Alopecia Areata
Poslední úprava 05.05.2023Alopecia areata (AA) je pravděpodobně třetí nejběžnější forma vypadávání vlasů, se kterou se dermatologové setkávají, hned po androgenní alopecii a telogen effluvium. Celoživotní riziko AA je téměř 2%. Jinými slovy: dva ze 100 lidí budou během svého života trpět AA. AA není nakažlivá, nemůžete se jí nakazit od někoho, kdo ji má. (Gilhar, 2012; Juárez-Rendón, 2017)
Vědci se domnívají, že AA je autoimunitní onemocnění, podobně jako revmatoidní artritida, ale v tomto případě imunitní systém napadá místo kloubů vlasové folikuly. Proč a jak se AA vyvine není jasné. Imunitní systém se z nějakého důvodu nevhodně aktivuje a útočí na vlasové folikuly. Výzkum používající několik modelů nemocí ukazuje, že určité typy lymfocytů hrají primární roli při vypadávání vlasů. Zdá se, že útočí na vlasové folikuly, protože si mylně myslí, že jsou hrozbou pro zbytek těla.
Obsah:
Propuknutí alopecia areata
AA může postihnout muže, ženy i děti. Ve většině případů se spustí ještě před dosažením 30 let. (Renert-Yuval, 2017) Věkové rozpětí, ve kterém se objevuje alopecia areata je mezi 4-5 lety a 15-40 lety. Vyšší výskyt je mezi věkem 10 a 25 let, zde se objevuje až 60% případů. Pacientů mladších 2 let je do 2% a mladších 16 let je okolo 23%. Alopecia areata se jen zřídka objeví u dospělých starších jako 60 let. (Juárez-Rendón, 2017)
Projevy alopecia areata
Často se jeví jako dobře ohraničené kruhová holá místa na hlavě (vypadané vlasy na jednom místě). Mnoho lidí má jen jedno nebo dvě holá místa, ale u některých může být vypadávání vlasů rozsáhlé. Bohužel, u dětí, u kterých se vyvine AA před pubertou, se s největší pravděpodobností rozvine výraznější a trvalé vypadávání vlasů.
Vypadávání vlasů, které se rozšíří po celé pokožce hlavy se nazývá alopecie totalis. Pokud se rozšíří po celém těle a zasáhne vlasovou pokožku, obočí, řasy, vousy, ochlupení, a všechno ostatní, pak se tento stav nazývá alopecie universalis. Pokud je alopecie omezena pouze na oblast brady u mužů, nazývá se alopecie barbae. (Renert-Yuval, 2017; Juárez-Rendón, 2017)
Zánět spojený s AA zasahuje kořínky vlasových folikulů hluboko v kůži. V důsledku toho je toho na pokožce vidět jen velmi málo. Není přítomné žádné zarudnutí a často ani bolest. V některých případech ve velmi časných fázích vývoje AA kůže svědí nebo na dotek bolí. Obvykle ale není cítit nic, vlasy jen vypadávají v pramenech.
Vypadávání vlasů může být dost náhlé, rozvinout se v průběhu několika dní a objevit se kdekoli na pokožce hlavy. Holé místo je obvykle hladká plešatá oblast kůže ničím, kromě nepřítomnosti vlasů, neobvyklá. Na rozdíl od jiných autoimunitních onemocnění, vlasové folikuly nejsou v důsledku zánětlivé reakce AA zcela zničeny a mohou znovu dorůst pokud zánět odezní.
Lidé s jen jedným nebo dvěma holými místy se často plně a spontánně zotaví bez ohledu na to, jestli se léčí. U asi 30% lidí však tento stav přetrvává a zhoršuje se nebo se u nich střídají opakované cykly vypadávání vlasů a jejich opětovného růstu.
AA je tradičně považováno za onemocnění způsobené stresem. Bohužel tento názor přetrvává mezi některými dermatology až dodnes, přestože toto tvrzení podporuje jen velmi málo vědeckých důkazů.
AA je mnohem složitější. Extrémní stres může u některých lidí vyvolat AA, ale nedávný výzkum ukazuje, že hrát roli mohou i geny. Pravděpodobně existuje několik genů, které mohou dělat jednotlivce náchylnějších k rozvoji AA. Čím více těchto genů člověk má, tím větší je pravděpodobnost, že se u něj rozvine AA.
Někteří vědci se domnívají, že existuje široká škála faktorů, díky nimž jsou někteří lidé náchylnější k rozvoji AA. Hormony, alergie, viry a dokonce i toxiny mohou být některé z nich. (Juárez-Rendón, 2017)
U každého jedince se pravděpodobně AA spustí kombinací několika z nich.
Léčba alopecia areata
Existuje několik způsobů léčby AA, ale ne každá účinkuje u každého a někteří lidé s AA nereagují na žádnou léčbu. Vzhledem k tomu, že některé z dostupných procedur mají vysoké riziko vedlejších účinků, často nejsou používány u dětí.
Nejběžnější druh léčby AA zahrnuje použití kortikosteroidů. Kortikosteroidní krémy aplikované na holá místa jsou mezi průměrnými dermatology oblíbené, ačkoli tento druh léčby je úspěšný pouze v těch nejmírnějších případech. Účinnější postup je aplikovat kortikosteroidní roztok do holých míst injekčně. Toto může dobře fungovat u některých lidí, ale je třeba zajistit, aby nedošlo k nežádoucím účinkům jako je ztenčení kůže v místě vpichu injekce. (Juárez-Rendón, 2017)
V rozsáhlých případech jsou použity systémové kortikosteroidy (přijímány v pilulkách nebo jakékoli jiné formě, která má na tělo účinek), i když ne nepřetržitě, protože mohou způsobit značné nežádoucí účinky, jako je řídnutí kostí. Krátkodobá "pulzní léčba" má často dobré výsledky. Při rozsáhlé alopecia areata prostě není lokální léčba dostatečně účinná. Používané kontaktní senzibilizátory jsou považovány za lokální imunoterapii. Tyto mají určitou účinnost a často se používají, mohou však mít výraznější nežádoucí lokální účinky jako bolest či otok.
Mnozí pacienti s rozsáhlou alopecia areata, alopecia totalis či alopecia universalis, u kterých dochází k spontánnímu opětovnému růstu vlasů jen velmi zřídka, jsou ochotni riskovat i výrazné nepříznivé účinky léčby, případně nedůvěryhodnou léčbu. Mezi takové lze zařadit systémové kortikosteroidy podávané jako kontinuální či pulsní léčba, cyklosporin A, mykofenolát mofetil, metotrexát jako monoterapii nebo ve spojení s kortikosteroidy. Při těchto však nejsou dostupné kontrolované testy ani údaje o účinnosti a hlavně bezpečnosti. Tyto léky mívají nepříznivé účinky na celé tělo, navíc po ukončení léčby se objevuje opětovný výrazný výskyt vypadávání vlasů.
Z uvedeného vyplývá, že u lidí s rozsáhlejší, dlouhodobou alopecia areata, léčba, která je v současné době k dispozici neúčinkuje dobře. (Renert-Yuval, 2017)
Pro tyto lidi je praktickou odpovědí pouze paruka a mnoho emoční podpory. Obzvlášť pro děti, které nechtějí být odlišné od svých spolužáků ve škole a ženy to může být deprimující.
Prognóza při alopecia areata
Průběh alopecia areata u dětí i u dospělých je nepředvídatelný. Špatná prognóza nastává při nízkém věku nástupu. Souvisí také s rozsahem vypadávání vlasů, případnými abnormalitami na nehtech, pozitivní rodinnou anamnézou na AA i kombinací s dalšími autoimunitními onemocněními. Závažné případy alopecia areata se vyskytují častěji při nástupu AA před pubertou. V tomto případě je pravděpodobnost opětovného růstu vlasů menší než 10%, a to i navzdory léčbě. (Juárez-Rendón, 2017)