Domů / Vlasy

Vlasy

Poslední úprava 20.10.2021
Sdílet článek

O vlasech

Přirozená funkce vlasů je chránit naše hlavy před chladným nebo horkým počasím, ale v průběhu historie se staly důležitou součástí našeho vzezření.

Vlas má strukturu podobnou rostlině - má svůj kořen a "stonek".

Právě tento "stonek" je viditelnou částí vlasu a tím pádem je předmětem našeho zájmu. Neviditelná část vlasu (kořen) se nachází pod pokožkou v cibulce, která vyživuje vlasový folikul. Folikul je tvůrcem kmenových buněk, které způsobují růst vlasů a je jednou z nejaktivnějších a nejdynamičtějších částí našeho těla. Z okolních mazových žláz je zásobován mazem, který dělá vlas elastickým a flexibilním.

V pokožce na lidské hlavě se nachází kolem 100 - 150 tisíc vlasů. Každý z nich je tvořen z 10% vodou, tuky a stopovými prvky železa, zinku, manganu, jódu, vápníku a pigmentem jako melanin (melanin je polymer odpovědný za barvu vlasu). Zbývajících 90% tvoří proteiny nazývané keratin (odvozeno z řeckého slova κέρατος, což v překladu znamená roh). Keratiny jsou uloženy v 6 nebo 8 vrstvách. Vnější vrstva se nazývá kutikula; zabraňuje vysušování a má vliv na barvu a světlost. Keratin v lidských vlasech je keratinem skupiny alfa. Lze ho najít i v nehtech nebo v zvířecích rozích. Tento druh keratinu je velmi tvrdý, protože obsahuje velké množství síry, která spojuje jeho vláknité vrstvy. Nerozpouští se ve vodě ani v solném roztoku, jsou elastické a odolné vůči lámání, teplu a změnám kyselosti, což jim dává dlouhou životnost. Kutikula obklopuje střední vrstvu - kortex. Kortex obsahuje melanin.

Vlasy na hlavě narostou měsíčně zhruba o 1,2 cm - ročně to je zhruba 15cm. 1 mm naroste za dva dny a 8 - 9 hodin. Vlasy rostou nejrychleji mezi obdobím dospívání a 30. rokem života, přičemž ženám rostou rychleji než mužům. Také rostou rychleji v létě než v zimě.

Tip: Použijte naši kalkulačku a zjistěte jak rychle rostou vlasy.

Nejčtenější za poslední den

Typy vlasů

Tvar vlasu se liší mezi různými etnickými skupinami. Toto však díky postupnému míšení etnických skupin mezi sebou po celém světě už tak docela neplatí. Dvě století dozadu byly rozdíly mnohem více viditelnější. Dnes jsou druhy vlasů rozmanitější, než ty základní, které jsou popsány níže.

  • Kavkazský typ produkuje celkově méně melaninu, nejen ve vlasech, ale v celé pokožce a zahrnuje široké spektrum barev: vlasy mohou být plavé, zrzavé, hnědé, světlé nebo tmavé až černé. Takové vlasy mají kulatý folikul, který je umístěn vertikálně, takže vlasy bývají rovné nebo vlnité. Mazu se vylučuje méně, což způsobuje, že jsou vlasy normální, nebo suché. Vlasy také šediví dříve.
  • Africký typ má eliptické folikuly, které leží téměř paralelně s kůží, což způsobuje velmi kudrnaté vlasy. Mazu produkují mnoho, proto vlasy bývají lesklé a mastné. Folikuly produkují hodně černého melaninu, což zapříčiňuje černou barvu vlasů. Pigment ve vlasech vydrží déle, šediví později. Domorodí obyvatelé Austrálie mají také tento typ vlasů.
  • Orientální typ má rovné vlasy. Folikul je kulatý a leží v pravém úhlu k pokožce. Produkce černého melaninu i mazu je vysoká a vlasy jsou tedy buď černé, nebo tmavé a také lesklé. Vlasy šediví později, než u ostatních typů. Do této skupiny patří i domorodí obyvatelé Polynésie, Eskymáci a původní obyvatelé Ameriky.

Tvar, kvalita a barva vlasů

  • Tvar vlasů závisí na poloze folikulu pod pokožkou: pokud je vzpřímený, vlasy jsou rovné; pokud je zakřivený nebo pootočen, tak jsou vlasy vlnité nebo kudrnaté.
  • Kvalita vlasu závisí i od mazu: pokud je obsah mazu v pořádku, tak jsou vlasy světlé a hebké. Maz s velkým obsahem mastných kyselin dělá vlasy mastnými. Pokud jsou vlasy suché, tak maz obsahuje málo tuků a vody.
  • Barva vlasů závisí na melaninu. Je to polymer, který se nachází také v pokožce a očích a určuje jejich barvu. Zároveň ochraňuje před UV zářením.
  • Vlas obsahuje dva druhy melaninu: eumelanin a pheomelanín. Eumelanin se nachází ve vlasech nejčastěji a má dvě barvy: hnědou a černou. Pheomelanín je zbarven do červena. Tmavohnědé a černé vlasy tedy obsahují velké množství černého eumalenínu. V světle hnědých vlasech více dominuje hnědý eumelanin.
    • Šedivé vlasy obsahují celkově málo pigmentu. Aby tedy bylo jasno, šedé vlasy nejsou šedé: jsou průhledné.
    • V plavých vlasech je hnědý melanin, přičemž ostatní pigmenty chybí. Zravý lidé mají ve vlasech hodně pheomelanínu. Červené vlasy nejsou vůbec běžné: má je pouze 1 - 5% kavkazské populace. Pokud chybí oba druhy melaninu, mluvíme o albinismu.

Vlasový cyklus

Jako vlas naroste, tak jistě i vypadne. Je běžné přijít denně o 50 - 100 vlasů. Je to důsledkem toho, že se růstový cyklus vlasu skládá z několika fází. Jsou tři: růstová fáze, která trvá 3 - 4 roky. Následuje přechodná fáze, která trvá cca 3 týdny a po ní následuje odpočinková fáze. Ta trvá zhruba 3 měsíce a během ní vlas vypadne. Po vypadnutí začne folikul produkovat nové buňky a růstový cyklus začíná znovu. V průměru je v jednom okamžiku zhruba 85% vlasů na hlavě v růstové fázi a 15% v odpočívací fázi. Délka těchto fází je individuální a liší se od člověka k člověku.

Tip: Pokud vypadávají vlasy ve větších množstvích, jedná se o nadměrné vypadávání vlasů.

Tip: Bližší informace o růstovém cyklu vlasů naleznete v článku: Růstový cyklus vlasů

Čtěte dál
Vypadávání vlasů
Vlasy Průměrné hodnocení: 5 (1 hodnoceníe)

Doporučené produkty

Související témata