Proč kvůli ucpaným vlasovým folikulům řídnou vlasy a co se s tím dá dělat?
Poslední úprava 13.03.2023Ztráta vlasů kvůli jejich řídnutí nebo úplná plešatost jsou záležitosti, ke kterým vůbec nemusí dojít. Když pochopíte, proč vám padají vlasy a proč jsou najednou řidší, můžete přijmout protiopatření. Zjistěte, co je třeba udělat, aby vaše vlasy zůstaly husté a pevné.
Pokud vám začnou řídnout vlasy, mohly by být příčiny následující:
- vlasové folikuly se postupně ucpávají, čímž brání vlasům v růstu,
- vlasy nedostávají živiny, které potřebují na růst a sílu,
- vaše vlasy nedostávají dostatek krve přes pokožku hlavy.
Obsah:
Ucpané vlasové folikuly
Stejně jako v případě akné, i vlasové folikuly se mohou ucpat. Při akné se v ucpaných folikulech nahromadí maz a bakterie se ve folikulu dostávají do pasti, což vede k infekci a zánětu projevujícímu se pupínkům.
Když se na hlavě ucpou vlasové folikuly, vlasy v těchto váčcích zůstanou v pasti a nemohou se dostat na povrch. Časem zůstane skalp (tedy pokožka hlavy) zcela hladký a člověk zůstane plešatý, případně ztratí většinu svých vlasů.
Tajemství prevence vypadávání vlasů, pro řídnutí vlasů a plešatění je prevence vlasových folikulů, tedy zabránění ucpání folikulů. Když už víte, kvůli čemu se vaše vlasové folikuly ucpávají, můžete se tomuto stavu vyhnout nebo mu přímo zabránit.
Jaké jsou příčiny ucpávání folikulů?
- Nadměrné hromadění testosteronu v krvi, který se mění na DHT a ucpává vlasové folikuly.
- Používání šamponů, kondicionérů a gelů, které obsahují nadměrné nepřírodní chemické látky, které zůstávají na vlasové pokožce a zachycují se ve folikulech.
- Nadměrná tvorba mazu a lupů, které se navzájem promíchávají, čímž vzniká tuhá hmota, která ucpává folikuly.
Hromadění DHT ve folikulech
Dnes je již dobře známo, že při nadměrné přeměně testosteronu na DHT se tento akumuluje ve vlasových folikulech a tvoří "zátky". Když jste si toho vědomi, můžete začít používat různé šampony na vlasy, abyste toto DHT roztály. Póry tak zůstanou otevřené a vlasy budou růst normálně. Můžete také užívat kapsle, které brání přeměně testosteronu na DHT.
Nepřírodní šampony a kondicionéry
K výrobě většiny šamponů, kondicionérů a gelů na vlasy se používá petrochemie, nepřírodní přísady, barviva, konzervační látky, které jsou pro vlasy a vlasovou pokožku škodlivé.
Navíc, tyto nepřírodní umělé produkty na vlasy s obsahem různých chemikálií se dostávají do pórů a mohou způsobit jejich ucpání. Když už jsou jednou ve folikulech, dostávají se i do krevního oběhu a škodí játrům i zbytku těla.
Zkuste si najít přírodní šampony a produkty péče o vlasy, které obsahují méně chemických látek, a naopak více bylinek s přírodními čistícími látkami.
Nadměrná tvorba mazu a lupů
Někteří lidé mají vlasy mastné a někteří suché. Pokud vlasové folikuly uvolňují nadměrné množství mazu, akumuluje se tento na vlasové pokožce. Zde se smíchá s nečistotou, odumřelými kožními buňkami a chemickými zbytky šamponu.
Používáním přírodních přípravků snižuje množství chemických látek, které by se mohly kombinovat s mazem a odumřelými buňkami vlasové kůže. Pokud na styling vlasů používáte gel, tak i tento se mísí s mazem a ucpává folikuly.
Aby zůstali vaše vlasy a vlasová pokožka čistá a folikuly otevřené, vyskoušejte kupříkladu tento domácí recept na gel z aloe vera smíchaný s několika kapkami jojobového oleje. Nalijte si do dlaně trochu gelu z aloe vera a přidejte čtyři až pět kapek jojobového oleje. Smíchejte je v dlaních a směs si vetřete do vlasů. Tento mix vám pomůže zachovat zářivé, lesklé a pevné vlasy a vlasové folikuly zůstanou volné a otevřené.
Už jen takovou drobnou změnou při péči o vlasy dokážete udělat důležitý krok na cestě k udržení vlasů na hlavě a dokážete zabránit jejich řídnutí.