Jak zpomalit stárnutí - 10 příznaků nezdravého stárnutí a rady, jak to zvrátit
Poslední úprava 20.09.2023Lidé utrácejí každoročně obrovské peníze, aby minimalizovaly příznaky stárnutí - přitom největší podíl a nejvíce peněz utratí na kozmetiku a zvrácení vnějších příznaků stárnutí pleti. Normální běžný proces stárnutí přitom zastavit nelze. Se stárnutím se však kromě fyzického vzhledu mění tělo i zevnitř, dopředu se dostávají zdravotní problémy související s věkem. Lidé však musí pracovat až do vysokého věku, odchod do důchodu se posouvá. Posouvá se i věk, kterého se lidé dožívají. Ale s ním si lidé nesou i různé nemoci. Vědecký pokrok dokázal minimalizovat přenosné choroby. Velkým problémem však zůstávají neinfekční onemocnění jako onemocnění srdce, cukrovka či rakovina.
Pokud jde o péči o pleť a omlazení pleti, je velmi jednoduché seběhnout do drogerie, lékárny nebo na internetový obchod a objednat si nejčerstvější novinku z oblasti produktů proti stárnutí. Stárnutí však ovlivňuje vnitřní biologii člověka a až následně se projeví na vzhledu. Při testování biologického věku, jinak řečeno poklesu integrity různých systémů orgánů, odborníci publikovali zjištění při kterých se ukázalo, že lidé s vyšším biologickým věkem měli více zdravotních problémů. Přicházeli o fyzickou pohyblivost, pokles nastával i po mentální stránce, celkový zdravotní stav se zhoršoval a také z hlediska vzhledu vypadaly mnohem starší než ve skutečnosti. (Belsky, 2015)
Obsah:
Jak zpomalit stárnutí?
Samotné stárnutí zvrátit ani zastavit nedokážeme. Je vepsané v DNA, je to prostě součást života. Existují však příznaky, které ukazují, že člověk stárne nezdravým způsobem. Pokud je dokážeme včas rozpoznat, lze je někdy zvrátit. Z odborného hlediska jde o to, abyste prodloužili telomery, segmenty DNA nacházející se na konci chromozomů. Právě ty souvisí s věkem. Čím déle jsou vaše telomery, tím mladší jste zevnitř. (Lapham, 2015)
Jaké jsou tedy příznaky stárnutí a co s tím můžete udělat? Můžete zpomalit stárnutí?
10 příznaků nezdravého stárnutí
Bolest kloubů
Křehké, bolavé klouby jsou jedním z hlavních příznaků stárnutí. Onemocnění jako je osteoartritida se s přibývajícím věkem objevují stále častěji, chrupavky se ničí. (Manchikanti, 2015) Jde o degenerativní onemocnění kloubů. Bolest kloubů se často spojuje se zánětem a otokem. Přitom lék na osteoartritidu ani degenerativní onemocnění kloubů neexistuje.
Únava a nesprávné spánkové návyky
Pokud jste neustále unavení, vyčerpaní a nemáte dostatek spánku, může jít o příznaky stárnutí. Chronická únava a denní ospalost jsou nejčastějšími příznaky stárnutí, hlavě po 40. Doprovázené mohou být různými onemocněními. (Jason, 1999)
Jednou z nejčastějších příčin je spánková apnoe. Při tomto problému dochází k přerušení dýchání během spánku. Přestože se může apnoe objevit v jakémkoliv věku, riziko se zvyšuje s přibývajícím věkem.
Chronický zánět
Chronický zánět se zvyšuje s věkem, příznakem stárnutí může být systémový zánět a autoimunitní onemocnění, například problémy se střevy. (Buford, 2017) Syndrom děravého střeva je autoimunitní onemocnění charakterizované propustností střev. Takto začínají prostupovat proteiny a různé molekuly výstelkou trávicího systému. Jak se stav střev zhoršuje, dostanou se přes něj snadno i takové látky, které by za normálních okolností neprošly.
Mezi běžné příznaky "děravého střeva" patří citlivost na určité potraviny, zažívací problémy (včetně zánětlivého onemocnění střev jako je Crohnova choroba), nesprávné fungování štítné žlázy, nedostatek živin, náladovost a únava, záněty na kůži jako akné či lupénka. Jelikož 70% imunitního systému existuje ve střevech, není žádným překvapením, že problémy se střevním mikrobiómem mají vliv na celé tělo.
Zánět je základem většiny onemocnění, proto je jaksi samozřejmé, že se zánětlivé stavy v těle s přibývajícím věkem zvyšují. I stres hraje roli při zhoršování zánětu. A to je nezdravý způsob stárnutí.
Jak vidno, chronický zánět související s rychlejším stárnutím jako je běžné, může přispět k rozvinutí velké skupiny onemocnění, nejen jednoho či dvou příznaků.
Zamlžení mozku
Další skupina příznaků, které mohou značit předčasné stárnutí, je zamlžení mozku způsobené chronickým zánětem. Jak zjistíte, jestli i vás postihlo "zatmění" mozku? Symptomů je několik, patří sem únava, podráždění, problémy s koncentrací, zapomnětlivost, bolesti hlavy, ztráta motivace, mírná deprese, úzkost a nespavost. (Theoharides, 2015)
Přibývání na váze
Mírně přibývání na váze lze považovat za "normální" součást stárnutí. Problém však je, že stárnoucí lidé přiberou více než akceptovatelné půl kilo či kilo za jeden, dva roky (viz také hubnutí po 40, hubnutí po 60). Pachatelem je zase nabitý harmonogram, málo nebo žádné cvičení, nedostatek spánku, stres a nezdravé stravování.
Křečové žíly
Křečové žíly, tedy hrčkovité žíly, které působí jako tmavé hrudky pod kůží (obvykle jsou modré nebo fialové), postihují až 50% lidí nad 50 let. Přestože jsou tak běžné a nemusejí vždy nutně způsobovat zdravotní problémy, mohou vzniknout kvůli hormonálním výkyvům (například během těhotenství), také kvůli změnám tlaku krve v žilách nohou či kvůli zvýšenému zánětu.
Podle toho, jak závažné jsou, může být někdy obtížné zabránit jejich vzniku nebo je vůbec léčit. Hlavně, pokud jejich výskyt zvyšují genetické predispozice a dědičnost. V tom případě se u člověka jednoduše s přibývajícím věkem vytvoří. Některé z rizikových faktorů pro křečové žíly jsou ženské pohlaví, obezita, nízká fyzická aktivita, pozdní nástup menopauzy a vysoký systolický tlak krve. Křečové žíly jsou indikátorem sedavého způsobu života a jsou spojovány s vyšším rizikem onemocnění srdce. (Brand, 1988)
Změny vzhledu a stárnutí pleti
Jednoznačným a nejvíce viditelným příznakem nezdravého stárnutí jsou typické změny na vzhledu pleti. Kožní vlákna jsou stárnutím ovlivňovány různými způsoby. Důsledkem mohou být skvrny od slunce, fleky na pleti, svědivá pokožka, vrásky a povadlá kůže.
Hlavním faktorem určujícím stárnutí pleti je to, jak moc a jak často byla pokožka vystavována slunečnímu záření a jak byla chráněna ochrannými krémy a krémy na opalování. Pokud jste se dlouhá léta slunili, kvalita pokožky se zhoršuje mnohem rychleji. Například takový kolagen a elastin fungují mnohem déle u těch lidí, kteří si pleť chrání před přímým sluncem. Jsou zodpovědné za pružnost kůže i samotný vzhled. Proto právě kolagen a elastin přímo souvisejí se všemi změnami na pleti, ke kterým v průběhu let dochází.
Demence
Demence je také častým příznakem stárnutí. Nejběžnější příčinou pro demenci je Alzheimerova choroba, ale mohou se za ní skrývat i jiná onemocnění. Například frontotemporální lobární degenerace, Creutzfeld Jákobovo onemocnění, vaskulární demence způsobená mrtvicí, demence způsobená léky nebo depresemi.
Navzdory dosavadním předpokladům, není demence nutně běžnou součástí stárnutí. Příznaky demence při onemocněních jako Alzheimer se úzce spojují se stravováním, zánětem, úrovní aktivity, zaměstnáním dotyčného člověka a dokonce i zdravím střev. Pokud nejsou tyto náležitosti v rovnováze, může se demence rozvinout mnohem snadněji, případně dříve, právě jako příznak nezdravého stárnutí.
Trávicí problémy
Stárnutí ovlivňuje u každého člověka fungování trávicího traktu. Mezi běžné symptomy související s věkem patří zpomalení trávení, což může vést k zácpě. Také přemnožení bakterií v mikrobiómu, inkontinence, průjem, divertikulitida, nesprávné vstřebávání živin, posunutý metabolismus léků, žaludeční vředy, polypy a změny imunitního systému.
Faktory, které nástup těchto neduhů ještě urychlí, jsou užívání určitých léků, chronické zánětlivé stavy, děravé střevo, nevhodné stravování a kouření. (Poh, 2010)
Ztráta sluchu
Stárnutí se projevuje i zhoršením sluchu. Mnoho lidí to považuje za pokles smyslového vnímání. Při ztrátě sluchu ve vyšším věku jde častokrát o problém způsobený neurony, žilami a celkovým biologickým fungováním ucha. Oslabení sluchu úzce souvisí s oxidačním stresem, který způsobuje buněčnou smrt (apoptózu), též kochleární dysfunkce na mitochondriální úrovni.
Ztrátu sluchu může samozřejmě ovlivnit genetika, mezi další hrozby a rizikové faktory pro dřívější zhoršení sluchu patří cukrovka, cerebrovaskulární onemocnění, kouření, slabé kognitivní funkce, nadměrný příjem alkoholu, vystavování se hluku a chirurgický zákrok na uchu.
Přirozený způsob jak zpomalit stárnutí
Podpora mozku a stravování, protizánětlivá dieta
Jeden ze způsobů jak přirozeně zpomalit stárnutí je lepší stravování. Mnohé příznaky nezdravého stárnutí jsou přímo spojené s chronickým zánětem, ten ale můžete částečně zvládnout stravou s protizánětlivými potravinami. Protizánětlivé stravování je plné zelené, listové zeleniny, ovoce a zeleniny bohaté na antioxidanty (to znamená barevné zeleniny), kvalitního masa a mořských plodů, zdravých ořechů a semen, vývaru z kostí, koření a pochutin jako je zázvor či kurkuma. Také zdravé tuky jako kokosový olej a jiné protizánětlivé potraviny. Také je potřeba nekonzumovat takové potraviny a nápoje, které zánět způsobují. Ty totiž předčasné stárnutí naopak urychlují.
Zdravé tuky jsou pro zdravou mysl velmi důležité. Je vhodné jíst i probiotické potraviny a pít kefír, vodu z kysaného zelí - i ty podporují imunitu, mozek a trávení.
Zdravé stravování je ten nejlepší způsob jak získat všechny živiny, které potřebujete. Ve vyšším věku je v případě jejich nedostatku také vhodné dodávat tělu živiny kvalitními doplňky stravy. Například multivitaminové preparáty, probiotika, omega-3, éterické oleje proti projevům stárnutí i kurkuma samotná.
Buďte stále aktivní
Pokud si zpětně prohlídnete 10 příznaků nezdravého stárnutí, zjistíte, že jsou mnohé alespoň nějakým způsobem propojeny se způsobem života, s životním stylem, který člověk vede. Neznamená to samozřejmě, že by měl být každý atlet. Jednoduše, sedavý způsob není vhodný, zvláště tehdy, pokud chcete stárnout zdravě a ptáte se jak zpomalit stárnutí.
Najděte si činnosti a vytvořte návyky, které vás donutí zůstat aktivními po celý život. Může jít o pravidelné cvičení, opakující se aktivitu či koníček. Případně začněte více chodit, klidně během vyřizování telefonátů. Pokud máte sedavé zaměstnání, dělejte si přestávky na rozhýbání.
Zmírněte stres
Stres je další faktor úzce spjat se zánětem. Pokud se pokusíte odstranit stres ze života, bude se vám stárnout jednodušeji.
Možností, jak eliminovat stres, je několik. Patří sem cvičení či jóga, meditace, akupunktura, trávení času v přírodě.
Důležitá je i podpora okolí a pevné vztahy. Pokud máte problém nebo se cokoli nedaří, právě rodina a přátelé vás mají podržet.
Zdravé stravování a aktivní životní styl spolu s dobrými mezilidskými vztahy jsou základem pro šťastný život a zpomalení procesu stárnutí.
Závěrečné shrnutí
Stárnutí je normální součást života, nikdo se mu nevyhne. Přirozený proces stárnutí lze pozitivním směrem ovlivnit vhodným životním stylem, vhodným nastavením jídelníčku. Nejdůležitější však je akceptovat fakt, že stárnutí nelze zcela zastavit, že jde o součást života. Snažte se přežít zdravý, šťastný a spokojený život. To je to nejdůležitější ze všeho.
10 hlavních příznaků nezdravého stárnutí:
- bolest kloubů
- únava a špatné spánkové návyky
- chronický zánět
- zamlžení mozku
- přibývání na váze
- křečové žíly
- změny na kůži a vzhledu člověka
- demence
- zažívací problémy
- ztráta sluchu
Abyste přirozeně zpomalily proces stárnutí, je důležité stravovat se podle určitých zásad - jíst protizánětlivé potraviny, které podporují činnost mozku. Je vhodné použít i výživové doplňky a takové typy jídel, jež zvyknete jíst pouze málo. Je třeba zůstat aktivní, vyhýbat se sedavému způsobu života a dělat věci, které vás baví spolu s lidmi, které máte rádi.