Domů / Nespavost

Nespavost

Poslední úprava 01.12.2022
Sdílet článek

Nespavost je porucha spánku, která se vyznačuje problémy s usnutím nebo s přerušovaným spánkem. Lidé trpící nespavostí pociťují jeden nebo více z následujících příznaků:

  • potíže s usínáním (porucha iniciace spánku),
  • časté probouzení během noci a příliš časné probouzení (porucha udržení spánku),
  • problémy s opětovným usnutím během noci (porucha opětovného nástupu spánku),
  • pocit únavy po probuzení (subjektivně nekvalitní a neosvěžující spánek).

Druhy nespavosti

Primární nespavost

Primární nespavost znamená, že spánkové problémy člověka nejsou přímo spojeny s jeho zdravotním stavem nebo problémy.

Sekundární nespavost

Sekundární nespavost znamená, že má člověk spánkové problémy kvůli něčemu jinému, například kvůli zdravotnímu stavu (astma, deprese, artritida, rakovina nebo pálení žáhy). Případně kvůli bolesti, kvůli lékům, které užívá, nebo kvůli látce, kterou konzumuje (například alkohol).

Nejčtenější za poslední den

Typy nespavosti

Nespavost se také liší v tom, jak dlouho trvá a jak často k ní dochází. Může být krátkodobá (akutní nespavost), nebo se může vyskytovat dlouhodobě (chronická nespavost). Může se také střídat s obdobími, kdy člověk nemá žádné problémy se spánkem.

Akutní nespavost

Jde o krátké období problematického spánku. Akutní nespavost je obvykle vyvolána konkrétní událostí. Může se jednat o:

  • významní životní změnu (ztráta nebo změna zaměstnání, smrt blízkého člověka, rozvod, stěhování),
  • emocionální nebo fyzické nepohodlí,environmentální faktory (hluk, světlo nebo extrémní teploty, které zasahují do spánku),
  • užívání některých druhů léků (například k léčbě nachlazení, alergie, deprese, vysokého krevního tlaku a astmatu),
  • zasahování do normálního spánkovéhorežimu (pásmová nemoc, nebo práce na směny).

Chronická nespavost

Jde o dlouhodobé problémy se spánkem. Za chronickou se nespavost považuje tehdy, když u dotyčného přetrvává problém s usínáním a setrváním ve spánku minimálně tři noci v týdnu a tento stav trvá minimálně tři měsíce. Chronická nespavost má přitom množství příčin, může jít o:

  • deprese a úzkost,
  • chronický stres,
  • bolesti nebo nepohodlí pociťované v noci.

Komorbidní nespavost

Pojem komorbidita označuje výskyt problému spolu s jiným onemocněním nebo poruchou. Komorbidní nespavost se spojuje s jiným zdravotním problémem člověka. Se změnami spánku souvisí například již výše zmíněné psychické symptomy jako je úzkostlivost a deprese. Nespavost úzce souvisí i se zhoršeným zdravotním stavem, problémy může způsobovat artritida či bolest křížů.

Porucha iniciace spánku

Problémy s večerním usínáním.

Porucha udržení nočního spánku

Neschopnost setrvat ve spánku. Lidé s touto poruchou se během noci probouzejí a mají problémy s opětovným usnutím.

Příčiny nespavosti

Nespavost může vyvolat několik faktorů. Můžeme sem zařadit úzkost a stres, životní styl, zdravotní problémy či užívání léků. Více o příčinách nespavosti.

Příznaky nespavosti

Příznaky nespavosti můžou zahrnovat:

  • ospalost během dne,
  • všeobecnou únavu,
  • podrážděnost,
  • problémy s koncentrací nebo pamětí.

Diagnostika nespavosti

Pokud si myslíte, že trpíte nespavostí, poraďte se se svým lékařem. Prohlídka se může skládat z fyzického vyšetření (jde o vyšetření smysly lékaře - vyšetření pohledem, pohmatem, poklopem, poslechem, atd.), ze stanovení anamnézy (rozhovor lékaře s pacientem) a prohlídky spánkových záznamů. Lékař vás může požádat o vedení spánkového deníku během jednoho nebo dvou týdnů, kde si zaznamenáváte svůj spánkový režim a své pocity během dne. Váš lékař si možná bude chtít promluvit o množství a kvalitě vašeho spánku i s vaším partnerem. V některých případech vás může odeslat na speciální testy do spánkového centra.

Léčba nespavosti

Akutní nespavost nevyžaduje vždy léčení. Mírné nespavosti lze často předejít nebo ji lze léčit tréninkem a osvojením si dobrých spánkových návyků. Pokud vám nespavost stěžuje fungování během dne, protože jste ospalý a unavený, může vám lékař na určitou dobu předepsat léky na spaní. Vyhněte se používání volně prodejných tablet na nespavost, protože mohou mít nežádoucí vedlejší účinky a mají tendenci v průběhu času ztratit účinnost.

Léčba chronické nespavosti zahrnuje léčbu jakýchkoliv základních zdravotních problémů, které jsou příčinou nespavosti. Pokud nespavost přetrvává, lékař vám může navrhnout behavoriální terapii. Behavoriální přístupy vám pomohou změnit chování, které může zhoršovat nespavost. Osvojíte si také nové návyky na podporu spánku. Užitečné mohou být techniky jako jsou relaxační cvičení či terapie omezení spánku. Přečtěte si víc o léčbě nespavosti.

Správné spánkové návyky a boj s nespavostí

Dobré spánkové návyky, nazývané také spánková hygiena, vám mohou dopomoci k dobrému nočnímu spánku. Zde je několik tipů:

  • Snažte se jít spát každý večer ve stejnou dobu a vstávat každé ráno ve stejnou dobu. Snažte se nespat během dne, protože kvůli zdřímnutí přes den můžete být méně ospalý večer.
  • Vyhněte se kofeinu, nikotinu a alkoholu v podvečerních hodinách. Kofein a nikotin jsou stimulanty a mohou vám bránit v usnutí. Alkohol může způsobovat noční probouzení a ovlivňuje kvalitu spánku.
  • Pravidelně cvičte. Snažte se necvičit krátce před spaním, protože vás to může probrat a následně ztížit usínání. Odborníci doporučují necvičit alespoň tři, čtyři hodiny před spaním.
  • Nejezte těžká jídla pozdě. Lehké občerstvení před spaním vám naopak při usínání může pomoci.
  • Udělejte si v pokoji pohodlí. Ujistěte se, že je tma, ticho, a ne příliš teplo nebo zima. Pokud je problém světlo, zkuste masku na spaní. Pokud je problém hluk, zkuste špunty do uší, ventilátor, nebo stroj na "bílý šum", který překryje rušivé zvuky.
  • Dodržujte rutinu, která vám pomůže uvolnit se před spaním. Přečtěte si knihu, poslouchejte hudbu nebo se okoupejte.
  • Nepoužívejte postel na nic jiného kromě spánku a sexu.
  • Pokud nemůžete usnout a necítíte se ospalý, vstaňte a čtěte si, nebo dělejte něco, co vás příliš nepřebere, dokud nebudete dostatečně unavený.
  • Pokud ležíte a přemýšlíte nad problémy a povinnostmi, zkuste si před spaním sepsat seznam úkolů, které vás druhý den čekají. To vám může pomoci vypustit v noci starosti z hlavy.

Nespavost a fáze života

Člověk se s problémy se spánkem setkává od narození. Nejde-li o závažný zdravotní problém, mohou být bezesné noci a únava spojená s jednotlivými fázemi života a novými životními situacemi.

Nespavost a děti

Děti může kromě výše zmíněných stresů a zdravotních problémů rušit ve spánku strach (strašidlo pod postelí), bolest kvůli růstu zoubků či celkovému růstu dítěte. I když mnohokrát z jiných důvodů jako u dospělých, je nespavost u dětí poměrně rozšířená.

Nespavost a puberta (dospívání)

Nespavost v pubertě má dvě hlavní příčiny. První jsou změny v biologických hodinách (spolu s jinými fyziologickými změnami), které ovlivňují rytmus spánku a bdění. A druhou je emocionální zátěž a stres.

Nespavost a rodičovství

V tomto případě jde spíše o nedostatek spánku, takzvanou spánkovou deprivaci. Noční vstávání a narušení celkového režimu dne se týká většinou matek, ale dotýká se i otců.

Nespavost a ženy

U žen jde znovu často o změny hormonálních hladin, například v případě menopauzy.

Nespavost a těhotenství

Velká životní změna spojená s hormonálními změnami, častými nočními návštěvami toalety, křečemi v nohách, pálením žáhy, omezenou pohyblivostí kvůli rostoucímu břichu, pohybem miminka, strachu z budoucnosti, tak se dá v skratce charakterizovat nespavost v těhotenství.

Nespavost a staří lidé

K nespavosti u starých lidí přispívají fyziologické změny související s věkem, chronické nemoci a vedlejší účinky léků. Poruchy spánku se spojují i se sníženou kapacitou paměti, poruchami koncentrace a sníženou pohyblivostí starých lidí.

Čtěte dál
Příčiny nespavosti
Nespavost Průměrné hodnocení: 2 (1 hodnoceníe)

Doporučené produkty