Měď a její výhody pro pokožku, vlasy a zdraví
Poslední úprava 15.03.2023Měď je třetím nejrozšířenějším stopovým prvkem v lidském těle po zinku a železe. Nachází se ve všech tkáních, ale je uložena především v játrech. Lidé potřebují přijímat malé množství tohoto minerálu ve stravě. Měď ale často krát ve stravě chybí, protože potravinové zdroje s vysokým obsahem tohoto minerálu jsou často ignorovány.
Lidské tělo obsahuje přibližně 100 až 500 mg mědi. Měď se v těle používá při výrobě různých enzymů, z nichž některé působí jako antioxidanty. Tyto enzymy se podílejí na tvorbě hemoglobinu a kolagenu. Měď a železo spolupracují na výrobě červených krvinek a měď je hlavní složkou vnějšího obalu nervových vláken a kolagenu. Měď je v těle zapotřebí pro produkci antioxidantu superoxiddismutázy (SOD).
Historie mědi:
Historie mědi se datuje do počátku římské civilizace, ještě před objevem mikroorganismů. Měď byla používána ke zlepšení hygieny. Věřilo se, že skladování vody v měděných nádobách zajištěno, že byla bezpečná k pití a že měděné nástroje a nádobí bránili šíření chorob. Později, po objevení mikrobů, začali vědci chápat, že antimikrobiální vlastnosti mědi by mohly být použity na boj s infekcemi způsobenými bakteriemi a jinými infekcemi a nemocemi způsobenými mikroorganismy. V dnešní době jsou antimikrobiální vlastnosti mědi stále více využívány v pesticidech, fungicidy, antimikrobiálních lécích, barvách na lodě, zdravotnických prostředcích, antiseptik a umyvadlech.
Obsah:
Zdroje mědi
Vyvážená strava obsahuje dostatečné množství mědi, které tělo potřebuje. Dobrým zdrojem mědi jsou celozrnné obiloviny, luštěniny, ústřice, sušené pivovarské kvasnice, hořká čokoláda, třešně, ovoce, zelená listová zelenina, ořechy, kuřecí maso, třešně, švestky, sójové boby, tofu apod. jako Játra a třtinová melasa jsou také výborným zdrojem mědi.
Denní potřeba mědi:
Denní příjem mědi se liší od člověka k člověku. Doporučuje se však 0,9 až 1,3 mg / den pro dospělé. Dříve, než začnete užívat doplňky výživy je však vhodné poradit se s lékařem.
Potravinové zdroje mědi:
- Pohanka 1 mg 50%
- Kešu ořechy 0,6 mg 30%
- Para ořechy 0,5 mg 25%
- Durian 0,5 mg 25%
- Slunečnicová semena 0,5 mg 25%
- Dýňová semena 0,4 mg 20%
a další.
Měď je jedna z poměrně malé skupiny kovových prvků, které vykazuje četné zdravotní výhody. Tyto prvky, spolu s mastnými kyselinami a aminokyselinami a vitamíny pomáhají vyvolat pravidelné metabolické procesy. Nedostatek mědi v lidském těle je běžným jevem, protože lidské tělo nedokáže produkovat měď. Proto je nezbytné, aby byla měď přijímána pravidelně ve stravě.
Výhody mědi pro pokožku
Kromě svých četných zdravotních výhod, měď hraje také důležitou roli v péči o pleť. Měď pomáhá při produkci melaninu, který je zodpovědný za barvu pokožky a vlasů. Peptidy mědi a glukonaty mědi jsou slibným způsobem ošetření pleti. Měď pomáhá při tvorbě kolagenu a regeneraci pokožky a také zvyšuje účinky antioxidantů.
Peptidy mědi a péče o pleť
Peptidy mědi zná velmi málo lidí, ale jsou jedním z nejúčinnějších produktů na regeneraci pleti. Peptidy jsou fragmenty proteinů, které hrají důležitou roli v péči o pleť, zejména při opravě poškozené tkáně a tvorbě nových tkání. Měď napomáhá při získávání těchto peptidů a vytváření vazeb s nimi, a tak vytváří peptidy mědi. Měď tak hraje důležitou roli při přivádění výživných proteinů do poškozené kůže. Peptidy mědi tak nabízejí následující výhody.
- Pomáhají při regeneraci pokožky, což je velmi účinné při hojení ran a kožních lézí.
- Protizánětlivé vlastnosti peptidů léčí širokou škálu podráždění pokožky.
- Regenerují nový kolagen a elastin, čímž se zlepší pevnost, měkkost a pružnost pokožky, což má za následek mladistvý vzhled.
- Produkce kolagenu pomáhá při vyplňování jemných linek a vrásek, zatímco stimulace elastinu zpevňuje kůži a zabraňuje jejímu prověšováni, které často vede k tvorbě vrásek.
- Pomáhají při opravě poškození ochranné kožní bariéry, obnovou pokožky a odstraněním jizev.
- Peptidy regulují růst a migraci různých buněk v kůži, které zabraňují uvolnění oxidace, čímž se do tkáně dostane více železa, což vede k čistšímu vzhledu.
Výhody mědi pro vlasy
Výhody mědi pro vlasy nejsou o nic méně důležité než jiné výhody, které nabízí měď. Peptidy mědi na remodelaci kůže se používají v gelech, krémech, pleťových vodách, šampon a kondicionér. Přítomnost těchto proteinových peptidů umožňuje ranám, které jsou ohraničené vlasy, aby se uzdravili poměrně rychle. Jsou užitečné zejména pro ty, kteří si potřebují zahojit pokožku hlavy a nechat si znovu dorůst vlasy po chemoterapii, protože peptidy zvětšují folikuly a zkracují klidovou fázi růstu vlasů v průběhu hojení ran. Měděné přísady jsou užitečné pro vlasy v těchto případech.
1. Užitečné při chemoterapii:
Chemoterapie vyúsťuje v zabíjení zdravých buněk spolu s těmi rakovinnými, což vede k vypadávání vlasů a suché, popraskané, svědivé a zarudnutí kůži. Peptidy mědi mají protizánětlivé účinky a pomáhají při jejím hojení. Zvyšují množství podkožního tuku a velikost vlasových folikulů, která se v průběhu chemoterapie snižuje.
2. Transplantace vlasů:
Vzhledem ke svým léčivým vlastnostem, peptidy mědi podporují rychlý růst transplantovaných vlasů a snížení viditelnosti jizev. Síťky nasycené peptidy mědi se aplikují první tři dny po operaci, aby usnadnily rychlé hojení.
3. Ošetření pokožky hlavy:
Peptidy mědi se používají na pravidelné ošetření vlasové pokožky a také ve vlasových tonik na celkové ošetření vlasů a pokožky hlavy.
4. Další výhody:
Peptidy mědi zabraňují šedivění vlasů, neboť napomáhají produkci pigmentu melaninu. Zlepšují průtok živin z krve přestavbou kapilár kolem folikulů. Kromě toho inhibují DHT, hormon, který způsobuje alopecii. Vzhledem ke svým léčivým vlastnostem, opravují poškození pokožky v důsledku chemického a tepelného ošetření, což v průběhu času vede k řídnutí vlasů.
Peptidy mědi a péče o vlasy
Peptidy mědi prospívají vlasovým folikulům, mají regenerativní a léčivé vlastnosti i pokuid jde o vlasovou pokožku.
Látky s podobným účinkem jako peptidy mědi:
- pirocton olamine
- finasterid
- dutasterid
- ketokonazol
Další výhody pro zdraví
Příjem mědi má zásadní význam pro udržení zdraví. Když se užívá ve správném množství, poskytuje následující přínosy pro zdraví:
1. Správný růst:
Měď je nezbytná pro správný růst. Na to, aby ji bylo možné použít, musí být navázána na protein. Vzhledem k tomu, že lidské tělo nedokáže účinně syntetizovat měď, měla by být součástí pravidelné stravy ve správném poměru.
2. Využití železa:
Měď pomáhá při využití železa v lidském těle a pomáhá tělu vstřebávat železo. Nedostatek železa v těle je často spojeno s mědí z trávicího traktu. Ta pomáhá oxidovat glukózu a uvolňování energie.
3. Léčba osteoporózy a artritidy:
Díky svým anti-karcinogenním vlastnostem, měď v těle pomáhá při zmírnění bolesti při artritidě. Přibližně 50% z celkového množství mědi v těle je obsaženo v kostech a ve svalech. Z tohoto důvodu je měď běžným lékem na artritidu a osteoporózu, protože pomáhá udržovat zdravé množství kolagenu v těle. Měď je součástí sloučenin, jako je ceruloplasmin a SOD a pomáhá zmírňovat příznaky artritidy.
4. Pigmentace kůže, vlasů a očí:
Měď se vyskytuje v těle ve dvou formách, glukonát mědi a síran měďnatý. Tento stopový prvek se nachází prakticky v každé buňce lidského těla a pomáhá při produkci melaninu v lidském těle, který je zodpovědný za pigmentaci kůže, vlasů a očí.
5. Tvorba červených krvinek:
Měď hraje důležitou roli, spolu se železem v zásobování zdravé, okysličené krve. Spolu se železem, pomáhá při dýchání a syntézou hemoglobinu a uvolňuje železo potřebné k produkci hemoglobinu v červených krvinkách. Z tohoto důvodu se někdy používá při léčbě anémie.
6. Pojivová tkáň:
Měď hraje významnou roli v udržování zdravého myelinového obalu, materiálu, který chrání a obklopuje nervy. Kromě toho, pomáhá regulovat funkci lysyl oxidázy, enzymu potřebného pro tvorbu kolagenu v kostech a pojivových tkáních.
7. Štítná žláza:
Měď pomáhá štítné žláze při vyrovnávání hladiny a vylučování hormonů. Měď hraje významnou roli ve správném fungování štítné žlázy.
8. Stimulace mozku:
Měď pomáhá při nervových a mozkových funkcích dodáváním kyslíku do mozku. Z tohoto důvodu, je měď známá jako mozkový stimulant nebo látka užitečná pro mozek. Příliš velké množství mědi však pro mozek zdravé není.
9. Snížení hladiny cholesterolu:
Měď má určité vlastnosti, které pomáhají při snižování špatného cholesterolu a zvyšování hladiny HDL cholesterolu. To poskytuje ochranu před srdečními chorobami a zastavuje tvorbu krevních sraženin.
10. Enzymatické reakce:
Měď je součástí 50 typů enzymů, z nichž mnohé fungují jako antioxidanty.
11. Antibakteriálne vlastnosti:
Rozsáhle studie ukázali, že měď má antibakteriálně vlastnosti, které inhibují rast baktérií, jako je E. coli.
12. Důležitá pro vývoj embryií, kojence a děti:
Měď je životně důležitá pro rast a vývoj embryí, kojenců a dětí. Nedostatek mědi u těhotných matek způsobuje u dětí různé zdravotné problémy, jako sú svalové slabosti a neurologické problémy.
Příznaky nedostatku mědi:
- Vyčerpání kyslíku v buňkách
- Anémie
- Kožné problémy
- Deprese
- Předčasné šedivěni a vypadávaní vlasu
- Slabé cévy
- Nepravidelný srdcový tep
- Anorexie
- Křehké kosti
- Osteoporóza
- Vysoká hladina cholesterolu
- Nízký počet bílých krvinek