Vypadávání vlasů v těhotenství

Poslední úprava 27.04.2023
Sdílet článek

Nadměrné vypadávání vlasů, které následuje 1-5 měsíců po těhotenství se nazývá Postpartum alopecia a patří typově pod Telogen effluvium. Tento jev není vzácný, postihuje 40 - 50% žen, ale jako většina změn během těhotenství, i tento problém je pouze dočasný.

Proč vypadávají vlasy během těhotenství?

Vypadávání vlasů způsobené s těhotenstvím většinou začíná po porodu. Během těhotenství vstupuje větší množství vlasů do fáze odpočinku, což je součástí normálního vlasového cyklu. Tento jev není dostatečně vážný na to, aby zapříčinil permanentní vypadávání vlasů nebo plešatá místa na hlavě. Měl by se začít vytrácet 3-4 měsíce po porodu. Pokud máte pocit, že Vám vypadává nadměrné množství vlasů, kým jste těhotná, může to mít původ v nedostatku minerálů a vitamínů.

Nejběžnější období vypadávání vlasů v těhotenství se vyskytuje zhruba 3 měsíce po porodu. Zvýšené hladiny hormonů během těhotenství zabraňují vlasům ve vypadávání. Po porodu se hladiny hormonů vracejí do normálu, což umožňuje vlasům vypadnout a obnovit původní cyklus. Vlasy, které vypadnutí bylo oddáleno těhotenstvím, mohou vypadnout i najednou.
Až 60% vlasů, které jsou ve fázi růstu, může vstoupit do fáze odpočinku. Vypadávání vlasů dosahuje svého vrcholu většinou v období 3-4 měsíců po porodu - vlasové folikuly se obnovují. Jak bylo zmíněno výše, toto vypadávání vlasů je jen dočasné a mělo by se vrátit do normálu během 6 - 12 týdnů.

Může být vypadávání vlasů spojené s jinými problémy?

Vypadávání vlasů může být uchováváno čímkoliv, co způsobí změnu v hladině estrogenů v těle. Vypadávání vlasů může být následkem:

  • vysazení antikoncepčních tablet nebo jiných druhů hormonální antikoncepce
  • potratu nebo porodu mrtvého dítěte
  • hormonální nerovnováhy

Zvažte

Nevolnost a zvracení z důvodu těhotenských hormonů v prvním trimestru těhotenství může vést ke špatné výživě, což může zase vést k vypadávání vlasů v těhotenství. Mohou pomoci potravinové doplňky s B komplexem, biotinem, vitamínem C, vitamínem E a zinkem. Vždy se poraďte se svým lékařem před tím, než začnete v průběhu těhotenství užívat jakýkoliv typ vitaminových doplňků.

Upozornění

I po odstranění všech zásadních nedostatků ve výživě či hormonální nerovnováze, může trvat i několik měsíců dokud se vlasy vrátí do normálu. Hormonální problémy mohou narušit normální průběh vypadávání vlasů po dobu až tří měsíců a trvá další tři měsíce, dokud se věci vrátí do normálu…

Prevence a řešení

Pokud Váš lékař určí, že vypadávání vlasů v těhotenství spustili hormonální změny nebo nevhodná výživa, stav se s největší pravděpodobností vyřeší sám, když se vaše hormony upraví nebo do svého jídelníčku přidáte vitamíny a minerály. Do té doby může kratší účes často pomoci zakrýt řídnutí vlasů. Můžete také zkusit zahušťovací produkty a šampony, abyste svým vlasům dodali plnější vzhled. Je vhodné aby jste hledali produkty, které obsahují biotin a oxid křemičitý. Vyhněte se úpravě svých vlasů fény, kulmami, horkými natáčkami nebo jinými vyhřívanými zařízeními.

Je běžné, aby vlasy během těhotenství naopak zhoustly?

Možná se vám zdá, že jsou vaše vlasy během těhotenství mohutnější a hustší. Ve skutečnosti vám jich ale více neroste (ani samotné prameny nejsou pevnější). Akorát vám vypadávají mnohem pomaleji, než jindy.

Běžně na hlavě roste 85 až 95 procent vlasů a zbylých pět až patnáct procent je v klidové fázi. Po této klidové fázi vlasy samozřejmě vypadnou (často během česání nebo mytí a šamponování vlasů) a následně jsou nahrazeny novými. Vypadávání vlasů v těhotenství však má trochu jiná pravidla.

Během těhotenství prodlužují růstovou fázi vlasů zvýšené hladiny estrogenů. To má za důsledek menší vypadávání vlasů a hustší prameny. Některé ženy také během těhotenství zjistily, že jsou jejich vlasy lesklejší, zářivější. Může dojít i ke změně textury vlasů (například kudrnaté vlasy mohou zůstat rovnější).

Vlasy po porodu však již takové přepychové pravděpodobně nebudou. Když se dítě narodí, růstový a klidový cyklus se vrátí do starých kolejí, takže zaznamenáte výraznější vypadávání vlasů.

Ne všechny těhotné ženy však zaznamenají dramatické změny v kvalitě vlasů před a po porodu. Z žen, které takové změny zjistily, je rozdíl výraznější a viditelnější při dlouhých vlasech.

Je normální mít více chloupků na obličeji či na těle?

Naneštěstí, i chloupky na obličeji a na těle rostou během těhotenství rychleji, pravděpodobně kvůli nárůstu hormonů zvaných androgeny.

Abyste se zbavili zbloudilých chloupků, můžete je klidně odstranit depilací, voskováním, případně je oholit. Vyhněte se však chemickým látkám, tedy bělicím nebo depilačním prostředkům, které by mohly být absorbovány do krevního řečiště.

Techniky permanentního odstranění chloupků, jako je laser a elektrolýza, jsou považovány za bezpečné. Ale hormony, které způsobují nadměrnou pigmentaci během těhotenství (což ústí do chloasmy nebo "těhotenské masky"), mohou způsobit i ztmavnutí kůže po těchto kosmetických procedurách. Kromě toho, i když jsou považovány za bezpečné, mohou být laser a elektrolýza bolestivé. A během těhotenství už tak či tak můžete pociťovat určité nepohodlí.

V každém případě, většina z tohoto nežádoucího ochlupení by se měla ztratit tři až šest měsíců po porodu.

Je běžné, aby vaše nehty rostly rychleji?

Ano, i když si ten rozdíl vůbec nemusíte všimnout. U některých těhotných žen dokonce dojde ke zpevnění nehtů, ale jiné mají pocit, že jsou jejich nehty měkčí nebo křehčí. Tyto změny jsou však pouze dočasné a nehty se po nějaké době po narození dítěte vracejí do normálu. Pokud se tělu dostávají všechny živiny, které potřebuje, měli by být vaše nehty ve formě tři až šest měsíců po porodu. Nehty na nohou potřebují devět měsíců až jeden rok.

Mezitím můžete chránit nehty nošením gumových rukavic během domácích prací či mytí nádobí. Ruce si natírejte hydratačními krémy, hlavně kůži kolem nehtů a nehty samotné, zvláště pokud jsou lámavé a křehké.

Jak pečovat o vlasy během těhotenství a po porodu

Je několik věcí, které můžete udělat, abyste měli zdravější vlasy nebo zredukovali jejich vypadávání:

  • Vyhýbejte se ohonům, copům a všem účesům, které mohou vlasy natahovat a ničit.
  • Jezte stravu bohatou na ovoce a zeleninu, která obsahuje antioxidanty a flavonoidy. Ty mohou chránit vlasové folikuly a stimulovat růst vlasů.
  • Používejte šampony a kondicionéry, které obsahují biotin nebo silici.
  • Vlasy jsou křehké, když jsou vlhké - snažte se je česat jemně.
  • Pokud potřebujete použít fén, nastavte chladnější vzduch.
  • Doplňujte si stravu těmito látkami: Vitamin B komplex, Biotin, Vitamin C, Vitamin E, Zinek

Vypadávání vlasů v těhotenství Průměrné hodnocení: 5 (1 hodnoceníe)

Čtěte víc

Blízke témy