12 nejlepších přírodních DHT blokátorů, které vám pomohou s opětovným růstem vlasů
Poslední úprava 13.09.2023Obecně se věří, že hlavním viníkem, pokud jde o mužské vzorové plešatění, je DHT. Tato zkratka znamená dihydrotestosteron, je to androgenní pohlavní hormon, který se tvoří z testosteronu.
Testosteron, pohlavní hormon, který je zodpovědný za "mužnost", se spojuje s 5-alfa reduktázou, což je enzym podílející se na metabolismu steroidů. Výsledkem je vznik DHT, sloučeniny, která může po celém těle nadělat řádnou neplechu. A hlavně na vlasové pokožce.
Když se DHT naváže na androgenní receptory na základně vlasových folikulů, znamená to pro lidi citlivé na DHT miniaturizaci vlasových folikulů a případně ztenčování vlasů a vypadávání vlasů.
Možná si řeknete, proč jednoduše nevyblokovat testosteron? Ano, i to je možnost. Výsledkem by však byly méně než příjemné nežádoucí účinky. Včetně gynekomastie, poklesu síly, sexuální dysfunkce a neplodnosti. Zablokovat testosteron by tedy znamenalo oslabení charakteristických znaků, které dělají z muže muže.
Jaký je další možný krok při zastavení mužského vypadávání vlasů?
Naštěstí v tomto procesu vznikají dvě další sloučeniny. Obě z nich lze utlumit s drobnými nebo žádnými nechtěnými účinky. Jsou to 5-alfa reduktáza a DHT.
Níže jsou uvedeny DHT blokátory. Přestože jde o trochu zavádějící označení, protože některé z nich blokují DHT, zatímco jiné tlumí aktivitu 5-alfa reduktázy, čímž předcházejí vzniku DHT.
Každopádně, každá z uvedených látek je při léčbě vypadávání vlasů přínosem. Vyzkoušejte je a najděte si tu, která je pro vás ta nejlepší.
Obsah:
Přírodní lokální blokátory DHT
Proč je třeba užívat některé DHT blokátory lokálně?
Ať už je zdravotní problém závažný nebo ne, je běžné léčit základní příčinu. Tím se zmírní symptomy a účinně se vyléčí dané onemocnění.
Například u lidí s androgenní alopecií dává smysl řešit problém u zdroje, což je vlasová pokožka. A zablokovat DHT, které se nachází v skalpu ještě předtím, než stihne nadělat škody. Přesně o to jde při lokálních blokátorech DHT. Je však zároveň vhodné užívat je spolu s interními blokátory DHT.
1) Saw palmetto
Jde o bobulovitou rostlinu původem z Ameriky. Tato tlumí enzym 5-alfa reduktázu. Je to enzym zodpovědný za přeměnu testosteronu na DHT, a proto působí jako preventivní blokátor DHT.
Na rozdíl od většiny jiných látek, které inhibují DHT a jsou uvedeny v seznamu, je saw palmetto nejúčinnější, pokud jde o snížení množství DHT v těle a na vlasové pokožce. (Jak je uvedeno výše, saw palmetto dokáže inhibovat 5-alfa reduktázu. Jde mu to lépe než zastavit aktivitu samotného DHT.)
Naštěstí pro lidi trpící na androgenní alopecii, není přidání saw palmetta do péče o vlasy žádný velký problém. Zkuste například tuto jemnou, a přesto účinnou kombinaci na pročištění vlasové pokožky.
Budete potřebovat:
- 1 šálek teplé vody
- 1 lžíci sody
- 1 lžíci jablečného octa
- 1 kapsli výtažku saw palmetta
- 1/3 šálku grapefruitového džusu
- 2-3 lžičky hroznového oleje
Příprava:
Smíchejte přísady v misce. Ale pozor na kombinaci sody a jablečného octa. Když se spojí, začnou prudce reagovat, takže vzduchotěsná nádoba není vhodná. Vrch třeba nechat jen volně zavřený, aby mohl unikat vzduch.
Přínosy pro vlasy:
Soda bikarbóna a jablečný ocet působí jako jemný čisticí prostředek. Výtažek ze saw palmetta tlumí 5-alfa reduktázu, a tak brání hromadění DHT na vlasové pokožce. Navíc grepový džus a hroznový olej čistí a revitalizuje vlasovou pokožku i vlasové folikuly.
2) Kopřiva dvoudomá
Kopřiva dvoudomá je rostlina běžně rostoucí v Severní Americe, Evropě a Asii a je známá svým žahavým účinkem při dotyku. Možná jste ale nevěděli, že jde také o vynikající lokální blokátor DHT.
Pokud chcete vyzkoušet kopřivu, zkuste jednoduchý šampon na blokování DHT.
Budete potřebovat:
- 2-3 stonky kopřivy
- 1 lžičku kokosového oleje
- 10 kapek rozmarýnového esenciálního oleje
- 1 lžičku kurkumy v prášku
- 1 šálek jablečného octa
- 1 lžičku sody
Příprava:
Přiveďte hrnek vody k varu, přidejte kopřivu a odstavte z ohně. Nechte vychladnout a slijte. Čajový výluh přelijte do vhodné nádoby a přidejte ostatní přísady. Naneste na mokré vlasy a nechte působit 3 až 5 minut. Pořádně smyjte.
Přínosy pro vlasy:
V tomto domácím receptu se kombinují anti-adrogénové vlastnosti kopřivy spolu s pročišťujícími schopnostmi jablečného octa a jedlé sody. Kokosový olej přidává hydratační efekt. DHT blokátorem je tu i rozmarýnový esenciální olej - ve skutečnosti inhibuje 5-alfa reduktázu a brání testosteronu v přeměně.
3) Houba reishi
Houby reishi se mezi DHT blokátory a léčbu vypadávání vlasů a růst vlasů zařadili teprve nedávno. To neznamená, že by byly méně účinné při léčbě základní příčiny androgenní alopecie. Je to vynikající doplněk k běžné rutině péče o vlasy.
Šampony proti vypadávání vlasů jsou fajn řešení. Někdy však potřebují vlasy i vlasová pokožka trochu přidat. Pomoci může například domácí maska na vlasy, která obsahuje nějaké ty DHT blokátory. Stačí použít jednou týdně, revitalizovat si tak vlasovou pokožku, vyrovnáte pH hladiny a skalp jemně exfoliujete.
Přísady:
- ½ avokáda
- 10 kapek vanilkového esenciálního oleje
- 6 oloupaných a vypeckovaných třešní
- ½ šálku vody
- bylinky - kopřiva, heřmánek, reishi
Příprava:
Přiveďte k varu hrnek vody, přidejte kopřivu, heřmánek a reishi a odstavte z ohně. Bylinnou směs nechte vychladnout na pokojovou teplotu, pak slijte. Čaj vlijte do mixéru, přidejte ještě třešně, vanilkový esenciální olej a avokádo. Vymixujte dohladka, aby nezůstaly žádné viditelné hrudky.
Po našampónování naneste na vlhké vlasy masku. Směs vmasírujte do pokožky, stačí 2 až 3 minuty. Nechte působit dalších 15 až 20 minut. Potom masku z vlasů řádně vymyjte a vlasy vytřete dosucha.
Přínosy pro vlasy:
Hydratační vlasová maska vyživuje vlasovou pokožku, dodává jí množství esenciálních živin a mastných kyselin.
Kombinace avokáda a třešní poskytuje vláhu navíc, také antioxidanty. Bylinky a vanilkový esenciální olej stimulují růst vlasů. A reishi je inhibitor 5-alfa reduktázy, takže z rovnice odstraní DHT.
4) Rozmarýnový olej a rozmarýnový výtažek
Rozmarýnový olej je vlastně analgetikum s protiplísňovými, antibakteriálními a protizánětlivými vlastnostmi. Proto je rozmarýnový olej dobrá pomůcka pro každého, koho trápí vypadávání vlasů.
Rozmarýnový extrakt dokáže blokovat DHT, hlavně při lokální aplikaci. Lépe řečeno, inhibuje 5-alfa reduktázu. A právě tím brání DHT v napojení na androgenní receptory na vlasové pokožce, čili slouží jako prevence vypadávání vlasů a miniaturizace folikulů. Ale kolik rozmarýnového extraktu je na tlumení 5-alfa reduktázy potřeba?
Rozmarýnový olej stačí přidat k výše uvedeným šamponům a maskám na vlasy. Případně jej použít přímo na masáž vlasové pokožky.
Samotná masáž vlasové pokožky sice DHT neutlumí, má však jiné klady. Díky masáži zlepšíte přísun krve k vlasové pokožce, či zlepšíte tloušťku vlasu kvůli napnutí buněk dermální papily.
Budete potřebovat:
-
1 až 2 lžičky rozmarýnového oleje
Příprava:
Vlijte 1 až 2 lžičky rozmarýnového oleje do dlaní a rozetřete v nich. Potom vetřete olej do vlasové pokožky. Začněte u kořínků a pomalu se propracujte až ke konečkům. Postupujte krouživým pohybem, od malých kroužků až po velké. Používejte pouze bříška prstů. Nehty byste si mohli poškrábat hlavu i vlasové folikuly, čili způsobit na vlasové pokožce další škodu a přispět k vypadávání vlasů.
5) Ecklonia cava
Jde o jedlý druh hnědé mořské řasy, kterou lze nalézt na pobřežích Japonska a Koreji. Může jít o nového lídra, pokud jde o zastavení vypadávání vlasů a růst nových vlasů.
Je složena z polyfenolů, má protizánětlivé a výrazně antioxidační vlastnosti. Obyvatelé Asie ji konzumují pravidelně.
E. Cava může dodat vynikající chuť polévkám. Při lokálním použití však vědci navíc potvrdili tlumení 5-alfa reduktázy, takže i DHT. Aplikovat ji lze v celku nebo jako polyfenolový extrakt.
Jak účinně používat lokálně aplikované inhibitory DHT
Nejúčinnější způsob použití je důslednost. Právě proto se účinnost lokální léčby liší od člověka k člověku. Vyzkoušet několik možností je sice dobrá věc, ale důslednost v aplikování léčebných postupů je skutečně klíčová. Proto je dobré držet se jedné metody minimálně 6 týdnů, až potom můžete vidět a rozhodnout, zda u vás daný postup působí nebo ne.
Samozřejmě je důležité, aby byla vlasová pokožka na lokální ošetření správně připravena. Nejdříve z ní potřebujete odstranit jakékoliv nánosy - ať už lupy, maz, odumřelou kůži, DHT ... a pak můžete s takovou čistou a zdravou pokožkou zahájit léčbu zaměřenou proti vypadávání vlasů a na růst vlasů.
Exfoliační peeling na vlasovou pokožku
Budete potřebovat:
- ½ lžíce himálajské nebo mořské soli
- 1 lžičku rozdrceného živočišného uhlí
- zázvorová a okurková šťáva (100 ml)
- citronová šťáva z celého citronu
Příprava:
Zázvor i okurku třeba odšťavnit - buď odšťavňovačem nebo rozmixovat a přecedit přes plátýnko. Když je vše připraveno, stačí přidat sůl, živočišné uhlí a citrónovou šťávu. Nakonec ještě řádně promíchat.
Směs třeba nanést na problémová místa. Tedy tam, kde vidíte ubývání vlasů, případně místa, na kterých jsou různé nánosy znečištění, případně jsou podrážděné či svědivé. Směs nechte působit 5 až 10 minut. Opláchněte vlažnou vodou, zbylou směs jemně odstraňte z vlasové pokožky.
Výbornou věcí je, že tuto kombinaci můžete používat tak často jak je třeba. Abyste se vyhnuli přílišnému vysoušení pokožky, je ideální aplikovat peeling dvakrát týdně.
Přírodní interní DHT blokátory
Proč je dobré užívat DHT blokátory vnitřně?
Přestože má lokální redukce DHT v léčbě vypadávání vlasů a podpoře růstu vlasů určitě své místo, vnitřní užívání DHT je z dlouhodobého hlediska účinnější než lokální blokátory.
1) Zelený čaj
Zelený čaj je považován za všelék. A extrakt ze zeleného čaje lze použít i na blokování DHT a léčení mužské vzorové plešatosti přímo u zdroje. Zelený čaj dokáže tlumit aktivitu 5-alfa reduktázy. Pokud chcete těžit z jeho přínosů, měli byste zelený čaj začít pít. Případně užívat ve formě doplňku.
Blokátory DHT lze do jídelníčku přidat i jinak. Například takto ...
Ranní matcha smoothie
Smoothie dodá jídelníčku tu správnou vitamínovou bombu. A na jeho přípravu stačí pouze pár minut. Pokud tedy chcete přidat do těla DHT, zkuste matcha. Je to prášková forma zeleného čaje a dodá tělu velkou dávku antioxidantů. Současně po celém těle blokuje DHT.
Budete potřebovat:
- 1 až 2 lžičky matcha
- ½ šálku jogurtu
- 1 celý banán
- hrst lesních plodů
- ½ šálku vody
Příprava:
Všechny přísady vložte do mixéru a vymixujte dohladka.
Soté z vařených listů zeleného čaje
Další způsob jak zařadit zelený čaj do stravy je zeleninové soté.
Budete potřebovat:
-
lístky zeleného čaje
Příprava:
Uvařte zelený čaj tak jako obvykle. Potom slijte a dejte na pánev. Přidejte česnek a chilli, nakonec i zeleninu a maso podle své volby.
2) Lněné semeno
Lněné semeno obsahuje převážně omega mastné kyseliny a lignany. Je to také ověřený blokátor DHT, lze je užívat vnitřně na podporu růstu vlasů. Nejjednodušší způsob jak lněná semena přidat do stravy, je smoothie. Získáte kopec vlákniny a oříškovou příchuť.
Můžete si jimi také posypat salát, udělat si domácí dresink, nebo přidat med a citron.
3) Sezamová semena
Jde o další zdroj lignanů a osvědčený inhibitor 5-alfa reduktázy. Takže další dobrá volba na blokování DHT.
Sezamová semena obsahují velké množství polyfenolů, sterolů a esenciálních mastných kyselin, ty všechny přispívají ke zdraví a celkové pohodě.
Přimíchejte do smoothie, do polévek nebo salátů několik kapek sezamového oleje. Nebo ho můžete používat na vaření. Oblíbené jídlo si také můžete posypat sezamovými semínky. Dodá jim to jemně oříškovou příchuť.
4) Pygeum
Pygeum je kůra ze stromu pygeum africanum. Výrazně ulevuje mužům od symptomů benigní hyperplazie prostaty. BPH je zvětšení prostaty a způsobuje problémy při močení. DHT je známé tím, že BPH zhoršuje. Takže po jeho utlumení se zmenší i zvětšená prostata a s ní i nepříjemné a bolestivé symptomy spojovány s tímto onemocněním.
5) Olej z dýňových jadérek
Dýňový olej je extrakt z loupaných dýňových jadérek, je bohatým zdrojem antioxidantů, mastných kyselin, minerálů. Jde o vynikající doplněk péče o vlasy.
Olej z dýňových jadérek lze samozřejmě aplikovat lokálně. Dosáhnete tak jemné pročištění, takže jde o výborný způsob jak udržovat vlasovou pokožku zdravou.
Ale pokud trpíte na mužské vzorové padání vlasů, je dýňový olej nejefektivnější, když ho konzumujete. Proč? Protože dýňový olej tlumí aktivitu 5-alfa reduktázy. Jestliže ho užijete vnitřně, je nejúčinnější.
Samotné slunečnicové semínka jsou vynikající. Můžete je jíst za plné hrsti. Přidat do salátů, do polévek, dokonce rozmixovat do smoothie a různých šťáv a džusů. Samozřejmě, můžete používat i samotný dýňový olej ...
Přísady:
- 4 až 5 lžic oleje z dýňových jadérek
- 2 až 3 lžíce jablečného octa
- sůl a pepř na dochucení
- 1 rozmačkaný stroužek česneku
Příprava:
Smíchejte všechny přísady, řádně promíchejte a vždy před použitím protřepejte. Přidávejte do salátů, do těstovin, dokonce můžete použít jako zálivku na maso nebo zeleninu.
6) Kopřiva
Kopřiva byla zmíněna jako výborný blokátor DHT při lokálním použití. Je to však stejně účinný blokátor DHT i při vnitřním užití.
Jak účinně užívat vnitřní blokátory DHT
Tak jako u lokálních blokátorů, i ty vnitřní potřebují důsledné užívání. Proto je třeba při jednom zvoleném vydržet alespoň šest týdnů.
Nezapomeňte, že o vlasy nepřijdete za jeden den. Totéž tedy platí i pro opětovný růst vlasů. Proto musíte být trpělivý.
Co je třeba vědět o citlivosti na DHT a vypadávání vlasů
Blokátory DHT jsou ale pouze část příběhu, protože vysoké hladiny DHT nejsou jedinou příčinou pro vypadávání vlasů. Kromě blokování DHT je totiž důležitá i citlivost na DHT. Lépe řečeno, citlivost vlasových folikulů na vliv DHT.
Pokud totiž snížíte citlivost vlasových folikulů na DHT, ochráníte se i před vypadáváním vlasů. Muži trpící na mužské vzorové vypadávání vlasů nemají oproti ostatním příliš vysoké hladiny DHT, jsou na něj však citlivější.
Existuje několik možností, jak snížit senzitivitu na DHT.
Vyrovnání poměru dobrých a špatných bakterií
V každém těle existuje určitá rovnováha mezi dobrými a špatnými bakteriemi. Lidské tělo vlastně obsahuje více buněk bakterií než buněk lidských. I proto je tak důležité, aby bakterie lidskému tělu prospívaly. Tyto miliardy bakteriálních buněk, které jsou součástí nás samotných, se nazývají "mikrobióm".
Moderní způsob života však proti bakteriím vede válku. Antibiotika, konzervační látky (které mají ničit bakterie), chloridy a fluoridy ve vodě, zpracované potraviny bez vlákniny, antibakteriální hygienické výrobky, hotová jídla a nápoje, které prošly zpracováním, mikrovlnami, byly pasterizované. Ať už v jakékoliv formě, zabíjejí všechny bakterie, nejen ty špatné. Díky tomu se dostává mikrobióm člověka z rovnováhy, je prostě ničen.
Jedním z vedlejších účinků poškození mikrobiómu jsou i autoimunitní problémy, kdy se začíná tělo samo napadat. Při citlivosti na DHT jde tedy o takovýto autoimunitní problém.
Optimalizovat mikrobióm, abyste snížili citlivost na DHT, můžete naštěstí několika způsoby. Pomůže například přidávání specifických kmenů probiotických bakterií do stravy, či speciální nápoje snižující hladiny špatných bakterií.
Opožděná alergická reakce na potraviny
Mnozí znají potravinové alergie, například na mořské plody či arašídy. Pouze málo lidí však ví, že alergická reakce může být i opožděná, a tedy méně zřejmá.
A protože jsou méně zřejmé, je horší opožděnou alergickou reakci podchytit. Proto můžeme celý život trpět na záněty a autoimunitní problémy jako reakce na tento stav.
Například, někteří lidé jsou alergičtí na lepek, jiní na plody rostlin z čeledi lilkovitých, kam patří rajčata, brambory či lilky. Těžko říct, na co tělo nereaguje dobře, pokud o tom vůbec netušíte. Možná jste prostě pouze nafouknutí, unavení, nevyspalí. Ale netušíte proč ...
Jedním z problémů s opožděnou alergickou reakcí je to, že mohou způsobit autoimunitní problémy. Tak, jak autoimunitní problémy kvůli mikrobiómu mohou způsobit citlivost na DHT, a to vede k miniaturizaci folikulů.