Masáž hlavy - recept proti vypadávání vlasů
Poslední úprava 15.03.2023Při růstu vlasů je velmi důležité samotné proudění krve a s tím související přísun živin. Ať už svůj problém nazvete vypadávání vlasů, řídnutí vlasů nebo odborně alopecie, je ošetření i vzhledem k příčině padání vlasů častokrát stejné - masáž vlasové pokožky podpořena vlasovými aktivátory i prospěšnými oleji.
Masáž hlavy na růst vlasů není žádný módní výstřelek. U východních kultur je masáž vlasové pokožky tradičním způsobem ošetřování hlavy už po staletí.
Obsah:
Uvolnění vlasové pokožky
Cvičení na uvolnění vlasové pokožky mohou zmírnit vypadávání vlasů tím, že bude samotná vlasová pokožka uvolněná. Cvičení na uvolnění vlasové pokožky jsou natolik úspěšné, že jsou doporučené v rámci přípravy na vlasovou transplantaci. Dopřejte si uvolňující cvičení vždy, když ve vás propuknou obavy kvůli ztrátě vlasů.
- Sedněte si vzpřímeně na pevnou židli.
- Ruce si dejte na zadní stranu hlavy. Spojte prsty kromě palců.
- Pomalu začněte pohybovat vlasovou pokožkou nahoru a dolů. Prsty ale po hlavě netřete.
- Pohyb s vlasovou pokožkou opakujte 20 krát.
- Ruce dejte dolů a na 10 sekund si odpočiňte.
- Toto cvičení opakujte 10 krát.
Cvik pro boky vlasové pokožky
Uvolněte si vlasovou pokožku relaxačními cviky pro boční část vlasové pokožky.
- Sedněte si vzpřímeně na pevnou židli.
- Ruce dejte po bocích hlavy. Dlaně dejte nad uši.
- Narovnejte prsty, ale neproplétajte si je.
- Začněte pomalu pohybovat vlasovou pokožkou nahoru a dolů. Nehýbejte přitom ale prsty.
- Vlasovou pokožkou pohybujte dvě minuty.
- Pak dejte ruce dolů, na 10 sekund si odpočiňte.
- Cvičení opakujte 10 krát.
Masáž hlavy poklepáváním
Masáž vlasové pokožky zvýší proudění krve k vlasovým folikulům. I tuto metodu tedy můžeme označit za recept proti vypadávání vlasů, či jako prevenci vypadávání vlasů, protože si takto zlepšíte celkové zdraví vlasů. Poklepávání po vlasové pokožce je indonéská technika péče o vlasy.
- Stůjte vzpřímeně, rozkročený na šířku ramen. Dýchejte klidně.
- Pomalu se dejte do předklonu, páteř má být ohnutá, ruce visí volně podél těla.
- Postupně se ohýbejte, dokud nebudete mít hlavu pod úrovní pasu. Nohy nechte narovnané.
- Ohněte prsty, jako byste šli klepat a ukazováčky si poklepávejte po vlasové pokožce. Pokud chcete, můžete použít i ostatní prsty.
- Projděte si takovým postupným vyklepnutím po celé pokožce hlavy, vpředu, vzadu, po bocích i na vrchu hlavy.
- Tuto masáž provádějte 30 sekund. Pak přestaňte a pomalu se znovu postavte do vzpřímené polohy.
- Na deset vteřin si odpočiňte.
- Tuto masáž vlasové pokožky opakujte i ve vzpřímené poloze.
Masáž hlavy krouživými pohyby
Další recept proti vypadávání vlasů je masáž hlavy krouživými pohyby.
- Postavte se zpříma, nohy rozkročte na šířku ramen.
- Nakapejte si dvě kapky vitaminu E nebo rozmarýnového oleje na vlasovou pokožku, pokud chcete.
- Hlavu si masírujte jemně bříšky prstů. Začněte na pravé straně.
- Dělejte drobné krouživé pohyby.
- První tři minuty kružte ve směru hodinových ručiček. Další dvě minuty pak kružte proti směru hodinových ručiček.
- Promasírujte si celou vlasovou pokožku až ke vlasové linii.
- Nepoužívejte nehty, protože byste si mohli poranit kůži.
- Hlavu si masírujte pět minut denně.
Kvalitní oleje s prospěšnými vlastnostmi na podporu růstu vlasů
Pokud spojíte masáž s přínosy některých olejů, můžete skutečně podpořit růst vlasů.
Kokosový olej
Kokosový olej má přirozené antibakteriální a protiplísňové vlastnosti, díky kterým zklidňuje samotnou vlasovou pokožku. Samotný zánět je totiž fyziologickou příčinou, kvůli které vlasy nadměrně padají. Proto vlasové pokožce vše protizánětlivé jen prospěje.
Ve smyslu dalších vlastností působí i jako vynikající hydratace a proto je součástí mnoha kosmetických přípravků. Kokosový olej je vynikající, neměl by se však používat příliš často, protože může vlasovou pokožku paradoxně vysoušet.
Arganový olej
Využívá se v kosmetice na zlepšení celkového vzhledu. Ošetřuje akné a různý vyrážky. Prospívá také vlasům. Arganový olej je bohatý na tokoferoly, polyfenoly i antioxidanty. Všechny tyto látky bojují proti oxidačnímu stresu.
Arganový olej neovlivňuje přímo růst vlasů. Stejně jako olej kokosový však zmírňuje zánět, pomáhá urychlit obnovování pleti. Arganový olej patří k jedním z nejdražších konzumních olejů. Proto je logické, že pokud najdete příliš levnou verzi, nemusí mít stejný účinek, protože jeho kvalita bude nižší.
Olivový olej
Tak jako je tento olej nevhodný při tepelné úpravě, ale dobrý pro studenou kuchyni (stejně jako ostatní z uvedeného seznamu), je dobrý při lokální aplikaci. Je plný esenciálních mastných kyselin, které potlačují množení dermatofytů. Dokáže důkladně hydratovat pleť pokud je používán lokálně a zvyšuje hladiny dobrých tuků, pokud je konzumován.
Ricinový olej
Ricinový olej je další z olejů populární pro využití v kosmetice. Údajně dokáže tlumit hormon prostaglandin, který bývá u lidí trpících na vypadávání vlasů zvýšený. U někoho účinkoval, u jiného ne. Při každé léčbě vypadávání vlasů však lidé reagují různě a na co nedá jeden dopustit, u druhého vůbec nefunguje.
Avokádový olej
Avokádový olej je ve svých účincích podobný jako olej olivový. Mastné kyseliny dokáží bojovat s oxidačním stresem a poškozením vlasů a vlasové pokožky. Viditelně také zlepšuje kvalitu vlasů. Pomáhá i při roztřepených konečcích a nepoddajných rozlítaných vlasech.
Pokud jde o růst vlasů, avokádový i olivový olej tlumí enzym, který se spolupodílí na tvorbě DHT. A pokud jsou ve vlasové pokožce nižší hladiny DHT, nedochází k tak výraznému ničení folikulů a vlasy mají možnost růst.
Problém při olejích
Výše uvedené oleje mají však i svá omezení. I proto je jejich lokální účinek od člověka k člověku rozdílný. Problémem je jejich podléhání zkáze - tyto oleje zvyknou snadno zatuchnout, čímž se znehodnotí. K takovému znehodnocení kvůli zatuchnutí dochází při pokojové teplotě. Olej tím přichází nejen o chuť ale i své medicínské vlastnosti. Takový olej dokonce může začít uvolňovat toxiny, čímž přispívá k oxidaci. A čím déle je zatuchlý, tím hůře.
Pokud si olej nanesete na pleť, začne se znehodnocovat kvůli tělesné teplotě ještě rychleji. Pokud ho tedy využíváte lokálně, dbejte na omezenou dobu použití a samotnou dobu spotřeby.
Pokud si vlasovou pokožku masírujete běžnými oleji, je třeba je po masáži z hlavy smýt, aby neupchávali póry a netuchli na hlavě. Kvalitnější oleje mají sice obvykle delší životnost. Při lokální aplikaci na pokožku je však čeká stejný osud.
Chcete-li předejít komplikacím s oleji, vyzkoušejte kvalitní aktivátory růstu vlasů. Také podporují cirkulaci ve vlasové pokožce, tlumí DHT, působí protizánětlivě a podporují zdraví folikulů. Jednoduše, spojují v sobě moudrost přírody, zkušenosti předků a výdobytky moderní vědy a techniky.