Má cukrovka vliv na růst vlasů?
Poslední úprava 07.03.2023Cukrovka (diabetes) je celoživotní onemocnění, při kterém jsou hladiny cukru v krvi příliš vysoké. Existují dva typy cukrovky. Cukrovka typu I a cukrovka typu II. Mají obvykle různé příčiny, příznaky i metody léčby. Jeden symptom však mohou mít společný, a tím je vypadávání vlasů a pozastavený růst vlasů.
Obsah:
Rozdíl mezi cukrovkou typu I a cukrovkou typu II
Cukrovka typu I je autoimunitní onemocnění postihující obvykle lidi mladší 40 let. Vyskytuje se převážně u dětí a mladých dospělých. V tomto případě pankreas netvoří žádný inzulín. Inzulín je hormon, který kontroluje hladiny glukózy v krvi. Bez něj mohou být hladiny buď příliš vysoké nebo příliš nízké. Tím se poškozují tělesné orgány, žíly a cévy, nervy. Pokud je cukrovka neléčená nebo léčena nesprávně, může pacient upadnout do kómatu nebo i zemřít. Cukrovku typu I lze zvládnout díky injekcím s inzulínem a pravidelnou kontrolou hladiny cukru v krvi. Zcela ji však vyléčit nelze.
Cukrovka typu II se objevuje později, když už slinivka nedokáže tvořit dostatek inzulínu a kontrolovat tak hladiny glukózy. Případně pokud se tělesné buňky stanou vůči inzulínu rezistentní. Na rozdíl od typu I, může cukrovku typu II způsobit obezita. Tedy nadměrný břišní tuk uvolňuje chemické látky, které narušují metabolický a kardiovaskulární systém těla. 90% případů cukrovky jsou druhého typu. Toto onemocnění se řeší a někdy dokonce i zvrátí pomocí zdravé stravy a léků. Inzulínové injekce nebývají vždy potřebné. Na rozdíl od cukrovky typu I, při níž neexistuje prevence, cukrovce typu II se vyhnout dá. Prevencí je udržování zdravé hmotnosti a zdravé stravování.
Jakým způsobem ovlivňuje cukrovka vypadávání vlasů?
Ačkoli si odborníci nejsou jisti, jak přesně vede cukrovka k vypadávání vlasů, jsou dvě pravděpodobné příčiny.
Cukrovka typu I je autoimunitní onemocnění. Abnormální fungování imunitního systému ho nutí tvořit bílé krvinky, které napadají tělesné tkáně. Vypadávání vlasů se objevuje u mnoha autoimunitních onemocněních. Předpokládá se, že bílé krvinky napadají rostoucí buňky ve vlasových folikulech, folikulární buňky se zmenšují a růst vlasů se zpomalí. Následně dochází k vypadávání vlasů a tělesného ochlupení z hlavy, obočí, řas i těla, které se označuje jako alopecia areata.
Vysoké hladiny cukru v krvi zase s postupem času ničí drobné cévy. Obzvláště při neléčené cukrovce typu II se mohou zničit cévy na vlasové pokožce. K vlasovým folikulům se dostává méně kyslíku i živin. Výsledkem je řídnutí vlasů a zastavení tvorby nových vlasů. Tedy, pokud už jednou vlasy vypadnou, nové vlasy nevyrostou.