Příčiny svědění hlavy
Poslední úprava 03.05.2023Pokud Vás svědí hlava, příčin může být několik. Nejčastější příčina jsou lupy. Dobrou zprávou je, že svědění se dá odstranit. Podstatné je však správně určit, co ho způsobuje.
Obsah:
Příčiny svědení hlavy
Svědění na hlavě na hlavě může způsobovat například seboroická dermatitida, suchá pokožka, lupy, lupénka nebo houba Malassezia.
Pokožka hlavy s lupy (bílé kousky odumřelé kůže) může být velmi svědící, podrážděná a zarudlá. Na druhé straně, pokud je pokožka suchá, také to často vyústí do svědění.
Malassezia je houba, která se na pokožce nachází běžně. Problém nastává při přemnožení této houby - to může vést k svědivé pokožce.
Vzpomeňme i seboroickou dermatitidu a psoriázu, které patří mezi zánětlivá onemocnění s následky zarudlé a často svědící pokožky.
Suchá pokožka na hlavě
Svědění je často spojováno se suchou pokožkou. V pokožce jsou vedle vlasových folikulů i mazové žlázy, které produkují maz na promaštění pokožky a hydratování samotných vlasů. Pokud tento proces z nějaké příčiny nefunguje správně, pokožka je suchá a může začít svědit. Na druhé straně, lupy, které jsou často zaměňovány za suchou pokožku, jsou způsobeny infekcí stejně jako seboroická dermatitida. Psoriáza je způsobena poruchou autoimunity.
Jak bojovat proti svědivé vlasové pokožce
V závislosti na příčině svědění existuje řada způsobů léčby. Často používaná látka je pirocton olamine. Vyskytuje se v šamponech proti lupům ale i šamponech proti vypadávání vlasů jako například v šamponu Folivital Pro.
Rovněž jsou pro suchou pokožku vhodné léčivé kondicionéry nebo bio šampony složeny z léčivých extraktů rostlin jako šampon se Saw Palmettem, které pomohou na řadu problémů s pokožkou na hlavě.
Správná životospráva a strava s dostatečným přísunem tekutin může přinést velkou změnu pro zdraví pokožky a vlasů. Pokud ovšem jednoduchá léčba není účinná, bude nejlepší se o nejvhodnější léčbě poradit s lékařem.
Různé příčiny svědění hlavy u žen a u mužů
Není žádným tajemstvím, že ženy a muži se o své vlasy starají rozdílně. Ženy a muži mají různé vlasové pokožky a různé potřeby, pokud jde o řešení běžných problémů s pokožkou hlavy. Podívejme se blíže na rozdíly mezi ženskou a mužskou pokožkou na hlavě a také mezi šampony pro muže a šampony pro ženy.
Mužská vlasová pokožka
Mužská vlasová pokožka tvoří o 50% více mazu než ženská vlasová pokožka. A přestože je normální, že se maz produkuje, příliš mnoho mazu na vlasové pokožce může působit jako živná půda pro lupy a množení mikrobů.
Muži mají také mnohem slabší bariéru pokožky hlavy než ženy, a proto jsou mnohem náchylnější na vznik lupů. Oslabená bariéra vlasové pokožky znamená i to, že muži přicházejí o vláhu mnohem rychleji než ženy. Tím se u nich zvyšuje riziko suché vlasové pokožky a svědění hlavy.
Pokud jde o řešení problémů s vlasovou pokožkou, měli by muži vyhledávat následující typy šamponů:
- šampon pro muže zaměřený na péči o vlasovou pokožku a obnovu vlasové pokožky
- šampon pro muže odstraňující maz z pórů a přečišťující povrch vlasové pokožky
- šampon pro muže, který při dlouhodobém používání chrání a vyživuje vlasovou pokožku
Ženská vlasová pokožka
Ženská vlasová pokožka má silnější ochrannou vrstvu než mužská, pocitově však mají ženy vlasovou pokožku mnohem sušší. I samotné ženské vlasy jsou náchylnější na poškození. A to proto, že jsou delší než mužské a podstupují větší množství chemických úprav.
Nadměrné používání vlasových doplňků a pomůcek pro úpravu účesu, jako jsou kulmy a žehličky, mohou také ovlivnit stav vlasů. Způsobí to, že jsou suché a snadno se poškodí. Množství produktů na vlasy jako pěny a gely mohou vlasy mastit, zanechají je zplihlé a bez života.
Ženy by proto měly vyhledávat šampony, které:
- jsou zaměřeny na péči o vlasy a opravu poškozených vlasů
- které odstraňují nánosy z vlasové pokožky a z pórů
- které eliminují lupy aniž by narušily přirozený stav vlasů
Rozdíl mezi šampony pro ženy a šampony pro muže
Existuje pár důvodů, proč jsou šampony pro ženy a šampony pro muže rozdílné. Hlavním rozdílem je vůně. Vůně mužského šamponu na vlasy působí více holisticky a aromaterapeuticky. Většinu mužů vůbec neláká vůně kokosového ořechu, květin či granátového jablka a podobně. Proto je nepoužívají k mytí ani těla ani vlasů.
Další věc, na kterou se výrobci mužských šamponů na vlasy soustředí, je řádná očista, protože mužská vlasová pokožka tvoří více mazu. Je také třeba smýt například použitý gel. Mnoho mužů si navíc myje vlasy denně. Šampon pro muže proto nesmí vlasy nadměrně vysoušet.
Další příklad, proč jsou šampony pro ženy a šampony pro muže rozdílné, je užitečnost i z časového hlediska. Mužské vlasy jsou v průměru 7 cm dlouhé. Proto nepotřebují těžké hydratační látky, které obsahují šampony pro ženy. Šampon pro muže je častokrát vyráběn jako 2 v 1 nebo 3 v 1. Muži obvykle v koupelně netráví příliš dlouho času, proto oceňují použití šamponu i kondicionéru v jednom kroku. Vlasy umyjí a současně dodají potřebnou vláhu. Případně je výhodné vzít si s sebou do posilovny pouze jednu lahvičku, tehdy je výhodou mít šampon pro muže jako 3 v 1 - šampon na tělo, na vlasy a kondicionér.
Šampon pro ženy má často hydratační a ochranné vlastnosti. Ženy mají obvykle delší vlasy. A delším vlasům prospěje vláha a proteiny. Těžké šampony vyráběny pro dlouhé, chemicky ošetřované nebo kudrnaté vlasy by na krátkých vlasech zanechali pocit nečistoty a mastnoty. Šampon určený pro krátké vlasy (mužské vlasy), by zase nechal dlouhé vlasy zamotané, vysušené a bez života. Spíše než o pohlaví se jedná při šamponech o to, jaké potřeby mají samotné vlasy. A podstatný rozdíl je samozřejmě v aromatu, šampon pro muže voní mužněji, šampon pro ženy má výrazně ženskou vůni ...