Padání vlasů u mužů - domácí léčba
Poslední úprava 03.08.2023Některé z domácích receptů na vypadávání vlasů u mužů zahrnují použití masážních olejíčků, kokosového mléka, vajec, avokáda, pomerančové šťávy, aloe vera, masti ze zederachu indického (nimba, neem), henu, majonézu, med, pepř, ocet a citrónovou šťávu. Muži také přestávají jíst červené maso, jedí ořechy a hnědou rýži, zvyšují příjem vitaminů B-komplexu a dbají na zdravou štítnou žlázu.
Pro miliony mužů po celém světě je padání vlasů nevyhnutelnou součástí stárnutí. Nezáleží přitom na kultuře, společenském postavení, národnosti, náboženského vyznání nebo barvě pleti. Existují však i tací šťastlivci, kteří nepřijdou ani o jediný vlas a i v sedmdesáti či osmdesáti letech mají hlavu plnou vlasů. Velká většina mužů ale problémem s padáním vlasů čelí již v čtyřicítce či padesátce, u některých dokonce ještě dříve.
Za mužským padáním vlasů se skrývá několik příčin, včetně mužského vzorového plešatění, plísňových infekcí, psychologických problémů, důvodem může být také chemoterapie, nedostatečná výživa nebo hormonální nerovnováha. Padání vlasů u mužů způsobuje i nedostatečná cirkulace ve vlasové pokožce.
Je důležité poznamenat, že ztrátou vlasů trpí i ženy, ať už z podobných nebo odlišných důvodů. U mužského pokolení však tento zdravotní problém výrazně převládá. Obzvlášť, pokud jde o mužské vzorové plešatění a brzký úbytek vlasů již ve věku 20 až 40 let.
Ať je již příčina mužského vypadávání vlasů, které častokrát vede k plešatosti, jakákoliv, jde o otravnou a nepříjemnou realitu života. Co ale v případě, že by existoval způsob, jak rychlost padání vlasů zpomalit? Nebo dokonce stimulovat vlasové folikuly, aby znovu začaly tvořit vlasy? Všichni postižení nešťastlivci, které již nebaví pročesávat neustále řídnoucí vlasy, případně ti, kteří už sáhli po tupé, by takové cenné rady určitě přijali s nadšením.
Naštěstí toho už o příčinách vypadávání vlasů víme hodně. To znamená, že také víme, jak padání zabránit. Ať už stanovením a vyřešením nebo přímo vyléčením tohoto stavu. Vypadávání vlasů je častokrát vedlejší příznak něčeho jiného. Pokud tedy dokážeme určit základní problém, budeme pravděpodobně schopni vyřešit i problémy s padáním vlasů. Níže uvedené domácí recepty na zahuštění vlasů jsou kombinací výběru jídelníčku a stravování a činností, které dokáží podpořit růst vlasů a snížit rychlost vypadávání vlasů. Znamená to, že holá hlava vám bude hrozit až o mnoho mnoho let později.
Obsah:
Domácí recepty na zahuštění vlasů
Masáž vlasové pokožky
Je to jeden z nejosvědčenějších receptů na padání vlasů, protože jednou z hlavních příčin vypadávání vlasů u mužů je nedostatečný průtok krve. Krev přináší důležitý kyslík k vlasovým folikulům, ten je podstatný pro stimulaci a udržení růstu vlasů. Proto může pravidelná masáž vlasové pokožce pomoci udržet správnou cirkulaci a dovést důležité prvky k samotné pokožce hlavy. Může jít o denní rituál, muži díky masáži mohou podpořit růst vlasů v těch oblastech, kde začínají pomalu plešatět.
Kokosové mléko
Kokosové mléko je bohaté na živiny a vitamíny, které potřebují vlasy na růst. Také může pomoci udržet zdravé jak vlasy, tak i folikuly, čímž pomáhá zachovat vlasy, které ještě máte a dokonce podpořit růst nových vlasů. Kokosový olej a kokosové mléko mohou být naneseny na vlasovou pokožku (lokálně), nebo konzumovány ve formě jídel a nápojů, takže není důvod, proč byste tyto benefity nějakým způsobem nemohli využít.
Zábal z vajíčka
Existuje množství věcí, které můžete jíst kvůli zdravějším vlasům. Existuje však i množství potravin, které můžete na vlasy aplikovat a které takto pomáhají růstu. Vajíčka obsahují velké množství bílkovin, ty pomáhají vlasy zachovat tlusté a silné. Například můžete vyšlehat několik vajec, vytvořit z nich jakousi pastu a tuto vetřít do vlasů, nechat několik minut působit a poté smýt. Je to výborný způsob, jak do vlasů dostat množství proteinů, vlasy nabudou dočasně zdravý lesk a objem.
Antioxidační potenciál
Některé druhy ovoce a zeleniny jsou plné antioxidantů, což je vedoucí obranný mechanismus těla proti volným radikálům. Některé ze zdravotních problémů, které mohou způsobit volné radikály, zahrnují předčasné stárnutí a odumírání kožních buněk, včetně buněk vlasové pokožky. Proto lze na vlasy aplikovat ovoce a zeleninu jako banány, avokádo, pomerančovou šťávu, citronovou šťávu či dokonce med. Vlasy nimi jednoduše smyjte. Takové různé dřeně a kaše mohou velmi rychle zvýšit růstový potenciál vlasů!
Pepř
Pokud smícháte několik čajových lžiček pepře s trochou jogurtu, vytvoříte vynikající pastu pro vaše vlasy. Obě ingredience pořádně smíchejte a vetřete je do vlasů, jako byste použili normální šampon. Vlasy po několika minutách opláchněte vodou a pastu vymyjte jemným šamponem.
Ocet
Ocet obsahuje řadu přínosných výživných látek, včetně draslíku a některých dalších enzymů, které podporují růst vlasů a brání tvorbě lupů. Lupy mohou ucpat vlasové folikuly a póry, čímž znemožní a zabrání růstu vlasů. Ocet dokáže pomoci odstranit problém s lupy a tak umožnit vlasům znovu začít růst.
Omezení příjmu červeného masa
Maz, který blokuje vlasové folikuly a póry, je velký problém a navíc způsobuje vypadávání vlasů. Údajně existuje souvislost mezi příjmem živočišného tuku a nárůstu tvorby mazu. Mohlo by to tedy znamenat, že pokud uberete na červeném mase, pomůže to snížit hladinu mazu, takže vlasy budou moci růst bez omezení.
Biotinová podpora
Biotin dokáže zvýšit růst vlasů. Mezi potraviny, které obsahují biotin, patří ořechy a hnědá rýže, takže jejich přidáním do jídelníčku a denní konzumací můžete skutečně napomoci růstu vlasů.
Zdravá štítná žláza
Pokud trpíte na hypotyreózu, musíte fungování štítné žlázy podpořit. Způsob, jak zvýšit hladiny jódu, je přidat do stravy mořské rostliny jako chaluha bublinatá, chaluhy nori, kombu a wakame. Nejsou to sice nejjednodušší sehnatelné potraviny, ale pokud se k nim dokážete dostat, postarejte se o to, abyste je jedli pravidelně. Zvýšíte tak produkci hormonů štítné žlázy. Hormonální nerovnováha je závažnou příčinou při ztrátě vlasů. Udržování správné hormonální aktivity je proto pro vzhled vlasů velmi důležitý, zvláště s přibývajícími léty. Ale samozřejmě i dokud jsme mladí!