Úloha aminokyselin v prevenci vypadávání vlasů a při podpoře růstu vlasů
Poslední úprava 01.03.2023Stručně a jasně, zdravé vlasy potřebují množství keratinu a o něco méně kolagenu. Aby tělo dokázalo tyto strukturální proteiny tvořit, musí mít dostatečný přístup k určitému typu aminokyselin.
Známe čtyři základní klíčové aminokyseliny potřebné pro tvorbu keratinu. Jsou to cystein, lysin, arginin a methionin. Tvorba kolagenu zase závisí na přístupu k aminokyselinám lysin, methionin, glycin a prolin.
Z vyjmenovaných aminokyselin patří methionin a lysin mezi esenciální kyseliny - tělo je musí získat z potravy. Ostatní důležité aminokyseliny pro vlasy, pro jejich zdravý růst, si tělo syntetizuje. Je však pravdou, že jejich koncentrace bývá snížena, pokud je stravování člověka nevhodné a nezdravé.
Podpořením dostupnosti klíčových aminokyselin na vlasy, které souvisí s tvorbou keratinu a kolagenu, se dá bojovat proti vypadávání vlasů a stimulovat růst nových vlasů.
Obsah:
Bližší pochopení důležitosti aminokyselin na vlasy
Abychom pochopili, proč jsou aminokyseliny pro vlasy důležité - ať už jde o růst vlasů nebo vypadávání vlasů - je třeba porozumět jejich účelu a působení. Aminokyseliny jsou tvořeny čtyřmi hlavními prvky - vodíkem, kyslíkem, dusíkem a uhlíkem. Aminokyseliny jsou základem proteinů. I to je příčina, proč jsou aminokyseliny důležité pro proces růstu vlasů. A souvisí s nimi i mnohé významné procesy v lidském těle.
Každý pramen vlasu či chlup na těle jsou tvořeny keratinem. Keratin je typ proteinu. Kromě toho různé proteiny tvoří i žlázy, nehty, šlachy, vazy či svaly v lidském těle. Aminokyseliny udržují a opravují buňky a důležité biochemické procesy v těle spojené s proteiny. Aminokyseliny jsou také součástí esenciálních metabolických funkcí v rámci těla.
Esenciální a neesenciální aminokyseliny
Aminokyseliny lze rozdělit do dvou hlavních kategorií: esenciální a neesenciální. V průběhu času se seznam průběžně upravoval. Úloha jednotlivých aminokyselin se podle výzkumů a aktuálních odborných poznatků upravoval a doplňoval. V lidském těle je celkově dvacet aminokyselin. Níže jsou rozčleněny aminokyseliny na esenciální a neesenciální, i jejich příslušenství do jednotlivé kategorie.
Esenciální aminokyseliny
Esenciální aminokyseliny jsou definovány jako aminokyseliny, které si tělo nedokáže samo syntetizovat, proto je musí získat ze stravy nebo výživových doplňků. Do této kategorie spadá 10 aminokyselin. Pokud v těle nemáte dostatečné množství těchto deseti esenciálních aminokyselin, může to neblaze ovlivnit zdraví i mnohé životně důležité tělesné procesy. Tělo ukládá přebytečné množství tuků a sacharidů, které může využít tehdy, pokud jich má nedostatek. Tělo však nezvykne uchovávat nadměrné množství aminokyselin, do kterých by mohlo v případě potřeby sáhnout. Právě proto je nezbytné každý den doplnit esenciální aminokyseliny.
- izoleucín
- histidin
- leucin
- methionin
- lysin
- fenylalanin
- tryptofan
- threonin
- valin
Neesenciální aminokyseliny
Neesenciální aminokyseliny jsou ty, které si tělo dokáže vytvořit samo. Lidské tělo dokáže tvořit tyto neesenciální aminokyseliny využitím látek, které se v těle nacházejí.
- alanín
- arginin
- asparagin
- kyselina asparagová
- cystein
- kyselina glutamová
- glutamin
- glycin
- prolin
- serin
- tyrosin
Aminokyseliny a růst vlasů
Aminokyseliny hrají v lidském těle množství úkolů. Mezi ně patří i proces růstu vlasů. Už jsme zmínili, že jsou aminokyseliny esenciální složkou při tvorbě keratinu. Právě on je primární stavební blok pro vlasy. Vlasový keratin obsahuje šestnáct různých aminokyselin. Navíc pomáhají aminokyseliny i při tvorbě červených krvinek. A právě krvinky dodávají kyslík a živiny k vlasovým folikulům. To zlepšuje stav vlasů a stimuluje zdravý růst vlasů. Proto potřebujete denně všechny požadované aminokyseliny, tak můžete zajistit zdravé vlasy i samotný růstový cyklus vlasů.
Hlavní přínosy aminokyselin pro vlasy a jejich růst
Vysvětlíme si jak ovlivňují aminokyseliny růst vlasů a uvedeme potraviny, ve kterých se nacházejí.
Arginin
Arginin, označovaný také jako L-arginin, je prekurzorem oxidu dusnatého. Arginin tedy pomáhá tvořit oxid dusnatý, a ten pomáhá při otevírání draslíkových kanálů v buňkách. Když se draslíkové dráhy otevřou, umožní přebíhání různých dalších reakcí. Otevření draslíkových drah v buňkách spouští rozšiřování žil. Tím se podpoří pohyb krve žilami a zlepší se její proudění. Následně se zvýší přísun krve k vlasovým folikulům a tím se stimuluje růst vlasů.
Arginin se nachází v množství různých potravinových zdrojů, v rybách, pšeničných klíčcích, slunečnicových jadérkách, v kokosu, sezamových jadérkách, lískových a kešu ořechách.
Tyrosin
Tyrosin, onačovaný i jako L-tyrosin, je další aminokyselinou sehrávající důležitou roli v procesu růstu vlasů. Tyrosin je součástí tvorby melaninu, který je zodpovědný za barvu pleti a za barvu vlasů. Kromě ústřední úlohy při produkci melaninu pomáhá tyrosin nervovým buňkám při správném fungování, je to stavební blok neurotransmiterů ovlivňujících náladu a fungování nervů. Kromě toho pomáhá tyrosin při regulaci hormonů v nadledvinkách, štítné žláze a hypofýze. V některých případech při vypadávání vlasů dochází i ke změně barvy vlasů. Může to být způsobeno stresem. I proto je důležité pro správnou tvorbu melaninu a proti šedivění vlasů udržovat stabilní hladiny tyrosinu.
Tyrosin se nachází v mnoha potravinách, například dýňových semínkách, fazolích, v mléčných výrobcích, sójových výrobcích, v mandlích i rybách.
Methionin
Methionin je klasifikován jako esenciální aminokyselina, označuje se také jako L-methionin. V těle slouží několika účelům, je to zároveň také aminokyselina pro vlasy. Methionin se tvoří převážně ze síry, ta je potřebná na tvorbu keratinu ve vlasovém vláknu. Navíc pomáhá methionin při tvorbě kreatinu, jde o protein potřebný pro růst svalové hmoty a energie. Methionin podporuje tvorbu kolagenu, tím posiluje pokožku i vlasy. Jako antioxidant slouží methionin jako prevence vypadávání a řídnutí vlasů. Brání také hromadění tuku, pomáhá ho naopak rozkládat.
Zdroji methioninu jsou brazilské ořechy, ryby, vejce a sezamová semena.
Cystein
Podobně jako ostatní aminokyseliny, i cystein může být označen jako L-cystein. Cystein je jedinečná aminokyselina pro vlasy v tom, že dokáže tvořit disulfidové vazby v těle. A právě disulfidové vazby vážou keratinová vlákna v rámci vlasů. Proto dokáží vlasy zadržovat vláhu, i vyživovat vlasové folikuly. Pomáhá tedy v prevenci suché a svědivé vlasové pokožky. Cystein hraje klíčovou roli i při zachování tloušťky a struktury vlasů. Každý vlas má kutikulu - vrchní vrstva, kortex - nižší vrstva obklopující medullu a medullu samotnou - střed vlasu. A právě medula určuje, jak je vlas přirozeně hrubý. Kortex je tvořen keratinem a je zodpovědný za pevnost vlasu a tvoří 80 až 90% vlasu. A právě tyto keratinové molekuly jsou tvořeny převážně cysteinem.
Potravinové zdroje cysteinu jsou růžičková kapusta, brokolice, kuře a pšeničné klíčky.
Lysin
Tato aminokyselina pro vlasy pomáhá stimulovat tvorbu kolagenu, je důležitá pro nápravu poškozených vlasů. Lysin využívají na správné fungování i folikuly.
Mezi vhodné zdroje lysinu patří ryby, zejména losos, sardinky a treska. Také mléčné výrobky, drůbež, červené maso, luštěniny, ořechy, spirulina.
Glycin
Mezi nejmenší a nejběžnější aminokyseliny patří glycin. Je důležitý i pro trávicí systém a centrální nervový systém. Důležité pro vlasy však je, že pomáhá při tvorbě kolagenu.
Tělo si ho dokáže tvořit samo, zdrojem jsou však i potraviny bohaté na proteiny. Například ryby, maso, mléčné výrobky, sója, špenát, zelí, fazole, kapusta, banány i kiwi.
Prolin
Opět aminokyselina, která je prospěšná při tvorbě kolagenu a samotných chrupavek či svalové tkáně.
Mezi nejlepší potravinové zdroje patří maso, mléčné výrobky, vejce, chřest, avokádo, fazole, brokolice, špenát, luštěniny a sója.
Shrnutí na závěr
Zvýšení koncentrace důležitých aminokyselin, vitamínů, minerálů a dalších látek nezbytných pro podporu růstu vlasů a jejich ochranu, pomůže minimalizovat vypadávání vlasů. Současně zpomalují proces stárnutí.
Aminokyseliny pro vlasy naleznete v šamponech proti vypadávání vlasů a na růst vlasů, například Revita, Folivital Pro či Foligain s trioxidilem (pro muže, pro ženy). Jsou také součástí vitamínů na vlasy - Folivital Pro vitamin.