Zrzavé vlasy a geny
Poslední úprava 13.12.2021Studie z roku 1997 prokázaly spojitost mezi barvou vlasů a pokožky a genem MC1R (receptor melanokortínu 1). Barva vlasů závisí na pigmentu, melaninu, který produkují buňky zvané melanocyty. Tyto melanocyty produkují dva druhy melaninu: eumelanin (odpovědný za tmavé vlasy) a pheomelanín (načervenalý pigment). Kombinací těchto melaninů vznikají různé barvy a jejich odstíny. Převaha pheomelanínu dává lidem světlou pokožku, pihy a zrzavé vlasy. Gen MC1R produkuje protein, melanokortín, který přeměňuje pheomelanín na eumelanin, takže je eumelaninu ve vlasech více. Pomáhá při ochraně před UV zářením a trochu chrání vlasy a pokožku před externím poškozením. No pokud gen MC1R nefunguje a neplní svou funkci, výsledkem jsou rusovlasí lidé se světlou pokožkou a pihami.
Tito lidé mají větší náchylnost na rakovinu kůže, melanom. Všichni jsme od svých rodičů dostali dva typy MC1R genů: oba typy mohou být standardní, nebo jeden standardní a jeden nefunkční nebo oba nefunkční.
- V prvním případě nastává normální situace, jedinci mají plavé, hnědé nebo černé vlasy a pokožku, která se rychle opálí.
- V druhém případě nastává stejná situace, ale pokožka bývá většinou pihovatá.
- Ve třetím případě budou mít lidé pihy, zrzavé vlasy a světlou pokožku. Tito lidé bývají citlivější na bolest.
Nefunkční varianta MC1R genu pravděpodobně vznikla v době ledové během migrací do zamrzlých oblastí v Evropě, kde byli lidé vystaveni menšímu množství slunečního záření, což mohlo zapříčinit tuto mutaci. Tento druh MC1R genu byl nalezen v pozůstatcích neandrtálských mužů, kteří žili před 40 000 lety. Domníváme se proto, že mnozí z nich byli rusovlasí. Zmutovaný MC1R gen se může dědit několik generací, aniž by se byť jen jednou prokázal. Nachází se v lidském genomu a pokud je jedním ze dvou genů zděděných po otci nebo jedním ze dvou zděděných po matce (dohromady 4), dítě má 25% šanci, že bude zrzavé.
Vyskytují se i případy, kdy je dítě zrzavé aniž by mělo zrzavé příbuzné nebo předky.