Domů / / / Vypadávání vlasů a etnická pří...

Vypadávání vlasů a etnická příslušnost

Poslední úprava 06.03.2023
Sdílet článek

Mužské vzorové vypadávání vlasů nebo plešatění je něco, co v určité fázi života zažije většina mužů. A přestože se závažnost padání vlasů může lišit od člověka k člověku, stále se vnucuje otázka, proč? Genetika, která řídí a určuje etnickou příslušnost, je primární příčinou vypadávání vlasů. Zajímavé přitom je, že určité rasy trpí na výraznější vypadávání vlasů než jiné.

Vědci a výzkumníci obvykle dělí vlasy podle tří etnických skupin. Sem patří muži asijského, afrického a evropského původu - tedy Aziati, černoši a bělosi. Je však třeba poznamenat, že i mezi těmito velkými skupinami jsou určité rozdíly. Například Japonci trpí vypadávání vlasů mnohem víc než jiní asijští muži.

Celkově však lze říci, že asijské vlasy rostou rychleji a jsou řidší než u ostatních etnických skupin. Mají tendenci růst kolmo k pokožce hlavy. Africké vlasy rostou pomaleji, jsou dokonce ještě o něco řidší než asijské. Točí se však a kroutí typickým způsobem. U bělochů rostou vlasy o něco pomaleji než u mužů asijských. A jsou hustší. Bývají mírně zvlněné.

To jsou základní rozdíly mezi vlasy jednotlivých skupin. Přitom nejrychleji vypadávají vlasy bělochům, následují Afrokaribané. Asijští muži jsou na tom z hlediska padání vlasů nejlépe, protože je u nich nejpomalejší.

Genetika a vypadávání vlasů

Tvar lidské lebky je určen geneticky a samozřejmě se může od člověka k člověku lišit. Liší se však i mezi jednotlivými rasami. Některé etnické skupiny mají určitý typ tvaru lebky a tento charakter lebky je mezi příslušníky rasy široce rozšířen.

A to je to důležité. Některé tvary lebky jsou oproti ostatním tvarům mnohem náchylnější na růst kostí během dospělosti. To vlastně spouští proces vypadávání vlasů. Jinými slovy, pokud bychom porovnali předominantní tvary lebky mezi rasami, byl by tento vztah mezi etnicitou a vypadáváním vlasů mnohem pochopitelnější.

Běloši a obyvatelé Středomoří

Existují tři základní typy a vzorce plešatění, pokud jde o bělochy a obyvatele středomořské oblasti. Ebling, autor klasifikace plešatění pro určité etnické skupiny, navrhl 5 stupňů plešatění a tři typy vlasů.

První stupeň je latinský typ. Začíná postupným ústupem přední vlasové linie, po kterém následuje řídnutí vlasů na vrchu hlavy. Přední linie vlasů ustupuje, plešatá místa na temeni se zvětšují, až se spojí do rozšířeného tvaru písmene V.

Druhý typ vypadávání vlasů je semitský typ - židovský a arabský. Tato forma prochází z přední části hlavy a pomalu se přepracovává dozadu, dokud není bez vlasů celá horní část hlavy. Při tomto typu nedochází k postupnému řídnutí vlasů na temeni jako u bělošského etnika.

Poslední typ je nordický. Začíná holými oblastmi na zadní části hlavy a dočasně řídne i předek vlasů. Někdy zůstane ústřední oblast, na níž vlasy zůstávají. S pokročilým stádiem plešatosti však i tyto vlasy vypadnou.

Přestože se čísla od průzkumu k průzkumu liší, zdá se, že nejvyšší počet plešatých mužů je v Řecku, Makedonii a České republice. U všech tří národů trpí až 40% mužů na akutní vypadávání vlasů.

Japonsko, Korea a zbytek Východní Asie

Lidé východoasijského původu a hlavně Japonci, trpí na vypadávání vlasů nejméně z mužů celého světa. Dokonce u nich začínají vypadávat vlasy mnohem později, než u jiných mužů. Pokud přijdou o vlasy, začíná vypadávání vlasů spíš po čtyřicítce, dokonce padesátce, a ne u 20 či 30 ročních mužů.

Muži z východní Asie jsou geograficky od středomoří nejdále, jsou nejméně postiženi plešatěním. Vypadá to, že to není vůbec náhoda. Míra vypadávání vlasů u nich dosahuje 20% - 30%, což je výrazně malá část populace.

Afrika a Střední Východ

Obecně lze říci, že čím blíže se populace nachází k Středozemnímu moři, tím větší počet mužů trpí na mužské vzorové vypadávání vlasů. Lidé ze zemí na severu Afriky mají vysoké procento plešatých, od cca 35% do 40% obyvatel. Rozdíl bývá v tom, zda jde o semitskou nebo latinskou verzi plešatění. A to v závislosti na tom, jestli mají více arabských kořenů nebo více smíšených.

Muži ze subsaharské Afriky jsou jakýmsi průměrem, pokud jde o plešatění. Jde přibližně o 30% mužů. Pokud jde o vzorec vypadávání vlasů, objevuje se u nich mix semitského a latinského vypadávání vlasů.

Írán

Ačkoli Íránci žijí na Středním Východě, mají mimořádně vysokou míru plešatosti, která je větší než u mnoha jiných zemí v regionu. Populace je na hranici 40% s mužskou vzorovou plešatostí. Tento zajímavý postřeh zaznamenali genealogové, kteří zkoumají pohyb národů v regionu.

Obyvatelé Jižní a Střední Ameriky

Jihoameričané, středoameričané a Mexičané mají různé stupně plešatosti. Muži se španělskou krví a větším množství španělských předků, jsou na plešatění náchylnější. Muži, kteří mají více indiánských genů nebo genů ze subsaharské Afriky, trpí plešatěním méně.

Eskymáci a Indiáni

Inuitská tvář mě obvykle velmi ploché, široké a "strmé" čelo. Toto jsou charakteristiky tvaru lebky typické pro někoho, kdo si uchová výraznou vlasovou linii na přední části hlavy. Navíc velmi široké čelo často brání růstu kostí a současně vypadávání vlasů po celém temeni, tedy na horní části vlasové pokožky.

Eskymáci žijí v malých populacích a izolovaných komunitách. Tím se brání genetické rozmanitosti už v základech. Znamená to také, že podobné fyzické rysy jsou u Eskymáků běžné. Typický tvar lebky Inuitů je genetický znak, který je přenášen z jedné generace na další.

Třeba také poznamenat, že rysy obličeje Eskymáků i Indiánů jsou podobné s rysy obličeje Číňanů. A vypadávání vlasů postihuje Asiaty podobně jen velmi málo.

Právě proto někteří odborníci věří, že genetické danosti tvaru lebky jsou podstatné, pokud jde o rozvinutí vypadávání vlasů.

Stravování a vypadávání vlasů

Některé tuky mohou člověka chránit před geneticky podmíněným vypadáváním vlasů

Eskymácká strava je velmi bohatá na tuky a proteiny. Většinou sestává z tuleňů, velryb a ryb jako je losos.

Zatímco jsou proteiny velmi důležité pro zdravý růst vlasů – vlasy se vlastně téměř celé skládají z proteinu nazývaného keratin - je význam eskymáckého běžného jídelníčku hlavně v množství tuku, který zkonzumují. Eskymáci vlastně kvůli nadměrně vysokému příjmu bílkovin trpí výrazně na osteoporózu.

Za normálních podmínek není stravování s vysokým obsahem tuků spojováno ani se zdravím ani s dobrým růstem vlasů.

Každopádně, typ tuku, který Eskymáci konzumují, obsahuje velmi vysoké hladiny omega-3 mastných kyselin. Jde o esenciální mastnou kyselinu, což znamená, že je potřebná pro vlasy a musí být získána ze stravy, protože si ji tělo vytvořit nedokáže. Podle výzkumů hraje omega-3 významnou roli, pokud jde o zachování zdraví. Zde jsou další důvody, proč mohou být omega-3 přínosem pro růst zdravých vlasů.

  • Snižuje hladiny LDL, "špatného" cholesterolu.
  • Zvyšuje hladiny HDL, "dobrého" cholesterolu.
  • Snižuje hladiny DHT (dihydrotestosteronu).
  • Může tvořit hnědý tuk, hnědou tukovou tkáň.

Indiáni používají saw palmetto

Další zajímavý fakt týkající se jedné z etnických skupin je ten, že Indiáni odpradávna používali saw palmetto jako tonikum.

Drobné bobulky saw palmetta, palmy ze Severní Ameriky, slouží jako inhibitory DHT.

Vysoké hladiny DHT jsou spojovány se zvětšenou prostatou (BHP) i s vypadáváním vlasů. A jelikož saw palmetto tlumí tvorbu DHT, užívají ho dnes mnozí muži jako výživový doplněk k léčbě ať zvětšené prostaty nebo takovéhoto typu vypadávání vlasů.

Nesmíme zapomínat ani na druhý (či jediný?) Důvod, proč Indiánům vlasy nepadají. A to je tvar jejich lebky.

Další rasy a etnické skupiny s historicky nízkým výskytem vypadávání vlasů, jako jsou Japonci, zažívají rychlý nárůst tohoto neduhu ... důvodem je hlavně změna způsobu stravování, jejich jídelníček se ubírá směrem k nezdravým jídlům, které tak rád západní svět.

Prostředí a vypadávání vlasů

Možná si myslíte, že počasí a podnebí různých oblastí hraje nějakou roli mezi geografií a vypadáváním vlasů. Ale není to tak. K této problematice by bylo nutné provést více výzkumů. Jednoduše, lidé z určitých regionů mají prostě vyšší míru vypadávání vlasů a tu předávají dalším generacím.

Zatím bez hodnocení

Čtěte víc

Blízke témy