Technika bezesného spánku - když nespavost dětí znamená nespavost dospělých
Poslední úprava 11.12.2022Spánek není pouze čas, ve kterém vaše tělo vypne. Během odpočinku je mozek stále zaneprázdněn, musí provést množství biologické údržby, aby mohlo být tělo v top stavu. A chystá vás na druhý den. Bez dostatečného množství regeneračního spánku nebudete schopen pracovat, učit se, tvořit nebo komunikovat na úrovni, která by se byť jen přiblížila k vašemu skutečnému potenciálu. Pokud byste svůj "servis" pravidelně zanedbávali, směřovaly byste k velkému psychickému a fyzickému zhroucení.
Odborníci jsou přesvědčeni, že kvalita spánku přímo ovlivňuje kvalitu našeho života v bdělém stavu. Patří sem produktivita, emoční vyrovnanost, kreativita, fyzická aktivita a dokonce i hmotnost člověka. Z toho jednoznačně vyplývá, že spánek je podstatná lidská potřeba, ne luxus. Protože právě ve chvílích oddechu přebírá mozek kopec práce na biologické údržbě, aby naše těla fungovaly a byly ve výborné kondici.
Mírná spánková deprivace nezpůsobuje vážné narušení, ale chronická deprivace již vliv na celkový výkon a zdravotní stav má. Rozsah vlivu nespavosti dospělých se pohybuje od pocitu ospalosti a podrážděnosti, až k bolestem hlavy, pocitu ztráty motivace, tělesné bolesti a celkového pocitu "vystresování". Chronický nedostatek spánku ovlivňuje naše kardiovaskulární zdraví, energetickou rovnováhu a také naši schopnost bojovat s infekcemi.
Dítě trpící nedostatkem spánku se vůbec nezdá být ospalé
Na rozdíl od dospělých, dítě se spánkovou deprivací se přes den nemusí zdát ospalé. Ve skutečnosti, unavené děti mají spíše sklon k hyperaktivitě a vymýšlení. I proto rodiče připisují nehezké a nepříjemné chování dítěte únavě a ospalosti. Děti by měly jít do postele dostatečně brzy, aby se ráno probudili samy a s pocitem dokonalého odpočinku.
Děti do jednoho roku, které ještě neumějí chodit, usínají obvykle o sedmé večer a probouzejí se o páté ráno. Ve věku jednoho až dvou let jejich aktivita stoupá, doba spánku se posouvá. Někdy usínají až o deváté večer a vstávají o sedmé ráno. Rychle rostoucí tělo stále potřebuje deset hodin spánku.
No mnozí pracující rodiče tento vzorec narušují, protože chtějí být s dítětem alespoň večer po návratu z práce a dítě zůstává vzhůru dlouho do noci.
Vyřešte problém se spánkem
Ať už jde primárně o nespavost dětí nebo s tím související nespavost dospělých, v mnoha rodinách rodiče noc co noc zažívají fenomén "nočních budičů". Týká se hlavně miminek a batolat, které se vzbudí přibližně o jedné v noci a chtějí se hrát, mluvit, dívat na televizi nebo dokonce převést se autem.
Noční probouzení je přirozená věc a děje se u každého. I když dospělák netrpí na nespavost dospělých a nemá žádnou poruchu spánku, budí se. Jednoduše se probereme, otočíme na druhý bok a znovu usneme. Někdy nám při opětovném usínání pomáhá "rituál z dětství". Pamatujete si na cucání palce, natáčení pramene vlasů na prst, nebo objímání oblíbeného polštáře? Mladí dospělí se často uchylují k takovým způsobům usínání, ačkoli to ne vždy přiznají.
Rodiče se nikdy necítí dobře, pokud jejich dítě pláče. A platí to i o nočním pláči. Každý se snaží najít techniku, jak dítě utišit a uklidnit, aby mohlo znovu usnout. Někdy vás děti dokáží volat k sobě do pokoje každých pět minut ... a pokud tento stav trvá více nocí, jsou rodiče přes den zcela nepoužitelní. Podobné je to, když se děti uprostřed noci nastěhují do vaší postele ...
Naučte děti správné spánkové návyky
Někdy stačí vypěstovat u dětí správné spánkové návyky a nespavost dětí a s ní související nespavost dospělých zmizí jako po mávnutím kouzelného proutku. Co tedy můžete udělat?
Začněte u pravidelnosti. Vytvořte rituály a spánkové návyky, které jsou synchronizovány s vaším přirozeným cirkadiánním rytmem. Nejúčinnější je, pokud uložíte děti (i sebe) do postele dostatečně včas. Čím pravidelněji se vám stanovený čas podaří dodržet, samozřejmě musí ladit s vašimi vnitřními hodinami, tím odpočatější budete.
Také, pokud máte to štěstí, že si můžete zdřímnout během dne, učiňte tak a spoléhejte na vaše vnitřní hodiny. Z biologického hlediska je nejvhodnější dobou na "šlofíka" odpoledne, někdy mezi jednou a pátou hodinou odpoledne. Samozřejmě, pokud máte problémy s večerním usínáním, vyhýbejte se odpoledne (tedy po čtvrté hodině) kofeinu.
První etapa desetiminutového spánku
Pokud si zdřímnout přes den nemůžete, prozradíme vám tajemství spánku miminek - bezesný spánek. Siesta nebyla vymyšlena jen tak. Pokud máte v práci hodinovou přestávku na oběd a odpočinek, vymezte si deset minut na spánek.
Zatáhněte závěsy, pohodlně se usaďte na židli a připravte se na první fázi dechového cvičení ve stylu jógy. Dýchejte zhluboka, soustřeďte se na hluboké nádechy a výdechy. Nejdříve do břicha, pak do břicha a hrudi, znovu do břicha, do hrudi a ramen. Při každé oblasti těla proveďte 4 nádechy a výdechy a soustřeďte se na břicho, hruď i ramena. Když se dostanete k cyklu s použitím ramen, soustřeďte se na to, aby se ramena při nádechu a výdechu zvedali a klesaly. V této fázi již můžete pociťovat jakési závratě, tehdy se tělo začne nabíjet energií.
Druhá etapa desetiminutového spánku
Druhá etapa vám umožní ponořit se do spánku. Nezapomínejte na princip. Pokud zavřete oči a pomyslíte na určitou část těla (čelo, tváře, atd.), konkrétní svaly se psychologicky "odizolují" a uvolní se.
Seďte s nohama opřenými o zem, obě ruce dejte rovně podél těla. Myslete na svou hlavu, uvolněte z ní napětí. Myslete na čelo, dovolte svalům uvolnit se. Nyní myslete na oči, na tváře, na nos.
Po celou dobu nezapomínejte na uvolněné dýchání. Zaměřte se na ústa, mírně je pootevřete, soustřeďte se na bradu. Postupujte ke krku a ramenům, až se dostanete ke konečkům prstů na rukou. Přes hrudník takto postupně v myšlenkách přejděte až k nohám, kolenům a prstům na nohou.
Spěte jako miminko
Pokud jste v uvolněné atmosféře prošli celým tělem, měli byste v této chvíli spát jako miminko. Pokud si dopřejete deset až patnáct minut takového spánku, je to jako siesta, která vás nabije energií po zbytek dne. Aby jste se z tohoto bezesného spánku probrali, pomalu natáhněte ruce až po konečky prstů. Totéž proveďte s tělem a nohama.
A nyní směle do další práce. Po takovém relaxu vám určitě zůstanou síly i na další probdělou noc s vaší ratolestí. Protože pokud je dítě nemocné nebo mu rostou zuby, spánek jde stranou.