10 běžných příčin, proč je růst vlasů v těhotenství zrychlený
Poslední úprava 30.06.2023Změna rychlosti růstu vlasů v těhotenství, a stejně i struktury vlasů, je běžná záležitost. Těhotenské hormony ovlivňují každou ženy jiným způsobem. Níže najdete některé z běžných důvodů, proč je růst vlasů v těhotenství zrychlený.
Růst vlasů v těhotenství a jeho pozadí
Běžně je 90 až 95% vlasů v růstové fázi, ostatních 5 až 10% jsou v klidové fázi. 90% vlasů naroste přibližně o 2 cm za měsíc. Po fázi odpočinku vlas vypadne a nahradí se novým vlasovým folikulem na hlavě. V průměru přijde žena denně přibližně o 100 vlasů. (How to...; Saitoh, 1970)
U žen dochází k růstu vlasů způsobenému těhotenstvím v prvním trimestru, tehdy hladiny androgenů v těle stoupají. Vlasy jsou na dotek plnější a pevnější než dříve. V této periodě totiž nevypadávají téměř žádné vlasy. Během těhotenství zůstávají díky nárůstu hormonů ve fázi odpočinku mnohem déle. Právě proto se pak jeví bohaté a krásně lesklé.
Konzumace vitaminových doplňků během těhotenství také vede k rychlejšímu růstu vlasů u žen. Progesteron, což je hormon objevující se u těhotných žen, udržuje latentní folikuly živé. Ten prodlužuje růstovou fázi vlasů, což znamená méně padajících vlasů a pevnější vlasy. Rychlý růst vlasů v těhotenství pokračuje i v následujících trimestrech. Do normálního růstového vzorce se dostává zase 6 měsíců od porodu. Vlasy nejsou na pocit pouze hustší a pevnější, ale také zářivější než předtím.
Během těhotenství ženy obvykle jedí bohatší stravu. Spánek bojuje proti kortizolu, který pomáhá snižovat hladiny stresu v těle. I to pomáhá rychlejšímu růstu vlasů.
Rychlý růst ochlupení na rukou a nohou, i na jiných částech těla může být během těhotenství obtěžující. Nadměrná tvorba androgenů způsobuje návaly nadměrného růstu vlasů i na jiných místech těla. Některé ženy zažívají růst vlasů na nechtěných místech, jako obličej, bradavky, dokonce na břiše.
Vyhýbejte se produktům a postupům na odstraňování ochlupení jako je bělení, krémy, depilace, které by se mohly vstřebat do krevního oběhu. Techniky na trvalé odstraňování ochlupení jako je laser či elektrolýza, nejsou během těhotenství vhodné. Ve většině případů se po porodu ustálí růst nežádoucího ochlupení.
Změny ve struktuře vlasů jsou během těhotenství také velmi časté. Například vlnité vlasy mohou zůstat rovné a naopak. Vlasy se mohou stát dokonce velmi suchými nebo velmi mastnými. Některé ženy mohou dokonce zaznamenat i změnu v barvě vlasů.
Některé těhotné ženy zažívají závažné padání vlasů během těhotenství. Příčinou může být nedostatek železa, proteinů nebo jódu. Vlasy se mohou stát také suchými, lámavými a světlejšími než obvykle.
Většina žen přichází o velké množství vlasů v době po porodu, případně po ukončení kojení. Je to proto, že se hormony vracejí do normálních hladin, i fáze oddechu se vrátí zpět do původního vzorce. Výsledkem je výraznější padání vlasů. Bývá třeba několik růstových cyklů, než se vlasy vrátí do normálu. I tělesné ochlupení se v rámci 6 měsíců po porodu vytratí.
Je však třeba poznamenat, že ne všechny těhotné ženy zjistily změny ve struktuře a pevnosti či hustotě vlasů. Pokud si ženy změny všimnou, jsou výraznější u žen s dlouhými vlasy.