Domů / / / Řídnutí vlasů

Řídnutí vlasů

Poslední úprava 06.05.2020
Sdílet článek

Tak jako lidé s přibývajícími léty stárnou, ztrácejí svou pevnost, objem a hustotu i vlasy. V některých případech se však vypadávání vlasů dotýká už mladých lidí. Řídnutí vlasů totiž souvisí i se stravováním, někdy se zdravotními problémy a nejčastěji je to prostě záležitost dědičnosti.

Cyklus růstu vlasů

Zdravý muž či žena má obvykle na hlavě od 80 tisíc do 120 tisíc vlasů. Vlasy i tělesné ochlupení se přitom skládají z keratinu a vytvářejí se ve folikulech. Každý folikul na těle prochází opakovaným cyklem růstu a odpočinku. (Wolff, 2016)

V případě vlasů trvá fáze růstu - anagen - 2 až 6 let. Vlasy rostou rychlostí přibližně 0,3 mm za den, nebo 1 cm za měsíc. Maximální délka vlasu přitom závisí na trvání právě této růstové, anagenní fáze. Následuje ji krátká přechodná fáze - katagén. Nakonec dochází ke klidové fázi - telogénu. Tato trvá 2 až 4 měsíce a právě během ní vlasy postupně vypadávají. Po ní se však opět spouští růstová fáze, anagen. (Wolff, 2016)

Běžně rostou vlasy jeden od druhého zcela nezávisle. Ale vnější i vnitřní faktory mohou tento růst narušit, a násilím a předčasně přesunout synchronizovaně vlasy z anagenu do telogenu - z růstu do vypadávání. Vzhledem k trvání jednotlivých fází je pak vypadávání vlasů viditelné přibližně o 2 až 4 měsíce po tomto hromadném přesunu. Takovými faktory odpovědnými za řídnutí vlasů mohou být hormony, užívané léky ale i střídání ročních období.

Proč v určitém věku postihne řídnutí vlasů každého člověka?

Řídnutí vlasů u žen i u mužů je běžná součást stárnutí. Přibývající věk se kromě nejmarkantnějšího projevu na pokožce v podobě vrásek projevuje i na vlasech. A tak jako někdo nemá vrásky obrovské a hluboké, ale věk prostě nezapře, tak se stejně může stát, že ačkoli nezůstane hlava zcela bez vlasů, jsou tyto jakési řidší.

Prvním viníkem, který vzbuzuje dojem řídnutí vlasů je fakt, že se jednoduše zmenšuje tloušťka vlasů. Vlasy vyrůstají stále tenčí a tenčí. Tento jev běžně vidět na plešatějících mužích - z pevných vlasů se stává jemné chmýří a nakonec vlas přestává růst úplně.

U některých mužů a většiny žen je řídnutí vlasů způsobeno právě zhoršením kvality vlasů, ztenčováním vlasu. Vlasy však neustále procházejí všemi fázemi růstu, aniž by se výrazně některá z nich zkracovala, případně se růstová fáze už vůbec nespustila.

Pokud však dochází k řídnutí vlasů s tím, že má člověk na hlavě vlasů stále méně a méně, dochází již k nadměrnému vypadávání vlasů, odborně alopecii.

Které jsou nejčastější příčiny řídnutí vlasů?

Existuje mnoho typů alopecie. Některé typy jsou zvratitelné, některé dokážeme v současné době medicínského poznání pouze zpomalit nebo zamaskovat.

Více v článku Léky proti vypadávání vlasů.

Nejčastějším typem řídnutí a vypadávání vlasů je androgenní alopecie, tato je způsobena genetickou predispozicí. Odráží citlivost vlasových folikulů na androgeny (DHT). U mužů je to příčina číslo 1, pokud jde o plešatění. Nevyhýbá se však ani ženám.

Více v článcích Vypadávání vlasů u mužů, Vypadávání vlasů u žen

Nejčastějším typem alopecie u žen je vypadávání vlasů způsobeno hormony a projevující se některým typem efluvia. Efluviá jsou stavy, při kterých vlas předčasně přeskočí do telogénu a do půl roku lze pozorovat vydatnější padání a řídnutí vlasů (spouštěčem bývá těhotenství a porod, menopauza, operace či stres). Efluviá patří mezi typy padání vlasů, které jsou za běžných okolností zvratitelné a po odeznění problému, resp. odstranění spouštěče řídnutí vlasů, začínají vlasy opět růst.

Velmi rozšířeným typem alopecie je i alopecia areata. Jde o autoimunitní onemocnění, při kterém různé imunitní buňky "paralyzují" vlasové folikuly. U někoho tento problém odezní sám, u někoho přetrvává a opakuje se nebo dokonce spouští klasické plešatění.

Řídnutí vlasů je tedy součástí života a stárnutí. U někoho je závažnější, u druhého jen velmi mírné. Pokud však máte v rodině predispozici na řídnutí vlasů a plešatění, je vhodné začít s prevencí padání vlasů co nejdříve. Abyste při léčbě padání vlasů nebyly zklamáni, je třeba také znát příčinu vypadávání vlasů a podle toho zvolit léčbu vypadávání vlasů .

Prevence řídnutí vlasů

Mezi volně prodejné přípravky s ověřeným účinkem proti různým typům vypadávání vlasů patří:

Zdroje

Zatím bez hodnocení

Doporučené produkty

  • Vitamíny pro vlasy FOLIVITAL PRO

    Vitamíny na vlasy FOLIVITAL PRO obsahují vyváženou směs účinných látek, vitamínů a minerálů působících zevnitř na kořínky vlasů pro - silnější vlasy, oživení slabých vlasů a zastavení vypadávajícími vlasů.

Blízke témy