Rogaine (Minoxidil)
Poslední úprava 20.04.2017Rogaine (Regaine), obchodní název pro minoxidil, byl prvním léčivem schváleným FDA (US Food and Drug Administration), určeným k léčbě padání vlasů. Rogaine je lokální roztok, který se aplikuje přímo na vlasovou pokožku. Dá se koupit bez lékařského předpisu a to jako generický přípravek v koncentraci 5% (pro muže) a 2% (pro ženy).
Rogaine byl vyvinut z původně orálního přípravku na krevní tlak s obsahem minoxidilu (Loniten). Orálně užívaný minoxidil má potenciálně vážné vedlejší účinky na srdce a oběhový systém a používá se pouze tehdy, pokud byly ostatní přípravky určené k léčbě krevního tlaku neúspěšné. Bylo pozorováno, že u pacientů, kteří minoxidil užívali, dochází k růstu tělesného ochlupení. Z tohoto faktu byl učiněn závěr, že aplikace minoxidilu přímo na holou vlasovou pokožku vyvolá růst vlasů i v této oblasti. Studie prokázaly, že tomu tak skutečně je, přestože byl růst obecně pouze mírný.
Původní studie zabývající se Rogainem byly provedeny na temeni hlavy, což vyvolalo mylný dojem, že je účinný pouze v této oblasti. Ačkoli účinkuje minoxidil nejlépe na temeni, funguje v menší míře i v jiných oblastech. Například na přední části pokožky hlavy, dokud se tam nacházejí alespoň jemné (miniaturizované) vlasy. Neúčinkuje, pokud je tato oblast zcela plešatá. Největší přínos medikace vidno při používání od pátého měsíce do dvou let, pak dochází k postupnému poklesu efektivity. Ti, kteří užívají minoxidil dlouhodobě, budou o vlasy stále přicházet, ale tento proces bude o něco pomalejší.
Mechanismus účinku
Minoxidil prodlužuje trvání růstového cyklu vlasového folikulu (nazývaného anagen). Tím se zlepšuje kvalita vlasů, zvyšuje se průměr a délka jemných (miniaturizovaných) vlasů. Dokáže také vyvolat spuštění nového anagenního cyklu. Minoxidil je přímý stimulátor růstu folikulů (prostřednictvím VEGF, tz cévního endoteliálního růstového faktoru, a prostaglandin syntetázy). Stimuluje také proliferaci v buňkách dermální papily. Na rozdíl od finasteridu, nesouvisí jeho účinek s androgeny. Simultánní užívání minoxidolu a finasteridu (který přímo zabraňuje tvorbě DHT) může mít synergický přínos v léčbě padání vlasů, ačkoliv je finasterid výrazně účinnější.
Nový výzkum ukázal, že minoxidil ovlivňuje folikuly otevřením adenosin senzitivního draslíkového kanálu v dermální papile vlasového folikulu. Minoxidil může na buňky dermální papily působit i fosforylací ERK a AKT, chemikálií zapojených do vysílání buněčných signálů pro genové vyjádření a dělení buněk. A také zvýšením obvyklého podílu genu BCI-2: Bax. Další mechanismus je ten, že může nadregulovat adenosin, který je následně schopen přimět k činnosti různé geny související s růstem vlasů (jako například FGF7), které se ukázaly jako úspěšné spouštěče růstu vlasů.
Použití minoxidilu
Minoxidil se má aplikovat na vlasovou pokožku jednou nebo dva krát denně. Léčba účinkuje pouze tehdy, pokud je v přímém kontaktu s pokožkou, ne s vlasy. Zároveň účinkuje pouze v oblastech, kde je aplikována. Proto je důležité používat medikaci v přední části vlasové pokožky, pokud je to oblast řídnutí vlasového porostu.
Pětiprocentní přípravek je efektivnější, než dvouprocentní roztok, ale obsahuje propylenglykol, složku, která dráždí vlasovou pokožku a může vyvolat dojem slepených vlasů, které se těžko udržují. Pokud by to měl být problém, měli byste zvážit užívání 5% roztoku večer a 2% roztoku ráno (tam je základem alkohol, takže je roztok méně lepivý). Při užívání minoxidilu se znatelný výsledek dostaví až po šesti až dvanácti měsících. Většina pacientů, u kterých se projeví vliv minoxidilu, udává snížení rychlosti vypadávání vlasů, případně zpoždění ve vypadávání vlasů. Léky zároveň slouží k posílení stávajících vlasů. Výsledky vidět u pacientů, kterým rostly krátké, jemné chloupky. Na zcela plešaté hlavě nové vlasy nevyrostou.
Rogaine pěna je druh 5% minoxidilu v glycerinové a alkoholové bázi. Pěnová technologie je tradiční způsob dodání minoxidolu do vlasové pokožky, a to bez lepivého a dráždivého vlivu propylenglykolu, složky používané v původním 5% roztoku. Po uvolnění z plechové nádoby vypadá nový produkt jako pěna na holení, ale rychle se "topí", když dosáhne tělesnou teplotu. Aplikace Rogainu v pěnové formě umožňuje pohodlné nanesení na vlasovou pokožku bez stékání po čele nebo krku, a také bez zanechání lepkavých zbytků ve vlasech. Mnoho pacientů ale považuje aplikaci tohoto přípravku přímo na vlasovou pokožku, kde lék účinkuje, za složitou.
Lokální aplikace Rogainu jednou denně (lokální minoxidil 2% a 5%) se zdá být téměř stejně efektivní, jako jeho používání dva krát denně. Důvodem je, že ačkoli má minoxidil relativně krátký poločas rozpadu, pokud se užívá orálně (jde o několik hodin), pokud jej aplikujete lokálně, je jeho poločas rozpadu na pokožce až 22 hodin. Z toho vyplývá, že dávkování jednou denně je rozumné řešení. Je ale důležité uvědomit si, že firma, která vyrábí Rogaine (Pfizer), udává, že je méně účinný, pokud se použije pouze jednou denně.
Pokud se používání minoxidilu přeruší, efekt léku se do tří měsíců vytratí a dostaví se předchozí schéma padání vlasů. Pokud se začne minoxidil znovu užívat, vypadlé vlasy to už nedokáže navrátit. Proto je lepší kůru nepřerušovat, ale používat ji pravidelně.
Minoxidil byl předepisován v kombinaci s jinými léčivy, jako například lokální kyselina retinová (Retin-A), aby se podpořilo jeho vstřebávání do pokožky, a tím se zároveň zvýšila jeho efektivita. Taková kombinace léků však může výrazně zvýšit absorpci minoxidilu do krevního oběhu a zvýšit riziko potenciálních vedlejších účinků, včetně změn krevního tlaku a vážného podráždění vlasové pokožky, které může vést až k zjizvení.
Použití u žen
Použití 2% roztoku i 5% pěnového přípravku minoxidilu je u žen ověřené. Ženy jsou obecně citlivější na vedlejší účinky minoxidilu, pokud jde o riziko snížení krevního tlaku (hypotenze) a léčba na ně může působit tlumivě. U žen je také zvýšené riziko vytvoření alergické kožní reakce (kontaktní dermatitida).
Nepříjemnou lokální reakcí, kterou po aplikaci minoxidilu někdy ženy trpí, je vznik ochlupení na obličeji. Přestože ochlupení po přerušení léčby postupně vymizí, bude nutné čas od času chlupy odstranit. Je třeba s lékem zacházet opatrně a vyhnout se stékání minoxidilu na spánky a čelo. Takto problém alespoň částečně omezíte, ale jeho vzniku zcela nezabráníte. Podstatně větší riziko projevení těchto nežádoucích účinků hrozí při použití 5% roztoku, zvláště, pokud je aplikován dvakrát denně.