Operace zvětšené prostaty
Poslední úprava 08.04.2022Pokud máte problémy s močením z důvodu benigní hyperplazie prostaty (BHP), pravděpodobně nebudete potřebovat chirurgický zákrok, kromě následných případů.
Obsah:
Kdy přichází operace zvětšené prostaty do úvahy
Neschopnost vymočit se
Pokud nemůžete močit, budete potřebovat katetrizaci. Při katetrizaci se přes penis do močového měchýře zasune trubička a odčerpá se moč. Polovina mužů po katetrizaci může opět močit. Ti, jejichž stav se nezlepší, mohou potřebovat operaci.
Částečně zablokovaná močová trubice
Částečně zablokovaná močová trubice zapříčiňuje opakované infekce močových cest, močové kameny, nebo poškození močového měchýře.
Krev v moči
Když máte krev v moči, váš stav se nezlepšuje a způsobuje další problémy jako jsou sraženiny, které ztěžují močení.
Poškození ledvin
Pokud máte poškození ledvin.
Pokud nemáte žádné komplikace, ale máte příznaky, které vás trápí nebo pokud jiná léčba selhala, můžete se rozhodnout pro operaci. V tomto případě, zvažte:
- Jaké závažné jsou vaše příznaky.
- Jaké výrazné zlepšení můžete od operace očekávat.
- Jestli jste ochoten podstoupit rizika spojená s operací.
Možnosti chirurgického zákroku
Obvykle se používá operace, která nevyžaduje řez do kůže. Chirurgické nástroje se do prostaty zavedou přes močový otvor v penisu. Nazývá se to transuretrální operace prostaty.
Transuretrální resekce prostaty (TURP) je operace používaná při benigní hyperplazii prostaty, která byla zkoumána nejvíce. Je to chirurgický zákrok, který se nejčastěji používá k léčbě příznaků BHP. Všechny ostatní operace se porovnávají s TURP. Při TURP je odstraněna část prostaty.
Některé další operace, které byly studovány a porovnány s TURP jsou:
- Transuretrální incize prostaty (TUIP), při níž se do prostaty udělají zářezy, což způsobí, že prostata tlačí na močovou trubici méně.
- Laserová terapie (transuretrální laserová koagulace a transuretrální laserová vaporizace), při níž se používá laser k vytvoření řezů do prostaty nebo odstranění její části.
- Transuretrální mikrovlnná terapie (TUMT), při které se použije mikrovlnná energie na zničení části prostaty teplem.
- Transuretrální ablace jehlou (TUNA), při které se část prostaty zničí zahřátou jehlou.
Ve většině případů se tyto druhy léčby studovali jen několik let, takže jejich dlouhodobá účinnost není dosud známa. Existují i jiné druhy operací.
Nejstarší chirurgická metoda k léčbě BHP je otevřená prostatektomie, při které je na dosažení prostaty vedený řez přes kůži. Lékaři nepoužívají tuto metodu velmi často, ale upřednostňují ji pokud je prostata velmi velká.
Co zvážit
Chirurgický zákrok je nejspolehlivější způsob, jak zmírnit příznaky. Operace vás ale nemusí zbavit všech vašich příznaků a podstupujete při ní riziko komplikací, včetně problémů s erekcí (erektilní dysfunkce). Mezi další komplikace patří neschopnost kontrolovat uvolňování moči (inkontinence moči) a ejakulace semene do močového měchýře namísto ven přes penis (retrográdní ejakulace). Komplikace závisí na typu podstoupené operace.
Muži, kteří mají závažné příznaky, si často všimnou velké zlepšení v kvalitě svého života po operaci. Muži, jejichž příznaky jsou mírné mohou zjistit, že operace výrazně nezlepšila kvalitu života, a měli by si léčbu BHP operací promyslet.
Pokud jste se rozhodli podstoupit operaci, nebo pokud existují jasné zdravotní důvody na operaci, volba nejlepšího druhu operace závisí na velikosti a tvaru vaší prostaty a zkušenosti operatéra.
Transuretrální resekce prostaty (TURP) je nejčastější operací prováděnou na léčbu BHP.
Jiné typy operací obnášejí nižší riziko a kratší dobu na zotavení jako TURP, ale nemusí být tak účinné k zastavení příznaků a můžete při nich v budoucnu potřebovat další léčbu nebo operaci.