I plešatá hlava si zaslouží péči
Poslední úprava 14.04.2023Ať už je vaše plešatá hlava dílem matky Přírody nebo jste si ji oholili z vlastních pohnutek a dobrovolně, nelze zapomínat na péči o odhalenou vlasovou pokožku.
Plešatá hlava a velká brada je navíc cosi, co přidává na mužném vzhledu. Nemusíte být přímo dřevorubcem z titulky časopisu, ale postarat se o pokožku, i tu vlasovou, je důležité z estetického i zdravotního hlediska. Ať už jste bradu založili nebo ne, máme pro vás pár tipů, jak oslnit i s holou hlavou.
Obsah:
Péče o holou hlavu
Stejně jako všechno, co vypadá dobře, i holá či plešatá hlava potřebuje "více údržby", než byste si na první pohled pomysleli. Už se sice nemusíte všemožně snažit vytvořit účes, který i tak nedrží, ani se nemusíte dívat, jak vám postupně z vlasů ubývá. Místo prořídlých vlasů však nyní máte kopec kůže, o kterou je třeba se řádně postarat. Pokud si zbytky vlasů navíc holíte, poškozujete si vlasovou pokožku stejně jako při holení vousů či brady.
Péče o vlasovou pokožku je velmi podobná péči o běžnou kůži. Najdou se však i nějaké ty činnosti navíc. Ale žádný strach, nemusíte před zrcadlem trávit dlouhé hodiny.
I plešatá hlava potřebuje šampon a kondicionér
Ano, zní to zvláštně, je to však velmi důležitý krok k zajištění zdravé vlasové pokožky bez lupů. Holení pokožku velmi vysouší. A většina tekutých tělových mýdel obsahuje přísady, které kůži ještě více vysuší.
Proč nepoužívat na vlasovou pokožku tradiční mýdlo?
Mýdlo má jiné pH a je vyráběno pro drsnější kůži, která se tak snadno nevysuší. Může obsahovat přísady jako louh, případně silné vůně, které mohou dráždit vlasovou pokožku.
Pokud vám mýdlo příliš suší pokožku hlavy, případně vás hlava začne svědit, mohou se vytvořit lupy. A to je znamením, že vám mýdlo skutečně nesvědčí, navíc je to v konečném důsledku nehezké a nepříjemné.
Jak zmírnit výskyt lupů a suché kůže
Hydratujte. Ať už to bude speciální krém na vlasovou pokožku nebo kondicionér, pomůže vám zachovat čistou bezproblémovou pokožku.
Problémy s pokožkou na hlavě řešte jakmile se objeví. Pokud máte hlavu náchylnou na maštění nebo na podráždění, používejte šampony pro mastné vlasy.
Pokud si hlavu holíte a stane se vám, že vám vlasy zarůstají v kůži, vyzkoušejte sérum proti zarůstání chloupků. Nevadí, pokud je primárně určeno ženám. Jeho cílem je zlepšit případné nerovnosti po holení a redukuje tmavé fleky.
Pokud si hlavu holíte, dělejte to správně
Pokud si v koupelně zmasakrujete hlavu, péče po holení škody neopraví. Při holení hlavy netřeba nic uspěchat ani zjednodušovat.
- Hlavu si holte vždy po sprchování. Vlasy jsou tehdy nejměkčí, póry otevřené. Holení bude hladší a zmenší se riziko vzniku hrbolatých míst.
- Pořiďte si malé zrcátko do ruky. Netřeba se za to stydět, na zadní část hlavy si nevidí nikdo. Určitě znáte trik se dvěma zrcadly - stačí to koupelnové a malé příruční a trochu tréninku.
- Použijte olej před holením, je to plus navíc pro hladké a bezproblémové holení hlavy. Vetřete malé množství na hlavu - udělejte tak co nejdříve po osprchování.
- Nyní přichází na řadu pěna na holení, rozetřete ji po celé hlavě.
- A teď už malé zrcátko - použijete ho při holení zadní části hlavy. Vyhnete se neoholeným místům, někoho zrcadlo zachrání i před nechtěnými rankami a škrábanci.
- Vlasy holte ve směru růstu. Pokud s holením pouze začínáte, holte se takto pár týdnů. Zjistíte tak, jak vaše vlasová pokožka na žiletku reaguje. Až nabudete zručnost a nebudete mít problémy s kůží, můžete se začít holit pod 90 stupňovým úhlem vůči růstu vlasu. Zcela "proti srsti" se holit nedoporučuje.
- Po oholení si hlavu opláchněte studenou vodou. Co nejstudenější, jak jen vydržíte. Smyjete zbytky pěny na holení a uzavřou se póry.
- A nezapomeňte na péči po holení.
Hydratace je základ!
Jak jsme si již řekli, holení vlasovou pokožku vysouší. Takže stejně jako po oholení brady, i po oholení hlavy třeba použít krém, vodu či pěnu po holení. Jen pozor, aby neobsahovala alkohol. Kromě podráždění a pálení vlasovou pokožku vysouší, a to je přesný opak toho, co chcete.
Holou i plešatou hlavu chraňte před UV paprsky
Tak jak si chráníte před sluncem kůži na těle, musíte si před sluncem chránit i kůži na hlavě. Je to o to důležitější, že na hlavu vám slunce svítí přímo. Spálí se stejně snadno jako uši a nohy v sandálech. Pokud na obličej používáte doporučených SPF 15, měli byste hlavě dopřát alespoň SPF 30.
To platí i pro muže, kteří plešatět pouze začínají, i ten kousek odhalené kůže, ačkoli pouze velikosti mince, vás může po spálení řádně potrápit. Stejně prořídlé vlasy a pokožka, která prosvítá. Pokud si nechcete nebo nemůžete vlasovou pokožku natřít opalovacím krémem přímo, zkuste opalovací krém ve spreji. Můžete zainvestovat rovnou do hydratačního přípravku s ochranným faktorem. Hydratace pomůže při hojení, pokud se vám pokožka už stihla spálit.
Pečujte o sebe, nikdo jiný to neudělá. Není hanba kupovat a používat opalovací krém. Nezapomeňte, prevence je vždy lepší než spálená bolavá plešatá hlava s puchýři a loupající se kůží.
Na hlavu nezapomínejte ani před spaním
V noci, když spíme, má tělo čas a příležitost k obnově sil a potřebné "opravy". Budují se svaly, "resetují" se mozkové vlny, obnovují se buňky - hlavně kožní buňky. Tento přirozený proces třeba využít a podpořit ho - pro vlasovou pokožku to znamená použití obnovujícího nočního krému. Noční krémy jsou mnohem tužší než jiné a stačí z nich nanést malé množství. Hlava se vám za to poděkuje.
Nezapomínejte také pravidelně měnit povlečení - hlava leží na polštáři holá, zaslouží si čisté místo.
Za upravenou, i když holou hlavu se stydět nemusíte. Proto ji zbytečně neschovávejte pod čepice či klobouky - samozřejmě s ohledem na počasí, klobouk při pobytu venku v létě a čepice v zimě je samozřejmostí. Jinak ji však klidně a s hrdostí nechte zazářit!
Pokud jste se přece rozhodli nevzdávat boj s vypadávajícími vlasy, podívejte, která forma léčby vypadávání vlasů je vhodná pro vás.