Lámavost vlasů - 6 důvodů, proč se vám lámou vlasy a rady jak lámání vlasů zastavit
Poslední úprava 12.04.2023Nic vám nezkazí váš sen o dlouhých vlasech rychleji než lámání vlasů. Špatnou zprávou o lámavosti vlasů je ta, že si za to s největší pravděpodobností můžete samy. Dobrou zprávou je, že i když se vlasy lámou kvůli nesprávné technice, dokonce nedostatku péče, problémy s lámavými vlasy lze vyřešit. Tlak a napětí jsou základním problémem lámání vlasů. Nyní nemyslíme napětí jako biologickou reakci na emocionální problémy, která se označuje také jako "stres". Ačkoli i tento stres, napětí a tlak vyvíjený na člověka může způsobit ztrátu vlasů. Tady ale jde o ztrátu vlasů ve formě padání. A to je cosi úplně jiné než lámání vlasů. Typ napětí a tlaku, které mají za následek lámání vlasů, jsou externí faktory. Pokud jsou tyto "externí stresory" příliš výrazné a vlasy si s nimi už nedokáží poradit, dochází ke zlomení vlasu v místě, kde je poškození nejzávažnější. Abyste tedy zastavili lámání vlasů, musíte zastavit nebo alespoň zablokovat vnější stresory, které vlasy poškozují. Čtěte dál a zjistěte, kterých šest typů napětí a tlaku způsobuje nejzávažnější lámavost vlasů. Také vám poradíme řešení na zastavení poškozování a ničení vlasů.
Obsah:
Nadměrná manipulace
Jednou je potáhneme, pak natočíme na prst, proč musíme vlasy stále chytat? Říká se tomu syndrom "rukou ve vlasech". Jako nadměrná manipulace se označuje stav, kdy si vlasy pročesáváte nebo se s nimi pohráváte více než je třeba. Tvorba účesu nebo natáčení vlasů na prst se může jevit jako nevinné. Ve skutečnosti jde ale o jednu z hlavních příčin pro lámavost vlasů. Proč? Inu, nadměrná manipulace je kumulativní. Řekněme, že si ohon každý den sepnete na stejném místě a stejnou gumičkou. Každý den chcete mít přece úchvatný účes. Časem si však můžete všimnout, že se vám po obvodu hlavy i na temeni, kde míváte sepnutý culík, začínají vlasy ničit a lámat. Děje se tak, protože dennodenně manipulujete toutéž částí vlasů. Dokonce i tření vlasů o polštář během spánku může z dlouhodobého hlediska za lámavost vlasů.
Řešení:
Nejlepší způsob jak zabránit nadměrné manipulaci je upravování vlasů do "ochranného účesu". Takové typy účesů bojují proti nadměrné manipulaci a lámavosti vlasů dvěma způsoby. Za prvé, chráníte vlasy sama před sebou, protože pokud jsou zastoknuté v účesu, nemáte k nim takový přístup a nemusíte je táhnout a stáčet. Za druhé, chráníte vlasy před třením, které vlasy ničí. Pokud nosíte stejný účes pořád dokola, například zmíněný koňský ohon, prostě měňte z času na čas místo, kde ho sepnete. Několik týdnů můžete cop vyčesat nahoru, pak jej umístěte dolů ... Takto nevystavujete tlaku pouze jedno místo ve vlasech. Vlasy si ochráníte i změnou polštáře. Zvolte hedvábný nebo saténový, který bude vlasy chránit před poškozením, které by časem vyústilo do jejich lámání.
Poškození teplem
Měnit texturu vlasů a zkoušet různé účesy pomocí nástrojů jako žehličky na vyrovnávání, kulmy či fény je sice zábavné. Nicméně příliš mnoho tepla, které používáte příliš často, je jedním z nejrychlejších způsobů, jak si zničit vlasy a způsobit lámavost vlasů. Pokud zahřejete vlasy za určitý bod, vlasové kutikuly, které fungují jako ochranná vrstva, se od zbytku vlasu odloupnou. Když k tomu dojde, vlas dokáže jen těžko udržet vláhu, takže se stává suchým a křehkým. Suché a křehké vlasy jsou opět náchylnější k lámání a nevratné poškození v podobě roztřepených konečků. V případě kučeravejších vlasů nevyvolává poškození teplem pouze lámavost vlasů, může také trvale změnit texturu vlasů.
Řešení:
Abyste zabránili tepelnému poškození vlasů, stačí jednoduché řešení. Snižte teplotu. Používejte vhodné teplotní nastavení v závislosti na typu vlasů. Vždy použijte i ochranný sprej nebo krém chránící před teplem. Nebo ještě lépe, přestaňte používat nástroje, které na úpravu vlasů využívají teplo. Namísto žehlení nebo natáčení vlasů volte účesy, které podporují vaši původní texturu vlasů. Tedy účesy, které nevyžadují použití tepla. Takto zcela eliminujete možnost poškození vlasů teplem.
Příliš mnoho chemie ve vlasech
Barvit si vlasy pestrými a zábavnými barvami a aplikace chemických vyrovnávačů vlasů jen tak pro zábavu a neustálou změnu vlasů, také nevhodná aplikace těchto produktů může způsobit závažné poškození vlasů. Samozřejmě, odrostlé vlasy u kořínků jsou důvodem k barvení, ale neustále překrývání jedné barvy druhou, bělení a dokonce ošetřování keratinem může nabobtnat vlasy nad možnost jejich pružnosti. Navíc, překrývání chemických procesů může narušit pevné proteinové svazky ve vlasech.
Řešení:
Pokud se nechcete zcela vyhnout používání chemických látek, alespoň jejich použití minimalizujte. Například zfalšováním ombre trendu, když vám odbarvené vlasy povyrostou. Pokud vlasy ošetřujete chemickými látkami, je nutností jejich pravidelné proteinové ošetření. Vlasy tak zůstanou pevné, protože kutikuly a proteinové vazby ve vlase zůstanou neporušené.
Poškození od slunce, poškození od UV záření
Všichni víme, že UV záření může být škodlivé pro kůži. Ukazuje se však, že může být stejně nebezpečné pro naše vlasy. Všimli jste si, že když jste hodně na slunci, vlasy změní barvu? Když vám takto "vytáhne barvu z vlasů", jde vlastně o jasné znamení, že vám sluneční paprsky uškodili. UV paprsky totiž ničí proteinové vazby ve vlasech. Poškození může být na chemicky ošetřovaných vlasech ještě výraznější. To je důvod, proč (pokud nejsou správně ošetřeny a chráněné) chytají barvené vlasy během léta mosazný nádech.
Řešení:
Podobně jako si chráníme před slunečními paprsky pleť pomocí opalovacího krému, musíme si před drsnými paprsky chránit i vlasy, a to odpovídajícím přípravkem. Existuje množství opalovacích sprejů a krémů na vlasy. Je třeba je aplikovat před pobytem na slunci. Přinejmenším si třeba dát na hlavu klobouk či elegantní šátek, které vytvoří ochrannou bariéru před škodlivými slunečními paprsky.
Poškození způsobené vlivem životního prostředí
Od tvrdé vody po vítr lze jmenovat několik prvků životního prostředí či povětrnostních podmínek, které mají na svědomí poškození a lámavost vlasů. Číslem jedna je zima a chlad. Naše vlasy jsou v chladu a zimě náchylnější na poškození, protože je tehdy sušší vzduch a zvykne více foukat vítr. Nikdo z nás však větru poručit nedokáže, co ale udělat můžeme je chránit vlasy před vlivem prostředí a počasí.
Řešení:
Co se týče vlivu životního prostředí a povětrnostních podmínek, nejlepší, co můžete udělat je skrýt vlasy před drsnými podmínkami. To znamená, že za větrného počasí si vlasy sepněte do ohonu. Zabráníte větru ve vysoušení a ničení vlasů. Pokud si myslíte, že máte tvrdou vodu, můžete si na sprchu namontovat vodní filtr.
Únava vlasů kvůli opakovanému procesu rozpínání a stahování
Už jste někdy natahovali a stlačovali něco elastické, pořád dokola, znovu a znovu? A co se stalo? Postupně se ztrácí pružnost, že? Až do doby, kdy už se daná věc nevrátí do svého původního tvaru. A přesně to se děje s některými typy vlasů, pokud je příliš často myjete. Tento stav se nazývá "hygrální únava", únava vlasů z vody. Neustále "natékání" a "splasknutí" vlasů, když je příliš často myjete, ničí vlasové kutikuly a proteinové vazby. Toto může způsobit ztrátu vlhkosti a vznikají suché, křehké, oslabené vlasy. Únava vlasů kvůli neustálému rozpínání se však netýká každého, protože žádná hlava ani vlasy nejsou stejné. Některým lidem časté mytí neškodí, dokonce jim může prospívat. Jiní si dennodenní mytí vlasů dovolit nemohou. Pokud ale máte podezření, že se únava vlasů z vody týká i vás, existují dva způsoby jak tento problém zastavit v základech.
Řešení:
Nejjednodušší způsob jak zastavit únavu vlasů z vody je prostě nemýt vlasy tak často jako je běžně myjete. Chcete-li odstranit nadměrnou mastnotu a nečistoty z vlasové pokožky mezi jednotlivými mytími, zkuste suchý šampon. Pokud se jednoduše ale musíte držet vašeho běžného harmonogramu, pokud jde o mytí vlasů, a to kvůli vašim aktivitám či z jiných důvodů, zkuste si do vlasů nejdříve vetřít určité oleje, aby se voda nedostala k samotnému vlasu a ten „neotekl“.