Konzumace rajčat chrání před rakovinou prostaty
Poslední úprava 17.02.2023Vědci zjistili, že jednou z účinných zbraní v boji proti rakovině prostaty může být talíř těstovin s rajčatovou omáčkou. Lykopen, karotenoidní rostlinná bílkovina, která způsobuje červenou barvu rajčat, je přítomna v rajčatových omáčkách používaných k těstovinám. Ale červená barva se zdá být pouze jedním z jeho účinků.
Úloha lykopenu při zdraví prostaty
Lykopen je jednou z desítek tisíc fytochemikálií nacházejících se v ovoci a zelenině, které mohou hrát významnou roli v prevenci nemocí jako je rakovina a onemocnění srdce. Už dlouhá léta vědci neustále zaznamenávají přítomnost lykopenu v prostatě. To je přimělo přemýšlet: Je možné, že lykopen reguluje růst buněk a chrání tkáň prostaty před škodlivými účinky volných radikálů, které mají přispívat ke vzniku rakoviny?
Většina vědců věří, že odpověď na tuto otázku, je jednoznačné "ano."
Vědci začali zkoumat skupiny populace, které konzumovaly hodně rajčat a rajčatových produktů a v kulturách, které konzumovaly velké množství těchto produktů byl zjištěn nižší výskyt rakoviny prostaty.
Co říkají výzkumy?
Nedávno vědci zjistili, že strava bohatá na lykopen může dokonce pomoci pacientům s propuknutým karcinomem prostaty. Studie 32 pacientů s karcinomem prostaty ukázala, že konzumace jednoho jídla z nudlí denně po dobu tří týdnů byla pro ně velmi prospěšná. Každé jídlo obsahovalo asi 180 ml rajčatové omáčky. Výsledky ukázaly, že hodnota prostatického specifického antigenu (PSA) v krvi u pacientů klesla o dva body. Dokonce i příznaky poškození DNA tkáně prudce poklesly. Představa, že je možné snížit tyto ukazatele v průběhu tří týdnů je docela zajímavé, a to zejména proto, že výzkumníci použili v těchto pokrmech pouze normální množství rajčatové omáčky.
Jako ochrana proti karcinomu prostaty se rajčatová omáčka a podobné produkty zdají být lepší volbou než syrová rajčata, protože jejich složení zajišťuje, že se lykopen vstřebává do těla v koncentrovanější formě.
Rajčatová omáčka lepší než celá rajčata
Výzkumníci z Heine University v Düsseldorfu věří, že rozmíchání rajčat na kaši, ke kterému dochází při tvorbě omáčky a přetlaku pravděpodobně uvolňuje více lykopenu, který pak může být rozpuštěn v tucích, jako je rostlinný olej, což je zásadní krok, který pomáhá jeho vstřebávání do těla.
Zdá se, že vyšší teplota také přispívá k lepší absorpci lykopenu, což produkuje rovanko účinek jako rozmíchání rajčat na kaši, říkají vědci. Ale pokud není lykopen zkombinován s rostlinným olejem nebo jiným tukem, nevstřebává se tak snadno do těla.
To vysvětluje, proč rajčatová šťáva, která obsahuje asi 50 procent více lykopenu než stejná hmotnost rajčatového protlaku, špatně uvolňuje karotenoidy do krevního oběhu.
Na rozdíl od většiny karotenoidů, lykopen není k dispozici v jiných druzích zeleniny než jsou rajčata. Červený grapefruit, čerstvá papája, syrová guava a meloun obsahují stopové množství této živiny. Totéž platí pro sušené meruňky a pyré ze šipek. K tomu, aby byla zajištěna odpovídající ochrana proti rakovině prostaty problémem zůstává získání dostatečně vysoké koncentrace lykopenu v krvi. A jak argumentovali výzkumníci: kdo chce jíst meloun s rostlinným olejem?
Takže pro muže zůstává nejlepší volbou rajčatová omáčka nebo přetlak obvykle podávané s pokrmy, jako jsou těstoviny. Kečup, tradičně odmítán jako pouze koření na párky v rohlíku a hamburgery, se také zdá být dobrým zdrojem lykopenu.