Top 10 potravin pro zdravé a husté vlasy
Poslední úprava 27.02.2023Nikdo netouží po špatně vypadajících a padlých vlasech - vždy se snažíme dodat jim lesk a půvab. Pokud se budete správně stravovat a pečovat o vlasy, zaznamenáte zlepšení dokonce i u zdravých vlasů. V tomto článku vám ukážeme několik přírodních a jednoduchých způsobů jak zvýšit odolnost vlasů a zlepšit jejich celkový vzhled.
Možností je samozřejmě jít cestou léků, ale proč nejprve nevyzkoušet přírodní cestu? Vše, co musíte udělat je vyvážená strava a dostatečný příjem vody, které mají sílu vyřešit mnoho problémů zevnitř a správně nastavit vaše tělo.
K zdravému stravování můžete přidat i šampony proti nechtěnému padání vlasů, také aktivátory růstu vlasů a vitamíny na vlasy, namíchané v ideálním poměru.
Zdravé a krásné vlasy - jak na to
Zařaďte do svého jídelníčku hodně čočky, fazolí, ryb, zelené zeleniny, lososa a vajec. Zdravá strava je důležitá pro pokožku hlavy a vlasy jakož i pro zbytek těla, protože stejně jako všechny ostatní části těla, i vlasy potřebují péči a výživu. Jezte hodně bílkovin a železa, protože tyto zlepšují celkové zdraví vlasů.
Přinášíme vám seznam 10 velmi důležitých potravin na růst vlasů, za které se vám vlasy poděkují. Nebuďte zklamaní, pokud se výsledky nedostaví v průběhu několika měsíců, protože může trvat až rok dokud uvidíte požadovanou změnu.
Losos
Losos je známý jako "kompletní balení" pokud jde o krásu a zlepšení celkového zdraví. Obsahuje Omega-3 mastné kyseliny, které mají schopnost bojovat proti vypadávání vlasů, jejich suchosti, krepovitosti, vyrážkám na pokožce hlavy a také pomáhá vlasům tím, že jim dodá pružnost a lesk. Kromě lososa, zdrojem Omega-3 mastných kyselin jsou také sardinky, makrely, lněná semínka, sledu a vlašské ořechy.
Listová zelenina
Špenát, mangold a brokolice jsou vynikajícím zdrojem potřebných vitamínů A a C, které pomáhají produkci mazu, který vlasy přirozeně udržuje. Tmavá listová zelenina je bohatá na železo a vápník, které jsou také pro tělo tak vlasy důležité.
Fazole
Luštěniny jako fazole nebo různé druhy čočky jsou nezbytné při správné péči o vlasy, protože obsahují hodně železa, zinku a biotinu, které tělo potřebuje pro lepší růst vlasů, jakož i bílkoviny, které urychlují uzdravení vlasů.
Chudé tmavé maso
Podle výzkumů nedostatek železa může způsobit ztrátu vlasů. Užívání zvýšeného množství železa může zvrátit tento proces pomoci opětovnému růstu vlasů. Tmavé maso je zdrojem živin jako železo, které přímo ovlivňuje produkci krve, vitamin B a dobrý zdroj energie. Jiné druhy masa, krůtí maso, vejce, sušené ovoce a celozrnné obiloviny jsou také bohaté na železo, proto zařaďte i tyto potraviny do Vašeho jídelníčku.
Vejce
Lidské tělo mě vlastní systém, kterým vyživuje vlasy pomocí přírodního kondicionéru - biotinu. Vejce jsou plné této látky, která podporuje růst vlasů a podstatně snižuje jejich vypadávání. Další zdroje biotinu jsou arašídy, losos, mandle a avokádo.
Ustřice
Ústřice obsahují mnoho zinku, který reguluje produkci důležitých hormonů například androgenů, jejichž nedostatek vede k vypadávání vlasů až jejich úplné ztrátě. Ten může často pozastavit nebo zpomalit růst vlasů, takže pokud na stůl přidáte potraviny bohaté na zinek jako ústřice, krabi, játra, mušle a hovězí, tyto vám mohou pomoci v boji proti hormonálním problémům s vlasy.
Povojník batátový (Sladký brambor)
Povijnice je velmi prospěšný protože obsahuje množství beta-karotenu, který je následně v organismu přeměněn na vitamin A. Je to výživa pro vlasy a je stejně dobrý pro celkový vzhled pokožky.
Ovoce a zelenina
Ovoce a zelenina obsahují velké množství vitaminu C, které naše tělo potřebuje na vstřebávání železa. Nedostatek vitaminu C má za následek suché a křepavející se vlasy bez lesku. Nejlepší přírodní zdroje vitaminu C jsou v citrusových plodech jako citrony a pomeranče, v brokolici, listové zelenině a jahodách.
Rozinky
Rozinky, kukuřice a datle obsahují železo, které pomáhá produkci hemoglobinu, který roznáší kyslík po těle. Rozinky dodají potřebné železo, ale potřebujete konzumovat i potraviny obsahující vitamín C, který pomáhá tělu absorbovat železo.
Rostlinný olej
Říká se, že všeho moc škodí, ale to neznamená, že rostlinný olej je škodlivý. Nízkotučná dieta může způsobit suchost vlasů a vlasy bez lesku. Olivy, arašídy a slunečnicový olej mohou navrátit lesk vašich vlasů, proto užívejte čajovou lžičku těchto olejů buď samostatně, nebo s jídlem.
Potraviny, které vypadávání vlasů zhorší
Které potraviny stav vlasů zhoršují?
Mečoun
Vysoké hladiny rtuti mohou způsobit padání vlasů. Tvrdí se, samozřejmě existují i výjimky, že čím větší druh ryby, tím obsahuje více rtuti. Proto byste se měli vyhýbat rybám jako jsou mečouni, makrely a dokonce i tuňák.
Sycené nápoje bez cukru ( "dietní nápoje")
A tady je další důvod, proč sycené nápoje s náhradními sladidly či bez cukru vůbec nejsou lepší než tradiční sycené nápoje. Umělá sladidla, hlavně aspartam, jsou totiž spojovány s vypadáváním vlasů.
Cukr
Proč je cukr už zase na straně těch "špatných"? Odpověď je jednoduchá. Bílkoviny jsou velmi důležité pro růst vlasů a právě cukr zabraňuje jejich vstřebávání. Vyhýbejte se přidanému cukru v potravinách, ale pozor i na dresinky a různé hotové ochucovadla - obsahují obvykle kopec cukru.
Bílý škrob
Škrob kráčí ruku v ruce s cukrem. Protože bílý chléb, koláčky, moučníky, těstoviny a jiná jídla, ve kterých najdete rafinované škroby, se mění na cukr. A kromě nabírání na váze vám řídnou vlasy. Proto je vhodné začít používat celozrnnou mouku a kupovat celozrnné pečivo a těstoviny.
Rychlé občerstvení
Rychlé občerstvení znamená mastné jídlo. Mastné jídlo se přetaví do mastné kůže, včetně pokožky hlavy. Ucpané póry a folikuly velmi často vedou k padání vlasů. Růstu vlasů významně škodí právě hamburgery, hranolky a podobná fritovaná a smažená jídla.
Alkohol
Alkohol může za pokles množství zinku v těle, přitom jde o důležitý prvek pro zdravé vlasy a jejich růst. Současně alkohol vlasy, stejně jako celé tělo, dehydratuje. Vlasy jsou pak mnohem křehčí a náchylnější k lámání.