Roztřepené konečky na vlasech - jak je odstranit a zabránit jejich opětovnému vzniku
Poslední úprava 06.04.2023Zázračné řešení, po kterých by všechny roztřepené konečky zmizely, jsou vždy jen dočasné triky a nedojde k úplnému zastavení poškozování vlasů. Abyste je odstranili natrvalo, musíte je odstřihnout. Existuje ale množství způsobů jak můžete zabránit, aby se vám vlasy začaly znovu na koncích třepit.
Obsah:
Odstranění roztřepených konečků
Zkontrolujte si poškození vlasů
Zblízka si prohlédněte vlasy, budete potřebovat zrcadlo a dobré světlo. Roztřepené konečky se objevují nejčastěji na spodcích vlasů, objevit se však mohou kdekoliv ve vlasech. Roztřepené konečky a s tím související lámání a celkové poškození vlasů se může objevit v různých formách. Pokud některou z následujících najdete, odstraňte poškozené vlasy podle níže uvedených instrukcí:
- konce vlasů štěpící se na dva nebo více pramínků,
- díra ve středě vlasů (viditelnější, pokud pramen vlasů stisknete k sobě),
- bílé tečky na koncích vlasů,
- uzlíky na jednotlivých vlasech (častěji při suchých, kudrnatých vlasech)
Odstřihněte si je sami
Pokud nepotřebujete obnovit celkový střih vlasů, postarejte se o roztřepené konečky sama. Odstřihněte je pomocí malých nůžek na vlasy, protože klasické nůžky mohou vlasy roztřepí a vést k ještě většímu množství roztřepených konečků, čímž hrozí výraznější poškození vlasů. Zastřihněte jednotlivé prameny asi 6 mm nad rozštěpeným místem. Pokud je podstřihnete příliš blízko poškozeného místa, štěpení se začne velmi rychle znovu objevovat.
- Některé roztřepené místa vytvoří malé kuličky přímo nad poškozením. Ujistěte se, že odstřihnete i ty.
- Může to trvat dlouho, hlavně při hustých poškozených vlasech. Ale musíte projít celou délku vlasů, abyste je mohli osvěžit a ošetřit.
Vlasy si stříhejte pravidelně
Kadeřník může roztřepené konečky vždy podstřihnout, obvykle ale odstřihne 0,6 až 2,5 cm z délky vlasů. Jak dlouho budete mezi jednotlivými střiženími čekat, závisí na typu vašich vlasů, na zdraví vlasů a na tom, kolik času jste ochotna obětovat vyhledávání roztřepených konečků. Může jít o šest týdnů až šest měsíců.
-
Pokud si konečky nezastřihujete sama, vyhýbání se kadeřníkovi vaše dlouhé vlasy nezachrání. Zanedbané roztřepené konečky budou slabší a slabší, až se nakonec odlomí.
Podnikněte kroky k zachránění délky svých vlasů
Pokud podstřihávání roztřepených konečků ovlivňuje délku vašich vlasů, zkuste se zamyslet nad tím, že byste si vlasy nechali ostříhat po vrstvách. Požádejte kadeřníka, aby podstřihnul poškozené vlasy z horní vrstvy a nižší vrstvy nechal tak. Tím zachová délku vlasů. Pokud máte velmi kudrnaté vlasy, používejte prostředek na jejich zjemnění. Budete je pak moci upravovat mnohem jednodušší, takže nebude třeba podstřihnout zdravé vlasy.
Produkty na obnovu poškozených vlasů používejte opatrně
Existují kondicionéry a jiné komerční produkty, které tvrdí, že "zahojí" roztřepené konečky. Sice je "slepí" a spojí, takže poškození nebude viditelné, ale stále tam bude. Můžete je použít jako dočasné řešení, dlouhodobě se na ně ale spoléhat nemůžete, protože si vlasy poškodíte ještě více.
-
Tyto produkty mohou pomoci zabránit budoucímu poškození jinak zdravých vlasů.
Mytí, sušení a česání pro zdravé vlasy
Šampon aplikujte s mírou
Příliš mnoho šamponu může odplavit zdravé oleje a maz z vlasů, čímž se vlasy stávají náchylnější na poškození. Viz tipy a najděte si svůj režim na minimalizaci roztřepených konečků:
- Nemyjte si vlasy častěji než třikrát za týden (nebo ještě méně, pokud máte husté kadeře nebo afro-strukturu vlasů).
- Myjte si pouze vlasovou pokožku a vlasy, které jsou k ní nejblíže. Zbytek vlasů nechte tak. Šampon, který po nich stéká dolů je umyje dostatečně.
- Horká voda odplavuje ochranné oleje, proto si vlasy smývejte nejchladnější vodou, jakou snesete.
- Pokud se vám vlasy stále rychle štěpí, vyzkoušejte jiný, jemnější šampon. Vyhýbejte se šamponům s obsahem sulfátů nebo parabenů.
Používejte kondicionér
Po použití šamponu aplikujte kondicionér po celé délce vlasů. Nechte ho působit minimálně tři minuty, než ho z vlasů smyjete.
Vlasy sušte jemně
Energické tření vlasů ručníkem není dobrý nápad. Místo toho pomocí ručníku vodu z vlasů jemně vytlačte. Když už přebytečnou vodu odstraníte, nechte vlasy vyschnout volně na vzduchu.
- Pokud potřebujete sušení urychlit, použijte fén, který nastavíte na střední nebo nízkou teplotu. Ideální je, nastavit fén na studený vzduch. Držte ho od vlasů v několika centimetrové vzdálenosti, minimalizujete tak poškození vlasů.
- Pokud si běžně vlasy točíte do ručníku, zkuste jej vyměnit za bavlněné tričko.
Vlasy pravidelně hloubkově ošetřujte
Pokud váš režim péče o vlasy nefunguje, zkuste "hloubkové ošetření", a to jednou nebo dvakrát za měsíc. Patří sem aplikace kondicionéru nebo oleje, který na vlasech necháte chvíli působit. Oleje jako jojobový a kokosový olej jsou k tomuto účelu fantastické. Viz konkrétní příklad postupu péče:
- Dosáhněte, aby byly vaše vlasy pěkné a hydratované.
- Do dlaně si dejte malé množství hloubkového kondicionéru, přibližně velikosti mince. Menší minci pro vlasy po ramena a větší minci pro vlasy po pás.
- Vetřete pořádně do vlasů.
- Nechte pět minut působit, v případě velmi poškozených vlasů klidně i deset minut.
- Spláchněte studenou vodou.
Objevte jemný hřeben nebo kartáč
Váš hřeben nebo kartáč by vám měly pomoci při rozmotávání vlasů, neměli by je vytrhávat. Nejlepší volbou pro lidi s poškozenými vlasy je hřeben s širokými mezerami mezi zuby, ideální dřevěný. Lidé s řídkými vlasy mohou používat úzké zuby, dřevěný hřeben nebo kartáč z kančích štětin (případně jiných ohebných přírodních štětin).
Češte a kartáčujte je jemně
Začněte na spodku vlasů a postupně se propracujte až ke kořínkům. Pokud se dostanete k zapleteným vlasům, přestaňte česat a rozmotejte je nejprve prsty, až poté pokračujte v česání.
- Přestaňte si vlasy tupírovat. Takto na vlasy tisknete "proti srsti", takže se vám snadněji lámou.
- Nečešte jich více, než je nutné. Když se vám daří projít hřebenem nebo kartáčem po vlasech bez překážek a zádrhelů, jste učesaná.
- Vlasy jsou velmi křehké, když jsou mokré. Proto je češte pouze za sucha. Výjimkou je, pokud máte velmi nepoddajné, husté a kudrnaté vlasy. Ty je vhodnější česat, dokud jsou mokré.
Chraňte si vlasy
Vlasy si chraňte i během spánku
Během spánku si vlasy zapleťte do copu, takto zabráníte vzniku spletených zamotaných vlasů a také lámání vlasů. Pomoci může i čepice na spaní nebo hedvábný polštář.
Stravujte se vyrovnaně
Ujistěte se, že dostáváte doporučené množství vitamínů a proteinů, abyste zajistili, že vaše tělo vytváří nejzdravější vlasy, jaké jen může. Zdravé tuky jako omega-3 mastné kyseliny mohou pomoci udržovat vlasy kompaktní a lesklé.
-
Vitamin E je obzvláště užitečný vitamin. Vitamin E se nachází v mnoha potravinách, například v ořeších, semenech, avokádu, rostlinných olejích, v některé listové zelenině a také v některých rybách.
Olejujte si vlasy kvůli jejich ochraně
Používejte oleje bohaté na živiny, například mandlový olej, arganový olej, vajíčkový olej, ricinový olej nebo extra panenský olivový olej. Takto navlhčíte jednotlivé prameny vlasů a zabráníte jejich třepení. Používejte olej dvakrát týdně, přes noc překryjte vlasy čepicí na vlasy, ráno je smyjte.
- Vyhýbejte se produktům, které obsahují parafín nebo petrolej, které způsobují vysychání vlasů.
- Olej aplikujte do středu vlasů a na konečky vlasů. Aplikování oleje blízko vlasové pokožky může způsobit hromadění mazu a lupů, dokonce může poškodit kořínky.
Používejte sponky a gumičky, které vlasy neničí
Těsné gumičky nebo jakékoliv čelenky a gumičky s kovovými částmi mohou vlasy poškodit. Hlavně, pokud je máte na hlavě velmi dlouho. Látkové gumičky a stužky jsou k vlasům šetrnější.
Používejte masku na vlasy
Dát si masku na vlasy jednou za jeden či dva týdny vám pomůže udržet si vlasy zdravé, hydratované a nepoškozené. Nechte působit třicet minut. Aplikujte všude kromě míst blízko vlasové pokožky.
-
Zkuste si namíchat vlastní masku z olivového oleje, medu a kondicionéru.
Vyhýbejte se poškození vlasů
Vlasy chraňte před teplem a horkem
Teplo znehodnocuje keratin (protein) ve vlasech, oslabuje je a činí je náchylnými k lámání a třepení konečků. Úprava vlasů teplem je hlavní příčinou poškozených a roztřepených konečků. Patří sem fénování horkým vzduchem, úprava vlasů za tepla, žehlení a natáčení vlasů a také parní procedury. Pokud přece jen využíváte tyto procedury, dodržujte tyto zásady:
- Vlasy nevyrovnávejte ani je jinak neošetřujte za pomocí tepla častěji, než jednou za dva týdny. Ještě lepší by bylo pouze jednou za měsíc.
- Pořiďte si takovou žehličku na vlasy či jiné nástroje, které umožňují nastavování teploty. Nenastavujte je na více než 180 ° C.
- Upozorněte kadeřníka, že při úpravě vlasů preferujete použití nízké teploty.
Před koupáním v bazénu či jezeře si vlasy chraňte
Zvažte nanesení produktu určeného na hydrataci vlasů před plaváním. Případně použijte kondicionér, který se z vlasů nesmývá. Případně si vlasy naolejujte nebo používejte plaveckou čepici. Pokud si vlasy před koupáním opláchnete a namočíte, zredukujete pozdější vstřebávání škodlivých látek z bazénů. Následně si co nejdříve po koupání vlasy umyjte šamponem.
Vlasy si myjte ve vlažné vodě
Pokud máte jemné vlasy, mohou je minerály a chlór obsažené ve vodě poškozovat. Pokud máte "tvrdou" vodu a obsahuje vysoké hladiny uhličitanu vápenatého, zkuste si koupit systém na její změkčení. Používejte filtrační systém na odstranění chlóru, jestliže je to nutné.
Vlasy chraňte před sluncem
Ultrafialové paprsky mohou být pro vaše vlasy i pokožku velmi škodlivé. Noste klobouk nebo si dávejte kondicionér s ochranou proti slunečnímu záření, který se z vlasů nesmývá.
Zmírněte svou závislost na přípravcích na vlasy
Barvy na vlasy a bělidla jsou pro vlasy obzvlášť škodlivé, ale každý výrobek má šanci vlasy "opotřebovat". Snažte se je používat pouze tehdy, pokud je to skutečně potřeba. A vaše vlasy mohou zůstat zdravé mnohem déle.