Co škodí vlasům?
Poslední úprava 20.04.2023Je mnoho věcí, co škodí vlasům. Možná to ani nechceme, ale ke škodě přesto dojde. Může to být kvůli nesprávné péči, kvůli nesprávnému rozhodnutí, nadměrným upravováním, případně mixem všeho uvedeného. Výsledek je pak vždy zničující. Dobrou zprávou však je, že většině toho, co škodí vlasům, můžete zabránit.
Poškozené vlasy mají následující příznaky. Jsou obvykle bez jasu a bez lesku. Poškozené vlasy jsou často suché, křehké a lámavé, mohou mít roztřepené konečky a mohou se snadno lámat. Vlasy jsou na pocit i na dotek bez života, jako sláma, střapaté a různé délky. Navíc se mnohem častěji zamotají a zauzlí. A uzlíky ve vlasech zvyšují riziko lámání vlasů.
Vyhnout se můžeme pouze tomu, o čem víme. Proto si přečtěte, co škodí vlasům, abyste těmto rizikům mohli vyhnout. Pak budou vaše vlasy krásně poddajné, lesklé a zdravé.
Obsah:
Vlasům škodí chemické látky
Příliš mnoho, příliš dlouho nebo příliš často. To je mantra, která vám zaručí zničení vlasů chemickými látkami. Pokud je používáte déle, než je doporučený čas pro daný produkt, určitě nebude působit lépe nebo intenzivnější. Akorát vám vlasy vysuší, a to je určitě jedna z věcí, co škodí vlasům. A poškození vlasů je kumulativní. Drsné, drastické ošetření vlasů, které opakujete příliš často, mají na stav vlasů jednoznačně negativní vliv.
Obarvené vlasy či trvalá vypadají výborně, pokud jsou provedeny správně. Pokud jste ale fanoušek neustálých změn intenzity vln ve vlasech či barvy vlasů, postupujte s velkou opatrností. Riziko je velmi vysoké, protože k poškození dochází na více úrovních. Hlavně, pokud tyto procedury vykonáváte doma, bez řádné přípravy vlasů a bez následné péče.
Bělení je nepřítelem číslo jedna, pokud jde o chemické procesy. Vlasy neobírá pouze o pigmenty, ale téměř o vše ostatní, co udržuje vlasy pružné, lesklé a zdravé. Pokud si už jednou zesvětlíte vlasy, musíte tmavé vyrůstající části neustále zesvětlovat. Časem už to ale více škodí než těší. Alternativou je pak zesvětlení pouze některých pramenů vlasů, takže rozdíl v barvě mezi vyrůstajícími vlasy není takový do očí bijící. Proto si můžete mezi jednotlivými barveními udělat větší přestávku.
Proč ale chemické ošetření vlasů vlasům tolik škodí? Řečeno jednoduše, chemické látky obsažené v barvách pronikají hluboko do vlasu a mění jeho strukturu odstraněním barevných molekul a proteinů. Nejčastěji se stává, že vrchní ochranná vrstva vlasu zůstává nadzvednutá. Tím se vlas stává porézním, to znamená náchylným na vysychání a lámání. Trvalá či barvení vlasů mění pH vlasů. Poškození vlasů se pak už častokrát nedá zvrátit či opravit, jedinou možností tehdy zůstává odstřižení všech poškozených částí vlasů.
Vlasům škodí úprava teplem
Viníkem číslo dvě, co škodí vlasům, jsou přístroje na úpravu vlasů teplem. Kulmy, žehličky na vyrovnání vlasů, fény či horké natáčky jsou hrozbou pro vlasy kvůli možnosti přehřátí vlasů, a tedy jejich vysušení, dokonce spálení. Používejte je pouze opatrně a začněte na nejnižším teplotním stupni. Postupně můžete teplotu zvyšovat, až si najdete tu nejnižší teplotu, která při vašich vlasech funguje.
Opatrně se stříháním, hrozí poškození vlasů
Možná si řeknete, co je na stříhání vlasů nebezpečné? Obvykle nic, ale vyvarujte se příliš kreativních kadeřníků, kteří staví svou představivost a nápady nad zdraví vlasů či nad vaše skutečné potřeby. Mnohé techniky stříhání mohou být s ohledem na strukturu vlasů až příliš přehnané.
Holení břitvou, prostříhávání vlasů či extrémní vrstvení může mít dlouhodobý vliv na váš sestřih a těžko ho vrátit zpět. Pokud je navíc zkombinujete s chemickými procesy, které ničí vlasy, dochází k poškození ještě rychleji. Proč ale může být přílišné stříhání a tvarování účesu pro vlasy škodlivé? Pokud jsou vlasy na konečcích příliš tenké, jsou náchylnější k poškození, ať už třením nebo teplem. A to i tehdy, pokud není teplota nastavena příliš vysoko.
Rozlučte se se zlozvyky, ne s vlasy
Nezdravé návyky péče o vlasy mohou vést ke ztrátě vlasů. Odborně sa takáto ztráta vlasů označuje trakční alopecie.
Agresivní česání a kartáčování
Pokud vlasy pročesáváte nebo kefujete příliš tvrdě, kladete příliš velkou fyzickou zátěž na vlasová vlákna, což může způsobit, že se kutikuly začnou odlupovat a strhávat. Agresivní kartáčování mokrých vlasů je další problém, protože může vést k nadměrnému tažení a lámání vlasů.
Pevně utažené copy
Pokud hovoříme o sepnutých vlasech do pevného koňského ohonu, příliš pevné utahování vlasům škodí, protože postupně řídnou. Takže si raději vlasy sepněte do volného drdolu nebo upleťte cop. Pokud jste na dovolené, vyhýbejte se příliš tuhému spínání vlasů. Takový způsob úpravy vlasy příliš táhne, cop se těžko uvolňuje a to vede ke zničení nebo ztrátě velkého množství vlasů.
Zahřívání a přehřívání nástroji pro úpravu účesu
Pokud na vlasy působíte přílišným teplem pokud jsou již suché, má to za následek křehké, zlámané a vysušené vlasy, které jsou zbaveny své přirozené vlhkosti. Takže se už vysušují kutikuly a spolu s vlasem se odlamují. Kvůli zvlnění a objemu je proto raději natočte na měkké houbovité natáčky.
Nesprávné stravování
Správně vyvážená strava dokáže podpořit zdraví a hustotu vlasů. Železo a zinek pomáhají při růstu folikulů, bílkoviny podporují buněčný růst, opravu a pevnost stejně jako při svalech po dlouhém běhu. Také vejce obohacují vlasy, protože jsou bohatým zdrojem bílkovin a B vitamínů, které jsou nutné pro růst.
Stresové tahání vlasů
Pokud máte nutkání táhnout si vlasy vždy, když jste ve stresu, tak je to jen jeden způsob, jak si je můžete stresem zničit. Stres totiž hromadně tlačí vlasové folikuly do klidové fáze, která se odborně nazývá telogen effluvium, čímž se vlastně zrychluje padání pramenů vlasů, a to i při jemném česání a mytí hlavy.