Co způsobuje vrásky a jak zabránit jejich vzniku
Poslední úprava 22.12.2021Vrásky možno rozdělit do dvou základních kategorií: jemné povrchové linie a hluboké rýhy. Některé hluboké rýhy jsou přirozeně anatomické a mají málo do činění se stárnutím. Lidi ovšem obecně trápí jen vrásky ze stárnutí.
Proto vůbec není překvapivé, že kosmetický průmysl a průmysl péče o pleť přichází s mnoha různými produkty, které vám mají pomoci vrásek se zbavit. Výsledkem je, že si dnes můžete koupit krémy na obličej, séra a dokonce můžete podstoupit řadu chirurgických a nechirurgických procedur, které vám uchovají mladistvý vzhled co nejdéle.
My se nyní podíváme na různé typy vrásek a na způsoby ošetření, které jsou pro ten který typ k dispozici. Podíváme se také na preventivní opatření, abychom oddálili nástup předčasného stárnutí. Nezáleží na vašem věku ani na stavu pokožky, tento návod by vám měl pomoci pochopit, jak se o pleť starat správně. Začněme tím, že si nadefinujeme typy vrásek a linií, které se postupně, tak jak člověk stárne, mohou objevit na obličeji. Je důležité znát je, protože různé typy vrásek potřebují různé formy ošetření.
Obsah:
- Výrazové linie (mimické vrásky)
- Jemné linie
- Vrásky
- Ne všechny vrásky vznikají stejně
- Co může způsobovat tvorbu vrásek?
- Ověřené přísady proti stárnutí
- Volba správného krému na obličej
- Může vám při prevenci vzniku vrásek pomoci stravování?
- Jak zabránit vzniku vrásek a jak ošetřovat vrásky
- Krémy na opalování
Výrazové linie (mimické vrásky)
Vrásky se mohou objevit v různých formách. Existuje však jeden typ vrásek, který má úplně každý, nazývá se výrazové linie nebo jinak mimické vrásky. Objevují se obvykle kolem úst a na čele jako výsledek nejčastěji používaných výrazů obličeje. Mimické vrásky však nejsou skutečnými vráskami, protože je má každý a neobjevují se jako důsledek procesu stárnutí.
Chcete-li minimalizovat vznik výrazových linií, musíte přestat vraštit a krčit tvář, když zažíváte určité pocity. Toto je však velmi těžký úkol, protože výrazy obličeje jsou věcí zvyku a člověk si ani neuvědomuje, že tyto pohyby dělá. Například, smích, mračení se nebo mhouření očí - to vše může být příčinou vzniku linií na tváři. A čím častěji se tvář hýbe, tím výraznější nebo hlouběji jsou i zmíněné linie. Mimické vrásky se mohou později během života přetavit do jemných linií a vrásek, takže byste si měli dávat pozor, co děláte se svou tváří. Dobrý řešením je někoho poprosit, aby sledoval, jestli se vám při vyprávění dělají mimické vrásky. Případně se zkuste dívat do zrcadla a sledujte si, jak reaguje vaše pokožka při projevu různých typů emocí.
Zajímavé je, že díky výrazovým liniím lze odhalit charakter a povahu člověka. Například člověk, který se často trápí, má obvykle "vrásky trápení" mezi obočím a na čele. Naopak člověk, který se často směje, bude mít s přibývajícím věkem "vrásky smíchu" kolem úst a pravděpodobně i vějířky na vnější straně očí.
Jemné linie
Jemné linie (nebo záhyby) jsou prvním typem skutečných vrásek, které se objevují na obličeji jako výsledek procesu stárnutí. Jemné linie jsou cosi jako minivrásky. Jsou velmi tenké, ale ne příliš hluboké. Postupně se z nich ale mohou stát větší a hlubší vrásky. Jemné vrásky se objevují přirozeně jako důsledek stárnutí, mohou se však objevit i předčasně kvůli suché pleti, k níž přispěje kouření, kvůli nedostatečné konzumaci tuku, kvůli nedostatečnému přísunu proteinů ze stravy a nedostatku vitamínu C.
Naštěstí jsou jemné linie tím nejjednodušším typem vrásek, pokud jde o jejich prevenci. Samozřejmě za předpokladu, že máte správné návyky péče o pleť a dobře se o svou pokožku a své tělo staráte. Lze je také docela úspěšně ošetřit produkty péče o pleť, například lokálně aplikovaným vitamínem C nebo mechanicky, například dermarolerom či mikrodermabrazi.
Vrásky
Vrásky jsou "dospělou verzí" jemných linií, které se již staly širšími, hlubšími a s postupem věku výraznějšími. S vráskami vypadá pokožka staře. Většina lidí na sobě začne pozorovat objevování některého z typu vrásčitosti po dosažení třiceti let.
U mužů se však obecně začínají tvořit vrásky mnohem později než u žen, a to kvůli pevnější kůži a většímu množství kolagenu. Přestože je tvorba vrásek výsledkem normálního procesu stárnutí, kdy se postupně snižují hladiny kolagenu, elastinu a kyseliny hyaluronové, to, jak brzy se vrásky objeví záleží hlavně na tom, jak řádně se o svou pleť staráte. A také od toho, jak moc se nechráněně vystavujete slunci.
Když už jednou začnete vráskavět, začne se vám kůže vraštit. Hlavně na tvářích, čelisti a na krku. Další vrásky se pak tvoří jako následek ovadání a uvolňování kůže. Tvorbu vrásek možná o něco oddálit používáním produktů péče o pleť. Ale pokud se už jednou vrásky vytvořili, je mnohem složitější, zbavit se jich. Pak už možná budete na zmírnění vrásek potřebovat kosmetickou proceduru jako například dermobraze, používání látek jako botox nebo dermální výplně, případně zásah plastické chirurgie ve formě faceliftu.
Ne všechny vrásky vznikají stejně
Základné rozdělení vrásek je na vrásky dynamické a statické. Dynamické vrásky jsou ty, které vznikají opakovaným pohybem na obličeji. To jsou vlastně mimické vrásky, které vznikají při úsměvu nebo zamračení. Statické vrásky jsou ty, které vznikají kvůli ztrátě pružnosti pleti, úbytku kolagenu, kvůli povadání pokožky.
Známe i různé vnitřní a vnější příčiny vzniku vrásek.
Atrofické vrásky
Atrofické vrásky jsou drobné paralelní linie, které se při napnutí pokožky ztratí. Mohou se objevit na tváři ale i všude na těle - například jako drobné vrásky na hrudi.
Tyto linie jsou důsledkem úbytku kolagenu, a tedy pružnosti pleti. Ta postupně povadá. Hlavním viníkem je v tomto případě poškození slunečním zářením. UV záření uvolňuje volné radikály, ty v kůži ničí kolagen a elastin, což jsou stavební bloky pevné, strukturované pleti. Proto je třeba si obličej, krk a hruď, spolu s ostatními odhalenými částmi těla, chránit krémem proti slunci.
Trvalé pružné záhyby
Jde o záhyby a linie, které se s přibývajícím věkem mění na trvalé vrásky. Objevují se právě na tvářích, na horním rtu, i na krku. Zhoršují se při opakovaném vystavování slunci. Prohlubují se i kvůli kouření (mluvíme o liniích a vráskách kolem rtů, které vznikají kvůli opakovanému špulení úst). Kouření však zhoršuje vrásky i zevnitř - vdechujete cigaretový kouř, brzdíte přísun kyslíku k pleti. Jednoduše, celé špatně.
Dynamické mimické vrásky
Jsou to právě ty, které vznikají díky opakovaným pohybům svalů na obličeji. Na kůži vznikají záhyby, které na ní časem trvale zůstávají. Objevují se hlavně v okolí úst, očí a na čele. Tyto vrásky vznikají, protože jste lidskou bytostí a žijete. Je to sbírka vzpomínek na každé zasmání při šťastném dni, nebo na zatažené čelo při trápení.
Gravitační kožní záhyby
To jsou ty vrásky, které se objevují s přibývajícím věkem. Kůže postupně ztrácí strukturu, začíná se "krčit". Vznikají kvůli kombinaci času a gravitace ... jednoduše, je to běžný proces stárnutí. Na hubené tváři jsou tyto vrásky mnohem výraznější než na obličeji plnějším.
Co může způsobovat tvorbu vrásek?
Téměř u každého se jednoho dne objeví vrásky. Otázkou je, jak brzy to bude a kolik jich bude? Níže najdete seznam některých z nejběžnějších rizikových faktorů, které mohou vyústit do předčasné tvorby vrásek. Čím většímu množství uvedených rizikových faktorů se budete moci vyhnout, a čím dříve se jim vyhnete, tím lépe bude vaše pokožka později, ve vyšším věku, vypadat.
Obvykle spatříte efekt toho, jak se o svou pokožku staráte, v průběhu 10 let. Například, to, jak se o pleť staráte, když máte 20 se projeví, když budete mít 30 let. Jak se o pokožku staráte v třicítce se ukáže ve čtyřiceti ... a tak dále.
Žádná péče o pleť
Toto je zdaleka to nejdůležitější preventivní opatření, pomocí kterého můžete zabránit nástupu předčasného stárnutí. Dobrá pravidelná péče o pleť by měla zahrnovat čištění a hydrataci běžnými exfoliační přípravky, a to jednou až třikrát za týden v závislosti na typu vaší pleti.
Mnohé produkty péče o pleť v současnosti obsahují přísady proti stárnutí. Pokud je nepoužíváte, bude vaše pokožka pravděpodobně stárnout rychleji než pokožka člověka, který je používá.
Vaše práce
Vaše práce může mít vliv na zdraví vaší pokožky, na její vzhled i na to, jaká je na dotek. Například pokud většinu času dne trávíte venku, jestli je vítr, zima nebo svítí slunce, vaše pokožka bude stárnout rychleji než pokožka člověka, který není takovým faktorům vystavován.
Nicméně jen to, že cele dny prosedíte uvnitř nutně neznamená, že je vaše pleť plně chráněna. I vystavování se slunci přes okno může působit na stárnutí pokožky podobně jako při pobytu venku. Stejný účinek se může objevit, pokud jste řidič, nebo pokud na vás slunce svítí přes jakékoliv sklo. Výzkumy zjistili, že lidé, kteří pravidelně šoférují, zvyknou stárnout rychleji na té straně obličeje, který mají jako řidič otočený k oknu. Je to proto, že ačkoli okna odfiltrovávají UVB záření, neblokují UVA záření. A právě tento typ záření snižuje hladiny vitaminu D, podporují nástup rakoviny kůže a zvyšují oxidativní stres, který následně vede k "fotostárnutí kůže" (stárnutí způsobené sluncem).
Genetika
Genetika hraje významnou roli i v tom, jak vypadá vaše pokožka a kolik vrásek se u vás vytvoří. Dobrým způsobem k určení, jaký typ "pleťových genů" máte, je pohled na vaše rodiče. Pokud na svůj věk vypadají staří, budete i vy spíše náchylný k předčasnému stárnutí. Nemusíte však zoufat, protože ke vzhledu a stavu jejich pleti přispěl i jejich životní styl. Netřeba proto zapomínat, že genetika není jediným faktorem, který určuje jak skončí vaše pleť.
Vaše genetika také může určit, kdy se u vás začnou objevovat příznaky stárnutí. U některých lidí se může například začít tvorba vrásek v dvacítce. Jiným začíná pleť vadnout, vráskavět až v padesátce. Všichni musíme žít s tím, s čím jsme se narodili. Naštěstí existuje množství produktů, které nám dokáží pomoci.
Balená voda
Pozor, pitím vody z láhve si můžete spustit tvorbu linií a vrásek kolem rtů. Takže pozor na takzvané "kuřácké rty".
Znečištění
Znečištění pochází z vašeho okolního prostředí a jen těžko se mu vyhnete, pokud žijete ve městě. Znečištění tvoří volné radikály na povrchu kůže a také volné radikály v těle, protože je vdechujete. Čím většímu znečištění jste vystaven, tím rychleji bude vaše pokožka stárnout.
Typ pleti
Další věcí, která má vliv na množství vrásek, je váš typ pleti. Pokud máte mastnou nebo aknózní pleť, bude vaše pokožka stárnout pomaleji a vrásky se na ní vytvoří později, protože ji přirozeně hydratuje produkovaný maz nebo olej.
Na druhou stranu, pokud máte suchou nebo citlivou pleť, bude vaše pokožka pravděpodobně stárnout mnohem rychleji a vrásky se na ní vytvoří dříve. Protože suchá pleť se velmi snadno "krčí" a tvoří se na ní rýhy a záhyby. Takže je velmi náchylná na tvorbu předčasných linií. Samozřejmě, pokud bude vaše pokožka během dne dostatečně hydratovaná, není důvod, proč by měl někdo s citlivou nebo suchou pletí očekávat objevení příznaků předčasného stárnutí.
Životní styl
Pokud jde o životní styl, jsou dvěma nejhlavnějšího faktory, které ústí do tvorby vrásek, kouření a nechráněné vystavování se slunci. Oba mohou snižovat hladinu kolagenu a elastinu, což vede ke vzniku jemných linií, vrásek a zplihle působící kůže.
Navíc, kouření má za následek celkový matný vzhled pleti, a to kvůli sníženému proudění krve k pokožce. Sluneční záření může zase způsobit hyperpigmentaci na pokožce (hnědé skvrny, stařecké skvrny).
Nesprávné stravování
Cukr vyvolává zánětlivé stavy v těle, které, jak je známo, urychlují proces stárnutí. Cukr také může snížit efektivitu imunitního systému, takže můžete nabrat nadbytečnou váhu a zvýšit si tak náchylnost ke vzniku různých onemocnění. Čím více cukru zkonzumujete, tím dříve začnete vypadat staře. Patří sem vše, co byste běžně zařadili pod "cukr" a "sladké" (tedy bílý cukr a jednoduché uhlohydráty jako výrobky z bílé mouky).
Další faktor ze stravování, který může vést k předčasnému stárnutí je fakt, že nejíte dostatek živočišného tuku. Lidé, kteří jsou například na dietě s nízkým obsahem tuků, případně vegani nebo vegetariáni, se obvykle vystavují vyššímu riziku vzniku jemných linií a vrásek než lidé, kteří konzumují dostatečné množství živočišného tuku. Případnou alternativou může být kokosový olej.
Stres
Tak jak může v těle vyvolat zánět, urychlit stárnutí a zvýšit náchylnost na různá onemocnění výše zmíněný cukr, může to rovněž způsobit stres. Stres je příčinou snad všech nežádoucích účinků, které se týkají člověka. Stres může za nespavost. Nespavost vede k podráždění, a ta má za následek nežádoucí výrazy na tváři. Důsledkem je i hormonální nerovnováha, ta následně ovlivňuje metabolismus a výsledkem je předčasné stárnutí pleti.
Lidé, kteří žijí velmi stresujícím životním stylem zvyknou stárnout rychleji než lidé, který tolik stresu nezažívají. Navíc, určitě typy lidí, kteří snadněji propadnou stresu, obvykle i dříve umírají.
Tip: Pokud jste vystresovaný, užívejte denně pekařské kvasnice, abyste si doplnili zásoby vitamínu B.
Ověřené přísady proti stárnutí
Na trhu dostat mnoho různých produktů, které slibují, že zmírní vzhled a výskyt vrásek, případně zabrání jejich vzniku. Samozřejmě, některé z nich jsou určitě účinné. Některé však nestojí vůbec za nic. Podívejme se nyní na některé známé přísady a složky, které jsou ověřené a pro zpomalení stárnutí skutečně přínosné. Neustále se samozřejmě objevují nové přísady a složky, o nichž výrobci tvrdí, že jsou proti vráskám účinné. Tyto jsou ale častokrát nové a tedy netestované na dostatečném vzorku lidí, abychom mohli posoudit, jak užitečné a nápomocné ve skutečnosti jsou.
Pokud se tedy vyberete na nákup krémů a pleťových mlék proti příznakům stárnutí, bude nejlepší držet se dobře známých a osvědčených přísad. Takto koupíte něco, co skutečně funguje a vyhnete se zbytečnému utrácení peněz na nepotřebné zbytečnosti.
Vitamin A
Vitamin A (retinylpalmitát, retinol, Retin-A) je jednou z nejčastěji a nejběžněji používaných přísad v produktech proti projevům stárnutí. Lze jej získat v množství různých forem, vždy však jde o vitamin A nebo jeho deriváty. Vitamin A pomáhá při podpoře obnovy kožních buněk, zlepšuje obnovování kůže a stimuluje syntézu kolagenu. Tím se stává obzvláště přínosný při ošetřování jemných linií. V případě hlubších vrásek lze použít silnější formy vitaminu A, například retinol-A lze použít na ošetření středně hlubokých vrásek.
Jedna věc, kterou byste měli mít při používání produktů s vitaminem A na paměti je, že hlavně silnější formy jako Retin-A, mohou zvýšit citlivost pleti na slunce. Čím se vlastně stává zranitelnější, snáze se spálí a následně začne předčasně stárnout. Většina dermatologů proto doporučuje, abyste si při používání silných forem vitaminu A chránily ošetřované oblasti pokožky opalovacím krémem vždy, když jdete ven. Při obvyklých formách vitaminu A (např. retinylpalmitát) není opalovací krém nutný. Přesto je třeba dávat pozor na to, jak reaguje vaše pokožka na slunce, tedy jestli se snadněji nespálí.
Další věc, kterou je třeba při vitamínu A zmínit je fakt, že po ošetření může zůstat pokožka červená. Toto zarudnutí po několika hodinách, případně přes noc vymizí. Do té doby pravděpodobně nebudete chtít vyjít z bytu bez make-upu.
Alfa-hydroxykyseliny (AHA)
Alfa-hydroxykyseliny (kyselina citronová, glykolová, mléčná a vinná) a beta-hydroxykyseliny (kyselina salicylová) jsou slabé kyseliny, které rozpouštějí mrtvé kožní buňky z povrchových vrstev epidermy a podporují růst nových kožních buněk odspodu.
Obvykle se nacházejí v produktech na čištění pleti a proti akné. Lze je však nalézt i v tělových mlécích a pleťových krémech. Hydroxykyseliny jsou vhodné spíše na preventivní ošetřování, v některých případech se mohou prokázat jako efektivní při nezralých jemných liniích.
K ošetření hlubších jemných linií a vrásek je vhodnější chemický peeling (například pomocí peelingu z kyseliny trichloroctové nebo fenolového peelingu. Jde o mnohem silnější a hlubší působící ošetření, než poskytují hydroxykyseliny. A přestože mohou mít výborné výsledky, může zůstat obličej velmi červená až po dobu 14 dní.
Vitamin C
Lokálně aplikovaný vitamin C je pravděpodobně jednou z nejslibnějších protivráskových možností ošetření pleti na trhu. Dobrou zprávou je, že existuje dostatečné množství vědeckých důkazů, které podporují tvrzení o jeho efektivitě. Vitamin C chrání pleť na mnoha úrovních. První je, že funguje jako antioxidant, přičemž chrání pokožku před poškozením volnými radikály, které může vyvolat předčasné stárnutí pleti. Vitamín C funguje také jako opalovací krém, takže chrání pokožku před škodlivými účinky slunce. Toto ale platí, pokud sérum aplikujete večer. Pokud ho aplikujete přes den, ve skutečnosti můžete zvýšit rychlost, jakou vám kvůli slunci pokožka zestárne. Pod kůží pomáhá vitamin C zvýšit tvorbu kolagenu. Důsledkem toho je oddálení objevení vrásek a zredukování vzhledu stávajících vrásek.
Je však důležité poznamenat, že k tomu, abyste dosáhli takové přínosy pro pleť, musí být vitamin C aplikován lokálně buď jako krém nebo jako tělové mléko. Ústní užívání vitamínu C má nějaké přínosy pro pleť, ale ne takové, že byste na pleti viděli zlepšení jejího vzhledu.
Vitamín E
Vitamin E (tokoferyl acetát) má podobný účinek jako vitamín C ve smyslu působení jako antioxidant. Tyto dva vitamíny fungují v synergii jako preventivní opatření. Důležité je, že je vitamin E včleněn do buněčných membrán, čímž se efektivita membrány zvyšuje a chrání vnitřní obsah buněk.
Vitamín E se často nachází v opalovacích krémech kvůli jeho protizánětlivým vlastnostem. Podle některých studií vitamín E může zvýšit riziko tvorby jizev při hojení ran. Co je v rozporu s běžným názorem, že vitamin E je dobrý na prevenci jizev. Vitamin E působí ochranně i pokud se užívá vnitřně ve formě výživového doplňku. Pokud tedy váš krém na obličej neobsahuje vitamin E, můžete použít vitamin E v tabletách.
Kyselina hyaluronová
Mnohé krémy na obličej obsahují kyselinu hyaluronovou kvůli její schopnosti vstřebávat vodu a expandovat, takže pak pleť působí plně. Krémy s kyselinou hyaluronovou jsou však většinou bezcenné, protože molekula kyseliny hyaluronové je příliš dlouhá na to, aby pronikla přes kůži. To znamená, že lokální aplikace kyseliny hyaluronové vám nepřinese žádný užitek.
Mnohem lepší způsob jak použít kyselinu hyaluronovou je její vnitřní užívání. Nejjednodušší způsob jak to udělat je koupit si výživový doplněk a užívat 100 mg za den. I potraviny jako například sladké brambory lze jíst kvůli podpoře tvorby kyseliny hyaluronové v těle.
Zelený čaj
Zelený čaj, který obsahuje polyfenoly, je velmi slibnou přírodní přísadou proti stárnutí, a jeho účinky potvrzují i mnohé vědecké důkazy. Působí jako antioxidant, protizánětlivá látka a zdá se být částečně účinný i při prevenci fotostárnutí pleti, což je stárnutí kvůli vystavování se ultrafialovému světlu.
Sójové isoflavony
Sójové isoflavony jsou fytoestrogeny, což znamená, že napodobují účinek estrogenu. Pokud se sójové isoflavony užívají vnitřně nebo zevně, zmírňují výskyt mírných linií a pokožka působí mnohem hladší.
Kolagen
Kolagen je jednou ze strukturálních složek kůže. Hladiny kolagenu s věkem přirozeně klesají a s tímto poklesem dochází k vrásčení a zplihle působící kůži. Zvýšení hladin kolagenu v pleti proto může pomoci obnovit mladistvý vzhled obličeje a oddálit nástup mnoha viditelných znaků stárnutí.
Kolagen lze užívat i jako doplněk stravy ve formě hydrolyzovaného kolagenu, ale hlášení o účinnosti se různí. Alternativou může být kuřecí nebo hovězí vývar z kostí. Jde o bohatý přírodní zdroj kolagenu, spolu s kyselinou hyaluronovou, chondroitin sulfátem a širokým spektrem minerálů.
Volba správného krému na obličej
Hydratace byla vždy považována za první důležitý a podstatný krok, pokud jste chtěli mít zářící pleť. Pokud není hydratace pokožky dostatečná, začíná pleť vysychat. Suchá pokožka na obličeji znamená postupné zatvrdnutí epidermálních buněk. Takže vždy, když si natáhnete nebo poškrábáte suchou pleť, vytvoří se hluboké linie, zvrásnění a trhlinky. A tento problém se řeší velmi těžko. Právě proto je denní hydratace pleti velmi důležitá. Také brání předčasnému stárnutí pleti.
Mnozí lidé hledají tu správnou hydrataci, častokrát podle toho, co viděli v televizi, v časopise nebo podle toho, co používají přátelé. Pravdou však je, že neexistuje "perfektní hydratační prostředek", který by u každého dělal zázraky. Každý totiž máme o něco jiný typ pleti, takže různé hydratační krémy budou u každého působit jinak.
Je třeba si proto uvědomit, že dobrá obličejová hydratace je ta, která je v harmonii s vaší pokožkou. Taková, která udrží v pleti vlhkost a bude ji chránit po celý den. Pokud používáte správnou hydrataci, bude vaše pokožka i na pocit hydratovaná, a ne napjatá nebo suchá. Špatný krém na obličej je takový, který obsahuje přísady, které nefungují v harmonii s vaší pokožkou. Taková disharmonie může vyvolat zánět na kůži, mohou se objevit vyrážky, pokožka bude podrážděná nebo zarudlá. Toto vše je příznakem toho, že používáte hydratační prostředek, který nesedí vašemu typu pleti.
Samozřejmě, nemusí se u vás projevit žádný z těchto příznaků. Přesto bude vaše tvář na pohled i na pocit ve špatném stavu. Například, pokud máte mastnou pleť a používáte hydratační přípravek na suchou pleť, bude vaše tvář působit velmi mastně a olejnatě. Nebo pokud používáte hydratační přípravek na citlivou pleť a vaše pokožka je přitom suchá, nebude vaše tvář dostatečně hydratovaná a dost pravděpodobně se vysuší a začne praskat.
Typy krémů na obličej
Obecně lze říci, že existují tři hlavní typy hydratačních krémů na pleť: lehké krémy, těžké hydratační krémy, kosmetické krémy s léčivými účinky.
Lehké denní krémy
Lehké denní krémy jsou vyrobeny pro používání během dne, obvykle obsahují zvlhčující látky jako kyselina hyaluronová, glycerin, močovina nebo sorbitol, které pomáhají uzavřít vlhkost do pokožky. Lehké krémy jsou ideální, protože jsou snadno aplikovatelné a jsou rychle absorbovány do pokožky. Proto jsou perfektní pro denní používání.
Těžké noční krémy
Těžké hydratační krémy obvykle obsahují přísady jako vazelína, minerální oleje, bambucké máslo nebo cetylalkohol na změkčení pokožky a vytvoření ochranné vrstvy.
Těžké hydratační krémy se obvykle používají v noci, tak jako noční krémy. Jsou obecně velmi husté a pomalu se vstřebávají do kůže. Obvykle jsou dost mastné, proto je lépe aplikovat je hodinu předtím, než půjdete do postele. Těžké krémy na obličej potřebují obvykle lidé s velmi suchou pletí, protože tento typ pleti potřebuje hodně hydratace. Jsou vhodné i pro lidi žijící ve velmi chladných a studených oblastech.
Kosmetické (léčivé) krémy na obličej
Kosmetické krémy na obličej mohou obsahovat vitaminy, minerály a antioxidanty. Jsou určeny na hydratování pokožky, dodávají jí určitou ochranu a určitým způsobem ji zlepšují. Například, některé krémy na obličej, lépe řečeno krémy na vrásky obsahují koenzym Q10 nebo DMAE na zmírnění jemných linií, vrásek a zpevnění pokožky.
Může vám při prevenci vzniku vrásek pomoci stravování?
Nejúspěšnější přístup k řešení problému je přístup z více stran současně. A pokud jde o odstranění vrásek nebo prevenci vzniku vrásek, jde skutečně o nejlepší strategii jakou můžete zvolit. Důvod je jednoduchý. Zdraví pokožky neovlivňuje pouze to, co dáváte na ni, ale i to, co dáváte dovnitř těla. Z toho vyplývá, že i druhy potravin a jídel, které jíte a vaše obecné stravování může hrát velkou roli při určení toho, jak zdravě bude vaše pleť vypadat, nyní i v budoucnu. Jak tedy stravování ovlivňuje vaši pokožku? Čtěte dál!
Potraviny s vitamínem C
Vitamin C je nutný pro tvorbu kolagenu, bez kterého by se spodní podpůrná struktura pokožky rozpadla. Výsledek? Vrásky a ovislá kůže!
Vitamin C se nachází ve většině ovoce jako jsou pomeranče, citrony a bobulové plody. Nachází se ale také v zelenině, jako například brokolice, kapusta a růžičková kapusta. Snažte se přidat každý den do stravy aspoň trochu vitaminu C. Pokud se vám to nepodaří prostřednictvím jídla, využijte výživový doplněk.
Lysin a prolin
Spolu s vitamínem C je důležité jíst i potraviny obsahující aminokyseliny lysin a prolin. Protože i tyto spolu s vitamínem C používá tělo na tvorbu kolagenu.
Lysin a prolin se nachází v mase a obilí, ale nejlepší způsob jak se ujistit, že dostáváte správné množství, je užívání výživových doplňků.
Potraviny s vitamínem A
Další vitamin, který je třeba přidat do stravy je vitamin A. Tento vitamín pomáhá udržovat pokožku vláčnou a hraje důležitou roli při udržování zdraví sliznic, díky čemuž jste následně odolnější vůči infekcím.
Dobré zdroje vitaminu A jsou vnitřnosti jako játra. Ryby jako sardinky nebo oleje jako olej z tresčích jater. Můžete také užívat prekurzory vitaminu A (např. betakaroten) ze zeleniny jako mrkev. Ne každý ale dokáže těžit z tohoto určitého vitaminu A. Takže pokud můžete, pokuste se získat vitamin A z masa, ryb a vajec.
Tuk
Tuk je důležitý pro správné fungování těla. Například mozek je z velké části tvořen z tuku a pokud člověk nezíská dostatek tuku ze stravy, například kvůli tomu, že je na dietě s nízkým obsahem tuku, zvyšuje se u něj riziko objevení depresí. Tuk je důležitý i pro udržování pokožky a bez dostatečného množství tuku je pokožka mnohem náchylnější k vysušování, vrásčitosti a ohýbání.
Jeden z důvodů, proč jsou tuky pro pleť důležité je ten, že tuky, které zkonzumujete se začleňují do vnější vrstvy buněk, buněčné membrány. A protože buněčné membrány chrání buňky před poškozením například volnými radikály, budete chtít, aby byla vaše ochranná vrstva co nejsilnější.
Určité tuky, jako kokosový olej nebo máslo, jsou tvořeny hlavně nasycenými tuky, které je činí velmi stabilními a odolnými vůči teplu. Pokud se nasycené tuky začlení do membrán buněk, tvoří velmi silnou ochrannou vrstvu kolem buněk, protože jsou také velmi odolné vůči poškození volnými radikály.
Naopak polynenasycené tuky, jako slunečnicový nebo kanolový olej, jsou velmi nestabilní a tepelně nestálé. Proto se rychle ničí, zejména jsou-li vystaveny teplu, světlu nebo vzduchu. Pokud se tyto tuky dostanou do vašich buněčných membrán, dokážou se membrány mnohem méně bránit proti poškození volnými radikály, takže budete náchylnější na různé zdravotní problémy a předčasné stárnutí.
Takže, ačkoliv si nasycené tuky získali špatnou pověst kvůli jejich spojování s nemocemi srdce, je důležité nevylučovat je ze stravy úplně, protože se jedná o nejlepší typ tuku, který můžete konzumovat, pokud si chcete zachovat mladistvý vzhled po co nejdelší dobu.
Které tuky jsou proto pro vaši pokožku nejlepší? Jako první nasycené tuky, pak mononenasycené tuky (např. olivový olej) a pak polynenasycené tuky.
Cukr
Další významný faktor v určování zdraví pokožky je glykemický index a glykemické zatížení potravin, které jíte. Aniž jsme zašli do přílišných detailů, tyto pojmy popisují, který typ inzulínové reakce vytvoří tělo ke kontrole hladiny cukru po snědení určité potraviny.
Důvod, proč to je důležité je ten, že vysokoglykemické potraviny jako cukr, bílá mouka, rafinované uhlohydráty nebo jakýkoliv typ nezdravého jídla, vyvolávají velký nárůst inzulínu v těle, který následně způsobuje zánět. Následně to může mít negativní vliv na vaše zdraví kvůli zvýšenému riziku cukrovky, obezity a zrychlenému stárnutí.
V ideálním případě byste se měli co nejvíce vyhýbat potravinám s vysokým glykemickým indexem a omezit se na pouze konzumaci potravin s nízkým obsahem uhlohydrátů. Například zelená zelenina jako doplněk adekvátního množství tuku a masa. Pokud pravidelně jíte cukr, dokonce i přírodní cukr z ovoce a ovocných džusů, měli byste se zamyslet nad užíváním výživových doplňků s obsahem kurkuminu (kurkuma), protože toto indiánské koření má vynikající protizánětlivé vlastnosti.
Voda
Tělo je z velké části tvořeno vodou a pokud začne být dehydratované, ukládá vodu pro potřebu a fungování životně důležitých orgánů. Toto se však děje na úkor pokožky, protože udržování vláhy v pokožce není nezbytně nutné na přežití. Pokud tedy poměr vody v těle poklesne, kožní buňky začínají být dehydrované. Výsledkem je, že se scvrknou. Následně se zhoršuje proces dělení buněk. Pokožka nedokáže tvořit nové, zdravé kožní buňky. Zdravé buňky tedy nenahradí ty odumřelé. Výsledkem je matná, suchá pleť, na níž se tvoří vrásky a jemné linie. Vzniká i epidermální suchost, která má za následek tvorbu stařeckých skvrn a akné.
Jedním z nejviditelnějších příznaků dehydratace jsou suché, popraskané a vrásčité rty. Pokud se totéž stane s pokožkou na obličeji, vzniká mnohem vyšší riziko vytvoření jemných linií a hrozí předčasná tvorba vrásek. Naštěstí, předčasná tvorba vrásek z důvodu dehydratace lze velmi snadno kontrolovat a dá se jí zabránit. Vše co je třeba udělat je zajistit dostatečný pitný režim. Je třeba pít dostatečné množství vody během dne a zároveň se vyhýbat přílišnému pití nápojů, které vás dehydrují (např. diuretika). Studie prokázaly, že lidé, kteří pili dostatek vody během celého dne zvyknou mít méně vrásek než lidé, kteří dostatečně nepijí. Ujistěte se proto, že nebudete zapomínat na tento jednoduchý a samozřejmý způsob, jak dosáhnout, aby vaše pleť vypadala co nejlépe.
Kyselina hyaluronová
Už jsme psali o kyselině hyaluronové, ale protože je pro zachování mladé pleti bez vrásek velmi důležitá, zmíníme ji krátce ještě jednou. Lidé, jejichž strava je bohatá na potraviny stimulující tvorbu kyseliny hyaluronové, mají obvykle mladší působící pleť než lidé, kteří se takto nestravují. Nejlepší způsob jak přirozeně zvýšit hladiny kyseliny hyaluronové v těle je konzumací sladkých brambor nebo vývaru z kostí bohatého na chrupavky.
Omega mastné kyseliny
Omega mastné kyseliny jako omega-3 a omega-6, jsou klasifikovány jako esenciální mastné kyseliny . To znamená, že tělo tyto tuky přirozeně vytvořit nedokáže , takže je musíte získat ze stravy.
To, co nás skutečně zajímá, jsou omega-3, protože se zdají být velmi přínosné pro podporu hydratované a hladké pokožky. Mnoha lidem se nedostává dostatek omega-3, ale mají příliš mnoho omega-6, které jsou známé jako zánětlivé , zvláště pokud je sníte.
Omega-3 se nachází v olejnatých rybách jako jsou sardinky , v semenech, například v lněných semínkách a ořechách , například ve vlašských. A to ve významném množství. Dávejte si také pozor na konzumaci potravin, které jsou "obohacené" o omega-3, protože omega-3 jako polynenasycená mastná kyselina, není velmi stabilní, pokud se vystavuje teplu, světlu nebo vzduchu. Z toho vyplývá, že mnoho potravin, do kterých je omega-3 přidáno, obsahují zatuchlé zkažené omega-3, a to byste určitě sníst nechtěli.
Jak zabránit vzniku vrásek a jak ošetřovat vrásky
Když už víte, jak je stravování pro zachování zdravé pleti důležité, podíváme se na některé z nejlepších způsobů, jak zabránit vzniku vrásek nebo odvrátit vznik vrásek .
Vrásky
Pokud jde o oddálení příznaků stárnutí obličeje, je hydratace pleti naprostou nezbytností. Potřebujete dobrý krém na vrásky (či spíše krém proti vráskám). Na trhu je k dostání množství hydratačních přípravků, které obsahují i přísady proti stárnutí , například koenzym Q10, retinol, zelený čaj, vitamin E a vitamin C.
Když už budete svou pleť tak či tak denně hydratovat, je vhodné vybrat si produkt, který obsahuje jednu nebo několik ze zmíněných složek. Takto si udržíte vláhu v pleti, budete ji chránit proti poškození volnými radikály, které jsou zodpovědné za viditelné známky stárnutí.
Přírodní oleje
Pokud se vám nezamlouvá myšlenka používat hotové výrobky, nebo vám přijdou prostě příliš drahé, výbornou přírodní alternativou (jako krém proti vráskám) je používání kokosového oleje anebo emu oleje. Například kokosový olej je velmi bohatý na nasycené tuky a poskytuje pleti vynikající ochranu proti stárnutí kvůli jeho velmi stabilní povaze. Emu olej může být absorbován velmi hluboko do pokožky, takže je obzvláště hydratující. Má také protizánětlivé vlastnosti, které dokáží zpomalit proces stárnutí a stimuluje i tvorbu kolagenu.
Měli byste se ale vyhýbat používání polynenasycených tuků, protože, jak bylo zmíněno výše, tyto tuky zvyknou být dost nestabilní, takže by vlastně ve skutečnosti urychlily proces stárnutí.
Cvičení
Mírné cvičení je velmi přínosné pro pokožku, protože zlepšuje proudění krve po těle. Krev přenáší kyslík a živiny k buňkám, takže čím je cirkulace krve lepší, tím zdravější bude vaše pokožka. Slabé proudění krve, jak to kvůli nedostatku cvičení a pohybu, případně z důvodu kouření, může vést k celkovému mdlému vzhledu a zánětu jako výsledku hromadění buněčného odpadu. A navíc i k zplihle působící kůži a ke vzniku vrásek.
I kdybyste nezačali chodit do tělocvičny, stačí chodit pěšky, jen několik hodin týdně. Prospěje to vaší pleti a celkovému zdraví. Snažte se proto o nějakou pravidelnou fyzickou aktivitu , vždy když na to budete mít příležitost.
Obličejová gymnasitka
Obličejová gamnystika nazývaná i obličejová jóga , je typem cvičení, které zvyšuje pevnost obličejových svalů a zároveň stimuluje tvorbu kolagenu a elastinu. Obličejová gymnastika se dá provádět pomocí rukou nebo speciálního zařízení, které posiluje svaly na obličeji.
Dermální váleček (dermaroller)
Dermální váleček nazývaný i váleček na propichování kůže, nebo-li kolagenový indukční systém, je malý kosmetický přístroj , který má velmi jemné jehly po obvodu válce . Můžete ho používat doma nebo v kosmetickém salonu, kde jej aplikuje dermatolog nebo plastický chirurg.
Dermaroller dělá na kůži drobné vpichy, které procházejí epidermou, někdy se dostanou dokonce i do nejvyšší části dermis. Důvodem je narušit kůži, která se následně začíná hojit a současně tvořit více kolagenu. Navíc, jako výsledek drobných dírek vytvořených dermálním válečkem, se každý produkt péče o pleť bude lépe vstřebávat do pokožky kvůli zvýšené transdermální absorpci.
Mikro-propichování nebo propichování kůže se ukázalo jako velmi levná a minimálně invazivní procedura, která může být prospěšná při ošetřování nejen jemných linií a vrásek, ale i při vypadávání vlasů , jizvách, striích a ošetřování pigmentované a sluncem poškozené kůže.
Tip: aby se spustila tvorba kolagenu, je potřebný dermální váleček s délkou jehel minimálně 0,5 mm. Kratší jehly nebudou mít žádný významný vliv na pokožku, pokud jde o zpomalení stárnutí.
Ošetření na omlazení pleti
Ošetření na omlazení pleti jsou klasifikovány jako nechirurgické kosmetické ošetření . Účinkují tak, že odstraňují vrchní vrstvy pokožky, takže se odhalí nová kůže a zároveň se stimuluje tvorba kolagenu. Ošetření na omlazení pleti jsou nejefektivnější při zralé pleti , záleží také na typu ošetření, které podstoupíte. Mohou být použity na všechno možné od velmi jemných linií až po středně hluboké vrásky. Mezi nejpopulárnější ošetření na omlazení pleti patří:
Mikrodermabraze. Malý přístroj se používá k rozfoukávání minerálních krystalů po povrchu pokožky velkou rychlostí. Je to podobné jako hloubková exfoliace a je do značné míry bezbolestná.
Omlazení pleti laserem. O něco drastičtější ošetření, které používá vysoce výkonný laser. Ten v podstatě spálí vrchní vrstvu pokožky. Obličej po ošetření zůstane velmi červený a na pocit velmi křehký. Tato metoda ale dokáže zázraky, pokud jde o vygumování a odstranění jemných linií a vrásek.
Termáž (Thermage). Na rozdíl od předchozích dvou ošetření, termáž působí zahříváním hlubších vrstev pokožky na stimulaci tvorby pojivových tkání. Tak se vytváří mírný efekt napjaté pokožky.
Chemický peeling. Chemické peelingy jsou dostupné v různých silách, od relativně slabých (například alfahydroxykyselin) až po velmi silné (například TCA peeling nebo fenolový peeling). Účinek je podobný jako u mechanické exfoliaci pleti.
Botox
Jde o jedno z nejpopulárnějších kosmetických ošetření mezi ženami a jeho popularita narůstá i u mužů. Botox využívá čištěné proteiny derivované z toxinů k tomu, aby paralyzovaly určité svaly na obličeji. Výsledkem je zvýšené napnutí a zvýšení kůže. Také zmírnění viditelnosti jemných linií a vrásek.
Pokud se botox neaplikuje správně, může nastat problém s mimikou, člověk není schopen normálně měnit výraz tváře. Případně mu načas zůstane abnormální výraz tváře.
Kožní výplně
Kožní výplně se vpichují injekcí pod kůži, kde nadzvedávají pokleslé oblasti. Kožní výplně jsou nejvhodnější pro hluboké jizvy a hluboké vrásky, ale výsledek není stálý . Proto je nutné opakované ošetření, pokud si chcete výsledný efekt zachovat. V současnosti jde o pravděpodobně nejefektivnější ošetření zralé nebo silně vrásčité kůže.
Operativní vyhlazení vrásek (face lift)
Operativní vyhlazení vrásek nebo face lift znamená chirurgické odstranění nadbytečné kůže z obličeje , aby se napnula buď určitá oblast obličeje nebo celá tvář. Na rozdíl od převládajícího názoru není ale face lift určený na ošetřování vrásek. Face lift může pomoci při zmírnění stávajících vrásek, ale kompletně je neodstraní. Napne však kůži a tím může pomoci při zmírnění tvorby nových vrásek. Proto je dost běžné, že lidé podstupují face lift a následně ještě ošetření na omlazení pleti, při kterém se lze hlouběji zaměřit na problematické oblasti.
Dobrý spánek
Kvůli nedostatku spánku může vypadat vaše tvář unaveně, opuchle a můžete mít kruhy pod očima. Mohou z toho později vzniknout vrásky kolem očí, protože víčka a kůže kolem očí visí. Nejčastější příčinou nedostatku spánku je nespavost.
I spaní s tváří na polštáři může způsobit vznik vrásek (spánkové vrásky), protože se kůže během spánku napíná, natahuje a stáčí. Jednou možností, jak tomu předejít, je měkký polštář, například s hedvábným povlečením. Druhou možností je spaní na zádech.
Návyky pro péči o pleť
Make-up , který necháte dlouho na obličeji (hlavně přes noc) může ucpat póry, vyvolat zánět a urychlit stárnutí pleti. Vaše pleť pak zestárne mnohem dříve, než dosáhnete třicítku. Proto byste se měli vždy ujistit, že jste si před spaním obličej i pleť řádně vyčistili. A nikdy nechoďte spát bez umyté tváře.
Totéž platí i na ráno. Tvář byste si měli řádně umýt a než si na ni dáte cokoliv jiného, měli byste zcela odstranit make-up. Většině žen by na odlíčení měla stačit čistící voda nebo čistící mléko na odličovacím tamponu. Pokud ale používáte velké množství make-upu, měli byste zvolit odstraňovač make-upu a ne obyčejné čistící mléko, protože nebude dost silné.
Je třeba poznamenat, že nekvalitní make-up pleť vysušuje a způsobuje předčasné stárnutí pleti, a to už po několika dnech používání. Ale ani nadměrné používání, i když té nejlepší kosmetiky, pleti nesvědčí. Vysušená pleť se začíná loupat, tvoří se na ní skvrny a fleky. Suchá pokožka a ucpané póry znamenají tvorbu prasklinek, jemných linií kolem rtů a na čele a následně vznikají vrásky.
Rozumný pobyt na slunci
Každý ví, že je slunce jednou z největších, ne-li vůbec největší příčinou stárnutí pleti. Při nadměrné pobytu na slunci se mohou na kůži vytvořit hnědé skvrny, vrásky a kůže může začít přilehlé. Následky poškození slunce se však projeví až o deset let později . Proto je dost složité za mlada nic nepodcenit a zcela pochopit, jak může být slunce pro pokožku škodlivé. Naštěstí si stále více lidí uvědomuje, že slunce je třeba brát vážně a pokud si chtějí zachovat mladistvý vzhled co nejdéle, musí nosit sluneční brýle a pobyt na slunci omezovat.
Krémy na opalování
Používání krému na opalování by měl být poslední bod při péči o pleť. Hned po čištění pleti, tónování a hydrataci pokožky. Krém na opalování třeba aplikovat ráno. Pokud budete během dne dlouho na slunci, je třeba se krémem na opalování natřít znovu i během dne.
Jak používat krém na opalování
Nejlepší je vybrat si krém na opalování s ochranným faktorem 15 a více. Taková ochrana je samozřejmostí ve většině dobrých hydratačních krémů nebo podkladových krémů. Pokud ne, tak můžete na váš krém na obličej natřít ještě opalovací krém. Nezapomeňte si natřít všechny odhalená místa na kůži, tedy ruce i krk, ne jen tvář. I když se nechystáte být venku příliš dlouho. Až 80% pobytu na slunci je "náhodných", slunce na nás svítí přes okna když pracujeme, řídíme nebo nakupujeme. Existují dva základní druhy opalovacích krémů, chemické opalovací krémy a bariérové opalovací krémy.
Chemické opalovací krémy
Chemické opalovací krémy se vstřebávají do pokožky pomalu, během několika hodin. Pak je třeba znovu se natřít. Nejvhodnější dobou je pak krátce odpoledne, když je slunce horké. Chemické opalovací krémy chrání kůži tím, že slunci sice dovolí dostat se na kůži, obsažené chemické látky ale brání proniknout hlouběji a vyvolat tak poškození sluncem .
Bariérové krémy na opalování
Bariérové opalovací krémy, nazývané také ochranné krémy proti slunci, obvykle obsahují buď oxid zinečnatý nebo oxid titaničitý jako svou hlavní složku.
Ochranné krémy působí jinak než opalovací krémy, protože zůstávají na povrchu pokožky a vytvářejí fyzickou bariéru, která brání slunečním paprskům v kontaktu s kůží. Ochranné krémy účinkují déle než opalovací krémy, protože se nevstřebávají do kůže. To znamená, že za normálních okolností se jimi stačí natřít pouze jednou denně.
Buďte na slunci v bezpečí
Přestože je důležité chránit si kůži opalovacím krémem nebo ochranným krémem, aby nedošlo k poškození sluncem nebo předčasnému stárnutí, je třeba podotknout, že ne všechny pleťové krémy se dělají stejně. Podle některých vědců mohou chemické látky obsažené v opalovacích krémech vyvolat rakovinu kůže. A vstřebávání těchto chemikálií může způsobit různé zdravotní problémy v těle. Abyste zůstali v bezpečí, ujistěte se, že je na vašem krému označení bez parabenů (PABA free) a že vám poskytuje ochranu proti UVA i UVB .
Obecně lze říci, že bariérové ochranné krémy jsou považovány za bezpečnější než opalovací krémy, protože obsahují méně chemických látek. Jediná nevýhoda ochranných krémů, které obsahují oxid zinečnatý, je ta, že mohou zanechat bělavý povlak na tváři. Pokud ho ale zkombinujete s podkladovým krémem (minerálním make-upem), ani si toho nevšimnete.
Vitamin D
Slunce je velmi důležité pro tvorbu vitamínu D v těle. Takže přesto, že se nebudete chtít spálit, měli byste se alespoň trochu vystavit slunci bez ochrany, abyste stimulovaly tělo na vytváření vitamínu D.
Tipy jak používat krémy na opalování
- Natřete se 20 minut předtím, než půjdete z domu a pak po každých 30 až 60 minutách pobytu na slunci.
- Natřete se vždy, pokud jste se byli vykoupat nebo se potíte a utírali jste se ručníkem.
- Voděodolné krémy na opalování by se měly opakovaně natírat po 80 minutách (waterproof) nebo po 40 minutách (water-resistant).
- Rakovina kůže způsobená sluncem se často rozvine na nose, dávejte si proto pozor a nezapomínejte na něj.
- Vyhoďte všechny krémy na opalování, které expirovaly, protože ztratili schopnost chránit před sluncem.