Vitamíny pro husté vlasy
Poslední úprava 12.04.2023Zdravé vlasy si žádají zdravou výživu. Konzumace vitamínů, které podporují růst vlasů, může pomoci zahustit vlasy a snížit jejich poškození. Zlepšení délky a hustoty vlasů nastane, když tempo růstu vlasů přesahuje míru poškození.
V pátrání po silných a zdravých vlasech zkoušejí muži i ženy různé vlasové přípravky či vlasové kúry. Neuvědomují si však, že to nemusí vždy fungovat, protože vlasy už jsou příliš poškozené. Správná výživa pro husté vlasy ale umožňuje tělu použít zdroje vitaminů a minerálů na růst silných a zdravých vlasů, které se následně snadněji udržují a ošetřují.
Omega-3 mastné kyseliny
Omega 3 mastné kyseliny pomáhají obnovit strukturu folikulů a pomáhají při ochraně celého vlasu před poškozením prostředím. Bohužel, tělo tuto příznivou látku neprodukuje přirozeně. Z tohoto důvodu musí být omega-3 mastné kyseliny přijímány v potravinách nebo doplňcích stravy. Po jejich konzumaci podporují celkové zdraví pokožky hlavy a slouží jako stavební kameny struktury vlasového folikulu. Nejčastějším zdrojem omega-3 mastných kyselin jsou ryby žijící ve studené vodě jako losos, sleď, makrela a sardinky. K jiným zdrojem mastných kyselin patří lněná semínka a ořechy.
Potraviny bohaté na bílkoviny a železo
Vzhledem k tomu, že vlasy jsou tvořeny převážně bílkovinami, pro silné a zdravé vlasy je nezbytná strava s vysokým obsahem bílkovin. Strava s nízkým obsahem bílkovin ve skutečnosti vede k pomalému růstu vlasů a slabým vlasům. Železo pomáhá krve přenášet kyslík do vlasových váčků, což stimuluje zdravý růst. K živočišným zdrojem bílkovin bohatých na železo patří ústřice, mušle, libové hovězí maso, krůtí, jehněčí, kuřecí a vepřové maso, krevety a vejce. Jiné zdroje bílkovin bohatých na železo jsou tofu, čočka, fazole či ořechy. (Almohanna, 2018)
Aminokyseliny
Aminokyseliny jsou stavebními materiály bílkovin. Vlasy se skládají částečně z keratinu, což je kompilace různých vláknitých bílkovin, včetně aminokyselin cysteinu a methioninu. Cystein je neesenciální aminokyselina, což znamená, tělo je schopné vyrábět a skladovat jej. Methionin je esenciální aminokyselina, což znamená, že ji musíte získat z potravin jako je maso, ryby a mléčné výrobky. Cystein a methionin jsou nezbytné pro růst vlasů, protože tvoří jednu z jejich částí. Metioninové doplňky tedy také mohou pomoci růstu vlasů.
Vitamin A
Přestože je vitamin A obvykle nabízen na zlepšení zraku, má také důležitou funkci ve zdraví pokožky hlavy. Tělo používá vitamin A při výrobě mazu, který slouží jako kondicionér na vlasy. Mezi potraviny s vysokým obsahem vitaminu A patří špenát, brokolice a mrkev. (Everts, 2010)
Vitaminy B komplexu
Vitaminy B komplexu dodávají vlasům lesk. Díky tomu jsou vlasy husté, B vitaminy totiž zpomalují vypadávání vlasů. Vitamíny pomáhají při tvorbě kožního mazu, který hydratuje vlasy. B vitamíny opravují poškozené vlasové folikuly a zlepšují krevní oběh, díky čemuž je vlasová pokožka zdravá a zlepšuje se i růst vlasů. Vitamin B zabraňuje tomu, aby se vlasy staly křehkými a lámavými. Vitamíny B komplexu lze získat z potravin jako jsou celá zrna, luštěniny, zelená listová zelenina, hnědá rýže, kuřecí maso, ryby, brambory, fazole, ořechy, vejce, avokádo, sójové produkty, jogurt a obiloviny. (Almohanna, 2018)
Vitamin C
Vitamín C pomáhá tělu při výrobě kolagenu, což je důležitá strukturální vláknina ve vlasových pramenech. Vitamin C je obzvláště důležitý pro vegetariány, protože zlepšuje schopnost těla vstřebávat železo z neživočišných zdrojů. Mezi potraviny bohaté na vitamin C patří mrkev, brokolice, listová zelenina, růžičková kapusta, zelená paprika, jahody, pomeranče, grapefruity, ananas a citrony. (Valdes, 2006)
Vitamin D
Vitamin D pomáhá udržovat v chodu cyklus vlasových folikulů. Tím zároveň zlepšuje růst vlasů. Vitamín D lze získat z potravin jako jsou ryby, houby, vejce, ústřice, sójové produkty, obiloviny, sardinky, pomerančový džus, zrna, salám, šunka, losos, mléko a mléčné výrobky. (Kim, 2012)
Vitamín E
Vitamin E prospívá pokožce hlavy a vlasům, tím, že pomáhá s růstu kapilár v pokožce hlavy. Jak se počet kapilár zvýší, krevní oběh v pokožce hlavy a její celkový zdravotní stav se zlepší. Protože, zdravější pokožka hlavy produkuje silnější a zdravější vlasy, vitamin E je nezbytný pro husté vlasy. Potraviny bohaté na vitamin E jsou tmavě zelená listová zelenina, vejce, ořechy, luštěniny a avokádo. (Almohanna, 2018)
Vitamin K
Vitamin K zlepšuje zdraví vlasů. Díky němu jsou vlasy husté, pevné a silné. Některé z potravin, které obsahují vitamín K, zahrnují švestky, zelí, jarní cibuli, špenát, chřest, brokolici, hlávkový salát a okurky. (Almohanna, 2018)