Potraviny, které vás dokáží ochránit před spálením od slunce
Poslední úprava 03.01.2022S létem mnohdy přichází i spálení od slunce. Potrápit nás vědí hlavně první letní paprsky na pokožce, kterou míváte jinak zahalenou. Existují však jednoduché potraviny a jídla, která mají sílu ochránit pokožku zevnitř, třeba je však začít jíst co nejdříve.
Obsah:
Chraňte pokožku zevnitř
Spálení od slunce neznamená pouze bolest, puchýře a loupající se kůži. Může také vyvolat trvalé změny na kůži, což vede k trvalé změně barvy. Může se objevit tmavší kůže, pihy, stařecké skvrny či různé formy rakoviny kůže.
Odstín kůže a spálení od slunce
Ke spálení od slunce dochází, pokud jste nadměrně dlouho vystaven ultrafialovým paprskům. Závažnost spálení od slunce je v nepřímém poměru k množství kožního pigmentu, melaninu. Světlá pleť obsahuje relativně málo melaninu. Tmavá pleť obsahuje množství melaninu.
Melanin je obrovská molekula vytvořena spojením menších molekul aminokyseliny tyrosin. Vytváří se ve speciálních kožních buňkách známých jako melanocyty. Ty následně tvoří melanozomy, které se vstřebávají do vrchních vrstev kůže.
Melanin absorbuje sluneční světlo a sluneční světlo stimuluje tvorbu melaninu. Pokud je kůže vystavena příliš velkému množství ultrafialového záření, které již melanin nedokáže absorbovat, přechází nadbytečné záření do DNA vrchních vrstev kožních buněk známých jako keratinocyty. Pokud se DNA v těchto buňkách naruší, stanou se z nich "buňky spálené od slunce". A ty jsou naprogramovány na odumření. Zánětlivé procesy tyto buňky odstraní, aby se následně mohla obnovit zdravá kůže. Proces pročišťování kůže způsobuje bolest, zarudnutí a zánět. Ničení DNA buněk pokračuje až do 24 hodin od pobytu na slunci a pak vymizí.
Silný imunitní systém způsobuje závažnější spálení od slunce
Imunitní systém starších lidí je obvykle méně aktivní, způsobuje méně závažnou zánětlivou reakcí na spálení od slunce. Imunitní systém dětí a dospívajících je mnohem aktivnější a způsobuje závažnější zánětlivé reakce na spálení od slunce. Pokud máte v kůži velmi málo melaninu, spálíte se mnohem snadněji. Spálení od slunce však nemusí vyústit v trvalé změny barvy kůže způsobené zvýšenou tvorbou melaninu. Máte totiž méně melanocytů, které by ho tvořily. Pokud máte v kůži hodně melaninu, spálíte se s menší pravděpodobností. Jste však mnohem náchylnější k trvalým změnám barvy kůže při opálení.
Prevence je lepší než léčba
Nejúčinnější přístup k léčbě spálení od slunce je jeho prevence. Vyhýbejte se slunci, noste oděv, který vás chrání, používejte opalovací krém s ochranným faktorem 15 a více. Výška ochranného faktoru vám přibližně ukáže, jak dlouho můžete být na slunci, aniž byste se spálili. Pokud se například bez použití opalovacího krému běžně spálíte po deseti minutách, budete s SPF 15 chráněn 150 minut. Lidé se světlou pokožkou, lidé, kteří tráví většinu dne venku, lidé žijící ve vysokých nadmořských výškách nebo lidé, kteří se velmi potí, by měli používat opalovací krém s ochranným faktorem více než 15. Koupání a pocení výrazně snižuje účinek SPF při jakémkoliv opalovacím krému .
Proti spálení od slunce vám však může pomoci i změna stravování.
Oranžová zelenina jako prevence spálení od slunce
Pokud existuje možnost změny stravování, při níž by došlo k obrovskému rozdílu v tom, jak snadno se na slunci spálíte, je to tato! Denně jezte oranžovou zeleninu - ať už mrkev nebo sladké brambory. Pokud chcete přidejte si do jídelníčku palmové srdíčka (palmito - vnitřní křehké části kmenů mladých palem) nebo palmový olej.
Také pomáhá vyhýbat se celeru a čínským bylinným čajem obsahujícím dong quai nebo psoraleu. Celer, určité čínské bylinky i třezalka tečkovaná mohou zvyšovat citlivost pokožky na slunce. Naopak, beta karoten citlivost kůže na slunce snižuje.