagénovou a telogénovou fázi. Každý jeden vlas na lidském těle se nachází ve své konkrétní fázi vývoje. Když se cyklus uzavře, začne znovu a začne se tvořit nový vlas. Rychlost růstu vlasů odpovídá přibližně 1,25 centimetrům za měsíc, nebo 15 centimetrů za rok.

Anagénová fáze

Anagénová fáze se označuje jako růstová fáze. Začíná v papile a může trvat dva až šest let. Rozpětí, ve kterém vlas v daném stupni růstu setrvává je určeno geny. Čím déle zůstává vlas v anagénové fázi, tím delší naroste. Během této fáze se buňky v papile dělí a tvoří nové vlasové vlákna. Folikul se vnoří do dermální vrstvy kůže, kde vyživuje pramen vlasu. Přibližně 85% vlasů na hlavě je v daný čas v anagénovej fázi.

Katagénová fáze

Signály vysílané tělem (které pouze výběrově ovlivňují jedno procento ze všech vlasů a vlasového porostu v daném okamžiku) určují, kdy končí anagénová fáze a začíná katagénová fáze. Prvním příznakem katagénu je zastavení produkce melaninu ve vlasových cibulkách a apoptóza folikulárních melanocytů. Katagénová fáze známá i jako přechodná fáze umožňuje folikulům, aby se určitým způsobem zregenerovali. Během této doby, která trvá přibližně dva týdny, se vlasové folikuly scvrknou kvůli dezintegraci a papila se oddělí a "odpočívá". To znamená, že odstřihne vlas od zásobování krví, která ho vyživuje. Nakonec se folikul stáhne na 1/6 původní délky, což způsobí, že je vlas vytlačován směrem nahoru. A přestože vlasy v této fázi již nerostou, koncová délka vlasu se zvýší, protože ho folikul vytlačuje ven.

Telogénová fáze

Během telogénu nebo klidové fáze zůstává folikul "spát" od jednoho do čtyř měsíců. Až do patnáct procent vlasů na hlavě se v daném čase nachází v této fázi růstového cyklu. V této fázi epidermální buňky vystýlají folikul, aby mohl pokračovat v růstu a mohou se hromadit kolem základny vlasu. Dočasně ho ukotví na místě a chrání vlas aniž by tělo spotřebovávalo zdroje, které jsou potřeba během růstové fáze.

V určité chvíli začíná folikul znovu růst, změkčí kotevní bod vlasu. Základna vlasu se vymaní z kořene a vlas vypadne. Do dvou týdnů se začne objevovat nový vlas a telogénová fáze je kompletní. Proces končí normální ztrátou vlasů známou jako "padání vlasů".

Inhibitory růstu a zdravotní problémy

Chemoterapie

Většina léků užívaných při chemoterapii účinkuje tak, že útočí na rychle se množící buňky. Rychlá buněčná replikace je jedním z poznávacích znamení rakoviny. Ale i buňky vlasových folikulů se dělí a rostou rychle. A proto léky na chemoterapii obvykle tlumí růst vlasů. Dávka a typ léku ovlivňují závažnost vypadávání vlasů. Nicméně po ukončení chemoterapie může začít růst nových vlasů již po 3 až 10 měsících.

Syndromy související s alopecií

Alopecie je onemocnění, při kterém vypadávají vlasy a může se objevit u každého v jakékoliv fázi života. Konkrétně alopecia areata je autoimunitní onemocnění, které způsobuje spontánně padání vlasů. Charakteristickým pro alopecia areata jsou plešaté oblasti na vlasové pokožce nebo na jiných částech těla. V konečném důsledku může způsobit plešatost po celém těle. Toto onemocnění narušuje růstový cyklus vlasů tím, že nutí folikuly předčasně ukončit anagénovou fázi (tedy aktivní růstovou fázi) a vstoupit do klidové fáze, tedy do telogénu. Růst vlasů v postižených folikulech se zpomalí nebo úplně zastaví.

Trakční alopecie je způsobena přílišným zvýšením tlaku na vlasy. Právě upjaté a stažené copy a jiné účesy, u nichž je na vlasy vyvíjen přílišný tlak, často toto onemocnění vyvolávají. Může se objevit i na obličeji v oblastech, kde je vlasový porost často upravován. Například časté vytrhávání nebo voskování obočí může v těchto oblastech vyvolat potlačení růstu vlasů a ochlupení.

Na vlasové pokožce vlasy obvykle padají kolem vlasové linie. Nejhustěji vlasy přitom zůstávají na temeni. Vypadlé vlasy často nahrazují pouze jemné chloupky. U většiny lidí se růst vlasů na hlavě zastaví kvůli devitalizací folikulů poté, co vlasy dosáhnou délky přibližně 60 až 90 centimetrů. Výjimky z tohoto pravidla lze pozorovat u jednotlivců s abnormalitami růstu vlasů, které mohou mít za následek neobvyklou délku růstu vlasů.

Radiační terapie v oblasti hlavy

Lidské vlasové folikuly jsou velmi citlivé na účinky radiační terapie namířené směrem k hlavě. Většinou jde o léčbu nádorového růstu v rámci mozku. Padání vlasů může začít už dva týdny po první dávce radiace a může pokračovat i několik týdnů. Vlasové folikuly obvykle vstoupí do klidové telogénové fáze a opětovný růst vlasů začíná až dva a půl nebo tři měsíce po spuštění padání vlasů. Po léčbě může být opětovný růst vlasů o něco rozptýlenější.

UV-B

UV hladiny ve vlnové délce 20 nebo 50 mJ cm-2 v rozmezí UV-B záření prokazatelně tlumí růst vlasů, snižují množství melaninu a ničí vlasové folikuly.

Maximální délka vlasů

Maximální délka vlasů, kterou lze dosáhnout, je přibližně 15 cm u batolat (mladších jednoho roku), přibližně 60 cm u dětí a obvykle 100 cm u dospělých. Důkazy o snižování maximální délky kvůli přibývajícímu věku v literatuře nejsou. Někteří jednotlivci mohou dosáhnout nadměrnou délku. Délku vlasů nad 150 cm lze často vidět v soutěžích dlouhých vlasů. Maximální konečná délka vlasů závisí na délce anagénové fáze růstu vlasu u daného člověka. Vlasy po pás nebo delší mohou narůst pouze lidem s dlouhým anagenem.

Růst vlasů Průměrné hodnocení: 5 (1 hodnoceníe)

Blízke témy