Léčba vypadávání vlasů
Poslední úprava 22.02.2023Řídnoucí, padající vlasy se dotýkají v určitém období života mnoha lidí. Tento stav má tolik možných příčin, že je často obtížné určit, proč vám vypadávají vlasy. Léčba či jiné léčebné postupy mohou být při vyřešení základního problému velmi užitečné. Existuje ale mnoho věcí, které můžete udělat pro ošetření padajících vlasů sami. Důležité je znát příčinu padání vlasů.
Obsah:
Postup léčby vypadávání vlasů pro začátečníky
Zjištění základního problému
Zjistěte, jestli se za problémem skrývají hormonální příčiny. Nejběžnější příčinou řídnoucích vlasů u mužů i u žen je dědičnost. Roli hrají pohlavní hormony, kvůli kterým vypadávají vlasy podle určitého vzorce. Zatímco je mužská vzorová plešatost i ženská vzorová plešatost trvalá, existují určitá opatření, která můžete provést, abyste padání vlasů zpomalili a léčili.
- Někdy vedou k dočasnému vypadávání vlasů hormonální výkyvy. Například u těhotných žen, u žen po vysazení antikoncepce, nebo před menopauzou mohou postřehnout dočasné řídnutí vlasů.
- Jemná péče o vlasy, používání přírodních vlasových produktů a změna účesu mohou pomoci zpomalit postup vypadávání a řídnutí vlasů způsobeného hormony.
Zjistěte, jestli je příčinou zdravotní stav. Určité zdravotní problémy mohou způsobit vypadávání vlasů. Léčba vypadávání vlasů a primárně léčba těchto onemocnění může pomoci zpomalit nebo zastavit padání vlasů. Pokud máte podezření na některé z následujících onemocnění, navštivte lékaře a vlasy vám začnou znovu růst.
- Problémy se štítnou žlázou. Jestliže štítná žláza nepracuje řádně, můžete zaznamenat oproti normálu zvýšené padání vlasů.
- Infekce vlasové pokožky a kožní onemocnění. Vypadávání vlasů může být důsledkem kožních zdravotních problémů, například při pásovém oparu. Vyléčení tohoto stavu může pomoci obnovit růst vlasů.
- Alopecia areata. Jde o onemocnění, kdy imunitní systém vlastně napadá vlasové folikuly.
Zkontrolujte si léky, které užíváte. Určité léky způsobují vypadávání vlasů. Pokud užíváte léky, které mají mezi nežádoucími účinky padání vlasů, můžete se lékaře zeptat na jinou alternativu. Možná nebude možné léčbu změnit, ale za optání nic nedáte. Padání vlasů mohou způsobovat léky používané k léčbě následujících onemocnění a chorob:
- rakovina
- deprese
- problémy se srdcem
- artritida
- vysoký krevní tlak
Zjistěte, jestli příčinou padání vlasů není stres. K vypadávání vlasů může docházet kvůli fyzickému nebo psychickému šoku i kvůli přetrvávajícímu stresu. Každý typ šoku se projeví nějakým fyzickým účinkem. A padání vlasů je běžný jev.
-
Pokud jste v chronickém stresu, je důležité vyřešit příčiny stresu. A udržovat se v dobré fyzické kondici.
Podpoření růstu vlasů
Používejte jemné produkty na vlasy. Pokud zaznamenáte, že vám začínají řídnout vlasy, přeorientujte se na přírodní, jemné vlasové produkty. Může to být dobrý nápad. Mnohé šampony, kondicionéry, spreje na vlasy a jiné produkty obsahují chemické látky, které zatěžují vlasovou pokožku i vlasy a mohou urychlit padání vlasů a poškození vlasů, které vám na hlavě ještě zůstaly. V tomto případě vypadá léčba vypadávání vlasů následovně:
- Používejte šampon bez obsahu sulfátů nebo jakéhokoliv druhu alkoholu. Tyto přísady vaše vlasy velmi vysušují a poškozují.
- Najděte si kondicionér, který neobsahuje silikony. Tyto zatěžují vlasy a potřebují na spláchnutí síranové šampony.
- V obchodech se zdravou výživou hledejte produkty na vlasy, které jsou vyrobeny z přírodních složek.
Vlasy místo kartáčování kartáčem češte hřebenem. Pro kartáčování vlasů přicházíte o více vlasů, zvláště pokud si je kefujete mokré. Nejjemnější způsob, jak je rozčesat je používání hřebene se širokými zuby. Začněte u konečků, postupně je rozčesejte až ke kořínkům.
Nechte je vysušit na vzduchu. Abyste po mytí hlavy vlasy příliš netahali, jemně je vytřete do měkké osušky. Nekruťte je, "neždímejte" ani je příliš nedrhněte ručníkem. Nefénujte je, nechte je uschnout volně na vzduchu. Protože horko z fénu vlasy vysušuje a dělá je lámavými. Volným sušením podpoříte růst nových vlasů.
Používejte techniky tvarování účesu bez použití tepla a zahřívání vlasů. Patří sem využívání kulmy i žehličky na vlasy a každý jiný nástroj, který na vytvarování účesu používá horký vzduch nebo vlasy zahřívá. Pokuste se podtrhnout přirozenou texturu vlasů a nechávejte je navolno tak často, jak je to možné. Pokud použijete zahřívací stylingové nástroje, nastavte je na nejnižší možnou teplotu.
-
Existuje množství způsobů, jak upravit vlasy bez zahřívání. Experimentujte s různými způsoby natáčení nebo vyrovnávání vlasů a zjistěte, která z metod u vás nejlépe funguje.
Vyhýbejte se účesům, které vaše vlasy táhnou. Upjaté culíky, těsně spletené copy a jiné natěsno sčesané účesy mohou způsobit to, že se budou vlasy snadněji vytahovat z pokožky hlavy. Pokuste se nosit vlasy volně spuštěné nebo volně sepnuté. Vyhýbejte se gumičkám a sponkám, které by vám vlasy vytrhávali.
Masírujte si vlasovou pokožku výživnými oleji jako například mandlový, hořčičný, kokosový či jojobový olej. Tvrdí se, že masírováním vlasové pokožky může stimulovat růst vlasů zvýšením cirkulace kolem vlasových folikulů. Udělejte z masáže hlavy zvyk, ideálně během sprchování. Bříšky prstů masírujte krouživými pohyby vlasovou pokožku. Začněte na čele, přesuňte se po stranách až k zadní části hlavy. Soustřeďte se na oblasti, které řídnou.
Popřemýšlejte nad léčbou zaměřenou na růst vlasů. Nejpopulárnějším lékem na růst vlasů je minoxidil. Lze jej získat v podobě krému nebo pěny, které se aplikují na vlasovou pokožku dvakrát denně. Zatímco začne účinkovat, může projít až 12 týdnů. Mnozí lidé potvrdily mírný opětovný růst vlasů po užívání minoxidilu. S minoxidilem jsou spojeny určité zdravotní rizika. (Badri, 2013) Bezrizikovou alternativou je nová účinná látka Nanoxidil. Je možné jej označit jako "vylepšený minoxodil" bez vedlejších nežádoucích účinkú. (Spectral DNC-N...)
Změny v životním stylu jako léčba vypadávání vlasů
Zmírněte stres. Protože stres může být příčinou vypadávání vlasů. Pokud podniknete kroky ke snížení hladin stresu, můžete padání vlasů zpomalit. Pokud je váš životní styl vysokostresový, zkuste denně následující uklidňující techniky:
- Dopřejte si více spánku. Nedostatek spánku způsobí to, že tělo produkuje stresový hormon kortizol.
- Pravidelně cvičte.
- Zkuste meditaci a jógu.
Jezte více proteinů. Proteiny jsou jedním ze stavebních bloků vašich vlasů a pokud ho nemáte dostatek, může dojít ke ztrátě vlasů. Řídnoucí vlasy jsou běžnou záležitostí mezi vegetariány a vegany, kteří nepřijímají dostatečné množství proteinů. Zkuste jíst více z následujících potravin:
- ryby, kuřecí maso, hovězí maso, vepřové maso
- černé fazole, cizrna a jiné luštěniny
- tofu
- mléčné produkty
Jezte omega-3. Tělo potřebuje omega-3 mastné kyseliny k tomu, aby vytvořilo nové vlasy. Získání dostatku omega-3 je pro růst vlasů nezbytné. Proto se snažte posílit jejich příjem z těchto potravin:
- losos
- sardinky
- vlašské ořechy
- avokádo
Užívejte výživové doplňky s biotinem. Biotin je B vitamin, který se nachází v živočišných produktech. Díky němu máme zdravé vlasy, kůži i nehty. Biotinový výživové doplňky se právě z tohoto důvodu často prodávají jako doplňky na růst vlasů. Užívejte je podle doporučeného dávkování. Případně zvyšte příjem potravin, které obsahují biotin. Například játra a jiné masové produkty. Také vlašské ořechy a listová zelenina.
Postup léčby vypadávání vlasů pro pokročilé
Androgenní alopecie
Androgenní alopecie (AGA), nebo mužské vzorové plešatění, je typ vypadávání vlasů, při kterém dochází k viditelné ztrátě vlasů a tvoří se lysina ve tvaru písmene "M". Vlasy ubývají na spáncích a na temeni, zachovány vlasy bývají ve tvaru podkovy. (Drake, 1996) Tento vzorec reflektuje rozložení folikulů citlivých na androgeny, a to u většiny lidí. (Shapiro, 1998) Proces začíná už v pubertě, androgeny zkracují fázi anagénu, a spolupodílejí se na miniaturizaci folikulů. Následně se z vlasů vytvoří již pouze velusové chloupky, postupně dochází ke ztenčování vlasů a celkovému prořídnutí porostu na hlavě. (Shapiro, 1998)
AGA se může týkat i žen, vzorec vypadávání vlasů je však odlišný. U žen dochází k řídnutí vlasů ve střední a čelní části vlasové pokožky. Pás vlasů nad čelem a na spáncích však zůstává zachován, u žen vlasová linie takovýmto způsobem neustupuje. Anamnéza a samotné vyšetření se zaměřuje na odhalení hyperandrogenizmu, kam patří hirsutismus, ovariální abnormality, nepravidelná menstruace, akné a neplodnost. Laboratorní testy jsou u žen s AGA málo výpovědní, pokud tyto nemají příznaky hyperandrogenizmu. (Drake, 1996)
Při léčbě AGA je třeba se zaměřit na snížení aktivity androgenů. Používají se takzvané antiandrogeny, například Minoxidil, Finasterid, Saw Palmetto a podobně. (Shapiro, 1998)
Telogen effluvium
Telogen effluvium je typem vypadávání vlasů, při kterém se dostane růstový cyklus vlasů z rovnováhy, naruší se poměr vlasů v růstové a klidové fázi, přičemž se právě odpočinková, telogenní fáze stane dominantní. Disproporční padání vlasů následně vede k nárůstu celkového počtu vypadlých vlasů. Častokrát je kromě vlasů zasažené i axilární (podpaží) a pubické ochlupení. Při testu tahem se prokáže, že je v telogenní fázi více než 50% vlasů. Přitom běžně se v telogenní fázi v jednom momentě nachází 10 až 15% vlasů. Výsledky se samozřejmě mohou lišit u člověka s pokročilým vypadáváním vlasů. (Jackson, 2000) U pacienta se obvykle udála nějaká spouštěcí událost tři až čtyři měsíce před spuštěním výrazného padání vlasů. Pokud je 70 až 80 procent vlasů v telogénu, měl by lékař pátrat po vážných metabolických poruchách či vlivu toxinů. Příčinou telogen effluvium je i absolvovaná chemoterapie. (Jacskon, 2000; Sperling a Mezebish, 1998)
Při telogen effluvium není nutná žádná speciální léčba, protože normální růst vlasů se obnoví s postupujícím časem. Samozřejmě, je třeba spouštěč padání vlasů odstranit, případně ukončit léčbu.
Alopecia areata
Alopecia areata (AA) je charakteristická ohraničenou oblastí s úplnou ztrátou vlasů. Může se rozšířit na celou hlavu, tehdy se jedná o alopecia totalis. Pokud se rozšíří vypadávání na celé tělo, jde o alopecia universalis. (Bertolino, 2000; Kassira, 2017) Alopecia areata je pravděpodobně druhotným projevem autoimunitní reakce. Ve hře jsou protilátky, T-buňky a cytokinem zprostředkované ztráty. (Madani, 2000; Messinger, 1999; Rietschel, 1996)
Tento rys je podle všeho polygenní, ovlivňuje 0,1 až 0,2 procenta populace. Přitom jsou muži a ženy stejně postiženy. Ke spontánnímu zotavení dochází obvykle po šesti až dvanácti měsících. Přitom vlasy v oblastech s obnoveným růstem se často zbarvují jiným způsobem. (Sperling, 1998; Bertolino, 2000)
Prognóza není natolik dobrá, pokud stav přetrvává déle než jeden rok, pokud se zhoršuje nebo začíná již před pubertou. U lidí s rodinnou anamnézou tohoto typu vypadávání vlasů, atopií a Downovým syndromem bývá prognóza také horší. (Sperling, 1998) Míra opětovného objevení problému je 30% a recidiva obvykle ovlivňuje původní oblast postižení. Diagnózu alopecia areata častokrát provázejí i abnormality štítné žlázy, vitiligo a perniciózní anémie. (Sperling, 1998; Madani, 2000)
Kromě toho, že při AA třeba správně stanovit diagnózu a léčit základní zdravotní problém, léčí se alopecia areata imunomodulačními látkami a modifikátory biologické odezvy. K léčbě se využívají lokálně a orálně užívané kortikosteroidy, případně intralesionální kortikosteroidní injekce (pokud alopecia areata zasáhne méně než 50% vlasové pokožky). (Shapiro, 1998)
Trichotillomania
Trichotillomania je psychiatrická nutkavá porucha. (Christenson, 1996) Nejčastěji se spouští u chlapců ve věku 8 let a u dívek ve věku 12 let. Jde o nejčastější příčinu alopecie u dětí. (Sperling, 1998; Messinger, 1999) Zasažené může být kterékoliv místo na těle, ale nejčastěji se jedná o hlavu. Dotyčný dokonce může vytrhané vlasy jíst, tehdy se jedná o trichofágii. V takovém případě navíc hrozí i vnitřní komplikace, tedy ucpání střev. (Alsafwah, 2000) Při trichotillománii jde o typ vypadávání vlasů, který má zvláštní vzor, postižená místa nejsou kompletně holé. Na vlasové pokožce nemusí být vůbec nic vidět, případně se na ní mohou tvořit erytémy a pustuly. Na vyloučení jiných etiologií bývá nutná biopsie skalpu, protože lidé si často svého zlozvyku nejsou vědomi.
Kvůli psychickému rázu tohoto typu ztráty vlasů, jsou základem léčby psychologické sezení, různé techniky pro změnu chování, dokonce hypnóza. V některých odůvodněných případech lze použít selektivní inhibitory zpětného vychytávání serotoninu, či jiné léky na depresi nebo obsedantně-kompulzivní poruchu. (Christenson, 1996)
Trakční alopecie
Na rozdíl od trichotillománie, znamená trakční alopecie nechtěné vypadávání vlasů způsobené nevhodnou volbou účesů, které vlasům škodí. Často se objevuje u lidí s těsnými copánky a dredy. Takto podléhají vlasy příliš velkému napětí a dochází k lámání vnějších, krajních vlasů. Trakční alopecie se objevuje i u atletek či sportovkyň, které si sepínají vlasy do tuhého culíku. Ke ztrátě vlasů dochází hlavně nad čelem a kolem spánků. Záleží samozřejmě i od samotného účesu.
Léčba v tomto případě znamená změnu způsobu úpravy vlasů a účesu. Ve vysokém stádiu trakční alopecie mohou být nezbytné i různé produkty na podporu růstu vlasů. V nejhorším případě může být ztráta vlasů trvalá a to i v případě, že se předejde dalšímu poškozování vlasů a vlasové pokožky. (Sperling, 1998)
Tinea capitis
Tinea capitis je plísňová infekce vlasové pokožky, obvykle způsobena dermatofyty druhu Microsporum a Trichophyton. (Kemna, 1996) Objevuje se obvykle u dětí před pubertou. Nejzávažnější forma tinea capitis je keríon. Jde o mokvající rány na hlavě, při kterých dochází k nadměrné ztrátě vlasů. Tinea capitis může vyústit do rozsáhlého a širokého vypadávání vlasů. Zvyšuje se křehkost vlasů a dochází k jejich častému lámání. Pokud je podezření na plísňovou infekci, lze udělat kultivaci.
Jizvová alopecie
Jizvová alopecie obvykle způsobuje trvalou ztrátu vlasů. Tato porucha ničí vlasové folikuly, bez možnosti opětovného růstu, jde o nezvratný stav. Je pravděpodobné, že dochází k selhání kmenových buněk na bázi folikulů. Tlumí tak obnovu folikulů po fázi telogénu. (Headington, 1996) Zánětlivé procesy včetně opakovaného traumatu jako při trichotillománii, může rovněž vést k selhání kmenových buněk. Jiné procesy mohou být způsobeny autoimunitními, neoplastickými, vývojovými a dědičnými poruchami.
Některé z poruch reagují na léčbu intralezionálními steroidy nebo antimalariky.
Tipy na závěr
- Začít léčit řídnoucí vlasy byste měli hned, jak si všimnete, že vám padají více než obvykle. Takto pomůžete zabránit pokračování padání vlasů.
- Muži, kterým začnou padat vlasy v mladém věku mohou při časném nasazení léčby pouze získat.
- Pokud vám řídnou vlasy, přestaňte používat přípravky s obsahem chemických látek a také horké metody tvarování účesu. Přestaňte si na čas barvit vlasy a přípravky na vlasy s obsahem alkoholu nahraďte produkty bez obsahu alkoholu. Vlasy sušte bez používání fénu, nepoužívejte horké natáčky, kulmu či žehličku na vlasy po dobu několika týdnů.
- Pokud kvůli řídnoucím vlasům navštívíte lékaře, řekněte mu o všech lécích, které užíváte. Některé léky totiž mohou způsobovat padání vlasů.